ir;itk.m,andsciik kkiw;tknT opeenboopingen van vuil, nu ziet het er altijd en overal zindelijk, uit. Wel wordt er in droogc tijden soms geklaagd, dat het stof huizen hoog zich be- weegt en de wandelaars genoodzaakt zijn voor een oogenblik de oogeu te sluiten, doch daarover schijnt men, wegens het vele goede, niet le willen klagen. De zorg van het gemeentebestuur strekt zich echler nog verder uit. Men let mede op het schadelijke der oude. vuile woningen en tracht die zooveel mogelijk te doen amoveren. Het bezit van goed drinkwater staat insgelijks op den voorgrond; de aanleg van een tweeden verschwater- vijver zal hier nog de léroon op zetten. Overigens wordt er nog zeer veel gedaan, waardoor men de gezondheid in het algemeen zoekt te bevorderen, èn door het gemeentebestuur, èn door de aldaar gevestigde gezondheids-com missie èn door de ingezetenen. Men meldt van Schiermonnikoog; Zaturdag II. was het hier een pieg- tige dag. In plaats van den heer mr. ,1. E. llanckeigenaar des eilands en curator der zeevaartkundige school alhier, werd door den heer N. C. van der Worm, burgemeester dezer gemeente, op uitnoodigiug van voornoemden heer curator, die zelf door omstandigheden verhinderd werd tegenwoordig te zijn en in eigen petsoon op le treden, de eerste steen gelegd van het gebouw, waarin, na gehoopte spoedige voltooijing, reeds in den aanstaan den winter aan de jongelingen der gemeente, meestendeels voor de zeevaart bestemd, het hun zoo noodige onderwijs zal worden gegeven. Staatsbegrooting voor 1873. (Uitgaven.) Hoofdstuk VI (Marine) ƒ9,219.230.43 of ƒ182,157 meer dan voor t<172- I)e vcrhoogiiig betreft vooral de afdeeling materieel, veroorzaakt door de steeds toenemende stijging der prijzen van de materialen, in het bijzonder ijzer en steenkolen. Overigens geeft de memorie van toelichting ecne op gave van den stand en loop der werkzaamheden bij den aan- en afbouw of conservatie van onderscheidene schepen van 's rijks zeemagt. De active zee- magt zal in 187 3 bestaan uit 42 schepenbemand met 5598 koppen, zon der berekening der kost- en wachtschepen en de verschillende instriictie- vaartuigen. De bestemming dier eerstgenoemde schepen is als volgt: 15 voor binnen 'slands en voor kruistoglenbemand met 2783 koppen; voor de In dische marine 21 schepen met 1850 koppen: auxiliair eskader 4 schepen met 800 koppen, zijnde voor O.-lnilië lolaa! 25 schepen met 2650 koppen, waarbij voor West-Indie 2 met i65 koppen, totaal 42 schepen met 5508 koppen. De uitkomsten van de aanwerving van schepelingen kunnen in den laatsten lijd niet bevredigend genoemd w orden. Welligt zal daarom het bedrag van het handgeld moeien verhoogd worden. De poging om door premiCn artsen als o(ticier van gezondheid 2r kl aan de zeedienst le verbinden, is met geen gunstig resultaat bekroond; de premie zal nu verhoogd en de diensttijd verkort worden. De opleiding der adelborsten op het kon. insti tuut van de marine geeft redenen tot tevredenheid. Daarna volgt een kort overzigl van de diensten door de schepen en vaartuigen voor binnen!, dienst en voor Uruistogten bestemd, sedert de vorige indiening der begroo ting bewezen. Hoofdstuk VI! A (Xntional- scluild) 27,493,136.36, zijnde voor gewone Feuten der schuld 462,257 minder dan voor 1872. van ft'BÖ lot en met 4872 is aan inkoop en amortisatie van schuld, uilloting enz. aangewend ƒ290,159.612.80, waaruit cent rentebesparing is ontslaan van op dit oogriv- blik 8,958,036. Hoofdstuk VII U (Financiën) f 18,631,719.54, waaronder aan uitkeering aan de gemeenten van 4/5 van liet rijks personeel ten bedrage van ƒ7.058,000, cu de eerediensten: protestantsche ƒ1,425,295, roomsch catli. 585,740, clerezy 1 i6 O, Israëlitisch kerkgenootschap 35200, te zanten wegens de eeredienslen l 2,057,835.29. behalve de pensioenen onder de daarvoor be stemde afdeelingen voorkomende. Het gelirele bedrag van het hoofdstuk is 282,659 liooger dan voor 1872. of eigenlijk hooger ƒ389,749, waar tegen over slaat aan afgetrokken vermindering f 107,090.39. De voornaamste ver hoogingen zijn wegens vermeerderde uilkeering van 4/5 personeel aan de gemeenten 124,000, opgewogen door hoogere raming van ontvangst; ver betering en uitbreiding van het postwezen f 151,600; idem voor de tele graphic 37370. Hoofdstuk ViU (Departement can Oorlog) ƒ17,042,500 of J 1,347,500 meer dan voor 1872. De minister van oorlog zegt, dat de lijd beschikbaar na zijn optreden en voor de opmaking der begrooting te kort was voor een gezet en grondig onderzoek van al de wels-oiitwcrpen waarover voorloopig verslagen zijn uitgebragt, zoodat hij nog geen vrijheid vond om nu reeds zijne uitziglen mede te deelen omtrent de regeling en voltooijing van het vesting-stelsel en de militie. Dij zulke onderwerpen moet overhaasting ver meden worden. Maar men mag niet stilstaan. Er dient op het ingeslagen spoor voortgegaan te worden met den aanleg en verbetering van de verde digingswerken, omtrent wier nut geen twijfel bestaat en welke in ieder geval het eerst voor uitvoering in aanmerking behooren te komen, nam. aanschaffing van artillerie, materieel en van nieuwe draagbare vuurwapens, verbetering van het kazernement en bet krachtig oefenen van de troepen. En, waf de leger-organisalie betreft, zoodra de wetten omtrent de militie en schutterij zijn tot stand gekomen, zal kunnen worden overgegaan tot eene definitieve vaststelling van de staven en corpsen van het leger. Buiten- gewone gelden voor artill.-materieel zal de minister niet aanvragen, maar zich bepalen tot hel aanvragen van gelden voor hel buitengewoon materieel dat jaarlijks vervaardigd kan worden. Ook voor drijvend materieel ten be hoeve der torpedo-dienst worden eenige gelden als buitengewone uitgaven op deze begrooling gebragt. Van de toekomst eener wettelijke regeling van hel vestingstclsel, waar mede de minister zich steeds bezig houdt, mag het krachtdadig streven naar de voltooijing van ons verdedigingsstelsel niet afhankelijk worden gesteld. Er kan verschil van meening bestaan nopens de noodzakelijkheid van sommige werken, doch omirent vele ontworpen verbeteringen in de nieuwe Hollandsche waterlinie beslaat, volgens den minister, eenstemmigheid en kan er geen bezwaar bestaan om eenige daarvan te doen uitvoeren Zonder te wachten op het lol siand komen eener vestingwet, wil de minister ook reeds dadelijk een aanvang maken uiet verbetering van het kazernement en de stalling, om in volgende jaren daarmede voort te gaan. De minister wil ook in 1873 gedeelten van het leger in de hampen vereenigen, ten einde eenigen tijd op ruime schaal te worden geoefend en het overige zoo veel doenlijk in de garnizoenen gecombineerde manoeuvres doen uitvoeren. Hierdoor en met nog eenige andere middelen, meent de minister dat het leger binnen weinige jaren voor zijne taak, in zoover bet doel door oefening alléén te bereiken is, volkomen geschikt zal worden. Het effectief der levende strijdkrachten komt nagenoeg overeen met de loopende begrooting en er wordt thans geheel gevolg gegeven aan den maatregel om het aantal k»" luitenants bij de infanterie allengs te vermeerderen met twee pee Jiataiüon. 'sGRAVENHAGE, 26 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den officier van gezondheid 3« kl, bij de marine W. Sehoondermark lol liet dragen der versierselen van i]( orde van Bhadra Bhornhem geschonken door den eersten koning van Siam. Tol burgemeester der gemeente Zeeland is benoemd de heer G. van Kilsdonk. Aan den lieer G. Y. Blaauw is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kanlonregter te Doesburg. Ook is de commies bij de directie der marine te Amsterdam S. J. van Lntsenberg, ter zake van ongeschiktheid voor de waarneming zijner betrekking, ten gevolge van li«. cbaamsgebreken eervol uit 's rijks dienst ontslagen. De lnitt. Ier zee 2C kl. J. 1'. J. Lucardic, J. van Scheers, H. J. Kleyn-j hens, L. C. Koster, T. DalhuisenE. 1'. 11. graaf van Limburg Stirum en i J. A. Kloek, dienende aan boord van liet schroefstoomscliip Curagao, wor- i den op non-activiteit gesteld. - De heer jlir. D. C. M. Hooft, majoor der rijdende artillerie, is ontheven van zijne functie als gouverneur van Z. K. 11. prins Alexander. In afwach ting der definitive benoeming, is de waarneming daarvan voorloopig opge-1 dragen aan den heer 11. F. G. N. Camp, hofraad, belast met de intendance der koninklijke paleizen. Voorts zal, naar wij vernemen, aan de dienst bij Z. K. 11. worden geattacheerd de heer J. E. N. baron Sirtema van Gro- vestius, kapitein der artillerie, ordonnanceofficier van Z. M. den koning. (O.t - De afdeelingen van de tweede kamer der stateu-generaal hebben lieden een aanvang gemaakt met liet onderzoek van de wcts-ontwerpeiiuitma kende de Indische begrooting voor 1873. - Voor eenige dagen is alhier aangekomen en aan het hotel Paulez al- geslapt prins Jamiaz lladwillofficier der ulilanen, zaakgelastigde, gedu rende de afwezigheid van graaf de Perponcher, buitengewoon gezanten gevolmagligd minister van Z. M. den keizer-koning van Pruissen aan het Nederlandsehe hof. Gisteren is de prins bij Z. K. II. prins Frederik ten gehoore ontvangen. 11. M. de koningin heeft gisteren middag de tentoonstelling der Hol landsche maatschappij van landbouw met een bezoek vereerd. H. M.. ver gezeld van ecne hofdame en 11D. kamerheer van I'abst van Bingerden, werd door de leden van het hoofdbestuur rondgeleid door het hoofdgebouw, waat een aantal der geëxposeerde voorwerpen baar genoeg belang inboezemden om soms een geruimen poos daarbij te verwijlen. Na ook nog de werk tuigen in liet Malieveld en het tentoongestelde vee in oogcnschouw te heb-1 beu genomen, verliet 11. M. leu 3|/2 ure de tentoonstelling, na minzaam hare bijzondere tevredenheid le hebben betuigd, blijkbaar zeer voldaan over doel en iurigling der expositie. Bijzonder talrijk was het publiek dal gisteren deze bezocht. Het hoofdgebouw was letterlijk stampvol. Ten gevolge van het zeer ongunstige weder beeft de illuminatie van het 's Gravenhaagsclie Boschdie gisteren avond zou plaatshebben, geen voort gang gehad en is die onbepaald uitgesteld. Z. K. 11. de prins van Oranje vertoefde gisteren avond een geruimen tijd in den op het Plein alhier hij gelegenheid der landbouwfeeslen opgeri;- ten Salon de Concert van Theodore de Lyon. Bij de intrede van den prins injde schitterend verlichte en prachtig gedecoreerde zaal. hief het orchest de marsch »0 God! verlaat mijn Neêrlanil niet" en de volksliederen aan. Ter leregtzilting van het prov. gereglshpf van Zuidholland zou heilet worden behandeld de zaak van Pieter Sl. Nicolaas. zakkendrager te Rot terdam beschuldigd van diefstal bij nacht en zulks met behulp van geweld pleging. De bestolene, de eerste getuige die, ten einde getuigenis der waar heid af te leggen, behoorlijk was gedagvaard, was evenwel niet verschenen. Het hof veroordeelde den afwezigen getuige in eene geldboete van ƒ10 ol subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen, benevens in al de gemaakte kos ten en bepaalde dal de zaak nu zal worden behandeld in de léregtziltin; van Zaturdag 12 October, en dat de getuige YV. andermaal voor die zittiot zal worden gedagvaard en dat hij desnoods door de openbare magt voor bet hof zal worden gebragt. Met den exlra-trein van de Rijnspoorwegmaatschappij zijn gisteren bij gelegenheid van de landbouwfeeslen van Utrecht.. Rotterdam en otitlis-1 geilde stations 2G00 persone/i naar den Haag vervoerd. K 1* ISSL4 A jp. LONDEN 25 September Blijkens het uitgebragtc verslag van de Inspecteurs der in- en uil' gaande region over 1871, bedroeg liet totaalcijfer der Bt'iisclie handelsbewt ging aan in-, uit en doorvoer in dat jaar ruim 59 milliocn meer dan» 1870. Aangaande de uitbreiding der handelsbeweging Itisschen Engeland» Nederland, merken de inspecteurs het volgende op. Hoewel de waarde d» uitvoeren naar Nederland sedert 1862 gestadig vermeerderde, had echter tol nog toe geene zoo groote toeneming in een jaar (met 25.9 pCt.) plaats Ji had; in 1870 was er slechts eene toeneming met 4.3 pCt. boven 1869. De« groote vermeerdering was een gevolg van den oorlog, welke wegens* blokkade der Duitsche havens aan de Noord- en Oostzeeën den handel fld Duilschland dwong een anderen, veiliger weg le nemen. Daar echler* korsle en spoedigste weg voor onzen handel mei Duilschland over de Neder- landschc havens loopt, valt het niet te betwijielen, dat de Brilsche harf op den duur meer gebruik van dien kortere» weg zal maken dan van langeren weg over de havens der Oostzee. Het jaarlijksch congres der Engelsche kamers van koophandel is Southampton geopend. Op de orde van den dag komen o. a. voor: f voorstel van de kamer van Exeter om bij den directeur-generaal der pos® rijen aan le dringen op de invoering van postbanknolen ter grootte van»1 pond sterling, welke op ieder posikantoor aan toonder betaalbaar zoud» zijn: een voorstel van de kamer van Hu'! om hij de regering pogingen11

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2