LEIDSCIE COURANT. VRIJDAG 27 SEPTEMBER ST ADS-BE RIG II TE IV. BUNNENLANUSCIIË BEMGTEN. 187*2. y. m On Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. I 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën té Hamburg, LuleckFrankfort a. Af., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat Let 1« Suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1872 is goed gekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van den 23»™ September jl.en op heden aan den gemeente-ontvanger ter invorde ring ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsehe Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 26 September 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 September. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Heden morgen zakte op de Hoogewoerd een militair, die van Gouda kwam loopen, door zwakte en vermoeijeuis overmand, inéén. Medelijdende omstanders legden den ongelukkige op een sleeperswagen, die daar voorbij kwam en waarvan de voerman goedhartig aanbood hem naar de infirmerie te vervoeren. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en de geschiedenis aan de hoogere burgerschool te Tiel is benoemd de heer S. J, Bouberg Wilson, candidaat in de letteren aan de Leidsehe hoogeschool. Van eene onbekende dame uit Dordrecht is voor de Louisa-stichting, opvoedingsgesticht voor nagelaten kinderen van minvermogende vrijmetse laren. de aanzienlijke gift van 1000 ontvangen. De N. li. C. meldt dat door eenige heeren hier te lande, oud-kerke- raadsleden der Ned. lierv. gemeente te Petersburg, op uitnoodiging dier gemeente, ter vervulling der aldaar bestaande vacature van predikant, het volgende drietal, alphabetisch gerangschikt, is opgemaakt: dd. Gillot te Zie- rikzee, Heyling te Bergen op Zoom en van Loenen Martinet te Zwolle. De gemeente zelve zal uit dit drietal eene keuze doen. Volgens den Standaard is de heer I. Prins, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, voornemens tegen 1 Januarij 1873 zijn emeritaat aau te vragen. Tijdens den duur van het tijdelijk postkantoor in de legerplaats by Willigen, van 16 Aug. tot 14 Sept. jl. zijn aldaar verzonden 33460 gefran keerde, 9380 ongefrankeerde, 65 aangeteekende brieven, 630 dienstbrie ven, 130 stuks drukwerken en 415 postwissels, bedrag ƒ5071.73; ontvan gen 168 stuks aangeteekende brieven; uitbetaald 4858 postwissels, bedrag ƒ12780,95; verkocht 20600 postzegels en 1800 briefkaarten. Z. K. H. prins Hendrik heeft gisteren te Rotterdam eene vergadering in het jaglclub-gebouw bijgewoond. Vooraf beeft Z. K. 11. eenige instellin gen binnen die stado. a. de cellulaire gevangenis aan den Noordsingel en de ambachtsschoolbezocht. Te Rotterdam is Zaturdag 11., onder voorzitting van den heer van hemmelen, de tweede bijeenkomst gehouden der onlangs opgerigte Neder landsche dierkundige vereeniging. Daarin werd de concept-wet aangenomen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de hecrenprof. H. J. van An- Lum, A. A. van Bemmelen, dr. C. K. Hoffmann. dr. E. Piaget, M. M. Schep- ®an en prof. E. Selenka, terwyi de betrekkingen werden verdeeld als volgt: de heer van Bemmelenpresidentprof. Selenkavice-presidentde heer Schepman. penningmeester; dr Hoffmann, conservator; dr. Piaget, bibliothe caris. Tot de vereeniging zijn toegetreden 97 gewone leden en een be- gunstiger. Te Haarlem is Dingsdag avond in de Groote Kerk door de Ned. Gustaaf- Adolf-Vereeniging, bij gelegenheid van de algemeene vergadering barer afge- vaardigdeneene openbare vergadering gehouden. Nadat de voorzitter der Haarlemsche afdeelingde heer VV. van Oordepred. der Remonstrantsche gemeente aldaar, de afgevaardigden en belangstellenden welkom geheeten jM. hebben dr. E. Laurillard en de heer E. H. Lasonder, predikanten der :l'' !lerv. gemeente te Amsterdam en te Leeuwarden, het woord gevoerd. De eerstgenoemde redenaar schetste, na eene historische herinnering aan den proleslantschen krijgsheld, wiens naam de vereeniging draagt, en wien zij tot levend gedenkteeken strekken wil, het doel en den arbeid der ver eeniging, namelijk het ondersteunen en behoeden, zoo binnen- als buitens lands, van protcstantschc gemeenten, die, te midden van roomsch-katholieke gemeenten beslaande, in druk en gevaar verkeeren. De heer Lasonder schetste in zijne toespraak, als uitdrukking van hetgeen de vereeniging wil en als voorbeeld, het karakter van hem, naar wien de vereeniging ook wel had kunnen heeten, van Willem van Oranje. De heer Lasonder wees op diens ijver, verdraagzaamheid, volharding, belangeloosheid en geloof. Beiden deden uitkomen, dat de vereeniging niet vraagt naar de rigting der hulp behoevende gemeenten, maar alleen, of hulp noodig is en hoeveel hulp kan worden geboden. Een groot aandeel aan het welgelukken der pleglige ver gadering hadden de lieer Joh. Basliaans en het onder zijne leiding' staande koor van Haarlemsche zangers en zangeressen, die verschillende zangstuk ken. op aliezins verdienstelijk en treffende wijze voordroegen. De heer B. ter Haar Romeny, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Haarlem, heeft de gemeente nadrukkelijk tot daadwerkelijke belangstelling in de Guslaal-Adolf- Ycreeniging opgewekt, en is haar daarna in een krachtig dankgebed voor gegaan. Vervolgens is op het orgel met begeleiding van bazuinen het "Hal leluja" van Handel op hoogst treffende wijze uitgevoerd. C.) Te Amsterdam werd gisteren de meeting, uitgeschreven door hel co mité in zake de Rumeensche geloofsvervolging, gehouden, onder voorzitting van den heer mr. H. H. Tels. Daarin zijn de voorstellen, door het comité gedaan, aangenomen, t. w. het indienen van een adres bij de regering; zich in verbinding te stellen met andere buitenlandsche comité's, ten einde ge- meenschappeiyke maatregelen te beramen; en het comité te magtigen tot hel benoemen van gedelegeerden, die deel zullen nemen aan de interna tionale conferentie, die waarschynlijk op het laatst van October te Brussel zal worden gehouden.' Het denkbeeld om de landverhuizing der Israelite!! in Rumenië te bevorderen werd mede besproken, maar daartegen werden gewigtige bezwaren ingebragt. In eene zitting van het comité, na de mee ting gehoudenzijn tot gedelegeerden ter internationale conferentie benoemd de hh. mr. H. II. Tels, prof. J. E. Goudsmit en mr. J. A. Levy. Het N. v. d D. meldt dat de vroeger vermelde schilderij (portret) van Rubbens niet voor ƒ9700 verkocht, maar op die som opgehouden is. Te Zeist is Dingsdag avond de Duitsch-Nederlandsche conferentie ge opend door dr. Chantcpie de la Saussaye, met eene rede over I Cor. XII: 4—6. Het aantal leden der conferentie bedraagt ongeveer 150. Te Wierden hebben de wevers op de stoomweverij aldaar den arbeid gestaakt, mede hooger loon eischende. Zg hielden zich echter rustig en hebben, toen zij ondervonden dat aan hunnen eisch niet werd voldaan, het werk weder hervat. Voor den schuttersraad der dienstd. schutterij te Enschedé, hebben teregtgestaan de schutters J. Platvoet, H. Bekkenkampen J. W. Bruyl, wegens de hun ten laste gelegde feiten, als zouden zij op den alarmslag niet onder de wapenen zijn gekomen, ten einde de door eenige fabriekarbeiders ver stoorde rust te helpen herstellen. Na verhoor der betrokkene beklaagden is door den auditeur gerequireerd ten opzigte van den schutter J. Platvoet, onder aanneming van verzwarende omstandigheden, boete van ƒ40, van den schutter 11. Bekkenkamp ƒ6 en van J. W. Bruyl 2.50 Men meldt uit Leeuwarden: Telkens wanneer men de tabellarische opgaven nagaat van de sterfte in iedere maand in eenige groote gemeenten van ons land, die door sommige bladen worden medegedeeld, blijkt het, dat Leeuwarden, in verhouding, meestal eene gunstige, zoo niet de gunstig ste uilzondering maakt. Over het geheel genomen is de gezondheidstoestand daar altijd zeer bevredigend. Waaraan is zulks toe te schrijven? Men zal wel niet kunnen ontkennen, dat door het wegruimen van de bolwerken rondom de stad (een zeer klein hoekje rest nog van die verdedigingswerken van den ouden tijd), zich daar veel meer frischheid openbaart, daar de wind nu meer vrij spel heeft, maar, er is, vooral in de laatste jaren, meer verrigt, dat de gezondheid zeer bevorderlijk is. De meest vuile, stinkende grachten zijn allen gedempt; de overigen worden steeds door de zorg der stadsreiniging schoon en op de noodige diepte gehouden. De stratenstegen enz. worden evenzeer getrouw door de stadsreinigers bezocht en,'het zfj tot hun eere gezegd, niet te vergeefs. Zag men vroeger op zoovele plaatsen

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1