LEIDSCHE Oil it A VF. 187*2. DINGSDAG 24 SEPTEMBER. V. 226. BI NNENLADSClIE BKRIGTEN. [)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Bamburg, Lubeck, Frankfort a. hl.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 23 September. Wij vernemen dat de heer dr. C. K. Hoffmann, prosector in de anato mie, benoemd is tot assistent van professor Selenka, aan het museum van Natuurlijke Historie, in de plaats van dr. W. Marshall. Onder reserve wordt ons medegedeeld dat bij de regering hét voornemen bestaat aan onze hoogeschool eenen afzonderlijken leerstoel te stichten voor mineralogie en geologie. Door de commissie van beoordeeling voor de tentoonstelling van land bouw te 's Hage zijnblijkens de eerste hekrooningsüjst, o. a. de volgende bekrooningen toegekend, aan: D. M. van der Hoeff, te üegstgeest, winler- gerst 2e prijs, korte Friesche haver 3e prijs, kleine groene erwten 1® prijs, capucijner erwten 2® prijs, bruine booncn 2" prijs, roomschc of tuinboonen (groot soort) 1® prijs, duivenboonen 2®prijsklaverhooi 3® prijs, Lucerne 2® prijs, schorseneren le prijs, zoetemelksche Gondsche kaas 1' prijs, Gondsche dagkaas 3® prjjs; P. Dos, te Soetermeer, win terrogge 1® prijs, duivenboonen 1® prijs; M. Paardekoper, te Lisse, kleine groene erwten 3e prijs, gele erwten 2® prijs, bruine boonen 3® prijs, roomsche of tuinboonen (groot soort) 2' prijs, idem (klein soort) le prijs, bieten 3* prijs, paarden- of koepeen 2e prijs, koolrapen 2® prijs, hyacinthen- bollen 3' prijs; Koning en C°., te Sassenheim, bruine boonen 1® prijs, boonen, prijs van het bestuur; D. Ilogewoning. te Rijnsburg, lijnzaad 2' prijs; A. van Raai van Konijnenburg Jr.te Noordwijk-binneuaardappelen (vroege) 2' prijs; F. Mcijèr, te Katwijk, aardappelen (late) 3e prijs; A. van den Eykel, le Katwijk, uijen 2e prijs; Vrijberghe de Coningh en O., te Lisse, schorseneren 2® prijs; H. van der Mey, te Rijnsburg, verzameling koolsoorten 2® prijs; G. van Dam, te Wassenaar, Leidsche boter le prijs, boter aan stukjes !e prijs. Leidsche exportkaas 2® prijs; G. Vreeburg, te Lisse, Leidsche boter 2e prijs, kopkaas (afscheppers) 2e prijs; P. Scholten, te Lisse, Leidsche boter 3' prijs, Leidsche kaas 1® prijs; T. Burger, te Was senaar, weibotcr lc prijs; M. de Graaf, te Wassenaar, weiboter 2' prijs; 1'. C. Nell, le Wassenaar, Leidsche kaas 3° prijs; G. de Wit, te Noordwijk, Leidsche kaas, prijs van hel bestuur; P. Ciggaar, ie Sassenheimzoete melksche Engelsche kaas le prijs, idem 3" prijs, Gondsche Derbykaas 2C prijs; G. Boonesloppel, te Wassenaar, zoetemelksche Gondsche kaas 2®prijs; B. Houwaarl, te Noordwijkerhoutkopkaas (afscheppers) 1° prijs; T. de Loos, te Boskoop, hoogstam leiboomen lc prijs, pyramiden 2e prijs, vrucht- boomen, prijs van het bestuur; G. Koster, te Boskooptabak 3® prijs, ver zameling vruchten wassende op stam 2® prijs, verzameling appelen en peren 3'prijs, aardbeziën 1® prijs, bloemkool 2® prijs, hoogstam leiboomen 2® prijs, pyramiden 3° prijs, hoogstam vrijstaande hoornen 1® prijs, grocnblijvende heesters 1® prijs; E. Winkelman, te Wassenaar, bloemstuk, voor een tafel van 24 personen, 2® prijs; VV. van 't Iloff, te Voorschoten, bloemstuk, voor een tafel van 12 personen, 2® prijs; W. A. van Rijn, te Zoeterwoude, ver zameling landbouwgereedschappen, op de gewone timmermanswinkel ver vaardigd, 1® prijs, model van duiker I® prijs; 11. C. Dijk, te Alphen, ligste en doelmatigste tilbury 2® prijs, beste span wagentuigen 2e prijs; Pomolc- gische vereeniging, te Boskoop, matten, prijs van het bestuur; Valk C"., leLochem, witte honig le prijs, tuinsieraden enz. 3®prijs, handgereedsehap voor land- en tuinbouw le prijs, gereedschap voor den tuinbouw le prijs, thermometers 3® prijs, voerzak voor paarden.en ezels 2® prijs, kippenhok 2® Prijs, voederbak voor kippen, prijs van het bestuur. Men deelt ons mede dat Zaturdag middag eene dienstmaagdterwijl rij aan het Galgcwater bezig was met het scheppen van water, voorover is geslagen en waarschijnlijk zou zijn verdronken, daar zij onmiddellijk in de diepte verdween, zoo niet'de heer J. S. Dienen, op haar geroep toege schoten, zich, ondanks zijne gevorderde jarenle water had begeven; hij roogt zijne poging met hare redding bekroond zien. Te Amsterdam werd Vrijdag 11., in het lokaal der maatschappij tot hut van 't Algemeende jaarlijksche algemeene vergadering der Ilollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen gehouden. De heer A. Beeloo trad als algemeen voorzitter op (in de plaats van wijlen den heer W. Marlen Westerman aan wiens nagedachtenis hijde vergadering openende, ecne welverdiende hulde bragt) en hield eene belangrijke redevoering over Camoëns. Nadat de algemeene secretaris, de heer P. H. Bruyn, het verslag van de werkzaamheden der verschillende afdeclingen in het afgeloopen maat schappelijk jaar had nitgebragt, werd als prijsstof uit het gebied der taal kunde gekozen en uitgeschreven: //Opgave en toelichting van spreuken of gezegden in de volkstaal, aan den Bijbel ontleend." Voorts werd herinnerd dat op de prijsvragen: //De vereischten der kanselwelsprekendheid in onzen tijd," en: //Eene geschiedenis van den hislorischen roman in Nederland," de antwoorden worden ingewacht vóór 1 Januarij 1873. De afdeeling Leiden is alsnu aan de beurt van voorzitting. Tot algemeen voorzitter werd gekozen de heer R. Koopmans van Boekeren; tot algemeen secretaris heeft die afdeeling benoemd den heer J. M. E. Dercksenaan wicn derhalve alle stukken zullen moeten worden ingezonden. (Hbl.) Volgens de Wekker heeft in een onzer provinciën een meisje zich aangegeven als sollicitant naar eene der vacante rijksheurzen aan de nor maallessen. Hierop is door den betrokken inspecteur lot den minister van binnenl. zaken de vraag gerigt, of ook meisjes tot het vergelijkend examen konden worden toegelatenwelke vraag bevestigend is beantwoord. In de gemeente Haarlemmermeer zijn thans de markten volgenderwijzc geregeldtwee voorjaarsmarklende eerste op den laatsten Donderdag in Aprilde tweede op den daaropvolgenden Donderdageene paardenmarkt op lïeu dag vóór de paardenmarkt te Haarlem in Julij. of, indien die dag op een Zondag mogt vallen, dan den tweeden dag te voren; eene lammeren- markt, op den derden Woensdag in Mei; eene wolmarkt, op den vierden Donderdag in Junijeene vee- en paardenmarkt op Woensdag vóór de paar denmarkt te Montfoort in October; eene vee- en paardenmarkt op den eer sten Donderdag na de Alkmaarsche veemarkt in November eni op de twee daaropvolgende Donderdagen. Uit Delft meldt men dat Zaturdag II. de hh. L. A. van Berckel, wet houder, en P. van Rhijn en A. A. Kiiller, leden van den gemeenteraad, zich naar 'sGravenhage hebben begeven, om het adres te overhandigen aan den heer commissaris des konings in deze provincie, waarbij door ongeveer een 500-tal ingezetenen aan Z. E. wordt verzocht pogingen aan te wenden, om te bewerkendat het door den heer m®. J. van Kuyk aangevraagd ont slag, als burgemeester van Delft, hem niet worde verleend. De Delftsche C. meldt dat, met het oog op de pogingen tot diefstal die te Delft in den laatsten tijd hebben plaats gehad, onderscheidene ingezet- tenen zich revolvers hebben aangeschaft, om daarvan hij voorkomende ge legenheid gebruik te maken. Naar men uit Dordrecht meldt is door de Pruissischc stoomboot Ajax, met spoorlcggcrs beladen, aanzienlijke schade aan de spoorwegbrug aldaar toegebragt Men begroot die schade op ongeveer ƒ3000. Onder Houten is Zaturdag van een baanwachter aan den Rijnspoor- weg. die bij het voorbijsnellen van den trein struikelde, een der voelen verbrijzeld. Tusschen Bimrlo en Vorden had Donderdag li. een treurig voorval plaats. De voerman van den vrachtrijder Heymans te Eibergen, die in een wagen zat. wilde, een anderen wagen met hout beladen ziende aankomen, uit den wagen springen om de paarden bij den toom te leiden; hij viel en de wagen met hout ging hem over tiet ligchaam, zoodat hij op de plaats dood bleel. Op het adres uit Hengelo, betreflende de inkwartiering van huzaren aldaar, is door den minister van binnenlandsche zaken aan adressanten te kennen gegeven, dat de goede geest, die inzonderheid te Hengelo onder de arbeidende klasse hcerscht, aan de regering volkomen bekend is, dat de ongevraagde inkwartiering van huzaren dan ook in geenendeele moet wor den toegeschreven aan wantrouwen of vrees voor wanordelijkheden daar ter plaatse, doch dat de arbeidersbeweging, zooals die zich in deii laatsten lijd in Twente vertoonde, de aanwezigheid van eenigc geconcentreerde mili taire magt noodzakelijk maakte; dat voor de plaatsing van die magt Hen gelo is gekozen, uithoofde de ligging dier gemeente de meeste voordeeien als centraalpunt aanwees, kunnende de ingezetenen zich overtuigd houden dat zij, zoo spoedig dat slechts doenlijk is, van dat bezwaar zullen ontlast worden. -- Uit Harlingen meldt men dat Donderdag 11. hoogstwaarschijnlijk ecu scheepje, op eenigen afstand ten noorden van de haven onder zeil, in een lievige windvlaag is omgeslagen en met de bemanning in de diepte wegge-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1