i.i:ibs( ui; ('01 RAM. ZATURDAG 21 SEPTEMBER. BINNEN LANDSCHE BEKIGTGN. [)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. hl.Berlijn, Leipzig, Bresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, GallenGenève en Lausanne LEIDEN, 20 September. Door hh. curatoren der hoogeschool is tot pedel bij de akademie be noemd dé heer P. J. Oostveendie deze betrekking reeds eenigen tijd had waargenomen voor den heer G. 11. Blanken, aan wien thans, op zijn ver zoek, een eervol ontslag is verleend. Wij vernemen met genoegen dat eenige liulponderwijzeressen onzer openbare bewaarscholen aan het hoold van dergelijke inrigtingen in andere gcmeenlen geplaatst zijn. als mej. J. C. Hoogendoorn te Zwolle, mej. J. Cap- tevn te Katwijk aan Zee en mej. E. A. van den Bree te Kalwijk-Binnen. Geven deze benoemingen teregt aanleiding tot eene gunstige opvatting omtrent de bekwaamheid van het personeel aan onze openbare bewaarscho len werkzaamzij kunnen ook een spoorslag zijn voor onze jeugdige vrou welijke stadgenoolen om zich aan dezen zoo nuttigen werkkring te wijden. Onder de vraagstukken van den dag, die tot veel gedaclitenwisseling leiden, is gewis niet het minste, de noodzakelijkheid om aan de vrouw de gelegen heid te verschaffen zich eene zelfstandige positie in de maatschappij te ver schaften, zoodat zij in eigen onderhoud kan voorzien. De bewaarschool opent voor haar daartoe eene altezins geschikte gelegenheid. Moeijelijk toch is ecu beter terrein voor hare werkzaamheid te vinden dan in de opvoeding van liet jonge kind. Men meldt ons: De temperatuur van dezen zomer is geweest hetgeen men zou kunnen noemen natuurlijk, d. i., op kleine uitzonderingen na, warm en gedurende eenige hondsdagen heel. Zelfs September heeft zich tot 11. Donderdag onafgebroken als zomermaand doen kennen. Op den duur was er echter onweer aan de lucht en als dit zich eens begon te ontlas ten, kon verandering van temperatuur verwacht worden. Donderdag voor middag wees de thermometer 08° aan met harden wind uit het VV. Z. W. toen in den namiddag eene plotselinge verandering in de atmospheer ont stond. Donderbuijen toch begonnen los te breken, de regen stroomde neer en de thermometer daalde tot 51°; het was of de overgang van den zomer tot de herfst eensklaps had plaats gehad. Sedert dien tijd is met steeds veranderlijken wind, donder en regen, barometer en thermometer rijzend en dalend gebleven; de laatste met een verschil van 10°. Niettemin is de temperatuur sterk afgekoeld en kan de zomer als geëindigd worden be schouwd, hoewel de herfst nog wel eenige zomersche dagen zal opleveren. Het stoomschip Prins Hendrik is eergisteren avond te Suez aangeko men en gisteren morgen het kanaal ingevaren. N Blijkens een schrijven van d'. Mees, pred. te Barendrecht, aan de S. R. Cl is het berigt omtrent de vacature bij de llollandsche gemeente te Londen onjuist. De predikant is gewoonlijk des winters ongesteld, en uit- dienhoofde worden eenige predikanten uilgenoodigd tegen billijke vergoeding de dienst in zijne plaats waar te nemen, liet prediken is dus geen pre diken op beroep. Te Gorinchem is tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen d'. Couvéepred. te Barneveld. Voor hel letterkundig en wiskundig gedeelte van liet gehouden arts examen hebben zich 16 candidaleh aangemeld; 2 daarvan hebben zich teruggetrokken, 7 zijn toegelaten. Voor bel examen van hulpapotheker wa ren 17 adspiranlea; 2 van deze hebben zich teruggetrokken. 8 zijn Toege laten. Van de 4 candidaten die zich voor het apothekers-examen hadden aangemeld, is geen toegelaten. Ter rcede van Texel heeft het anker latenvallen het Amerikaansche oorlogsstoomkorvet if'achusett, kommandant kapt.-luit. ter zee Swann, komende van GlückstadL Aan boord bevond zich de, admiraal der vloot die te Nieuwe Diep aan wal is gegaan om over land naar Brest te vertrek ken, werwaarts ook genoemde bodem zal sloomen. Naar men uit Arnhem meldt is de waterstand in den Rijn voor die stad zeer laag en valt het water voortdurend, tloudt de val van het water oog eenige dagen aandan zal de rivoer voor diepgaande schepen en stoom boten althans op eenige plaatsenonbevaarbaar zijn. Te Enschede hebben thans ook de werklieden in de fabriek van de kh. Scholten en Zonen het werk gestaakt. De rust is echter niet verstoord. Voor den schuttersraad aldaar hebben teregtgestaan de korporaal II. Huskes en de schutters M. E. Meister en G. J. ter Horst, wegens de hun ten laste gelegde feiten als zouden zij op den alarmslag niet onder de wa penen zijn opgekomenten einde de door eenige fabriekarbeiders verstoorde rust te helpen herstellen. Na verhoor der betrokkene beklaagden is door den auditeur gerequireerd ten opzigte van den korporaal Huskes degradatie uit zijn rang en 25 boete en ten aanzien van den schutter M. E. Meister «ene boete van ƒ40, terwijl een nader onderzoek omtrent den schutter ter Horst op later is bepaald. De groote industrieel van de stad Groningende heer W. A. Schol len, heeft btj gelegenheid der viering van zijn zilveren bruiloft aan de am- bclilsschool 'eene gift van 1000 geschonken, onder belofte dat hjj die gilt Wken jare op dezen dag zou herhalen. Te 's Hertogenbosch is in de vergadering van het aldaar bestaande departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan den bijna 80- jarigen oud-strijder van Waterloo J. Burchhoren de groote zilveren medaille der maatschappij uitgereiktals belooning voor zijn moedig gedrag bij het redden van een drenkeling. Karei XV I,odewijk Eugenius, koning van Zweden en Noorwegen, te Malrnoe overleden, was geboren 3 Mei 1826. Op 8 Julij 1858 was hij zijn vader Oscar 1 opgevolgd. Op 19 Junij 1850 trad hij in den echt met Wil- helmina Frederika Alexandrina Anna Louisa, dochter van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, die 30 Maart 1871 overleed. Zijne eenige doch ter is sedert 28 Julij 1869 gemalin van den kroonprins van Denemarken. I De kroon van Zweden en Noorwegen gaat nu over op den broeder van den overledene, prins Oscar Frederik, geb. 21 Jauuarij 1829. 's GRAVENHAGE, 20 September. De opper-cercmoniemeester heeft bekend gemaakt dat. ingevolge de be velen des konings, het hof den rouw zal aannemen wegens het overljjden van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen, voor den tijd van zes dagen halven rouw en drie weken iigten rouw, ingaande 20 September. Tol raadsheer in het prov. geregtshof in Utrecht is benoemd de heer mr. A. R. van Belthans president der arrond.-regtbank te Amersfoort. De luitt. ter zee 2e kl. F. J. Beekman en A. F. J. Frackers, dienende aan boord van het schroefstoomschip het Looworden op non-activiteit ge- steld en vervangen door de luitt. ter zee 2e kl. D. J. W. A. G. Coops en A. E. Arkenbout Schokker; de luit. ter zee 2e kl. 11. O. Feilh wordt ge plaatst aan boord van den monitor Krokodil. Z. M. heeft o. a. pensioen verleend aan den heer dr. A. Rutgers van der Loeff, hervormd predikant te Leiden, ten bedrage van 1775, met ingang van 1 October aanst. De minister van binnenl. zaken zal morgen geen gehoor verleenen. De nieuw benoemde Spaansche gezant bij ons hof, ZEx. José Antonio Aguilar, zal dezen middag bij Z. M. den koning worden toegelaten, ter aanbieding zijner geloofsbrieven. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn ingekomen de volgende wets-ontwerpenals tot: onteigening van perccelen te Groningen; verbetering van den waterweg van Zwolle naar Zee; bekrachtiging cener overeenkomst tot onderhandschen verkoop van een stuk grond langs den staatsspoorweg; toekenning van pensioen aan de beide dochters van wijlen den minister Thorbecke; aanvulling der algemeene wet van 26 Augustus 1822; vaststelling der begrooling van Ned. Indie voor 1873, en lot onteige ning ten behoeve van den spoorweg van Amersfoort naar Zulphcn. Voorts missives van: den minister van oorlog houdende intrekking van hel wets ontwerp tot buitengewone aanschaffing van artillerie-materieel; de minis ters van oorlog en marine tot intrekking van het ontwerp betreffende de voltooijing van het vestingslelselden minister van justitie tot intrekking van het wets-ontwerp der naamlooze vennootschappenvan den minister van koloniën tot intrekking van het ontwerp betreflende den aanleg van spoorwegen in Ned. Indie; en van den minister van binnenl. zakeii tot intrekking van het wets-ontwerp der nationale militie. In de heden middag ten half drie ure gehouden zitting der tweede kamer had de indiening plaats der staalsbegrooting voor 1873. De minister v3ii financien hield daarbij de volgende rede: Mijne lleeren! De tweede kamer der staten-generaal verwacht zonder twijfel, van den minister van financiën, bij do indiening van de begrooting voor het volgende jaarweder eenige mededeelingen en beschouwingen over dsn financiëlen toestand des lands. Ik voldoe gaarne kan dien wensch en vestig in de eerste plaats de aandacht op hetgeen achter ons ligt. De dienstjaren tot en met 1867 zijn geheel afgedaan en daaromtrent valt niets meer te regelen. Het batig slot van 1S67 werd laatstelijk gevoegd bij de middelen van 1869. De uitkomsten der volgende dienstjaren maken eene nadere voorziening des wetgevende magt noodig. Volgens de door de Algemeene Rekenkamer thans gesloten rekeningen van 1868 en 1S69 bestaat er.op eerstgenoemd dienstjaar een tekort van f 461;963.68s, on op het laatstgenoemd een overschot van 1,832,463.83zoodat die twee diensten, bij eengenomen een overschot opleveren van 1,370,500.14s. De rekening van 18 70, nog in onderzoek bij de rekenkamer, is opgemaakt met een nadeelig slot van 4,666,496.395, zoodat de diensten 1868 tot en met 187u gezamenlijk een tekort aanwijzen van 3,295.996,25. Volgens de uitkomsten van het jaar 1871 die echter nog niet met volkómen jnistheid bekend zijn, liedragen de uitgaven in dat jaar 94,5 3,751.92, de ont vangsten 91,732,593.05s, zoodat de dienst van 1871, zonder nadere voorziening, zou sluiten met een vermoedelijk tekort van 2,841.158.86'. Dit bedrag voegende hij het hoven opgegeven tradeelig slot van de diensten 1868 1870 verkrijgt men eene som van tekorten tot het einde van het dienstjaar 1871 van 6,137,155.1 15. Deze mededeeling van een tekort van rnim zes millioen op ultimo 1871 zal nie mand ongerust maken, die bedenkt, dat bjj de hegrootingswetten voor de jaren 1868 1870 en 187 r de'ministers van firenciën gemogtigd werdentot dekking van geraamde

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1