LE1DSCHE COURANT. MAANDAG 16 SEPTEMBER. BINNENLAlNDSClIlü BHKIGTEN. 1874. V. 419. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.59 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents, Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Eerlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genbve en Lausanne LEIDEN14 September. De garnizoenen van 'sGravenhage, Leiden en Delft voerden gisteren in de vlakte van Waalsdorp eene gecombineerde manoeuvre in het vuur uit. Des morgens marcheerden de staf en de beide bataillons van het 4e reg. infante rie te Leiden, onder commando van den kolonel von Wrangel auf Linden- berg, hel depót van het le reg. huzaren en een batterij vcld-arlillerie uit deze stad over Wassenaar naar genoemde vlakte, ten einde het garnizoen der residentie, waarbij zich het bataillou infanterie uit Delft had aangeslo ten. Imlp te verleeuentegen een vijand, bestaande uit de bataillons jagers, ten half negen van 'sHage uitgerukt onder bevel van majoor Vijgh, die aan de kust ten westen van Wassenaar geland was en steeds voorwaarts rukte. Door deze opgedaagde versterking mogt het gelukken den vijand tot staan te brengen en hem door een uitstekend gelukte en voorbeeldig uitgevoerde frontverandering om te trekken en als het ware in te sluitenzoodat hij in een werkelijken veldslag totaal vernietigd zou zijn geworden. Het bevel over de troepen werd 'gevoerd door den generaal-m'ajoor van Tnyll van Serooskcrken. Ook de generaal-roajoor, chef van den generalen staf, verge zeld van zijne adjudantenwoonde dit spiegelgevecht bij. -- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks 101 lot 118 volwassen personen en 42 tot 50 kinderen. - Men meldt ons nit Katwijk aan Zee. van den 13,len: Den 9de» en 10""» dezer zijn alhier de eerste drie schuiten van de haringvisscherij aangeko men, t. w. een van den reeder L. van der Plasschipper L. van Duin, met 42800 stuks steurharing38 ton pekelharing en 3 ton zoutevischeen van den reeder T. E. Meerburg, schipper L. de Jong, met 20200 stuks steur haring en 42 ton pekelharing: een van deh rceder H. van der Marei, schip per P. van Duivenhode. met 10400 stuks sieuVtoaring57 ton pekelharing en 3 ton zoutevisch. De bestede prijzen zijn: steurharing ƒ18 a 14 per jOüO, pekelharing ƒ17 a 16 per ton, zoutevisch f 16 per ton. De laatste twee kaulvisschers besoinden in 3 dagen ƒ113 a ƒ54, ten gevolge der hooge vischprijzen. Volgens ontvangen berigt is in de vorige week hij schipper H. [Messema- ker een jongeling van 14 jaren over boord gevallen en verdronken. De landbouwers zijn druk bezig met het rooijen van winteraardappelen. Zij leveren een bevredigend beschot, zijn meestal zonder bederf en van zeer gdetle quahteit. - Naar uien verneemt, meldt het iï.v.d. D.zijn in de vorige week in Noorilhullandmet name le Helder en Wicringerwaardvalsche bankbillctten van ƒ25 aangehoudenwaaraan o. a. het watermerk ontbrak. - Uil een pakje den W Sept. jl.des avonds ten 9.40 ure, met den staatsspoorlrein te Deventer aangebragt en per expeditie van van Gend en Loos nit Amsterdam verzonden aan het adres van 11. Nikkcls, bakker te Deventer, is vermist: 1 bankbillet van 40 en ƒ2.15 in specie, besloten in een enve loppe. De officier van justitie te Deventer verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. - Door den gemeenteraad vail Amsterdam is afwijzend beschikt op een verzoek van 83 ingezetenen en kermisreizigers, om de kermis nog met eéne week te verlengen. Men vond geen reden om van het ten vorigen jare ge nomen besluit, waarbij de kermis tot ééne week werd ingekort, af te wij ken. Ook heeft hij aangenomen een voorstel van burg. en weth.om aan de eigenaars van leiilen en kramen en dergelijkeu de helft te vergoeden der marktgeldendie zij, volgens de nog beslaande verordening, reeds hadden voldaan naar den maatstaf eener kermis gedurende twee weken. Vermits die gelden ruim ƒ6600 hebben opgebragtzal aan ged. stalen goedkeuring worden gevraagd op het besluit eener restitutie tot een bedrag van hoog stens ƒ3300. - Gisteren avond is te Amsterdam op de Brouwersgracht een hevige brand uitgebarsten in een pakhuis, bevattende katoen, graan, koffij en ledige petroleumvaten. Eerst heden morgen ten 5 ure was men dien brand meester. - Te Ëgmond aan Zee is eergisteren het logement van den beer Belle- man met den daaraan verheelden stal afgebrand. De hulp van de brandweer van Alkmaar en van Egmond a. d. Hoef heeft krachtdadig medegewerkt om den brand te blusschen. - Aan den Helder had Donderdag nacht een matroos van een der aldaar liggende oorlogsschepen, die zich gereëngageerd had en een wat al te buitensporig gebruik van zijne ontvangen handgelden had ge maakt, de roekeloosheid om in bel Helderschc Kanaal te springen en dat water over te zwemmen; een tweede proef om op diezelfde wijze terug te keeren mislukte hem; hij verdween in de diepte, zonder dat het den nacht- wachts mogt gelukken hem te redden. - Te Utrecht zijn eergisteren alle belangstellende ond-leerlingen van den oud-rector van hel stedelijk gymnasium. dr. A. Ekker, in het lokaal «Bui- tenlust" bijeengekomenom tegenwoordig te zijn bij de overgave van een geschenk met bijgevoegd album, van ruim 300 portretten en handteckcnin- 8 :ip gen voorzienhem bij het nederleggen van zijne gedurende 50 jaren ver vulde betrekking aangeboden. - De opperbevelhebber in de legerplaats te Milligen heeft de volgende buitengewone dagorder uitgevaardigd aan officierenonderofficieren en ver dere militairen: «Bij het opbreken van het legerkamp en het terugkeeren naar uwe garni zoenen of haardsteden, is bet mij een aangename taak, u mijne tevredenheid le betuigen over den goeden en geregclden gang van alle dienstende lei ding der oefeningen, voor zooveel die ieder uwer was opgedragen, en voor den goeden wil en ijver, waarmede de oefeningen zijn uitgevoerd geworden. De wijze, waarop gij uwe verpligtingen hebt voldaan, de goede geest, die n daarbij heeft bezield, strekken tot waarborg, dat gij in tiiden van gevaar u even gunstig zoudt doen kennen als in dit oefeniiigskampdat koning en vaderland te allen tijde met vertrouwen op u kunnen rekenen! Bij uw vertrek uit ik den wensch, dat gij. evenals ik, dc aangenaamste herinne ring aan ons zamenzijn alhier zult medenemen, en voeg bij mijn afscheids- eroet de voor u en voor mij steeds opwekkende leus, waarmee gij gaaTiic luide zult instemmenLeve de Koning I" Gisteren is uit de legerplaats le Milligen vertrokken een escadron van bet 4C reg. huzarendat beden le Enschedé zal aankomen en aldaar zal verblijven voor de le Twenlhe en Vriezen veen plaats hebbende ongeregeldheden. Te Enschedé hebben ongeveer 400 arbeiders van de Jabriek van de hh. van neek C°. het werk gestaakt Zij verlangden de weder-in-dienst- neming van hunne kameraden, die wegens de vorige ongeregeldheden ont slagen waren, en levens verhooging van loon. Ongeregeldheden moeten er niet hebben plaats gehad. Men meldt uit Leeuwarden: Onder dankbetuiging voor de vele en langdurige aan de gemeenie bewezen diensten, is door den raad, aan den heer dr. J. G. Ottema, eervol ontslag verleend als conrector aan het stedelijk gymnasiumonder toekenning van een pensioen van ƒ1000. Vrijdag middag ten 5 ure arriveerde alhier, met een extra-trein, de staf en het 3C bataillon van het le regiment infanterie, ongeveer 720 man sterk, komende uit het kamp van Milligen. Onder luid gejuich werden de troepen begroet. Onder geleide van eene steeds aangroeijende menigte ging bet vervolgens op marsch naar de kazerne, telkens afgewisseld door de toonen der muziek, zoo van liet stedelijk muziekcorps, dat namens de officieren der schutterij aan het station aanwezig was als van deregiments- mnziek. De morgen terugkeeremle troepen, het 4e bataillon, zullen op gelijke wijze worden ingehaald. Onder Oosterwierum is voor weinige dagen eene zalhe en landen, groot 33.26.58 hectaren, verkocht voor ƒ112,000. Men meent te welen, dat ut deze provincie tot dusver nog nimmer voor eene boerenplaats zulk een hooge prijs is besteed. De prijs der boter beden aan de waag alhier was: l" soort ƒ54,50, 2' s iort ƒ48 per ton. Blijkens berigten uit Paramaribo van 20 Aug. heeft er bij de behande ling der koloniale huishoudelijke begrooting voor 1873 eene levendige dis cussie plaats gehad, uitgelokt door de verklaring van het lid Bosch Reilz, dat hij geen hoop meer koesterde op eene juiste waardering der kolonie van de zijde van Nederland en op hel nemen van krachtige maatregelen om Suriname nit zijn verval op te beuren, zoodat'hij mede zoude gaan met hen die het woord «loslating" hadden doen hooren. De ondervinding, die-hij gedurende 22 jaren had opgedaan van wat Nederland voor Suriname deed, of wat liet naliet te doen, van de onverschilligheid jegens deze kolonie cu de overtuiging, dat van Nederland geen heil voor Suriname te wachten is, deden bij hem den harlgrondigen wensch geboren worden, die onder het laatste ministerie van koloniën krachtiger werd. dat de Nederlandsche rege ring met de Engelsche moge overeenkomen, om Suriname onder haar gezag te doen overgaan. Hoe treurig dit ook zijn zou, zelfbehoud noopte er toe. 'sGRAVENHAGE. 14 September. Z. M. beeft benoemd tot lp luitenant bij het wapen der infanteriebij het 3' reg., den 2™ luit. F. Cochins van het corps; bij hel 8° reg.. dén 2& luit. H. L. van der HofF van liet corps. Rij het wapen der artillerie: hij liet le reg. vest. art., den 2cn luit. P. A. Nuuians van het 2' reg. vest. art.: bij het 2e reg. vest. art., den 2" luit. J. van Blijenburgh van het corps; bij-het corps pontonniersden 2e° luit. E J. F. de Bruyn van het corps. Z. M. heeft benoemd hij hel wapen der infanterie: bij het 2" reg. tot 1luit den 2™ luit. P. E Mulder van het corps; bij het 5ereg. tot kapitein van de 3e kl.den lfn luit. H. A. van Reyn van liet algemeen depot van discipline. In eene vereenigde zitting der beide kamers, heden ten 1% ure ge opend. heeft de minister van binnenl. zaken, de heer Geertsenia. namens den koning, de gewone vergadering der slalen-generaal, zitting jaar 1871/72, gesloten, met liet houden der volgende aanspraak: «Mijne Heerenl Is in het afgeloopen jaar op liet wetgevend gebied minder tol stand ge-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1