bekentenis van den diefstal op zich zelve staat, daar zij dooi' geen getuigen was bevestigd en geloofde dat de verleiding van liet oogenblikwaarop beseti den zak vond liggen, als verzachtende omstandigheid kon worden aangemerkt. Het hof nam het geringe nadeel als verzachtende omstandig heid aan en veroordeelde nog heden den vuureter tot 3 maanden gevan genisstraf. In eene gisteren middag alhier onder voorzitterschap van mr. Tels uit Botterdam gehouden vergadering van hel comité ter zake der Rumeensche geloofsvervolging is o. a. een bestuur zamengesleldbestaande uit genoemden mr. Tels. voorzitter, mr. J. A. Levy, uit Amsterdam, secretaris, wijders de heeren prof. Goudsmit te Leiden, J. E. Andries en Berenstein uit 'sHage. Br meerderheid van stemmen is besloten zich in den vorm van een adres van dankbetuiging voor de reeds door de regering gedane stappen, tot deze j te wenden, met het vefzock de zaak der vervolgingen niet uit het oog te i verliezen. Op grond dat een onzer consuls-generaal de zaak tot het legen- gaan der vervolgingen heeft helpen ondersteunen, door zich bij andere mo gendheden aan te sluiten en ook in afwachticg van eene toegezegde inter pellatie van hel kamerlid den heer mr. Godefroi, zal het adres tot de regering en niet aan de sla ten-generaalzooals vroeger het voornemen was. worden gerigt. Bedoeld adres zal in eene den 25slen September a. s. te Amsterdam te houden meeling aan het oordeel van belanghebbenden worden onderworpen, die het des verkiezende met hunne handteekeningen kunnen voorzien. Wijders is ingekomen een briel van het comité te Berlijn, om in het laatst van October te Brussel een internationale bijeenkomst te houden, ten einde de belangen in deze aangelegenheid daar tc behartigen. lieden viert de heer A. Muller zijne vijftigjarige dienstbetrekking bij het depart, van binnenl. zaken, eerst als bode. later (en 1111 reeds gedu rende een aantal jaren) als kamerbewaarder. Steeds mogt hij de goedkeu ring van de opvolgende ministers wegdragen wegens zijne trouwe pliglsbe- t each ting en voorbeeldigen ijver. Ook viel hem vroeger eene koninklijke onderscheiding ten deel. daar hij benoemd werd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw, lieden morgen werd de heer Muller aangenaam verrast toen hij zijn vertrek met bloemen en groen versierd vond, hetgeen door de zorg der beambten van liet departement geschied was. Bij deze gelegenheid werden den jubilaris onderscheidene fraaije geschenken aangeboden. De kapitein-kwartiermeester bij het reg. grenadiers en jagers heeft eergisteren den sergeant-schrijver v. d. H. uitgezonden met eene som van ƒ2600, om daarmede leveranciers te betalen. Genoemde sergeant liet sedert niets van zich hoorenwaarop de policie gisteren van de zaak in kennis werd gesteld, die bij aanhouding van den sergeant alhier bevond dat deze niets meer van het ontstolen geld in zijn bezit had, daar hij op zijne beurt weder bestolen werd door zijnen vriend v. d. W.in wiens huis men tus- schen de balken van zekere plaats nog 2000 vond. Beiden zijn in handen van de bevoegde magt. Heden heeft het garnizoen van 's Gravenhage, Delft en Leiden geza menlijk militaire manoeuvres in het vuur gedaan. Dat-. van Delft-was lol dat einde heden morgen ten half negen ure de residentie binnengerukt. Men heeft eene veronderstelling naar den kant van Leiden uitgevoerdvan waar de troepen die uit 'sHage zijn te gemoet getrokken. BUITEN LAN DSC11E HE 151C, T E KMGELAMÖ. LONDEN. 12 September. De Times bespreekt nogmaals de herziening van het handelstractaat met Frankrijk. Het blad verklaart volkomen koel te blijven onder dat be- j roep op Eugelands edelmoedigheid, een beroep hetwelk reeds meer gedaan werd, sedert er eene goede verstandhouding tusschen Groot-Britannië en Frankrijk bestond, doch altijd in omstandigheden waarin Frankrijk door ondoordachte of onvoorziglige handelingen zijner regering in moeijelijkheden j gewikkeld was geworden, waaruit het zich niet anders redden kon dan door Engelands hulp. Tijdens de geschillen over de Ooslcrsche quaeslie, welke op den Krim-oorlog uitliepen, had Engeland, tot eigen schade, de verlangde edelmoedigheid getoond; doch, door de ondervinding geleerd, was het in 1670 voor een dergelijk beroep doof gebleven en had het zich de verontwaardiging van zeer vele Franschen op den hals gehaald, welke van Engelands edelmoedigheid niets minder verlangd hadden dan dat het Frank- rijks partij tegen Duitschland zou genomen hebben. Vooral mag Engeland, volgens dat blad, niet voorbijzien dat Thiers ecu protectionist van ouden datum is, dat hij, gesteund door den minister Pouyer-Qucrtier, zijne oude begrippen hardnekkig heeft doorgedreven, en dal dus hier geen sprake is van eene lijdelijke tegemoetkoming in de behoeften van Frankrijk, maar van een volslagen terugkeer tot het protectionistische stelsel. Op Trafalgarsquare is eene meeting gehouden om maatregelen te hera- men lot verkrijgen van goedkooper vlecsch. liet getal der opgekomenen 1 was niet groot. Onderscheidene resolution zijn genomen, waarbij de beperkte maatregelen van invoer van vee worden veroordeeld, de oorzaak van de dure vleeschprijzen aan de wetten op de jagt en het landbezit wordt geweten en ten slotte, dat de regering zal verzocht worden onmiddellijk over te gaan lol het ontginnen van de woeste gronden in Engelandonver schillig aan wie die toebehooren. Te Londen heeft een geval van zelfmoord plaats gehad, dat veel mede lijden opwekt. Alice Oswald, eene jonge gouvernante, was uit eene betrek king in Schotland ont-lagen. Zij was daarop naar Londen gekomen, om eene plaatsing te zoeken. Zonder vriend of maag in de groote wereldstad, zocht zij te vergeefs. Zij was te lier om hulp te vragen; en toen haar laatste stuiver verteerd was, en geen redding kwam opdagen, zocht zij haar dood in de Theems. Op haar lijk vond men een brief, waarin de ongeluk kige met roerenden eenvoud verhaalt wal baar de hand aan zich zelve deed laan. De dagbladen opperen de vraag, of het niet eindelijk lijd wordt dat er eene inrigting tot sland kome, waar berooide vreemdelingenzonder zich tol bedelen te vernederenmet raad of daad kunnen geholpen worden De /Test African Herald van 31 Jtilij beval bijzonderheden omtrent de executie der moordenaars van den Nederlandscheu luitenant Joost.welkt den 22rD Julij heeft plaats gehad. Tot den Ï0e° wilde het grootste gedeelte der Elminesche bevolking, met inbegrip van den koning en de hoofden, het maar niet gelooven. dat men tol de voltrekking van het vonnis z« overgaan. Men meende, dat de dreigementen van den koning en de Elmi- liezen, om die executie door middel van de kracht der wapenen te beletten, het gouvernement zou afschrikken om de straffe des doods uit te voeren. Den 22en posteerden zich 200 man der policie in verschillende wijken van Eluiina. terwijl de brug. die naar het kasteel leidt, door de equipage van het oorlogschip Bruid werd bezet. Ten 8 ure werden de drie veroordeelde» Quaku Tawiah, Zowe Ressie en Quamiuah Fossoo naar de plaats der executie geleid. Twee der moordenaars schreeuwden vervaarlijk. Zij verweten den koning van Elmina, dat hij de oorzaak van hun dood was, en riepen dat; hij 1111 zijn belofte moest houden en hen komen verlossen. De derde ver. oordeelde gedroeg zich mannelijker. De executie liep echter in de volmaakste orde en rust af. Den 28sl<n der vorige maand is te San Francisco een Japansche boot, met Japansche zeelieden bemandaangekomenmet een lading thee nil Hongkong. Dit is het. eerste schip, dal onder Japansche vlag en bemannin; eene Amerikaansche haven is binnengeloopen. FRAN JL 11 k Jf St. Naar men verneemt heeft er tusschen den heer Thiers en den minister van financiën eene zamenspreking plaats gehad over de geringe opbrengst der belastingen, waarvan die op de suiker en de kofïij 58, die op het ge distilleerd 25 en die op den tabak 5 raillioen fr. beneden de raming bleven. Een naar de oorzaken dezer teleurstelling ingesteld onderzoek had. gelijk de minister aan den president in dat onderhoud verklaarde, geleerd dat zij vooral aan drie oorzaken moest worden toegeschreven, als: aan den ongtm- stigen tijd van het jaar waarin de nieuwe belastingen werden ingevoerd ol de verhoogingen in werking traden; aan den aanzienlijken voorraad van belaste voorwerpen, welke vóór die invoering en inwerkingtreding waren op gedaan; aan de vermeerdering van den sluikhandel ten gevolge der inkrim ping van het uitgebreide corps grenswachters. Ook de omstandigheid dat de Noord-Oostelijke departementen steeds door de Duitschers bezet werden droeg tot de teleurstelling het hare bij. In den laatsten tijd was er echter zóó veel verbetering in den Locstand merkbaar, dat de minister er geen bezwaar in zag te voorspellen dat de verschillende belastingen aan het einde des jaars werkelijk de geraamde cijfers zouden opbrengen. Men berekent, dat als de transporten, die op weg zijn naar Nieuw- Caledonië, zullen zijn aangekomen, er niet minder dan 3000 gelranspor- teerden daar vereenigd zullen zijn. De laatste brieven van den gouverneur- generaal der kolonie zouden, naar men zegt. de vrees uitdrukken, dat als de veroordeelden nog talrijker wordenzij tot opstand zouden kunnen overslaan. Daarom zou de gouverneur magtiging hebben aangevraagd krachtige maatregelen te nemen en defcgevorderd hel geschut iu de rig- ting der kampementen op te stellen. SPANJE. Volgens een schrijven uit Madrid aan het Journ. des Déb. zou de re gering, behalve de wets-ontwerpen tot invoering der regtspraak door ge zworenen en tot afschaffing der conscriptie, bij de eortes ook een voorstel ter tafel brengen tot regeling der betrekkingen tusschen den staat en de kerkgenootschappen. Zonder zeer radicaal te zijnzou deze wet aan de katholiek*; geestelijkheid een groot gedeelte der thans door haar genoten wordende voorreglen ontnemen en haren invloed aanzienlijk doen vermin deren. De tijding van dit voornemen was reeds te Rome ontvangenwaar het eene groote ontsteltenis had te weeg gebragt, zoodat er plan bestond den heer Zorilla met de groote excommunicatie te bedreigenwanneer hij op dezen weg van vijandschap jegens de kerk bleef voortgaan. Men geloofde echter niet dat deze bedreiging veel indruk zou maken op den minister. Volgens de Corresp. is er bij de regering berigt ontvangen van ernstige woelingen der Internationale in Calaloniê. Ook de Carlisten steken aldaar het hoofd weder op. Uit dien hoofde is de generaal Sandia, gouverneur van Calaloniê, naar Madrid ontboden. BUITSCHILAÏV ïi». De Pr or. Corr. meldtDe staatsmannenwelke de beide keizers naar Berlijn vergezeld hadden, inzonderheid de Russische rijkskanselier vorst Gortschakofif en de Oostcnrijksch-llongaarsche minister graaf Andrassyheb ben bijna dagelijks bijeenkomsten met den rijkskanselier vorst von Bisuiarck gehad, welke echter uit den aard der zaak slechts een vertrouwelijk karak ter hadden. I11 de eerstvolgende zitting van den landdag zal een wets-ontwerp worden ingediend betreffende de inlijving van het hertogdom Lanenburg hij Pruissen. Alvorens die inlijving plaats heeft, zullen de geldelijke aangele genheden van het toekomstige Pruissische district Lauenburg worde» geregeld. Prins Albert (de vader) van Pruisscn is door eene beroerte gel rol len, die hem tot 1111 toe van de spraak beroofd en de geheele reg terzijde van het ligchaam verlamd heelt. In den toestand van den prins was vol gens de jongste berigtcn eenige, hoewel nog maar zeer geringe, beterschap te bespeuren. De algemeeue vergadering der katholieke vcreenigiugen van Duitscb- land heeft het voorstel aangenomen om de Duilsche katholieken uit te 1100- digen tol getrouwe bijwoning der kerkelijke gebeden voor de onderdrukt! kerk en den Paus, alsmede het voorstel om een adres aan de in Fuldi vergaderd geweest zijnde Duitsche bisschoppen te zenden, met betuiging va» onvoorwaardelijke trouw aan de kerk en hare herders, en met verzoek 0» ondersteuning der handelingen van de vereeniging.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2