LfilDSCHE COURANT. 1871 ZATERDAG 14 SEPTEMBER. BI MN EN LAN DSC I IE B E RIGT EN. S\ 218. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.5Ö 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genèoe en Lausanne LEIDEN, 13 September. Van de kamer van koophandel en fabrieken ontvangen wjj de vol gende medcdeeling: Door den Nederlandschen vice-consul op Cyprus is, onder dagteekening van 10 Augustus 11., een schrijven gerigt aan Z' 5IS zaakgelastigde te Kon- siantinopelwaarin o. a. liet volgende voorkomt: .Ik heb de eer u mede te deelen, dat sinds lang de omber-aarde of het bergbruin (terre d'ombre), dat ten dienste der verwerjjen gebezigd wordt en waarvan groote hoeveelheden op dit eiland voorhanden zijn, wordt uit gevoerd naar Livorno, en van daar met scheepsgelegenheid naar Nederland, Engeland en Amerika verzonden. Onlangs nog zijn, binnen weinige dagen, verscheidene ladingen van hier naar Livorno vertrokken, en volgens ingewonnen berigten waren deze ladingen bestemd voor Nederland. Te Livorno wordt deze grondstof, alvorens zjj naar Nederland weder uit gevoerd wordt, gestampt en in vaten gedaan. In het belang van Nederland's handel en scheepvaart ware het wensche- lijk, dat dit vervoeren en bewerken geschiedde in regtslreeksch verkeer tusschen Nederland en Cyprus, hetgeen ook aanleiding zou kunnen geven tot meerder handelsverkeer tusschen deze beide landen." De provinciale stalen van Zuidholland zullen eerlang buitengewoon bijeenkomen tot benoeming van een lid der eerste kamer van de stalen generaal, in de plaats van wijlen den heer D. Blankenheym. Naar men aan de Hidd. C. meldt zal een wels-ontwerp tot algemeene verlaging van den census terstond na de hervatting der werkzaamheden bij de tweede kamer ingediend worden. Het stoomschip Conrad, van het Nieuwe Diep naar Batavia, is den 10Je» September, des ochtends ten 6 ure. het Suez-Kanaal ingegaanden 1 iJcn September, ten 3 ure 'snamiddags, te Suez aangekomen en heelt onmiddel lijk de reis naar Batavia voortgezet. De Prins Hendrik is den 12drnop reis naar NederlandAden gepasseerd. Men verneemt dat eene vereeniging van bankiers en kapitalisten het groote etablissement van de bh. G. en H. Salomonson, te Nijverdal in Over ijssel, beeft aangekocht met het doel deze zaak op groote schaal voort te zetten. Twee der vroegere bezitters zullen als directeuren optreden. Voor het lilterarisch gedeelte van het natuurkundig staats-cxamcn, te Utrecht, zijn gisteren toegelaten de hh. J. G. Driessen, L. J. de Rochcmont en H. Giesbers. Te Delft ligt een adres ter teekening, waarbij de commissaris des kouings in de provincie Zuidholland verzocht wordt pogingen in het werk testellen, om te bewerken, dat het door den heer van Kuyk aangevraagd eervol ontslag, als burgemeester van Delft, hem niet worde verleend. Te Utrecht had eergisterennadat de feestviering van het 50-jarig be- 'Slaan van 'srijks veeartsenijschool huishoudelijk had plaats gehad, benevens de steenlegging voor de nieuwe collegie-zalen door dr. Mac Gillavry, den directeur der school, de 1 ldc jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de maatschappij ter bevordering der veeartsenijkunde in Nederland, onder voorzitterschap van den heer van Driel. Ouder de belangrijkste punten, die hierop behandeld zijn, behoorde in de eerste plaats de vraag: «Welke vor- deriugen heeft de veeartsenijkunde hier te lande, sedert de oprigting van hrijks veeartsenijschool tot aan haar 50-jarig bestaan, gemaakt; wat'was het lot van hare wetenschappelijke beoefenaren en wat kan er met vrucht tot hare verbetering worden gedaan?" De discussiën hierover waren alge meen en de eerste mannen van het vak namen hieraan deel. Algemeen was men echter van gevoelen, dat de regering niet voldoende deze belang rijke zaak beschermd had en niet genoeg de praktijk van den veearts be schermde tegenover ben, die als een geesel voor den veestapel kunnen be schouwd worden. Door de lieeren Ilengeveld Jr. en Arntz. afgevaardigden van de afd. Gelderland der maatschappij ter bevordering der veeartsenij kunde, werd het voorstel ter tafel gebragt, dat de maatschappij de regering dringend zou verzoeken de wet op het veearlsenijkündig slaatsloezigt te herzien. De oefeningen in de legerplaats te Milligen zijn Woensdag besloten mei «enen militairen marscli in de rigting van Apeldoorn, dm 6% ure ver liet het hoofd der kolonne, die in sectiën marcheerde, het kampement, en, in den gezwinden pas voortgaande, was om 20 minuten voor 8 uur de staart der kolonne nog aan den linkervleugel der tentenlinie. Alzoo had de troep een lengte van 70 minuten gaans. Ten 3% uur was het laatste troepengedeelle binnen. -- Te Nijmegen mogt Dingsdag 11. de eerw. pastoor H. J. Beckens, het tijdstip herdenken dat hij voor 50 jaren in de orde der Franciscanen werd opgenomen Van die jaren bragt hy er 29 te Nijmegen door. Van vele woningen waren vlaggen uitgestoken en des avonds werd den jubilaris eene serenade gebragt. Uit Tubbergen meldt men dat dezer dagen een der voornaamste boe renzoons te Geesteren door een veldwachter werd betrapt op het jagen zonder acte. In plaats van aan den beambte, op diens verlangen, het geweer af te geven, kwam de knecht met een plank te hulp en bragt den veldwachter een zwaren slag op liet hoofd toe. Tegen den strooper is proces-verbaai opgemaakt Te Almelo is eene compagnie infanterie aangekomen tot handhaving der orde, die op verschillende plaatsen in Twenlheis gestoord geworden. Te Wierden beeft weder eene werkstaking plaats in de stoombontweverijmaar de rust was er niet gestoord. Naar men uit Friesland meldt zijn de eendvogels in die streken zoo menigvuldig, dat men zich geen tijd kan herinneren dat dit zoodanig het geval was. 's GRAVEN HAG E, 13 September. Z. K. H. prins Hendrik is na een verblijf van ruim drief maanden in Walferdange gisteren avond ten 6 nre. vergezeld van HD. hofmaarschalk L. R. baron Taels van Amerongen, in de residentie aangekomen. Z. K. II. prins Alexander alsmede eenige aanzienlijken bevonden zich ter ontvangst van den prins aan het station. 11. M. de koningin heeft dezer dagen, mèt een zeer vleijend schrijven, een kostbaar gouden anker-horlogie, versierd met II. D. wapen, als aanden ken doen toekomen aan den heer Jos. van de Gricndt, commandant der eerewaeht te paard te 's Hertogenbosch, ter gelegenheid van Hr. M». bezoek aan die stad. Hel prov. geregtshof in Zuidholland heelt gisteren uitspraak gedaan in de zaak van J. L. A. Ortman, agent van buitenlandscbe hulzen, laatst woonachtig te Rotterdam, beschuldigd van het als gefailleerd koopman ver duisteren van goederen tot zijnen boedel behoorende. liet hof heeft den beseh. vrijgesproken van het onttrekken aan zijnen boedel van zilver en kristel, daar dit niet voldoende was bewezen. Overigens is hij van het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en onder aanneming van verzach tende omstandigheden veroordeeld tot zes maanden eenzame opsluiting. Ver melding verdient dat het hof o. a. als verzachtende omstandigheid heeft aan genomen, dat besch. niet behoort tot die oneerlijke bankbreukigen, die eerst alles verduisteren en zich dan doen failliet verklaren, daar ten deze nog voor een ruim bedrag aan baten was achtergelaten. Vervolgens stond voor bet hot teregt een kermisreiziger, die zich 6. a. bezig hield met vuur eten op de publieke straal. Deze mante Amsterdam geboren en ook aldaar wonende, bevond zich den 18,l,° Julij jl. té Aarlan- derveen om ook daar, tijdens de kermis, de ingezetenen zijnen maaltijd te doen zien nuttigen. In den avond van genoemden dag vervoegde hij zich bij zekere vrouw ter betaling van 30 centen voor geleverde Witte muizen (waarschijnlijk om die te dresseren voor kermisvertoon)maar toen de vrouw de centen docht te bergen, miste zij baren zak. in welken aanwezig was een zilveren knip niet koralen beurs, waarin ƒ21.95 en eene porte- monnaie met ruim ƒ5. Ook besch., die met zijne vrouw de betaling bad gedaan, zocht het verlorene, dat later ten huize van den vuureter werd gevonden. De bestolene ontving, op eenige renten na, het gestolene terug, welke besch. volgens zijne opgave had uitgegeven om brood voor zijne kin deren te koopen. Hij bekende overigens het hem ten laste gelegde, maar trachtte aanvankelijk op zjjne vroeger afgelegde bekentenis terug te komen. Op grond van de geringheid van het toegebragte nadeel, eisehte adv.-gen. mr. Terpstra eene veroordeeling tot gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaar. M\ van Gigh. die van verschillende zijden uit Amsterdam was aan gezocht de verdediging van besch. op zich ie nemen, toonde aan dat de

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1