BUITEN LA Nl)SCIil<: HEB Hl I EN hulp dei' militaire magt ingeroepen. Boeren en schippers en anderen, wel 1500 personen slerk, schoolden daarom, gewapend met hooivorken, gewe ren enz., voor het huis van het hoofd der gemeente zamen en eischten te weten //wie de huzaren betalen moest." Toen zij daarop geen bepaald antwoord ontvingen, werd de woning van den burgemeesieromsingeld, alle glasruiten stuk gegooid en zelfs de blinden geforceerd. De huzaren snelden hierop te hulp en op de openbare straat ontstond nu een gevecht tusschen burgers en soldalen. De huzaren werden met steenen gegooid en met vuur wapenen gedreigd. Tot driemalen toe werd er gesommeerd, waarna de huzaren vuur gaven, eerst nog in de lucht, maar dra daarop cp den man af. Een uil den hoop, den voortgang der cavalerie willende belemmeren, werd doorschoten en eene vrouw trof een kogel in het been. Inmiddels bedaarde het tumult niet, daar de gewapende en van steenen voorziene massa begreep het tegen de weinige hnzaren wel te kunnen uithouden. Spoedig was hun kruid verschoten en moesten zij op Almelo retireeren. Een huzaar, die nog in een sloot werd gedrongen, ontving daar talrijke kwetsuren. De burgemeester heeft, nadat het oproer wat bedaard was, naar Almelo weten te komenom daar bij de bevoegde magt raad en instrucliën te vragen. Hoewel op dit oogenblik de rust hersteld is, bestaat er tusschen de inwoners en het hoofd der gemeente eene spanning, die niet alleen ge vaarlijk maar ook onhoudbaar is. Naar men uit Dieren meldt is de persoon, die onlangs in die gemeente des nachts 2 geilen slagtte en eene tilbury-kap, enz. vernielde, gevat. Of schoon hij nog niet heelt bekend, is het toch zoo goed als bewezen dat hij de dader is, daar hij onder anderen een tafelmes, met bloed bevlekt, in zijn zak had verborgen, welk mes gestolen was bij een logementhouder. Reeds meermalen maakte hij kennis met de policie. In de kolonie Onimerschans had dezer dagen het volgende plaats. Twee verpleegden, op eene hoeve op een aardappelveld werkzaam, begaven zich naar de woning van den onderdirecteur van den landbouw, den heer van Nispen en vroegen dezen om verhooging van loon. Ten antwoord ontvan gende: »het loon is van hooger band bepaald en ik kan dat niet veranderen", greep een oer verpleegden een steen en wierp of sloeg daarmede den heer van Nispen een gat in het hoofdterwijl de tweede hem van achteren aan viel. Andere verpleegden, bij dien aanval tegenwoordig, hebben den heer van Nispen bevrijd. Te Wyckcl, in Friesland, heeft zich Zondag een hoos vertoond. Eiken- boomtakken van 1 a 2 decimeter dikte werden afgebroken als riet; zware boomen ontbladerd, onttakt en ontschorst; de planken van schuttingen en de schalen van weide- afscheidingen als papier weggescheurd; de aan scho ven slaande boekweit van den eenen akker verplaatst op den anderen. Een en ander met bladeren vermengd, werd hoog in de lucht opgenomen. Over het algemeen is de schade betrekkelijk gering. 's GRAVENHAGE, 12 September. De luit. ter zee 2e kl. J. H. Wouters, uit 0. I. teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. De officieren van gezondheid 2de kl. .1, J Hendriksz en S. F. Kruyt, dienende aan boord van het fregat Idmirael van IVassenaer en het wacht schip te Hellevoetsluis, worden op non-activiteit gesteld. Voorts wordt de officier van gezondheid 2lle kl. F. H. II. Roessingh van Iterson geplaatst aan boord van het fregat Admiraal van ff assmaer, terwijl de officier van gezondheid 2ds kl. C. II. Schroder en die der 3de kl. G. Franken worden gede tacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, ter voorbereiding tot het afleggen van het examen voor hoogeren rang. Z. M. de koning zal morgen avond ten 6 ure. met een extra-trein van den Rhijnspoorweguit Zwitserland hier aankomen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal ten gevolge van het uitbreken der cholera te Geile aan de Bothnische golf. in Zweden, de toepassing van qnarantaiiie-maalregelen is bevolen ten aanzien van alle binnenvallende schepen, die 30 Augustus die plaats hebben verlaten. Ter correctionele zitting heeft het prov. gercglshof vernietigd het von nis van de reglbank te Leidenwaarbij J. v. O. te Noordwijk is veroordeeld wegens het inwerpen van een glasruit op 1 April jl. en den bekl. vrijge sproken, om reden zijne schuld niet overtuigend is bewezen. -- Morgen ochtend tusschen 8 en 0 ure zal het garnizoen der residentie waarbij zich zal aansluiten de infanterie te Leiden en Delft gestationeerd, naar de vlakte van Waalsdorp marcheren tol het uitvoeren van gecombi neerde manoeuvres in het vuur. EKGELAA SS. LoNDENtl September. Een schrijven uit Genève, aan de Times, bevestigt bet gerucht, dat de werkzaamheden van het scheidsgeregt zoo goed als afgeloopen zijn. Ver schillende bij het scheidsgeregt betrokkene personen hadden Genève reeds verlaten, en de feesten, welke de Zwitsersche regering te Bern en Inter laken aan de scheidsregters zal aanbiedenzouden in den loop dezer week plaats hebben. De schrijver herhaalt echter zijne bij vorige gelegenheden reeds gedane waarschuwing dat de cijfers, waarop naar de loopende geruch ten de door Groot-Briltannie te betalen schadevergoeding zal vastgesteld zijnop geene officiële gegevens berustendaar het scheidsgeregt besloten heeft daaromtrent het geheim strikt te handhaventot dat zijne uitspraak officiëel aan de betrokken regeringen zal medegedeeld zijn. In eene vergadering der vereeniging tot wering der runderpest zijn aangaande de dezer dagen voorgekomen ziektegevallen mcdedeelingen gedaan, liet onder Poeklington door de runderpest aangetast vee was, zoo als daar uit bleek, van eene verkooping te llunmanby afkomstig, en van die ver knoping was ook vee vervoerd naar de stad York, naar Schotland, naar Cheshire en Lancashire, zoodat het dus te vreezen was dat de ziekte zich weldra ook elders verloonen zou. Staande de vergadering ontving de pre sident het berigt dat de runderpest zich, behalve te Bridlington, nog op twee andere plaatsen aan de kust van Yorkshire had vertoond, en waar schijnlijk aldaar aangebragt was door de aangespoelde lijken van aan run- derpest gestorven dierenwelke men van Duitsche en Russische schepen overboord had geworpen, na het verbod van den geheimen raad om hel aan die ziekte lijdende vee in eene Engelsche haven te lossen. De president weet in die vergadering het uitbreken der ziekte aan de zwakheid van den geheimen raad, welke in de eerste dagen van Julij de verbodsbepalingen tegen den invoer van uit Duitschland afkomstige runderen en schapen hal ingetrokken. Men verwacht dal de werkstaking, waarmede de Londenschebakkers knechts legen het einde dezer maand dreigden, nog zal kunnen voorkomen worden. Beide partijen hebben zich bereid verklaard op nieuw met elkander in onderhandeling te treden. De Mikado van Japan is, zooals de Times meldt, voornemens geheel het binnenland van Japan open te stellen voor vreemde reizigers. FKANHR 1.9 K. Eenige leden van den gemeenteraad van Parijs waren voornemens zich tot den heer Thiers te wenden, ten aanzien van het voortdurend arresteren van personen, die iu betrekking met de Commune hebben gestaan. De heer Barthelémy St. Hilaire, kabinets-sccretaris van den heer Thiers, heeft hun echter ontraden hieraan gevolg te geven, daar de regering aan de justitie instructie had gegeven, om de eenvoudige opstandelingen der Commune voortaan ongemoeid te laten en enkel de hoofden van den opstand en die personen in verzekerde bewaring te nemen, welke zich ook aan gewone misdaden hebben schuldig gemaakt. Van wege het ministerie van financiën is tegen 7 October de aanbeste ding aangekondigd van het vervaardigen van lucifers. De aannemer moet een borglogt stellen van een millioen. 250 uit Duitschland verjaagde Jezuïteu zijn te Parijs aangekomen. Die, welke afkomstig zijn uit Elzas en Lotharingenblijven in de Fransche hoofdstadde anderen trekken naar Italië en Engeland. ITALIË. Op eene klagt van dan vicaris-generaal Patrizzi over de onzedelijkheid en ongodsdienstigheid van vele te Rome opgevoerde tooneelstukken heeft de Italiaansche minister-president o. a. het volgende geantwoord: De regering doet. binnen de grenzen der wet, alles wat zij kan om de losbandi; van het loonecl te beteugelen; zij gelooft niet dat er eenig ander beschaaf! land in Europa is, waar de censuur op de looneelvoorslellingen met meer gestrengheid wordt toegepast dan hier te lande. Tot staving dezer bewe ring voer ik aan dat de opvoering van zeer vele tooneelstukkenwelke in Frankrijk en België, landen welke uwe Em. toch wel niet onder de onbe schaafde en goddelooze zult rangschikken, wordt toegelaten, in Italië e» vooral te Rome verboden wordt. Met deze opmerking wil ik echter in liet geheel niet alle op het Romeinsche toonecl opgevoerde stukken verdedigen" of in bescherming nemen. Ik geef toe dat er daaronder zijn welke afkeii- ringswaardig zijn hetzij wegens hunne losheid, hetzij wegens hunne onge pastheid met het oog op de plaats en op zekere bepaalde personen. Maar uwe Em. - zal met hare bekende scherpzinnigheid wel willen toegeven dat het moeijelijkom niet te zeggen onmogelijk is alle misbruiken, elke onbe hoorlijke of oneerbiedige toespeling te voorkomen zonder de grootste schan dalen in de pers te verwekken. De vrijzinnige instellingen bezitten, nevens vele voordeelen, ook hare nadeclen. Even als bij elk ander regeringsstelsel vindt men daarbij het goede en het slechte iu afwisselende verhouding bijeen Maar de vroeger opgedane ondervinding heeft geleerd dat de allerscherpsk censuur en het gestrengsle verbod van geschriften of tooncelvoorstellingci nooit bij magte zijn geweest de zedelijkheid en de godsdienst te be schermen, de zeden te verbeteren en de dwalingen te bestrijden. DUITSCISLiANfU. De Spen. Zeit. deelt uitvoerige bijzonderheden mede omtrent de oul- vangst van de deputatie, die aan prins von Bismarck het diploma van btl eereburgerschap te Berlijn aanbood. De vorst gaf aan de deputatie te ken nen, dat hij de hem ten deel gevallen onderscheiding op hoogen prijs stelde, te meer daar hij door zeer naauwe banden aan Berlijn verbonden was. Hj stond wel is waar in dienst van eene hooge magt, maar zijn hart klopte niet minder warm voor de burgerij en voor de ontwikkeling van het ge meentewezen. Voorts van de industrie en den handel te Berlijn sprekende, verklaarde hij, dat de feestelijke gebeurtenissen dezer dagen zijn vertrouwd op een duurzamen vrede versterkt hebben, en dit vertrouwen zou, na» hij geloofde, in de gevolgen bijna even vruchtbaar zijn als dc vrede zelf Na al het groote. dat bij reeds tot stand had zien brengen, zou hij» niets tegen hebben, indien er voor een tijdlang een rustpunt in de wereld gebeurtenissen kwam. De vreemde souvereinen, die te Berlijn waren gek»- men, zouden niet met eene'teleurgestelde hoop van daar vertrekken. Geti hunner was gekomen met wenschen, die van andere zijde niet konden lx- aamd worden. De bijeenkomst had niet plaats gehad met vijandelijke oog merken legen eenige mogendhiedwelke ookof tegen eenige rigting. persoonlijk vriendschappelijke ontmoeting der keizers zou bij de voorstan ders van den vrede het geloof aan het behoud daarvan versterken, terwijl zij de tegenstanders daarvan zou doen inzien, hoe moeijelijk de verstoring des vredes is. Dit gevoelde de Berhjnsche bevolking als bij instinct, en gevoel had zich op hartelijke wijze geopenbaard bij de aanwezigheid kt vreemde monarchen aldaar. Ook aan graaf von Mollke is het eereburgerschap van Berlijn aangeboden De rijkskanselarij heeft de Duitsche regeringen uilgenoodigddeskun digen af te vaardigen, tén einde iu gemeenschappelijk overleg te treden om trent de aangelegenheden en zoo mogelijk omtrent eene regeling van M

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2