vrouw en acht kinderen) in liet diepe water stortte. De aanwezigheidtoe vallig, van een voorbijvarend schipper, die het onheil spoedig bemerkte, was corzaak, dat nog allen, op één na, zijnde een jongentje van 7 jaren, konden worden gered. Het lijkje van den jeugdigen drenkeling heeft men tot dusver niet kunnen vinden. De moeder verkeert thans, naar men ver neemt, in bedenkelijken toestand. Te Leeuwarden zullen, naar aanleiding van een door de le afdeeling der Friesche maatschappij van landbouw genomen besluit, ter bevordering van eene betere wijze van verkoop der boter, met ingang van Vrijdag 20 dezer, twee daartoe aangestelde commissarissen optreden. Er zal onder de Waag een persoon aanwezig zijn tot het in ontvang nemen van de boter, waarvan de verkoop aan commissarissen wordt opgedragen, leder boter- maker, die zijn boter in vierde of achtste vaten ter markt brengt, kan die onder de vastgestelde bepalingen aan commissarissen ten verkoop opgeven. Te Zuidwedding, gemeente Veendam, had Zondag nacht een treurig ongeval plaats. Twee werklieden van de stoom-aardappel-slroopfabriek al daar geraakten, al stoeijende, in aanraking met het vliegwielinet het ongelukkig gevolg, dat zij, nadat men met allen mogelijken spoed de ma chine had tot slaan gebragt, als jammerlijk verminkte lijken daaruit werden te voorschijn gehaald. Beide ongelukkigen waren echtgenooten en vaders. Tc Bergen op Zoom zijn Donderdag 11. twee miliciens, behoorende lot de ligting van 1868. die zich thans onder de wapenen bevonden, bij het le bat. van het 6e reg. infanterie, voor aanhoudend slecht gedrag uit de gele deren verwijderd. 's GRAVENHAGE. 11 September. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Kruiningen de heer D. P. Dominicus, ten einde dat ambt gelijktijdig met dat van bur gemeester van Krabbendijke te bekleeden; en tot burgemeester der gemeente Sehore c. a. de heer H. van Koeveringe Jz. Tot directeur van een der rijkslelegraaphkantoren is benoemd de tele graphist 3' kl. D. Rijnders. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de navol gende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne funclien zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies ie kl. P. Dibbits, ten postkan tore te Amsterdam; de commies le kl. F. 11. H. Doffegnies, ten postkantore te Haarlem; de commies le kl. A. J. Schregardus, ten poslkantore te Am sterdam de commies le kl. j. W. J. IJssel de Schepper, op het spoorweg postkantoor Amsterdam-Emmerik-Benthcimde commies 2e kl. W. B. J. D. baron Crommelin van Heeckeren, ten postkantore te Amsterdam: de com mies 2e kl. J. A. J. van der Schaaff, ten postkantore te Breda; de com mies 3* kl. F. L. C. Plooster, ten poslkantore te Zwolle; de commies 3e kl. jhr. 11. M. E. baron van Asbeckten poslkantore te Utrecht; de commies 3e kl. M. U. Hennequin, op het spoorweg-postkantoor van Moerdijk: de com mies 3e kl. C. S. Heinten poslkantore te Bredade surnumerair G. IJssèl de Schepperten spoorweg-postkantore Amsterdam-Emmerik-Benthcimde surnumerair A. C. P. Th. Hollingerus Pijpers, ten postkantore te Tilburg; de surnumerair P. A. Gelpke, ten poslkantore te Alphen. en de surnume rair N. J. van Aken, ten postkantore le Venlo. -- Aan den O. I. ambtenaar J. Valbracht, laatstelijk opziener over den verwerswinkel bij den artillerie-constructie-winkel te Soerabaija, thans met verlof hier te lande, is, wegens ziekte, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst. Z. M. heeft goedgevonden den lf° luit. P. W. Steenkamp, van het 1« reg. vesting-artillerie, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst le verlecncn. met vergunning om de activiteits-uniform te blijven dragen. Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden wordt morgen avond ten 6 ure uit Luxemburg in de residentie verwacht, ter bijwoning van de opening der stalen-generaal op aanst. Maandag. De minister van binncnlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden Vrijdag te beraadslagen heb- ben over een voorstel van burg. en weth.om van wege de gemeente, in dit jaar nog, de wegen gelijk te maken en te bestraten, benoodigd voor het plan van den architect Outshoornter bebouwing van het terrein ten noord-oosten van het badhuis te Scheveningen. De ondernemer wenscht reeds dadelijk een aanvang le maken, zoodoende dat in 1873 het grootste gedeelte der gebouwen aan de zeezijde in gereedheid zij. Voor het apla- neren enz. wordt eene totale som van ƒ24000 gevorderd, waarvan dit jaar ƒ14000 zal benoodigd zijn, terwijl de overige 10000 op de begroo- ling van 1873 zijn uitgetrokken. De plaatselijke inkomsten en uitgaven der begrooting voor het volgend jaar zijn beiden geraamd op 1.472.311.48% tegen 1.350.809.25 in het vorig jaar, zoodat de raming thans 121.412.23% maar bedraagt. Bij het ontwerpen der begrooting bleven de inkomsten ruim i 20.000 onder de uitgaven en wordt er alzoo voorgesteld de opcenten op het personeel met 7 opcenten te verhoogen en den hoofdelijken omslag van lj pCt. op 2 pCt. te brengen. Burg. en weth. alhier hebben heden ten raadhuizc aanbesteed de leve ring van 17000 iliumineerglazenten behoeve van de illuminatie die bij ge legenheid van de landbouwfeeslen den 25s1"1 dezer in het Ilaagsche Bosch zal worden ontstoken. Daarvoor waren vijf inschrijvingsbilletten ingekomen. Minste inschrijvers waren voor de gevulde lampions de heeren Winkel en Wolll' a ƒ5.23 de 100 stuks. Voor de vermiste ot gebroken glazen was het minst ingeschreven door den heer van llartrop, a 2.50 de 100 stuks. Morgen des namiddags ten half twee ure, zal het comité ter zake der Rumeensche geloofsvervolging alhier eene vergadering houden. D: direction van het circus Carré en van het théaler Basch hebben van het gemeentebestuur vergunning verkregen omtijdens de landbouw feeslen, kier ter stede voorstellingen te geven. BUIT E N L A N DSC 11E BEU IG TG N KSftEL.ANf®. LONDEN. 10 September. De geheime raad heeft bij liet uitbreken der runderpest in Yorkshire buitengewone policie- en voorzorgsmaatregelen legen de uitbreiding dier ziekte verordendwaarvan de voornaamste zijnhet verbod van het houden van markten, tentoonstellingen of openbare verkoopingen van rundvee in de geheele oostelijke afdeeling van Yorkshire en liet verbod van vee zonder magtiging der plaatselijke aulorileileii le mogen vervoeren. Volgens de palingen der wet op de besmettelijke veeziekte heeft de plaatselijke overheid van Pocklingtononder welke gemeente zich de eerste gevallen van runder pest vertoonden, terstond gebruik gemaakt van de haar door de wet gege. ven bevoegdheid, door de geheele kudde, waartoe de aangetaste dieren be hoorden, te doen afmaken en de hoeve waarop zij zich bevonden, evenals den omtrek binnen eenen afstand eener Engelsche mijl, besmet le verkla ren. Het besluit van den geheimen raad verklaart de daarin verordende maatregelen van kracht lot den eersten December aanst. In de zeven eerste maanden van 1872 verlieten 54995 personen uit de verschillende havens van Ierland het land om zich elders te gaan vestigen, een cijter, hetwelk 5840 liooger was dan liet getal der emigranten over het zelfde tijdperk van 1871, Te Liverpool is dezer dagen weder een 600-tal personen scheep ge- gaan, om zich bij de Mormonen in Amerika aan te sluiten. FRANKRIJK. De minister van binnenl. zaken heeft eene circulaire aan de prefecten gezonden, van den volgenden inhoud: Alom heeft op den 4de" Sept. de beste orde geheerscht; de natie heeft, met eene juiste waardering barer waardij- heid en barer belangen, ingezien dat luidruchtige en liartslogtelijke feest vieringen minstens ontijdig waren. Maar op eenige plaatsen in het land schijnt men het voornemen te hebben de eerst ontworpen politieke banketten uit le stellen tot den 21"lEn en den 22sten November, den tijd der vestiging van de eerste Fransche republiek. Daar onze bezwaren niet afhangen va» den eenen of anderen bepaalden dag, maar alleen de politieke vertoon injen betreffen, welke de hartslogten opwekken, tweedragt zaaijen en het land in rep en roer brengen; vermits ons doel niet is de eene of de andere partij, maar den geregelden gang van het werk der geldleening en de ontruimir van het Fransche grondgebied te begunstigen, zoo verzoek ik u mijne vroegere bevelen, onafhankelijk van eenige dagteekening, als toepasselijk te beschouwen op elke politieke demonstratiewelke middellijk of onmid dellijk tot eene overtreding der wet van 10 Junij 1868 zou kunnen leiden. Gij moet overeenkomstig die bevelen eerst den weg van raadgeving en over reding inslaan, maar niet aarzelen overtredingen gestreng te: straffen en, ten einde daartoe op ieder oogenblik gereed te kunnen zijn, vooral de noodige maatregelen beramen met bet openbaar ministerie en met liet militaire gezag. De Siècle is van meening dat de republikeinen zich in het belang des lands wel van manifestaliën zullen onthouden, maar dat de regering ziel even gestreng behoorde te betomen tegenover de vijanden der republiek. Het blad wijst er op dat de aartsbisschop van Lyon door zijn vicaris-gene raai heeft laten aankondigen, dat te Fourvières eene godsdienstige plegtig- heid zou plaats hebben, waarbij, in overleg met de civiele en militaire overheid, uit het geschut salvo's zullen worden gelost, iets dat bij de wel wordt verboden in plaatsen waar verschillende gezindten zijn. Het bezoek van Thiers aan Le Havre is op den J4,lin September vastgesteld. Volgens een schrijven aan de Ind. Beige heeft het parket van Tou louse aan de dagbladen, die in het Fransche departement Ilaute-Garonne worden uitgegeven, verboden berigten openbaar te maken betrekkelijk iitl congres der Internationale, hetwelk te 's Gravenhage gehouden is. De over treders van de verordening zullen voor de correctionele regtbank moeiet verschijnen. Een aantal tot de protestantsche gezindte behoorende veroordeelde! ter zake van den Parijschen opstand, die gedeeltelijk nog in de gevange nissen der kusiplaatsen verblijf houden, en gedeeltelijk reeds naar Nieuw- Caledonie vertrokken zijn, heeft het verlangen naar een predikant enen onderwijzer van hun kerkgenootschap te kennen gegeven. De I'arijscbr protestanten hebben, onder de leiding van den predikant de Pressensé, on verwijld eene inschrijving geopend, die binnen een kort tijdsbestek verschei dene duizenden handteekeningen telde, en niet minder dan 150 predikanten en onderwijzers hebben zich bereid verklaard met hunne gezinnen na» de genoemde strafkolonie te vertrekken. De heer de Pressensé heelt aa den heer Thiers een op deze zaak betrekking hebbend plan aangeboden waaraan deze, naar gemeld wordt,, zijne goedkeuring geschonken heeft Betreffende den bekenden pater Hyacinthe wordt gemeld dat dezer dag» in de kerk der Dominikanen te Parijs eene sombere plegtigheid plaats hal liet is de gewoonte bij de orde, indien een monnik zijn belofte breekt et hel klooster verlaat, dezen als overleden te beschouwen, niet alleen ge* lelijk maar ligchamelijkvan daar dat de begrafenis plaats had van Pal» Hyacinlhe. In het midden van de geheele met zwart bekleedde door waskaarsen verlichtwas de open doodkist geplaatst. De werd aangevangen en toen die op zekere hoogte was, werd de met zwari laken overdekte kist ontbloot en digt gemaakt en de monniken schaard» zich om de kist en hieven het Requiem aan, waarna de ledige kist ind1 kelders van de kapel werd geplaatst. Volgens sommige bladen bezit de echtgenoote van pater Hyacinll* niets. De Acenir Nat. weet mede te deeiendat zij een vermogen h«' van 75000 dollars. d 9 VI la 10 be da de ve zo mi vei zoi dei koi dal bei: I Gis van Moi bek ling 0 ged, zaai Z; schc doel len, den zich kind van beek denk duwi kund en h dat gin? schep daarn gende ter zi wijde 3ta j; denga te hoi lijk a amble tiën e zij Sti ditiën de bei Van Dramn genoot ondern gegeve nieuwe den 2: der he nog 2d NEV schappj geslote: van he verkrijj schappj Vork a BRUi Berlijn lijnsche bieden strekt een vri LONl nitgebrt BRES Dufour spoorirt hwetste MADp

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2