COURANT. LEIDSCHE N#. 210. DONDERDAG 12 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. RINNKiNLAINfiSClÏK RKRIGTGN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.60; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2' alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n". 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2,leD tot en met den 14den September c. k.in de schoollocalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 Augustus 1872. E. KIST, Secretaris LEIDEN, 11 September. Door de vereenigde troepen van het garnizoen, infanterie, cavalerie en artillerie, werd heden weder eene groole manoeuvre in het vuur uitge voerd, waartoe het dorp Zoeterwoude als middelpunt was gekozen. In Sempervirens wordt medegedeeld dal de kon. Ned. tuinbouwmaat- schappij Linnaeus, te Watergraafsmeer, het voornemen heeft opgevat, in zamenwerking met de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak te Amsterdam, in 1873 eene tentoonstelling te houden van planten, gekweekt door den ambachtsman, en daarvoor prijzen in geld en in goederen uit te reiken. Door den gemeenteraad van Amersfoort is tot leeraar in de natuur kundige wetenschappen aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de lieer dr. J. Nieuwenhuyzen Kruscmante Haarlem. Te Breda is, ter tijdelijke vervanging van den heer dr. Hulsman, di recteur der hoogere burgerschool, het onderwijs in de wiskunde tijdelijk opgedragen aan den heer B. Goudsmit, doctorandus in de philosophie te Leiden. liet getal overledenen in Nederland, in 1871, was in de verschillende provinciën, als volgt: Drenthe 1212 mannen, 1174 vrouwen; Friesland 3334 m., 3201 v.; Gelderland5579 m., 5294 v.; Groningen 3016 m., 2903 v.; Limburg 2637 m 2554 v.Noordbrabant 5829 m.5842 v.Noordholland 9253 m., 8321 v.; Overijssel 3518 m., 3419 v.; Utrecht 3401 m., 3306 v.; Zeeland 2C29 m., 2445 v.; Zuidholland 13817 m., 13451 v. Totaal 106,735 (54225 m. 52510 v.). Uit het I6e jaarverslag der instelling »Talilha Kttmi" te Hemmen, ge sticht door d'. Heldring, blijkt dat in het jaar 1871 een getal van 155 kin deren in dat gesticht werden verpleegd, allen verwaarloosden uit verschil lende oorden van het rijk, die op 18-jarigen leeftijd de inrigting verlaten, om als dienstboden of in andere geschikte betrekkingen te worden geplaatst. De verpleeggelden worden betaald door de christelijke philanthropic, die ook door giften en vaste bijdragen de uilgaven van verschillenden aard be- strpt. Die uitgaven beloopen eene som van ƒ23430, terwijl nog een batig slot overbleef van 1376. Bij de Ned. herv. gemeente te KInndert is tot predikant beroepen d!. Bartslra, pred. te Aarlanderveenbij die te Someren d'. Carlicr, pred. te Hoogeloon; bij die te Ileino d\ van der Linden, pred. te Hoevelaken; bij die te Oudewater d'. Mossel, pred. te Renkum; bij die te Well d\ He ringa, pred. te Losser; hij die te Rijnsburg d8. van Veen, pred. te Eethen; bij die te Noordvvijk-Biunen d\ Blaauw, pred. te Ter-Aar; hij die te Schoon- rewoerd d«. Boer, pred. te Ouderkerk a. d. IJssel; bij die te Ooltgensplaat d'. Piper, pred. te Muiden; bij die te Waal en Koog op Texel ds. Marga- dant, pred. te Huisduinen;' bij die te Oostzaan ds. Oudegeest, pred. te Vlij men; bij die te Cats d8. Stoop, pred. te llaarlo; bij die te Benthuizen ds. Gravestein, pred. aan de Bilt; bij die te Prinsenhage de cand. J. Kuylman. De hh. Besier, Joukheim en C°. en W. Scholier en C". te Botterdam vestigen de aandacht op het gunstige tijdstip voor het aankoopen van be staande ondernemingen, en het in erfpacht nemen van woeste gronden op 'ava. Genoemde heeren zijn van oordeeldat het juist nu de tijd is lot bet bijeenbrengen van kapitaal, ten einde tijdig gereed te zijn om van de veranderde omstandighedendoor de nieuwe cultuur-wet in het leven geroe pen, te zullen kunnen gebruik maken. Tot het koopen van bestaande cul tuur-ondernemingen zijn hun, onder zeer aannemelijke voorwaarden, aan biedingen gedaan. Bij hen bestaat daarom het voornemen tot oprigling eener Rotterdamsche Indische cultuur-maatschappij, met aandeelen, ieder groot 10000, onder nader op te maken statuten. Zij vleijen zich met algemeene deelneming. De minister van koloniën heeft kennis genomen van het planen van zijne sympathie voor het tot stand komen daarvan doen blijken. Voor het prov. geregtshof in Noordholland is eergisteren de behandeling voortgezet van de zaak van A. en J. J. V., beschuldigd van valschheden in geschriften van koophandel. Volgens den advocaat-generaal, mr. Backer, moest het ten laste gelegde aantal valsche promessen worden verminderd met een zestal, waarvan een, die abusivelijk in de acte van teregtstelling was genoemd, een waarvan de haudleekening gebleken was echt te zijn en 4 waarvan de valschheidten gevolge van de afwezigheid van eenige getui gen, niet wettig bewezen was. De schuld der beide beklaagden aan het vervaardigen der overige 214 stukken was volgens hem voldoende wettigen overtuigend bewezen door hunne bekentenis in verband met de verklaringen der getuigen. Wal het des bewust gebruik maken der valsche stukken aan gaat meende adv.-gencraal dat slechts van 202 bewezen was dat zij door de beschuldigden waren gedisconteerd. Met het oog op de niet geringe schuldpligtigheid achtte adv.-generaal de toepassing eener gestrenge straf wenschelijk; hij requireerde dat de beide beschuldigden zouden worden ver oordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 7 achtereenvolgende jaren en tot betaling, de le besch. van 418 en de 2e van 417 geldboeten, ieder van 50, bij wanbetaling te vervangen door een cellulaire gevangenisstraf van hoogstens een jaar. De beschuldigden werden verdedigd door de hh. mrs. Domcla Nieuwenhuis en Ilartoghdie voornamelijk wezen op de hier aanwezige verzachtende omstandigheden. De uitspraak is bepaald op 16 September. Door den subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Amster dam, den heer m'. I». Verloren van Themaat, is gisteren conclusie genomen in de zaak van den gewezen conducteur Dikkens. Ofschoon hij het in zeker opzigt betreurde dat de wet hier geen zwaardere straf bedreigtdaar de diefstal van aangeteekende brieven een maatschappelijk belang van eru- stigen aard betreft, wees hij er echter op, dal de postadministratie, door te weinig voorzorgen bij de inpakking en het vervoer, hier den diefstal ge makkelijk had gemaakt en dat de beklaagde blijkbaar aanvankelijk niet heelt vermoed, dat hij zulk een aanzienlijke waarde had ontvreemd. Op grond der hoogst gunstige antecedenten van den beklaagde en met het oog op zijn persoonlijkheid, requireerde hij zijne veroordeeling lot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren, ter zake van eenvoudigen diefstal. De uit spraak is bepaald op 24 September c. k. Te Alkmaar waren Zaturdag 11. twee jongens, van 5 en 6 jaren,gehol pen door een meisje van 11 jaren, op de stelling van een meelmo'len ge klommen. De molenaar had niets van de aanwezigheid dier kinderen bespeurd. Door het een of ander toeval is de molen aan hel draaijen gegaan en heide jongens werden door de wieken getroffen. De toegesnelde" mole naar vond er een, nagenoeg dood, op de stelling liggen, terwijl de ander dood in een boschje gevonden werd. Spoedig daarna was ook het eerstge noemde kind overleden. Te Utrecht werden eergisteren drie ton nieuwe haring, uit Vlaardiu- gen aangebragtdoor den keurmeester als ongeschikt voor hel gebruik ge acht en dientengevolge naar de vilkuil gebragt. De arrond.-regtbank te Deventer heeft uitspraak gedaan in de zaak van dr. van Vloten. Hij is veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenis straf en ƒ300 boete, met aanplakking van het vonnis te Groningen,"win schoten en Bloemendaal. Men meldt uit Leeuwarden: Gisteren middag heeft niet ver van deze stad een treurig ongeval plaats gehad. Eene alhier op de Olde Galileën woonachtige schoenmaker deed met zijn huisgezin, bestaande uit vrouw en acht kinderen, een pieizier-zeiltogtje met eene hooi op de Wielen, eene nog al groote waterplas beoosten deze gemeente. Zeker in het schipperen niet erg bedreven, had hjj de zeilschoot vastgezet toen de boot door een rukwind zoodanig werd aangegrepen, dat zij tuimelde en hare lading (man,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1