COURANT. LEIDSCHE DINGSDAG 10 SEPTEMBER. KINNEN GA NIISCII li UKIiIGTËX N°. 214. 1872.' De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.&0 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.60 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, WtenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden N". 41 (blad 47) der Handelingen tan den Gemeenteraad. LEIDEN, 9 September. Gelijk wij vroeger vermelddenwaren er den 8',en der vorige maand vijf en twintig jaren verloopen sedert de lieer van Goens voor het eerst als leeraar bij de Waalsche gemeente alhier optrad. In den avond nu van Vrijdag 11. werd hem, ter herinnering aan die gebeurtenis, van wege den kerkeraad en de gemeente een geschenk aangeboden; eene plegtigheid, die eerst we gens afwezigheid van den heer van Goens, daarna ten gevolge van een voor hem zeer smartelijk sterfgeval lol nu toe uitgesteld had moeten worden. De aanbieding van hel geschenk geschiedde door eene commissie, bestaande uit de hecren P. I. de Premery, J. i. Ilubrecht, II. übreen P. du Rieu en F. S. van de Pavord Smits; bij welke aanbieding de voorzitter van den ker keraad. de heer predikant van Hamel, eene welgemeende, hartelijke toe spraak hield, waarop de heer van Goens met zigtbare aandoening ant woordde. Het geschenk is een geheel van zilver vervaardigd gedenkstuk, keurig van bewerking en de inrigling van den heer van Kempen ten volle waardig. Een vrouwenbeeld, voorstellende de godsdienst, staat op eene rots. Het beeld, den blik naar boven rigtendc, heeft ter reglerzijde eene afge knotte kolom, op welke de Heilige Schrift ligt opengeslagen, waarheen de regterhand' wordt uitgestrekt. De kolom draagt de jaartallen 1847/1872 en op Het bijbelboek leest men Actes XI: 14, aanduiding van den tekst, wel- keit de heer van Goens nam lot grondslag der leerrede, waarmede hij zyne betrekking alhier aanvaardde. Met de linkerhand houdt het beeld eene lich tende fakkel opgeheven. Verder zijn aan de linkerzijde aangebragt het wapen van de gemeente Leiden en een zestal boekdcelen, welke met de namen van Augustinus, Schleiermachcr, Vinet, Schweizer. Scholten, Colani, lievelingsauteurs van den heer van Goens. prijken. De rots. waarop het beeld verrijst, wordt door eencn eikekrans omstrengeld. Eindelijk vertoont het voetstuk, waarop het geheel geplaatst is, op de voorzijde de letters V. G. dooreengelrokken en op de achterzijde dit opschrift: ie consistoire j et les mmbres de l'Egiise If allonne de Leide a leur pasteur F. C. J. van Goens. Het lijdt geen twijfel of de Waalsche gemeente van Leiden zal den thans voor eencn tijd verlrekkenden leeraar met hare gedachten volgen en voor hem zoowel als voor zich zelve van harte wenschen dal het hem moge ge geven worden in het eerstvolgende voorjaar met vernieuwde krachten zijn dienstwerk te hervatten. Het garnizoen voerde heden morgen eene gecombineerde manoeuvre uit in de rigting van Oegslgeest. Eene divisie werd gecommandeerd door den kapitein der veld-art. Schwartz terwijl de andere werd aangevoerd door den kapitein der inf. Tuckerman. Even achter Oegslgeest deed eene brigade cavalerie van de divisie Schwartzeene charge op den vijand. Door een of ander ongelukkig toeval stortte een van de huzaren met zijn paard tegen den gfond. Luit. van Son, die daarachter reed, stortte over het paard van den gevallen huzaar eveneens ter aarde en nog twee andere ruiters waren de slagtoflers van dit voorval. Zoo goed als bewusteloos werd de heer van Son van onder zijn paard gehaaldhet gezigt zwaar gekneusd en den bovenarm evenzoo; onmiddellijk werd er geneeskundige hnlp verstrekt door den officier van gezondheid, die genoemden officier per rijtuig deed vervoeren. Een huzaar heeft in dcu val een arm ontwricht, terwijl een ander aan het been werd gekwetst. De minister van buitenl. zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat. volgens mededceling van den gezant der Fransche republiek, de Nederlandsche reizigers, even als de Britsche en Belgische, voorloopig W vrijgesteld van het vertoonen van een paspoort aan de Fransche gren- 2ei>, en alleen verpligt zijn hunnen naam op te geven, met aanduiding hun ner nationaliteit. De minister van financiën heelt de aandacht der belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Nederlandsch Indië, door middel van het stoomschip «Prins ran Oranje" van de maatschappij «Nederland"waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep is bepaald op den 5<fai October aanst. De brieven en verdere stukkenwelke men met deze gelegenheid wensclit te j verzenden, moeten voorzien zijn van eene aanwijzing op hel adres, waaruit van dal verlangen blijkt. Te Haarlem is overleden de heer K. Sybrandi, lit. hum. dr,rustend leeraar van de doopsgezinde gemeente aldaar, en mede-directeur vau Teylers stichting. Hij had zich door zijne geschriften op letterkundig gebied een eervollen naam verworven. Volgens de iflidd. C. zal met den aanvang van de winterdienst voor de staatsspoorwegen, op den l*len November a. s,, de spoorweg vau Middel burg naar Vlissingen voor het publiek verkeer worden geopend. Te Amsterdam in Dalrust zijn gisteren de Amsterdamsche internatio nalisten met een 30-tal gedelegeerden der sectiën, uit 's Hage gekomen, j vergaderd geweest. Er werden vele redevoeringen gehouden. De vergadering j werd besloten met het zingen van de «Marseillaise" en «het lied van I 't canaille." Eene vrouwmoeder van een baanwachter by de Ncdcrlandsche Rijn spoorwegmaatschappij, is gisteren tusschen Nieuwerkerk en Moordrecht toen zij de wachlerswoning verlaten had, onder den voorbijsnellenden trein geraakt en letterlijk verbrijzeld. Op de kermis te Schoonhoven bevond zich. dezer dagen eene zooge naamde bosclijesmandie zelfs gloeijend ijzer over zijne ruwe huid durfde strijken. Hij kreeg twist met zijn baas, die hem aau.de ligtgeloovigen liet zien. De ontevreden «wilde" maakte toen. aan de zamengevloeide menigte bekend, dat hij een gewoon mensch uit Middelburg was, De policie moest, hem in bescherming nemen tegen de bedrogen nieuwsgierigen en deed den baas met zijne tent spoedig verhuizen. Voor het prov. geregtsiiof in Gelderland stond in de Vorige week teregt een 16-jarig meisje, dat tweemaal, op één avond brand had gesticht in de woning van den boer, bjj wien zij in dienst was. Beide keeren was de brand spoedig gebluscht, de laatste maal nadat zij zelve aan hare mees teres had gezegd, dat er brand was. Weldra viel de verdenking op baar, dal zij het vuur had aangebragt. en zij bekende dit dan ook, toen zij werd ondervraagd. Een aannemelijke reden voor haar misdryf wist zij niet op te geven. De advocaat-generaal wees er op,, dat volgens de verklaring der dokters, die de beschuldigde hadden onderzocht, deze piet krankzinnig was, zoodat zij met haar volle bewustzijn liet misdryf had begaan. De beer m*. de Meijier, haar verdediger, geloofde, dat al hadden de dokters ver klaard dal de beschuldigde niet krankzinnig waszij tpch misscliiep oogen- blikken hadwaarin zij aan verstandsverbijstering leed. Hjj achtte daarom een nader onderzoek wenschelijk. Het hof vereenigde zich met het gevoe len van den advocaat-generaal en veroordeelde de beschuldigde tot 2 jagr gevangenisstraf. In de legerplaats te Milligen hebben gedurende de laatste dagen groote manoeuvres in liet vuur plaats gehadwaaraan al de troepen deel namen. Zaturdag II. stelde de manoeuvre een vijandelijken aanval op hel kamp vpor. Daarbij werden niet minder dan 200,000 patronen verschoten. Blijkens een door de Zw. C. uit Almelo ontvangen telegram, hebben Vrijdag avond te Vriezeiiveen weder belangrijke ongcrcldlieden plaatsgehad. Eén persoon was doodelijk en twee waren ligt gewond. Vrijdag zijn tg Almelo in arrest genomen twee belhamels van den troep, die in den onsliij- migen avond van 22 Aug. jl.uit wraakneming voor het opgesloten houden van een beschonken schuller-tamboer in het raadhuis aldgar, onderscheiden glasruiten van dat gebouw hebben ingegooid. Het Vad. meldt, dat het naar Vriezcuveen gezonden detachement huzaren tot handhaving der orde door een troep met geweren gewapende boeren is verjaagd geworden. -• Te Eindhoven is het in de vorige weck zeer onrustig geweest. De aanleiding daartoe was hel door de regtbank aldaar uitgesproken faillissement van den kassier A. Boexwaarvan de oorzaak werd toegeschreven aan ze keren heer J. v. L. Door dit faillissement moest ook een sigarenfabriek, waarvan de gefailleerde vennoot wasstilstaan. Het volk verzamelde zich des avonds voor de woning van J. v. L. Muziek en zang sio.!iden op den voorgrondde waarschuwingen van de policie werkten niets uithet volk was opgewonden en wilde zijn doel bereiken; daarby kwam nog dat v. L. eene lijst had openbaar gemaakt van personen, die ipj allen gop doen failliet verklarenmaar ook juist daardoor bad bij zich zoozeer dep haat op den

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1