BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. Burger Hepner betoogt ook. dat de onthouding van politieke magt het grootste kwaad is en staaft zijn gevoelen door verscheidene voorbeelden aan den jongsten oorlog ontleend, o. a. hoe bij het uitbreken van dien oorlog Duitsche burgers streden. Duitsche burgers zonder te weten met welk poli lick doel. De theorie van de politieke onthouding acht hij nog erger dan het spiritisme; dit laatste toch stelt zich nog voor eene verbinding met den geest, maar politieke onthouding veroorzaakt werkeloosheid in eigen boezem. Zoo voortgaande komt hij tot de conclusie dat de fout der Commune daarin lag dat zij te min autoriteit bezat. Hij doet ten slotte uitkomen dat eene revolutie, die alleen berust op barricaden en niet steunt op de publieke opinie, geen doel kan treilen. De burgers Guillaume en Longuet treden alsnu in een hevigen woorden strijd over het verschil van opvatting van het optimisme in verband met dat van revolutie. Terwijl de een in zekere mate de stellingen van Proudhon in praktijk wenschte te zien gebragt, trachtte de ander den burger Guillaume op zijn gemis aan consequentie te wijzen. Longuet deed o. a. nog uitkomen, dat, ware den 4den Sept. de Commune geproclameerd, deze dan niet alleen te Parijs, maar zelfs te Berlijn zou zijn verrezen. Intusschen neemt het rumoer onder het publiek telkens grooterc propor- tien aan. De leden van het congres zijn reeds zoo beleefd geweest voorliet telkens toenemend publiek ruimte te maken door bun kring te verkleinen, maar telkens moet van der Hout of een der Vlaamsche vertalers het publiek tot orde en rust aannamen. Nu is wederom het rumoer op zijn hevigst. Een der leden eischt de slui ting der zittingdaar hij niet legeu de wanden der zaal wil doodgedrukt worden. De leden zeiven kunnen elkander niet langer verstaan. Men wil het uur bepalen van de volgende zittingmen kan er niet toe geraken. Het gedruisch neemt toe. De zitting wordt gesloten en de Vlaamsche vertolkers verzoeken dringend het publiek thans de zaal te ontruimen. Het publiek blijft echter staan; men begint te schreeuwen, te fluiten, te sissen, te zingen: Daar weerklinkt het »Wien Neerlandsch Bloed." Hoeden af! wordt er geroepen. De leden van het congres zijn verpligt aan dien wensch gevolg te gevenmaar heffen nu ook op hun beurt de Marseillaise aan. Wederom beantwoordt het publiek dit met het //Wilhelmus." De verwarring is onbeschrijfelijk, en na een lang verwijl gelukt het einde lijk allen niet zonder krachtsinspanning uit de zaal en op straat te komen, om daar ieder zijns weegs te gaan zonder dat men te weten is gekomen het uur der volgende openbare zitting. 35NGKLANW. LONDEN, 6 September. Uit het jaarlijksche rapport van kolonel Henderson, het hoofd der Londensche politie, blijkt o. a.. dat gedurende 1871 het polilietoezigt in de hoofdstad zich heeft moeten uitstrekken over 226 nieuwe straten en 2 nieuwe pleinen. Gedurende het laatstverloopen tiental jaren werd Londen vergroot met niet minder dan 142,905 huizen, vormende een aantal straten, wier gezamenlijke lengte 636 Eng. mijlen bedraagt. De politiemagl in Londen is op het oogenblik 9655 man sterk. Dag en nacht moet door dit corps gewaakt worden over eene bevolking van omstreeks 4,000,000 zielen. Zeer gunstige resultaten leverde het ingevoerde stelsel van stationcering op. Op een groot aantal vaste punten betrekken agenten de wacht, zoodat men hen daar altijd vinden kan. De Times zegt dal het moeijelijk te begrijpen is, welke verwonder lijke inval de Internationale er toegebragt heeft om voor het houden van haar congres, van alle landen in de wereld, het voorspoedige, dommelige Holland, en van alle steden in Holland de met gras begroeide koninklijke residentie uit te kiezen. Waarschijnlijk was de beweegreden, dat de Hol- landsche regering verondersteld mag worden minder vrees te voeden voor hare bezoekers dan de regering van Frankrijk of Spanje, en dat de dynastie van Oranje waarschijnlijk een kalmer verdraagzaamheid zou toonen aan de eerzuchtige demagogen, dan door de heethoofdige democratie van Genève en de overige radicalen van Brussel getoond werd. De heer Brand, voorzitter van het lagerhuis, heeft bij gelegenheid van een oogstfeest op zijn landgoed zijne arbeiders voorgesteld een gedeelte van hun loon te laten staanhij zou daarvoor land hurendat dan de dagloo- ners zeiven konden bewerken en waarvan de opbrengst voor hen zou zijn. In Yorkshire heeft zich de runderpest vertoond onder een koppel vee van 22 stuks. Zeven der dieren zijn gestorven en de overige afgemaakt. Er zijn maatregelen genomen om de besmette hoeve volkomen af te zon deren. In de city van Londen woonde sedert jaren eene gebrekkige vrouw, eene weduwe, in zeer armoedige omstandigheden. Hare woning was onder een trap, waar men een stroozak gelegd had. Dit akelige hol werd haar nogtans niet kosteloos gegeven; zij betaalde het goed. Den 20stcn Augustus zagen hare geburen haar in haar hol kruipen; maar van den 21slcn tot den 23st(D zagen zij haar niet en werden ongerust. Men duwde de deur van haar schuilhoek open en zag toen de ongelukkigedie van gebrek omgeko men was, op den grond liggen, half door de ralten opgevreten. Slechts de kant, waarop zij lag, was verschoond; al het overige was tot op het been afgeknaagd. Pater Hyacinthe (Charles Loyson) is te Londen in het huwelijk ge treden met de weduwe Edwin Ruthven Merivan. geb. Emily Jane Butterfielj, uit Noord-Amerika. Volgens de Times zou de Spaanschc minister van financiën met kiers te Parijs onderhandelingen hebben aangeknoopt over eene leening 500 millioen francs, waarvan het welslagen verwacht werd. FRANKRIJK. Volgens de dagbladen zou de regering aan die van Groot-Brittannié, betreffende het sluiten van een nieuw handelsverdrag, het volgende voorgt steld hebben: Het beginsel van het traetaat van I860 zou worden gehand haafd ten aanzien der artikelen: gegoten en geslagen ijzer, staal en dj daarvan vervaardigde voorwerpen, steenkolen en cokes, ijzeren schepen ijzeren platen voor scheepswanden, glas en kristal (behoudens eene heffin; van regten voor het in de kristallen artikelen aanwezige lood)aardeweri en scheikundige producten, de laatste alleen met uitzondering van de zoo danige, welke vervaardigd zijn uit belaste grondstoffen. Daarentegen zoudo; op de artikelen: hennep, linnen, katoen, wol, zijde in alle graden van I* werkingkunstbloemenmodeartikelenkramerijenmuziekinstrumenten zegelwas, schrijfinkt een invoerregl worden gelegd. Wat de geweven go» deren aangaat: eene verhooging van het invoerregt voor katoenen en ander garens behalve de wollen met 3 pCt. voor de standnommers 60 tot en nu 100, en met 5 pCt. voor alle hoogere nommers dan 100; voor de thans mei 10 pCt. der waarde belaste katoenen weefsels, als mousseline, tulle, enz eene verhooging met 5 pCt.voor de gekaarde wollen garens eene gering/ verhooging door de bij het traetaat van 1860 bij standnommer 10 aanvangenè verhooging van het regt reeds toe te passen bij het nommer 5voor t gemengde katoenen en wollen weefsels eene verhooging van 5 lol 8 pCl eindelijk verhooging van het invoerregt voor het damast-linnen van 10 tol 15 pCt. der waarde. Reeds moetnaar men verneemtde kamer van koophandal te Mancliesta aan de Britsche regering geadviseerd hebben die voorstellen af te wijzen als geheel in strijd met de belangen van den handel. Op 4 Sept.den verjaardag van de invoering der republiekzijn li Bordeaux bloemenkransen op het plein aan den voet van den vrijheidsboot neergelegd. Op een ander plein zag men standaards, waarop geschrevei stond: //Leve Gambetta! leve Garibaldi!" Het plein was vol volk en de grot bedekt met bouquetten. lie Marseillaise werd gezongen; maar gewelddadig heden zijn er niet gepleegd. Te Montpellier is een vrijheidsboom geplat; in een der voorsteden. ITALIË. Naar men uit Rome meldt verwacht men dat de Franschc gezant middellijk nadat de minister van buitenl. zaken in die hoofdstad zal terug- gekeerd zijnde wenschen zijner regering zal kenbaar maken omtrent eeoi herziening van het bestaande handelstraclaat. In de half-officiele kringen wordt beweerd dat de regering niet zeer genegen is tot eene herzie* van het handelstraclaat over te gaan. Te Napels hebben aan de verkiezingen voor den gemeenteraad van de 20000 stembevoegden deel genomen. De verkiezingen zijn ten g der clericalepartij uitgevallende liberale kiezers hebben protest a teekend legen de onwettigheden welke bij de verkiezingen gepleegd waren, hetwelk echter van de clericale zijde afgewezen werd. DUIT8CHLAND. Prins von Bismarck heelt eene langdurige audiëntie bij keizer Alcxai der van Rusland gehad. De commissiedoor de rijksregering benoemd tot het doen van ondet zoekingen in de Noordzeemet het oog op de zeevisscherijheeft een gi deelte van hare laak volvoerd. Zij heeft zich gedurende geruimen lijd opge houden op Doggersbank, den voomaamsten vischgrond in de Noordzee,# bij die gelegenheid zeer belangwekkende proefnemingen gedaan. Men naauwkeurige onderzoekingen in het werk gesteld, om de zamenstellii van den l odem der zee en zijn planlenbekleedsel op dien uitgebreiden visck grond zoomede de bestanddeelen van het zeewater en andere puntend leeren kennen. Op die wijze kan men de buitengewone vischrijkheid dif wateren verklaren. In het algemeen stelt de regering krachtige poging» in hel werkom de visscherijen op te beuren. Met het doel om de rivitf visscherijen te verbeterenheeft de regering de groote inrigting voor kunS matige vischteelt te llunningenbij Straatsburg, in beteren toestand bragtdan zij onder het Franschc bestuur was. Te Ludwigshafenbij Mannheim, hebben een aantal Zuid-Duilsci tabaksfabriekanten eene vergadering gehoudenwaarin beraadslagingen liebbi plaats gehad over eene verhooging der labaksprijzenals gevolg der prf verhooging in de ruwe tabak, over de belasting en lolregten op het ar® en eindelijk ook over de arbeiders-quaeslie. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6