nd OclJ olen, nt. fi JZE« 13i 12.; 'I fit i\ 4i 3.1 si ii "175, «340.- "34j; 22, 26, 42, 54, 12, 63, 58, 11 11 01 schapa JOt It. 138! d. 118 it.1 - lt.229 - 221 r 91 91 - 91 d. 'li; d. d, d. t t. «Ml t* t- :heD ft|,IV(>JSGS®L, beftoorende tot ete Leidsehe (Jouranf van Maandag 9 September ó%7%2d3. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. In het thans te Middelburg vergaderde taal- en letterkundig congres is besloten dat het volgende congres te Antwerpen zal worden gehouden. Naar men verneemt is door het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond, zetelende te 's Hage, aan de drie thans te Ber lijn vergaderde keizers een brief gezonden. Het hoofdbestuur zegt daarin dat nu de eerste souvereinen van Europa zich broederlijk ontmoeten, de bond het zijnen pligt acht 11H. MM zijne nederigste gelukwenschen aan te bieden ten opzigte eener gebeurtenis, die door de bijna eenparige stem van Europa beschouwd wordt als een teeken en een waarborg van den alge meenen vrede. De bond waagt het tevens zijnen opregten wenseh te uiten dat het HH. MM. gegeven worde slechts te heerschen over nijvere en rus tige volken, die al de weldaden des vredes genieten en hun wijs bestuur zegenen. Het hoopt vuriglijk dat de tegenwoordige zamenkomst van HH. MM. gunstig moge zijn voor het behoud van eenen voortdurenden vrede en voor de natuurlijke en vreedzame oplossing van alle sociale quaestiën. De heer J. van Locnen Martinet, pred. te Zwolle, meldt in de/V.R.C. dat het berigt als zoude hij beroepen zijn bij de Ned. herv. gemeente te St. Petersburg onjuist is. Alleen is hem de vraag gedaan of hijbij even tuele beroeping, de betrekking zon aannemen, eene vraag die, naar hij meent, ook aan andere predikanten hier te lande is gedaan. Aan de Gron. Cour. deelt men met zekerheid mede dat dr. Chantepie de la Saussaye, te Rotterdam, zou zijn benoemd tot hoogleeraar bij de god geleerde faculteit der Groningsche hoogeschool. Door den Boomleeltkundigen Kring van België zijn tot briefwisselende leden benoemd de hh. J. H. Krelage, te Haarlem, en H. Witte, te Leiden. Te Rotterdam is overleden, de heer D. Blankenheimlid van de eerste kamer der staten-generaal. Naar men uit Dordrecht meldt zal de spoorweglijn van daar naar Fijcnoord met 1 November aanst. worden geopend. Te Sliedrccht was drie weken geleden brand ontstaan in eene woning, die echter in den aanvang gestuit werd; Vrijdag nacht is die woning geheel afgebrand, terwijl de bewoners afwezig waren. Een onderzoek is ingesteld. Voor het prov. geregtshof in Noordholland wordt dezer dagen be handeld de zaak tegen A. en .1 J. V.beschuldigd van valschhedcn in ge schriften van koophandel. Het getuigen-verhoor heeft verscheidene dagen geduurd. Onder de getuigen bevonden zich de chef van de secretarie der Ned. bank, die het door de Ned. bank wegens disconteren van het aangeboden valsche papier geleden nadeel op 6500Ü begrootte. Een der directeuren der credielvereeniging begrootte het nadeel dezer instellingwegens discon teren van valsch papier geleden, op ruim ƒ6000. De adjunct-directeur der Associatie-kassa verklaarde, dat die inste'ling per saldo een schade had van ruim ƒ2000, wegens valsch papier, door haar tot dekking van voorschot van de beschuldigden aangenomen. In de volgende' week zal de behandeling dezer zaak voortgezet worden. Te Nieuwe Diep is een schip aangekomen, onder bevel van den ka pitein de Greeve, van Tjilatjap medebrengende een fraaijen tijger, geschenk van den resident aldaar voor de diergaarde te Amsterdam. Opmerkelijk is liet dat deze tijgertoen de voorraad van honden en kippen minderdeeen groot gedeelte van de reis is gevoed geworden met stokvischop welk voed sel hij later zoo verzot was, dat hij met veel minder gulzigheiddan vroeger, een kip verslond. Uit de legerplaats bij Milligen meldt men dat Donderdag morgen op de begraafplaats te Gardcren de treurige pleglighcid der begrafenis van het stoffelijk overschot van den majoor Tröstcr heeft plaats gehad. Door een der kapiteins van hel 1" reg. infanterie werd bij het graf eene treffende rede uitgesproken. Te Doetinchem is gisteren morgen een blok van acht arbeiderswonin gen afgebrand. Door curatoren van het gymnasium te Groningen zal voor de betrek king van conrector, in de plaats van den heer dr. van den Es, tot rector van het gymnasium te Utrecht benoemd, aan den minister van binncnland- schc zaken worden voorgedragen de oudste praeceptor d'. .1. L. Sirks, te Groningen. 'sGRAVENHAGE, 7 September. Nog altijd doel zich de treurige keerzijde van de heugelijke feestvie ring van 1 April jl. kennen. Hel dorp Noordwijk behoort mede tot die plaatsen waar men niet censtemming over dien dag scheen te denken. In den avond van het feest bewoog zich te Noordwijk eene groole menigte, die luide hare afkeuring over de viering van het vrijheidsfeest te kennen gaf door het roepen van «Oranje onder" enz. Het versierde en geïllumi neerde huis van een inwoner was het mikpunt der verstoorde dorpelingen, want al spoedig werden glasruiten door steenworpen gebroken, terwijl de beperkte policie niet bij magie was dit legen te gaan. Evenwel moest de 22-jarige arbeiuer v. O., van wien de veldwachter en eene vrouw gezien hadden, dat beklaagde mede met een steen een ruit heeft ingeworpen, daarvoor boeten. Ter zake van het verbreken van afsluiting voor de regtbank te Leiden gedagvaard, werd hij, hoezeer hij zijne schuld ont kende, tot zes weken eenzame opsluiting en ƒ25 boete veroordeeld. Van 'leze veroordeeling teckende van O. appel aanomdat hij meende daar door bezwaard te zijn. Ter teregtzitling van het provinciaal geregts- "01 in Zuidholland van heden werden dezelfde getuigen gehoord bene- vens twee getuigen a décharge. Van O. hield vol niet te hebben gegooid. Mr. de Geus uit Leiden trachtte door verschillende bedenkingen tegen het vonnis kenbaar te maken en aan te toonen den strijd die er bestond tusschen de verklaringen door de getuigen in eersten aanleg en nu in liooger beroep afgelegd te betoogen dat het feit niet overtuigend is bewezen. Hij meende dat het vonnis moest vernietigd en de appellant vrijgesproken worden. Met deze be weringen kon adv. gen. mr. van Maanen zich niet vereenigen. Z. i. moest men geen waarde hechten aan de verklaring a decharge afgelegd en hij requi- reerde de algeheele bevestiging van het vonnis a quo. Aanstaanden Donder dag zal het hof uitspraak doen. Ten zes ure gisteren avond was de openbare vergadering van het con gres der Internationale aangekondigd, maar de talrijke menigte die zich op dat uur voor de zaal bevond, moest een tijd lang geduld oefenen, daar de zitting, naar men verklaarde, eerst ten zeven ure zou geopend worden. Men had intusschen de vriendelijkheid het publiek voorloopig binnen te laten, terwijl het journaal der Internationale, l'Egalité, werd rondgedeeld. Ten half zeven had de opening plaats. De voorzitter Ranvier deelt mede. dat na het genomen besluit in de ge heime zitting van hedende discussiën over den algemeenen raad niet kun nen worden voortgezet. Hij geeft nu het woord aan burger van der Hout, tot het doen eener mededeeling. Burger van der Hout, lid van de Hollandsche sectie, uit Amsterdam, brengt hulde aan de wijze waarop de meeste vertegenwoordigers van de pers naar waarheid verslag hebben gegeven van het alhier verhandelde. Hij moet echter zijne verontwaardiging te kennen geven over een van de ver tegenwoordigers van de persen wel over hetgeen het Dagbl. van 's Grav. dezer dagen èn vóór èn tijdens de bijeenkomst van het congres heeft mede gedeeld. In allerhevigste bewoordingen komt hjj op tegen de hatelijke wijze waarop de Internationale daarin is beoordeeld, hoe haar doel, haar streven, haar werkkring is gekritiseerd en belasterd; hoe zijne leden zijn voorgesteld als ellendelingen, eervergeten spitsboeven, roovers, plunderaars en brandstichters. De spreker stelt den hoofdredacteur van het Dagblad op onverbiddelijke wijze aan de kaak, slaat een terugblik op zijn persoon en zijne handelingen, die in vroeger tijd geheel instemmend waren met de grondbeginselen der Internationale, terwijl die redacteur nu alleen om gel delijk voordeel een gansch andere rigting volgt en in zijne hatelijkheid zoo ver is gegaan van zelfs met de meeste verachting te spreken in zijn blad niet alleen van het onaanzienlijke der plaats van bijeenkomst, maar ook van het uiterlijk der leden van hel congres. liet gemis aan waarheidsliefde ging zelfs zoo ver, dat in het blad o. a. stond vermeld, dat het publick tegen 50 cents den persoon toegang had en zulks terwijl een ieder kon ge tuigen, dat hij er kosteloos was toegelaten. Hij moedigde de werklieden aan, zich niet door dergelijk geschrijf te laten medeslepen, maar voor oogen te houden, dat de Internationale geen ander doel heeft dan hunne belangen te behartigen en hen vrij te maken van de verdrukkingwaaronder velen liunner nog gebukt gaan. (Daverende toejuichingen volgen herhaalde malen óp dat gesprokene, dat even als het overige weder in verschillende talen vertolkt wordt.) De voorzitter dankt den Ilollandschen afgevaardigde voor zijne mededee ling en hij is erkentelijk voor de warme sympathie, die het publiek blijk baar heeft aan den dag gelegd. Hij ziet daarin eene erkenning van het onregt, dat aan de Internationale is aangedaan; en hij vertrouwt, dal de welbekende gastvrijheid van Nederland dan ook een dergelijk onedel oordeel als van het Dagblad zal beschamen. De burger Kuhner doet vervolgens voorlezing van een brief en geeft tevens in verband hiermede aan het congres verslag van een onderhoud door hem met den heer Schramm gevoerd, waaruit blijkt, dat de spreker giste ren dien heer Schramm verkeerdelijk genoemd heeft als dengeen, dien hij op het oog had als consul van Duitschland in Milaan, en dat de persoon dien de spreker had bedoeld, een ander persoon was, zoodat hij dien heer Schramm verkeerdelijk had beschuldigd. Daarop wordt voorlezing gedaan van de volgende twee artikelen: art. 2 en 6 der statuten die in de geheime zitting van heden zijn aangenomen waardoor de discussie over den algemeenen raad komt te vervallen. Art. 2. De algemeene raad is vcrpligl uitvoering te geven aan de beslui ten van het congres en te waken dat in alle landen de algemeene grond beginselen der statuten worden nagekomen. Art. 6. De algemeene raad heeft het regt secties en federale raden te schorsen tot het eerstvolgend congres, doch niet dan na geraadpleegd te hebben. Zoo de meerderheid van den algemeenen raad het verlangt,is deze verpligt eene buitengewone conferentie bijeen te roepen. Intusschen is het publiek hoe langer hoe meer naar voren gedrongen en wordt het gedruisch en gedrang steeds toenemend, zoodat burger van der Hout het noodig oordeelt een krachtig beroep te doen op het publiek om de beraadslaging niet te verstoren, juist bij zulk een belangrijk onderwerp als nu zal worden behandeld, namelijk het proletariaat te verheffen tot eene politieke klassen. Van de zijde van het publick wordt deze aanmaning met een Oranje boven! begroet. De voorzitter opent nu de discussiën over het volgend punt van behande ling: «Er beslaat behoefte het proletariaat te grondvesten als politieke klasse tegenover de magt der bevoorregte klasse. Deze politieke conslituering van het proletariaat is onmisbaar voor den triomf der sociale revolutie, die ten doel heeft de afschaffing der klassen en hare privilegiën en monopolie. liet is de eerste pligt van het proletariaat den strijd tegen de bezitters voort te zetten en de politieke magt in handen te krijgen." Burger Vaillant groepeert de verschillende schakeringen van onthouders, namelijk van lien die de politieke magt wenschen ter zijde te laten, als daar zijn de doctrinairen, die het gevaarlijkst zijn, de intriganten die aan vankelijk mede doen met de Internationale, om zich later eene goede plaats te verzekerenzooals thans in Frankrijk plaats heeft, en de bourgeoisie, vooral die zich radicaal heeten. Hij verdedigt met kracht het voorstel.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5