LEIDSCHE COURANT. 1872. ZATïjRDAG 7 SEPTEMBER. V. 212. STADS-BERICHT EN. PATENTBLADEN. HI tN NEN L A N DSC 11E BK Hl GT K tN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'j jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a, M,Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genève en Lautaame aggnaaBBgaaa Ile BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873, voor de wijken 5, 6, 7, 8 en 9, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, van des middags twaalf tot twee urenen wel tot en met den 7den September eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd, de onaf gehaalde patentbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe be lastingen alhier, ter uitreiking, moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen cischcn tien cents zonder meer. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 31 Augustus 1872. v. n. BRAN DELER. LEIDEN, 6 September. Op Woensdag 2 October zal aanbesteed worden: door de hoofd-admi- nistratie van het reg. grenadiers en jagers te 's Hage de levering van 500 eenmans en 100 tweemans wollen dekens; door de hoofd-administratie van het 6de reg. infanterie te Gorinchem de levering van 500 cenmans en 100 tweemans wollen dekens; door de hoold-administretie van het 4* reg. in fanterie te Gouda de levering van 1000 eenmans en 100 tweemans wollen dekens. Door den minister van binnenl. zaken is de heer A. Benlhem, docto randus te Leidenbenoemd tot leeraar in de wis- cn natuurkunde aan de Twentscbe industrie- en handelschool te Enschede. -- Door burg. en welh. van Amersfoort zijn voor de betrekking van leeraar in de natuurwetenschappen aan de hoogere burgerschool aldaar op de voordragt geplaatst de hh. dr. J. Nienwenhuyzen Krusemante Haarlem; dr. W. Kapteyn, te Barneveld; B. C. Goudsmit, doctorandus te Leiden, en V. A. Julius, doc torandus. te Utrecht. Den 8slen February 1875 zal de Leidsche akademie haar derde eeuw feest vieren. Op dien dag zal de boekhandelaar Mart. Nijhoff, te 'sGraven- hagede rol in het licht geven van al de leden der akademie van den dag der oprigling tot op heden. Het zal een handig kwarto-deel wordenge drukt in twee kolommen en voorzien van een alphabetische inhoudsopgave der namen. Daar een groot aantal personen uit Engeland cn Schotland gedurende de 17" en I8C eeuw hun studiën te Leiden hebben volbragt, zal naar het oordeel van het Athenaeum, waaraan wij dit berigt oiitleenen de catalogus, voltooid zijnde, van groote waarde zijn voor allen, die in bio- graphischë studiën belang stellen. {ffbl. v. d. B.) Op het twaalfde Ned. taal- en letterkundig congres te Middelburg wor den de werkzaamheden onafgebroken voortgezet. Het bureel cn de afdeelin- gen zijn zamengesteld als volgt: Bureel: Eerevoorzitter jhr. mr. J. W. M. Schorcr, burgemeester van Mid delburg; \oorzitler mr. ,W. C. M. de Jonge van Ellemeet; ondervoorzitters de heeren van der Atiwerda, J. van Beers, prof. M. de Vries en mr. M. F. Lanlshecr: secretarissen de heeren J. Brouwers, prol. E. van Driessche, mr. G. N. de Stoppelaar en F. Nagtglas; penningmeester J. C. Allorflcr. Eerste afdeeling; Nederlandsche taal- en letterkunde, voorzitter dr. N. Beets; onder-voorzitters de heeren dr. Heremans en dr. J. ten Brinksecre tarissen de heeren de Geyter, Johs Gram en J. Keiler, stenograaf Tweede afdeeling; Nederlandsche geschiedenis en oudheidkunde, opvoeding en onderwijs, voorzitter prof. Vreede; onder-voorzitters de heeren L. Geel- hand van Mcrxem en dr. P. Alberdingk Thijm; secretarissen de heeren J. Blockhuys, J. M. E. Dercksen en J. Bouilewijns, stenograaf. Berde afdeeling: Nederlandsch tooueel, zangkunst en bockhandel, voorzit ter de heer W. J. Hofdijk; onder-voorzitters de heeren Max Roosses en Mart. Nijhoff; secretarissen de heeren Maurits van Lee, VV. Rogghé en W. Keuskampstenograaf. Uit Schiedam meldt men: Onze voormalige stadgenoot, de heerA. Oos- tervcenheeft, naar wij vernemen, nog de volgende legaten vermaakt, als: aan de diaconie der herv. gemeente alhier 10 aan die der herv. gemeente te Leiden ƒ500, cn aan liet Ned. zendelinggenootschap ƒ500, alles vrij van regten. Voor de arrond.-regtLank te Amsterdam is gisteren behandeld de be kende zaak van E. B T. Dikkens, laatst conducteur in dienst der firma ran Geiid en Loos, gedagvaard ter zake van den diefstal van geldswaarde en diamantengepleegd op 20 Mei 11. op den Rijnspoorweg lusschen Rotter dam en Amsterdam. 19 getuigen werden in deze zaak gehoord. De beschul- d'kde ga!' een uitvoerig verhaal van den toedragt der zaak. Hij deeide ffie<ie, dat hij reeds te Amsterdam en te Harmeien, waar hel kermis was en de trein op een anderen moest wachtendie 20 minuten later kwam zoodat hij gelegenheid had gehad met eenige kennissen de kermis op te gaan. verscheiden glazen bier cn ook eenige bittertjes had gebruikt, waardoor hij in een min of meer opgewonden toestand was geraakt. Toen de trein weder van Harmeien vertrok, had hij. die alleen belast was met het vervoer van goederen voor de expeditie van Gend Loos. toevallig den brievenzak ontdektdie zich zonder geleide bevond in denzeifden wagen van de afdeeling bestemd voor de dienst der spoorweg-maatschappijen daaruit de brieven en pakken met geldswaarde zich toegeeigenrt. Hoe hij er toe gekomen was, begreep hij zelf niet. Telkens deed de herinnering aan vrouw cn kinderendie hij even als zich zelf zoo diep ongelukkig ge maakt heeft, hem in luide snikken uitbarsten. Na het plegen van den dief stal was hij medegereisd naar Rotterdam cn van daar den volgenden dag over Breda naar Brussel, van waar hij wederom naar Breda was terugge keerd, altijd nog als conducteur der expeditie. Te Breda, waar hij angstig begon te worden, heelt hij zoowel de diamanten als de bankbilletten be graven aan den Valkenberg en die plaats met een steen gedekt, opdat hij die kon terugvinden. Daarna heeft hij nog een week gereisd in zijne be trekking. Na verloop van dien lijd, toen er meer en meer over de zaak werd gesproken en hij bemerkte dat men hem verdacht hield, werd hij zoo bevreesd voor ontdekking, dat hij besloot de wijk te nemen naar Londen. Na te Breda de ontvreemde zaken weder te hebben opgegraven, is hij naar Parijs vertrokken, daar hij meende, dat liy dan niet ver van Londen ver wijderd was. Te Parijs heeft hij plaats genomen naar Londen. Toen hij te Galais aankwam en op de boot naar Dover wilde gaan, werd hem zijn naam gevraagd, dien hij naar waarheid opgaf. Op de boot bekroop hem dientengevolge zoodanig de vrees, dat men reeds naar Dover zon hebben getelegrapheerd, dat hij het pakje, waarin de diamanten en 40 bankbilletten van ƒ1000, in zee wierp. Te Dover echter werd zijn vrees niet verwezen lijkt. Hij ging naar Londen en bleel in die stad, gedurende 5 dagen rond zwervend zonder huisvesting cn dikwijls zonder eten. In wanhoop kocht hij een pistool om zich daarmede van kant te makenhetgeen hij betreurde niet gedaan te hebben. Een beambte aan een der vele-stations, die toeval lig een weinig Dtiilsch verslond en wien hij zijn verlangen te kennen gaf om naar Amerika te gaan, beduidde hem. dat hij dan eerst naar Liverpool moest reizen en van daar verder per stoomboot. Hij nam derhalve plaats naar Liverpool, waar hij weder in denzeifden ellendigen toestand verkeerde als le Londen. Dagen en nachten achtereen zwiert hij rond, tot hij einde lijk een nachtkwartier vond, waar hij zijn intrek nam en waar hij den volgenden dag werd gevonden door den commissaris van policie m'\ van Doesburgh, die hem was nagereisd. Op de aanmaning van den president, aan wien het in zee werpen der billelten en diamanten verdacht voorkwam, om tocii de voile waarheid te zeggen, verklaarde de beklaagde dat. al moest hij op het oogenblik sterven, hij mets anders kon zeggen dan hij hetgeen hij gezegd had. Het openb. ministerie zal Dingsdag aanst. conclusie nemen. In de legerplaats te Milligen was het Woensdag 11., den verjaardag van den prins van Oranje, zeer druk. Een groote menigte woonde de parade hij. die dan ook een regt militair schouwspel opleverde. Na de parade was op het centrum aanhoudend muziek tot 4 uur. Om eenige ver- decling te maken, werden op twee plaatsen nabij den straatweg goochel toeren verrigt, waarvoor de officieren de gelden hadden bijgedragen. Majoor Tröstcr, die voor eenige dagen in het kamp van heL paard werd geworpenis aan de gevolgen overleden. Aan den gemeenteraad van Nijmegen werd in de Dingsdag gehouden vergadering door den voorzitter medegedeeld dat de regenten van de ge meente-instellingen van weldadigheid, Gasthuis, Weeshuizen eu Ellendige e. a. broederschappen zich bereid hebben verklaard de ƒ480.000, die de gemeente besloot op te nemen, aan haar te verschaffen. Dit aanbod is door den raad aangenomen. De bedoelde som zal in eens verstrekt worden in inschrijvin gen op de grootboekendie de gemeente zal overnemen tegen den koers van I October, welke inschrijvingen zuilen te gelde gemaakt worden naar mate van de behoefte, blijvende de kans van rijzing en daling voor reke ning lier gcmeenle. Aan het II. D. wordt uit Almelo gemeld dat ook tc Vriezenveen onge regeldheden zijn gepleegd door fabriekarbeidersdie het werk hadden ge staakt. Eenige huzaren waren derwaarts gezonden om lot handhaving der orde mede te werken. Naar men uit Maastricht meldt houdt de zaak van den milicien, die onlangs een militairen marscli met liet leven boel te, steeds het publiek bezig. Zoo wordt er o. a. verteld, dat de ongelukkige, na onderwegs te vergeefs verzocht te hebben achter te mogen blijven, cene vrouw, welker huis de troep passeerde, om een glas water vroeg, waarop Item van de zijde van een zijner superieuren werd toegesnaauwd '/gij kunt het nog wel tien minuten uithouden". Zoo zegt men ook, dat uit de door de burger lijke gctieesheeren gehouden lijkschouwing gebleken is. dat hij niet is be zweken aan eeue hersenontsteking, maar aan eene aantasting der long, veroorzaakt door de groote vermoeijenis en dat, zoo hem te regter tiiii hulp was verleend, er gcene quaestie van sterven zou geweest zijn.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1