LEIDSCIIE COURANT. VRIJDAG 6 SEPTEMBER. ST ADS-BERICHTE IV. PATEÜfTBLADE». BIN IN EN L A N DSC 11BERIGTEN, 187*2. S\ 211. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLEK, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Bresden, BreslauKeulen, Stuttgart, WtenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat de ingevulde patentbladenover het dienstjaar 1872 en 1873, voor de wijken 5, 6, 7, 8 en 9, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, "verkrijgbaar zijn dagelijks, van des middags twaalf tot twee urenen wel tot en met den 70<:o September eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd, de onaf gehaalde patentbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe be lastingen alhier, ter uitreiking, moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 31 Augustus 1872. v. n. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN doet te weten, dat, ten gevolge der jaarljjksche allrediug van de leden der vaste Commissiën. door den Gemeen teraad voor dit jaar uit zijn midden zijn benoemd de volgende leden, als: o. voor de Commissie van Fabricage: de IIU. J. I. VAN WENSEN en J. SEELIG. van welke Commissie de Wethouder H. P. C. STOFFELS Voorzitter is; b. voor de Commissie van Financiën: de HH. Mr. J. T. BUYS, Voorzitter, II. C. HARTEVELT en A. H. EIGEMAN; c. roor de Commissiebelast met het ontwerpen van en herzien der Plaatselijke Verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd: de HH. Mr. J. VAN OUTEREN en M'. R. Th. BIJLEVELD, van welke Commissie de Burgemeester Voorzitter is; en d. voor de Commissiebelast met het ontwerpen van en herzien der Plaatselijke Verordeningen betreffende de huishouding der gemeente de UIL Prof. J. GOUDSMIT. Voorzitter, H. C. HARTEVELT en M'. C. COCK. En wordt deze door plaatsing in de Leidsehc Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 5 September 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 5 September. Bij de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding zijn als minste inschrijvers aannemers geworden van: 1°. het bouwen van een taplokaal ten behoeve der Liernurriolering, J. C. Tom, aannemer te 'sGravcnhage, voor 2349 (de gunning hiervan is aangehouden); 2". het leveren en plaat sen der benoodigde ijzerwerken tot stationnaire exploitatie van de Liernur riolering J. van der Drift, smid alhier, voor ƒ1987; het reinigen der Lan- gebrug J. W. Filippo, rioolruimer alhier, voor D\ J. van Loenen Martinet, pred. te Zwolle, is beroepen bij de IIol- landsch-Gereformeerdc gemeente te St. Petersburg, op eene jaarwedde van ƒ3000. met vrije pastorie, onder verpligting, zich voor 20 jaren aan die standplaats te verbinden en telken 14 dagen de predikdienst ook in de Duitsche taal te vervullen. - De leden van het twaalfde Ned. taal- en letterkundig congres, te Mid delburg, begaven zich eergisteren naar West-Souburg, ter plegtigeinwijding van het gedenkteeken opgerigt voor Marnix van St. Aldegonde. Voor de onthulling sprak de heer de Geyter, van Antwerpen, eene krachtige rede uit. Hij wees er op hoe Zuid-Nederland zijne geschiedenis had vergeten, «tt op hetgeen daarvan het loon was geweest. Voorts schetste hij het beeld van den edelen Marnix in indrukwekkende taal. "Ja. zeide hij o. a.wij hebben gebloosd over onze ondankbaarheidPhilips van Marnixgroot man, die de figuren der oude Grieken herinnert! Wij hebben gezien wat gij waart en wat gij deedt voor het menschdom in het algemeen, voor de zeventien Nedeilanden in hel bijzonder! Gij waart een rijk en vereerd edelman, en omdat gij uw land en de vrijheid liefhadt, verloort gij erfgoed ei adelvverdt gjj gebannen en werd uw leven op prijs gesteldGjj waart een geleerd en geletterd man: onder uwe verontwaardigde schriften deedt gjj de bouwvallige kerk uwer vjjanden instorten! Gij waart één welsprekend redenaar, een kundig diplomaat, een groot krijgsman: gij verdedigdet de heilige zaak met het vlammend woord in tempels en paleizen, met het bloedig zwaard op menig slagveld! Gij waart een bezield dichter en schonkt den Geuzen een nationalen zang, die nog verrukt en vervoert! Gij waart het hoofd, dat dacht en vond, de stem, die opriep en bezielde, de hand, die wees en leidde! Gjj met Willem van Oranje, gij beiden meer dan iemand, hebt uw land gered uit Spanjes klaauwen, het menschelijk geweten uil Rome's dwang! Edele denker, groote Vaderlander, vergeef ons drie eeuwen ondankbaarheid." Na de onthulling werd het woord gevoerd door dr. Pic- cardt, uit Goes. Het gedenkteeken is eene obelisk. Aan de voorzjjde niets dan Marnix' wapen met een lauwerkrans er boven en "Repos ailleurs" er onder, bene vens de enkele woorden "Aan Marnix." Aan de achterzijde Antwerpcn's wapen en daaronder: "Antwerpenaren togen door Zeeland en rigtten deze grafzuil op ter eere van hunnen grooten burgemeester, 3 September 1872." En onder dat geschrift een bedellasch. Naar men verneemt, is de toestand van den kapitein Bclzcr. die bjj het ongeval, dat de Gorkumsche stoomboot den 23,,e" Aug. nabjj Amsterdam trof, gewond werd, zoo ernstig, dat zijn dood ieder oogenblik wordt tegemoet sezien; de brandwonden van den machinist zijn reeds zoover genezendal deze spoedig hersteld zal zijn. De schade aan de koopmansgoederen loegebragt en die het zinken van de boot na zich sleept, wordt op ƒ9000 begroot. Aan de kanaalwerken onder Velzen had Maandagavond weder een treurig ongeval plaats. Een arbeider aan die werken, op een in beweging zjjnde trein willende springen, had het ongeluk er onder te geraken Vjjf wagens reden over hem heen. De ongelukkige was dadelijk dood. Iljj laat eene vrouw met vier kinderen na. Uit Utrecht wordt gemeld dat aldaar dagelijks palers-Jezuïten uit Duitsch- land aankomen, die voornemens schijnen zich daar of in de provincie be paald te vestigen; zij zoeken reeds een gschikt gebouw. Betreffende de behandeling der zaak tusschen dr. van Vloten en ds. Mossclinans, voor de arrond.-regtbank te Deventer, wordt gemeld dat de heer van Vloten tegenwoordig was, vergezeld van zijn advocaat, m'. J. Knottenbelt, van Rotterdam; ds. Mosselmans was opgekomen met zijn advo caat, mr. Modderman, van Groningen. De heer Knottenbelt verklaarde dat hij den president der regtbank en twee reglers, om redenen door hem ge noemd als regters in deze zaak moest wraken. De regtbank heeft die vor deringen van wraking van de hand gewezen. Daarop verklaarde de advocaat van den opposant zijn cliënt niet voor deze regtbank te willen verdedigen, maar alleen het getuigenverhoor te zullen bijwonen. Na het getuigenverhoor ving het verhoor met den lieer van Vloten aan, die in het eerst weigerde dit te ondergaandaar hijbij hetgeen hij reeds voor den regter-commis- saris verklaard had, niets kon voegen, en bovendien niet voornemens was in de uitspraak van deze regtbank te berusten. Op de vraag van den pre sident, welke bedoeling van Violen gehad had met het schrijven vau den bekenden brief en met de aanvallen op den heer Mosselmans, antwoordde de beschuldigde, dat hij slechts had willen schertsen en den heer Mossel mans had willen al brengen van den verkeerden weg, waarop deze zich bevond. De beschuldigde wilde zich toen verwijderen, doch de president gelastte hem te blijven, hetgeen hij evenwel weigerde; aan de deur der zaal riep de president hem nogmaals te vergeefs terug, terwijl zijn advocaat ver klaarde; "hij is op vrije voeten en kan gaan waar hij verkiest." De heer Marchant, substituut-officier van justitie, volhardde hij zijn vroeger geno men requisitoir. De heer Modderman, die daarna aan hel woord kwam, concludeerde lot eene veroordecling van den opposant in eene boete van ƒ150 en in de kosten van het geding. Te St. Philipsland sloeg Zalurdag morgen de bliksem in de hofstede van den landbouwer A. Stols; binnen weinige oogenblikken stonden de ge vulde schuur met granen en het woonhuis in volle vlam. Alleen een keet en een karnhuis zijn behouden gebleven. Eenig jong vee is in de vlammen omgekomen. Nabij Neuzen, op den weg naar Axel. werd Maandag 11. een pasge boren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden, slechts gewikkeld in

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1