Mathesis Scientiarum Genitrix, Seysell Asphalte Mines Company. PEK TSEGKAAF 41) V ËKTOT1 ËK. Uitsluitende Concessionarissen van de Seysell Asplialle Mines. teu de adressen ook den wensch uit naar de invoering Jer schoolpligtigheid en naar de invoering van kosteloos onderwijs op de openbare school, het welk uitsluitend door leeken zou gegeven worden. Het Journ. des Déb. betoogt dat de algcmecne raden niet zoo zeer zijn de vertegenwoordigers der algemcene opinie, maar te meer de thermometer, welke den stand dier opinie uitdrukt. De nationale vergadering, zegt dit blad, is 'iel hoofd hetwelk denkt en de handen in beweging brengt; de algcmeene raden zijn daarentegen de aderen, welke door het geheele ligchaam verbreid zijn en door den plosslag de gezondheid of ziekte des ligchaams i doen onderkennen. Welnu, die polsslag is thans gebleken: het land is kalm en rustig, hel arbeidt, plukt daarvan de overvloedige vruchten en wenscht die in rust te genieten; alles heeft den rustigen en natuurlijken loop her vat; de partijgeest alleen zou dezen toestand kunnen ontkennen, doch zelfs die ontkenning zou de waarheid niet onwaar kunnen maken. In den avond van 28 Aug. is een spoortrein Chalons gepasseerd, waarin het eerste half milliard lot betaling|van het tweede gedeelte der oorlogskos ten naar Straatsburg werd gevoerd. Van dit bedrag bestond 32 millioen uit Pruissische daalders en het overige uit door Duitsche bankiers geaccepteerde wissels. Volgens den Événement is Napoleon Bonaparte, ex-keizer der Fran- scben, gewoond hebbende in het paleis der Tuilerieën en thans wonende te Chislehurst," door llenri Pion, drukker en uitgever, gedagvaard om hem te betalen de som van 332.299 frankenvoor druk en allevering van liet werk „llistoire de Jules César". ZWITSERLAND. [ie Pauselijke internuntius bij de Zwitsersche regering, nigr. Agnozzi, heelt een protest legen de in Gcnève ingevoerde wet op de kerkelijke con gregatiën bij de regering van de republiek ingediend. Bij de bedoelde wet werd aan de broeders van de Christelijke leer hel geven van onderwijs op de lagere scholen verboden. Door de zorg van den bisschop Mermillod heeft men zich echter voor dat onderwijs de diensten van leeken-onderwijzers verzekerd, ten einde de katholieke scholen van Genève in stand te kunnen houden. Uit Bern wordt het volgende gemeld: Twee katholieke pastoors, de heeren Stouder, te Courgenay, en Crelier, te nibenvilicr, hebben zich schul dig gemaakt aan het uilen van oproerige taal; herhaaldelijk hebben zij in hunne predicatiën de menigte tot verzet tegen de regering aangemoedigd. Daarover zonder cenige vrucht vermaand, zijn zij eindelijk door den rcglcr veroordeeld; tot hunne straf behoort ook, dat zij uit hunne betrekking zijn ontzet. De heer Crelier heeft zich onderworpen aan de regterlijke uit spraak. Dit is echter niet het geval met den heer Stouder. Hij gaat niet slechts voort met zijn betrekking uit te oefenen, maar hij heeft van den kansel de verklaring openbaar gemaakt, dat hij niet van zijn plaats zal wijken, al zou men het tot het uiterste drijven. DUIT9CHLAND. Het gereglelijk onderzoek naar de oorzaak der onlangs te Essen ge pleegde ongeregeldheden heeft aan het licht gebragt. dat de bevolking door valsche geruchten in beweging is gebragt, volgens welke de te Essen aan wezige Jezuïten door de policie builen de stad gebragt zouden worden, en dat zich reeds policieagenten en vrijmetselaars met dat doel in een huis op de markt bevonden, hetwelk dan ook van de woede van het gepeupel veel te lijden heeft gehad. Gedurende den jongstcn oorlog hebben vele militaire dicnstpligtigen het land verlaten, ten einde zich te vrijwaren voor de onaangename gevolgen, verbonden aan liet vervullen der op hen rustende pligten. Sedert liet her stel des vredes is men geregtelijk begonnen die personen te vervolgen Het aantal hunner is reeds buitgewoon hoog gestegen. Voor hel Kreisgcricht te Johannisburgin Oost-Pruissenzijn thans niet minder dan 173 processen aanhangig tegen personen in dat district te huis behoorende en die allen, toen zij opgeroepen werden om de wapenen op te vatten, zich aan de ver vulling van dien pligt hebben onttrokken. Nog dagelijks vermeerdert dat aantal. Door de machine-fabrikanten te Berlijn is een manifest aan de werk lieden gerigt, waarin o. a. wordt aangetoond, dat aan den eisch der werk lieden in de fabriek van Pfliig onmogelijk kan worden voldaan. Zij toch eischen 20 pCt. verhooging van loon. Nn bedragen aldaar de gezamenlijke weekloonen 15000 th.dit zou alzoo worden 18000 th. 's weeks, zijnde 156,000 th. 'sjaars meer. Doch dan houdt de firma, blijkens de rekening «ver de laatste jaren, niets over en zij kan dus die uitgaaf niet doen zon der de fabriek te gronde te rigten. Naar aanleiding van dit manifest heb ben de werklieden eene vergadering gehouden. Een hunner, die nameus hen zitting had gehad bij de commissie tot het nazien van de boeken der firma Pfliig, verklaarde dat de in het manifest opgegeven cijlers naar zijne berekening niet uitkwamen. Volgens het comité uit de fabrikanten had de winst over hel afgeloopen jaar bedragen 156.500 th., maar naar zijne be rekening echter moest de werkelijke winst 236.852 th. bedragen en bestoud er dus minder bezwaar om het loon met 20 pCt. te verhoogen. Na hierover gehouden beraadslaging werd beslotenop het manifest geen acht te slaan en daarentegen de werklieden der firma Pfliig zoo krachtig mogelijk te ondersteunen om de werkstaking voort te zetten. 009T-INDIE. BATAVIA, 20 Julij. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan «en assist.-resident van Djokdjokarta F. H. W. graaf von Ranzow. Ontsla gen: op verzoek, eervol, wegens ziekte, de ambtenaar op wachtgeld G. W. C. Dressier. Benoemd: tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Poerwakarta (Krawang) G. Lavell; tot lsle" hulponderw. aan de openb. lagere school te Batavia L. 11. van Dingstee. Goedgekeurd: dat door den directeur van binugnl. bestuur voorloopig is aangewezen: aan den houtves ter, belast met het beheer over het boschdistrict Krawang, Preanger Regent schappen CheribonBanjoemaasin stede van Soemedang (Preanger Regent schappen) de hoofdplaats Cheribon tot .standplaats; is overgeplaatst: naar de resid. Japara, de opzigter le kl. bij het boschwezen A. W. A. Zeydel; dat door den landraad te Tenianggocng (Kadoc) is benoemd: tot buitengew. subst.-grifïier bij die regibank, builen bezwaar van den lande, H. J. A. van Blommestein. Door den directeur van onderwijs enz. is benoemd: tot 2den hulponderw. aan de openb. lagere school te Malang (Pasoerocan) L. Franken. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit de milit. dienst, wegens volbragten diensttijd, de luit.-kolonel der inf. W. E. F. van Heemskerk, de dirig. officier van gezondh. I' kl. A. H. Kunzc en de majoor der inf. A. W. van Riemsdijk; eervol, uit's lands dienstde geschorste klerk bij de milit. administratie W. Laurens. PARIJS, 2 September. De Temps bevat een brief van llyacinthe, waarin hij meldt dat bij weldra in den echt zal treden en zijn huwelijk in het buitenland, waar hij de wettige formaliteiten zal in acht nemen, denkt te sluiten. BERLIJN, 2 Septmber. Betreffende de komst van de keizers Alexander en Frans Jozef wordt medegedeeld dat de Czaar hier met den grootvorst-troon opvolger en prins Wladimir den 5dtn dezer zal aankomen, 'snamiddags 2% ure, terwijl de keizer van Oostenrijk den volgenden avond zal aankomen met den kroonprins van Saksenwaarmede lijj de reis van Dresden naar Berlijn zal doen. LONDEN. 3 September. De Times bevat een telegram uit New-York meldende, dat de Erie-, de Centraal-York- en de Centraal-Pennsylvania- spoorwegmaatschappijen besloten hebben hare tarieven met 33 pet. te verhoogen. BELFAST, 2 September. De gemeenteraad heeft besloten bij de regering aanvrage te doen om de benoeming eener koninklijke commissie, tot onder zoek naar de oorzaken der jongste ongeregeldheden. Het Bestuur maakt bekend dat de lessen aan de School van het Genoot schap zullen beginnen op Maandag 9 September a. des avonds te zes uren. Tot het inschrijven van nieuwe leerlingen kunnen belanghebbenden zich nog aanmelden bij den Concierge van het gebouw der Hoogere Burgerschool, uiterlijk tot en met Donderdag 5 September a. s. Namens het Bestuur, Leiden, 3 September 1872. J. D. BLANKEN, Secretaris. Bovengenoemde Compagnie is bereid Agenten aan le stellen in de ver schillende steden in Holland voor den verkoop van haar Asphalt. Een uitsluitend monopolie zal aan die Agenten gegeven worden, en op zulke voorwaarden dat de zaak zeer voordeelig wordt. De goede qualiieit van dit Asphalt is sedert 30 jaren in Parijs bewe zen, waar het gebruikt wordt èn voor de constructie van Rijwegen en voor Voetpaden en in London, waar het het monopolie van de gouverne- mentswerken heeft. Opgaven, met referentiën omtrent soliditeit, te adresseren aan: Monsieur THOMAS PELTEll68 Quai Jemmappes, ParisMonsieur L.EOA JIALO, Pyrmont, SEYSEL.E, 4 in, France, of aan aan Mr. IV. O. CALLENDER, 9 Great Winchester Street, London. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen le weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een Onderwijzer der 2e klasse, in het bezit eener acte van bekwaamheid als Hoofdonder wijzer, aan de openbare lagere school voor minvermogenden, n«. 1, aanvan kelijk op eene jaarwedde van 500die in betrekkelijk korten tjjd kan worden verhoogd en waarvan het maximum SOO bedraagt. Zij, die verlangen voor deze betrekking in aanmerking le komen, worden uitgenoodigd hunne bewijsstukken van bekwaamheid en goed zedelijk ge drag, vóór of op 15 September e. k., aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 3 September 1872. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een tijdelijken Hulp onderwijzer, in het bezit eener acte van bekwaamheid voor de Fransche taal, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der le klasse, voor jongens, op eene jaarwedde van 500. Zij, die verlangen voor deze betrekking in aanmerking le komen, wor den uitgenoodigd hunne bewijsstukken van bekwaamheid en goed zedelijk gedrag, vóór of op 15 September e. k.aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden; terwijl nadere inlichtingen bij den Hoofdonderwijzer van genoemde school te bekomen zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. o. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 September 1872. E. KIST, Secretaris.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3