stelling in verband moet staan, ten minste vóór hun vertrek hadden zij een zeer langdurig gesprek met de commissie voor de tentoonstelling. Als een zeer gewaardeerd bewijs van belangstelling deelt men mede, dat de uitgever Wolters te Groningen, een der voornaamste inzenders van boeken, kaartenatlassen enz. voor de tentoonstelling van hulpmiddelen bij het middelbaar onderwijs, zijne geheele inzending aan de leden der regelings commissie, ten behoeve der school, waaraan zij werkzaam zijngeschonken heeft. Aangaande de jaarlijksche algemeene vergadering der Guslaaf-Adolf- Vereeniging, welke voor dit jaar te Spiers in Beijereri gehouden is, kunnen wij mededeelen, dat deze als gewoonlijk met veel luister plaats had. Bijna alle woningen der stad waren met vlaggengroen en bloemkransen ver sierd, ook het stadhuis. De feestelijke stemming werd verhoogd door een gemengd koor, omstreeks 300 personen sterk, dat zich zeer verdienstelijk van zijne taak kweet, terwijl de gezangen der gemeente door orgel en koperinstrumenten werden begeleid. Uit verschillende landen in en buiten Europa waren afgevaardigden en gasten opgekomen. Uit Nederland de hh. m'. Obreen, d'. Hagen en Itogge uit Leiden; als gasten sloten zich aan de hh. Böhringer uit Maastricht en Klerk uit Delft. Onder de sprekers traden met veel bijval op de hh. Rogge en Böhringer, en de heer Klerk deed ook door het buitenland zijne talenten waarderendoor vóór den aanvang der derde vergadering twee composittiën voor orgel uit te voeren van den heer S. de Lange te Rotterdam en J. S. Bach. De 27>,c algemeene jaarlijksche vergadering zal het volgend jaar te Cassel gehouden worden. (N. li. C.) Te Amsterdam is Zaturdag 11. opgerigt de Nederlandsche Zuid-Ooster- spoorwegmaatschappijdie zich ten doel stelt bet aanleggen en exploiteren van den spoorweg van Tilburg-'s Hertogenbosch-Nijmegen, volgens de con cessie. verleend aan den heer A. Brogden te Londen. Tc Delft is eergisteren avond een 8-jarig knaapje, dat op een voorbij rijdend rijtuig wilde klimmen, gevallen. Een der achterwielen ging hem over het hoofdzoodat dit gedeeltelijk werd verbrijzeld. Eenige oogenblik- ken later overleed hij aan de gevolgen. Te Amsterdam is Maandag morgen een kind, dat van een schip, lig gende in den Binnen-Amstel, in het water was gevallendaaruit gered door de moeder, die het dadelijk nasprong en dc voldoening smaakte haar lie veling veilig aan wal te brengen. Zaturdag middag is onder Calandsoog ecne boerenwoning door den bliksem getroffen. De woning en eene rijk beladen voorraadschuur zijn een prooi der vlammen geworden. Ook te Helsdingen is Zaturdag middag de bliksem geslagen in de schuur van de wed. J. van Dieren, ten gevolge waarvan die schuur met het meeste wat zich daarin bevondo. a. een paard wagenkar enz.is ver brand. In de legerplaats te Milligen waren Zondag 11. weder een groot aantal bezoekers aanwezig, maar bet verblijf aldaar was thans minder aangenaam dan in de vorige week. Na de godsdienstoefening zou er weder groote parade worden gehouden en reeds waren de hoofden der kolonnes een eind- weegs op het heideveld, teen een hevige regenvlaag èn toeschouwers èn troepen duchtig besproeide. Spoedig werd dus het bevel tot inrukken ge geven. De regen werd door den wind voortgezweept en de soldaten storm den met den looppas naar hunne tenten. Dit werd nagevolgd door duizen den nieuwsgierigendie ook in den looppas zich naar de marketenters en onder dak spoedden. In enkele minuten waren dan ook sociëteiten, canti- nes en al wat herberg kon verleenen, overvol. De passage langs de lijn der marketenters was weldra in waterplassen herschapen. Om 2 ure kwam er afwisseling in het gewoel, door muziek van infanterie en cavalerie, die om beurten eenige stukken uitvoerden. Woensdag, bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje, zal er eene groote parade worden gehouden Ook zullen er op dien dag verschillende vermakelijkheden plaats hebben. 's GRAVENHAGE, 3 September. Z. M. heeft goedgevonden den luit. ter zee kl. 11. Hovy, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebrekenop pensioen te stellen en te bevorderen tot luit. ter zee 1' kl. den luit. ter zee 2= kl. D. G. Brand, alsmede den adel borst le kl. C. N. A. de Groot Stiffry, wegens ongeschiktheid voor de mili taire dienst, ten gevolge van in doch niet door de dienst ontstane ligchaams gebreken, voor den tijd van 5 jaren op pensioen te stellen. Door den minister van koloniën is de heer C. L. M. A. Seubert, gewe zen kwcekeling der polytechnische school te Carlsruhe, gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Z K. II. prins Alexander is gisteren avond ten 8 ure in de residentie teruggekeerd. Voor den hoogen raad werd gisteren behandeld de voorziening in cassatie van E. Ras, wed. Kees, A. Geeven en P. van Tongeren, veroordeeld de eerste en derde tot levenslange en de tweede tot 15-jarige tuchthuisstraf, wegens den te Heemstede gepleegden moord. De heer mr. P. C. van der Linden droeg twee middelen van cassatie voor. Het openbaar ministerie zal den 16den dezer conclusie nemen. In de zitting van de arrondissements-regtbank alhier had gisteren de behandeling plaats eener zaakdie in der tijd veel ophef maakte. De be trokken personen, die teregt stonden, waren een apothekersbediende en een houtzager, wie ten laste werd gelegd, den eerste diefstal door een leerling iu het magazijn zijns meesters, den tweede medepligtigheid aan dien diefstal door liet gestolene te helen. De eerst beklaagde, die voor 600 'sjaars in dienst was van den directeur der apotheek van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen en als zoodanig belast was de apotheek te voorzien van genees middelen in het magazijn voorhanden en het bereiden van dranken, wist zich sedert geruimen tijd. minstens gedurende twee jaren, meester te maken van eene hoeveelheid sulphas chinicus. door recepten waarop dit geneesmid del werd voorgeschreven en die reeds hadden gediend te vervalschen. Rij veranderde de daarop voorkomende hoeveelheden en de datums, en deed ze dan als nieuwe recepten doorgaan, terwijl hij zich de hoeveelheid, op die vervalsehte recepten uitgedrukt, arglistig toeëigende. De directeur, die de recepten moest boeken, kon dus de vermissing niet gewaar worden. Bij drie verschillende apothekers verkocht de tweede beklaagde iu Januarij en Julij 1870 voor ƒ29 en ƒ35. in Februarij en Augustus 1871 voor/38en/34 en in Maart en Junij van dalzelfde jaar voor ƒ50 en 45 telkens ruim een half kilo chinina. terwijl het bleek, dat liet halve kilo van dat genees middel tusschen de ƒ60 en ƒ70 waarde had. Bij deze verkoopen deed bekl. allerhande leugenachtige voorgevens als waarheid ingang vinden maar verzweeg volgens de verklaringen der getuigen den naam van den man, die hem óf in eene herberg óf op straal of elders dc chinina ter hand stelde, ofschoon bekl. dit meermalen tegensprak en hij voorgaf ter goeder trouw gehandeld en slechts ƒ10 voor al zijne verkoopen genoten te hebben, liet bleek ech ter ter leregtzitting, dat de 2e bekl. den len bestal, daar hij minder ver antwoordde dan hij werkelijk voor het gestolene had ontvangen. Het openb. ministerie eischte beider schuldverklaring aan hel hun ten laste ge legde en veroordeeliug ieder tot twee jaren gevangenisstraf. Nadat beide beklaagden ter hunner verdediging op eenige punten waren teruggekomen, heeft de regtbank de uitspraak bepaald op aanstaaanden Maandag. Ten raadhuize alhier heelt heden de opening der inschrijvingsbilletten plaats gehad voor de geldleening ten behoeve eener duinwaterleiding te dezer stede, groot 250 aandeden a ƒ1000 per aandeel. Ingeschreven had den de heeren: F. H. M. Post 20 aandeden a ƒ1300 per aandeel; dezelfde 32 aand. a ƒ1000 p. aand.; dezelfde 2 aand. a ƒ1005 p. aand.; Overklift en C°. 50 aand. a 100 pet.; J. W. Franken 5 aand a 100 pet.; de Lanoy, te Amsterdam, 250 aand. a lOü,1, Pd.Scheurleer en Zonen 8 aand. a ƒ1010 en 242 aand. a ƒ1000 p. aand.; Gebr. Grebel, te Rotterdam. 25 aand. a ƒ1003.82; P. J. Landry 20 aand. a 101 pet.; 4 aand. a 101 pet; 13 aand. a 100 pet.; 31 aand. a 100 pCt.; Lissa en Kann 25 aand. a 1001.25; 25 aand. a 996.25; 11. Edersheim 25 aand. a 1002.50; 100 aand. a 1000.12 en 10 aand. a f 1000; G. van Olden, 2 aand. a 100 pet.; Westerkappel en Hooft te Haarlem 1 aand. a 100 pet.: YVitsenborg en C°. 10 aand. a 100 pet. en 2 aand. a 104 pet. Gisteren avond ten 7 ure werd de vergadering der afgevaardigden voor het congres der Internationale voortgezet, nog steeds in comité, zonder dat men met het onderzoek der geloofsbrieven en de qnaestiën, die zich daarbij voordoen, tot een einde is gekomen. De vergadering moest dus worden verdaagd tot heden ochtend ten 10 ure. üok heden werd aan de verslaggevers van verscheiden Ilollandsche bladen, die zich ter bijwoning aanmelddente kennen gegevendat deze zittingen uitsluitend toegankelijk zijn voor leden der Internationale. Eenige verslag gevers van vreemde bladen moeten, zegt men, leden zijn geworden. Er zullen intusschen zeker openbare zittingen worden gehouden, waarschijnlijk reeds morgen. i Het bureau is nog niet zamengesleld. Voorloopig wordt de vergadering geleid door een Gentenaar. Alhier was in de vorige week een jongen in de Limburg Stirum-slraat bezig met zijn vlieger op te loopen. Zonder dat hij er iets van bemerkte kronkelde zich eensklaps het einde van den slevigen staart van zijn vlieger om het hoedje en den haartooi eener daar passerende jonge dame, zoodal in een ommezien en hoed en kapsel werden afgerukt en zeer statig toren hoog in de lucht zweefden. Een galant Hagenaar, die de verlegenheid der jeugdige schoone ontdekte, rende den jongen achterna en haalde hem in, toen deze zich over het ongewone verschijnsel aan den staart van zijn vlie ger stond te verbazen. Na een vrij geruimen tijd, gedurende het strijken van den vlieger verloopen, mogt hij de berooide schoone haar looi weder aanbieden. Deze heer beklaagt zich in het I). v. 's Gr. dat dergelijke on aangenaamheden door dit kinderspel binnen de stad te duchten zijn. BUITEN LA N BSC IIE HEB IC,TEN 2i X ti E L. A NT O. i LONDEN2 September. De heer Stanley heeft van de koningin eene prachtige gouden snuif doos met brillanten bezet, ten geschenke ontvangen, als een bewijs hor zeer H. M. zijn welgeslaagd pogen tot het opsporen van Livingstone oppr§ stelt. Het geschenk was vergezeld van een vleijend schrijven van lort Granville. Te Norwich zijn twee regters aan het vechten geraakt. Zekere lieer Blake, een oud heer, heeft zijn collega Bignold in het aangezigt geslagen en bij de daarop volgende worsteling zijn tegenpartij een beentje gelift waarna hij zijn vijand wilde trappen, maar de andere regters belettend# Intusschen kon het geval, waarvoor men vergaderd was, om namelijk von nis te vellen in eene zaakwaarbij de een den ander een schop had gegevei niet verder behandeld worden. FRANKHÏJK. Men beweert dat aan den heer Ozenne, die zich te Londen bevindt door de regering de last gezonden was om de onderhandelingen betreffend# een nieuw handelstractaat met Groot-Brittannie zoo veel mogelijk te bj spoedigen. De heer Thiers wensc'nt in de gelegenheid te zijn terstond de hervatting der werkzaamheden van de nationale vergadering, haar nieuwe tractaat ter goedkeuring te kunnen voorleggen. De meeste algemeene raden hebben vóór dat zij uiteen gingend de wet hunne vergaderingen verbiedt als zoodanig politieke wenscheii t; te spreken, zich persoonlijk tol den president der republiek gewend,#1 einde hem hunne hulde en hunne verknochtheid aan de conservative vf blikeinsche staatkunde te betuigen. Op zeer enkele uitzonderingen na druk

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2