LMBSCIIE COURANT. 1871 WOENSDAG 4 SEPTEMBER. 209. STADS-BE RICH TEN. PATENTBIADEK. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Wtenen, Praag, Bazel, Zürich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden N". 39 (blad 45) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11, 2e alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad li0. 10) Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 211011 tot en met den 14dc0 September e. k.in de schoollocalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee urenbehalve des Zalurdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. it. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 Augustus 1872. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873, voor de wijken 5, 6, 7, 8 en 9, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zjjn dagelijks, van des middags twaalf tot twee urenen wel tot en met den 7den September eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd, de onaf gehaalde patentbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe be lastingen alhier, ter uitreiking, moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 31 Augustus 1872. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN doet te weten dat, ter vervulling der vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den wethouder Mr. P. G. LEZWIJN, de Raad in zijne vergadering van heden tot Wethouder heeft benoemd den Heer M'. PAUL GLAUDE LEZWIJN. Leiden, 3 September 1872. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. RUNNEN LAN DSC HE HER IGTEN. LEIDEN, 3 September. Hoogstwaarschijnlijk zal de Victoria regia morgen, Woensdag, en dan ook Donderdag-avond bloeijen. Met zekerheid kan dit echter eerst tegen 3 ure bepaalden zal het dan aan het hek van den hortus bekend gemaakt worden. Bezoekers worden herinnerd dat, bij die beide gelegen heden, de ingang aan het Rapenburg, de uitgang uitsluitend aan de zijde der sterrcwacht is. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene missive van den heer mr. J. van Outeren, waarbij deze kennis gaf als lid van de commissie van fabricage te bedanken. Gedurende 10 jaren was hjj in die betrekking werkzaam geweest en allengs had hij de ondervinding opgedaan dat de waarneming dier betrekking moeijelijk was overeen te hrengen met die zijner overige ambtsbezigheden. Voorts werd door den voorzitter overgelegd een plan tot demping der Nieuwe Volmolengracht in verband met het bouwen eener school aldaar. Tot wethouder werd op nieuw benoemd de heer mr. P. C. Lezwijn, waarna werd overgegaan tot de zamenslelling der vaste coramissiën. Tot leden der commissie van financiën werden op nieuw benoemd de hh. Buys, Hartevelt en Eigeman, en daaruit de eerstgenoemde tot voorzitter dier com missie. Tot leden der commissie, belast met het ontwerpen van en herzien <kr plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigdwer- <hm op nieuw benoemd de hh. van Outeren en Bijleveld. Tot leden der commissie tot het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente, werden op nieuw benoemd de hh. Goudsmit, Hartevelt en Cock, en daaruit de eerstgenoemde als voorzit ter dier commissie. Als lid der commissie van fabricage werd op nieuw benoemd de heer van Wensen en tot lid dier commissie, in de plaats van den heer van Outeren, de heer Seelig. Al de genoemde heeren lieten zich de benoeming welgevallen, behalve de heeren Eigeman en Seelig, aan wie, als zijnde afwezig, van hunne benoeming kennis zal worden gegeven. In gevolge zijn verzoek werd de heer J. A. II. van Hartrop gecontinueerd in de betrekking van stads-klokkenist. De voordragt tot aanstelling van twee tijdelijke hulponderwijzers op de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1« kl. voor jongens werd aangenomen. Omtrent het verzoek van J. van der Weste, om een spoelvlot te leggen voor zijn huis aan de Bin nenvestgracht, ontstond eenige discussie. Burg. en welh. stelden voor het verzoek aan te houden tot dat beslist zou zijn of de bedoelde gracht al of niet zou worden gedempt. De heer du Rieu stelde voor den adressant het verzoek toe te staan; als later besloten werd de gracht te dempen, dan kon het vlotje maar weder worden weggenomen. Dit voorstel werd voldoende ondersteund, maar door den voorzitter en enkele leden bestreden. Het werd ten slotte met 11 tegen 5 stemmen verworpenen daarna de conclusie van het rapport van burg. en weth. met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werd aangenomen de voordragt lot onderhandsche verpachting, bij continuatie, van de opbrengst van het brug- en tolgeld aan de Spanjaardsbrug en het Zijlhek; goedgekeurd een staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1872, en gunstig beschikt op de verzoeken van C. M. Bosch Kramer, om afschrij ving van plaalsel. dir. belasting, en van het bestuur van het gesticht "de Voorzienigheid", lot het maken van uitloozingen in een riool in de Kraau- welsteeg. Het verzoek van N. van Wijk, ter bekoming van gemeentegrond aan de Boommarkt, waaromtrent door burg. en weth. en de commissie van fabricage een gunstig praeadvies was uitgebragt, werd door den heer van llcukelom bestreden, op grond dat de verzoeker, zich noemende «winkelier en verhuurder van vaartuigen enz." ook was kroeghouder; hij meende dat er uit dien hoofde termen waren om het verzoek niet toe te staanvooral ook nu de afstand van den gevraagden grond erg belemmerend zou zijn voor nabij gelegen panden. De voorzitter stelde daarop voor de beslissing dezer zaak aan te houdenwaartoe werd besloten. Ten slotte werd overgegaan tot het zamenstellen der afdeelingen, voor het onderzoek der begrooting. De afdeelingen zijn volgendcrwijze zamen- gesleld sectie: de hh. Stoffels, Buys, van Puttkaramer, Tromp, Dricssen, du Rieu, van llcukelom, Wltewaall. 2e sectie: de hh. Lezwijn, Hartevelt, van Wensen, Goudsmit. Evers, Dercksen, Verster, Cock. 3e sectie: de hh. de Fremery, Eigeman, Seelig, Lc Poolc, Kranlz, Veef- kind, van Outeren, Bijleveld. Gedurende de maand Augustus 1872 zjjn in de volkskeuken alhier afgeleverd 3040 porliën spijs. Men meldt ons uit Nieuwveen: Naar aanleiding van de krachtdadige middelen ter beteugeling van den onlangs bij den bouwman J. van Nieuw- kerkte Zevenhovenplaats gehad hebbenden brand ten gevolge van het on weder, vernemen wij met genoegen dat hiertoe niet weinig bijgedragen beeft de zoowel zinrijke als practische verbetering, die er door den Nieuw- veenschen smid A. de Rooy aan een der brandspuiten is aangebragt, waar door de watermassa bij eene gemakkelijke en geregelde werking in veel grooter mate wordt aangevoerd dan dit ooit bij de gewone brandspuiten geschieden kan immers was de aanvoer van het water zoo groot dat dit niet door het gewone pijpcinde kon verzwolgen worden en men er alzoo dit gedeelte afnemen moest, om al liet aangevoerde water door de grootere opening te kunnen ontlasten. Men zegt dat ten gevolge van deze practisch geblekene verbetering meer brandspuiten uit den omtrek naar dit stelsel zullen veranderd worden, hetgeen zeer gemakkelijk en met betrekkelijk weinig kosten geschieden kan. Het U. D. meldt dat aan de tentoonstelling van hulpmiddelen bij het middelbaar onderwijs een druk bezoek te beurt valt. De min. van binnenl. zaken had zijn voornemen te kennen gegeven, de tentoonstelling te bezoe ken, en dat voornemen werd dan ook Zondag door hem ten uitvoer gelegd. Met de meeste belangstelling nam hij de verschillende groepen in oogen- schouw, en gaf ten slotte aan de regelings-commissie zijne hoogc tevreden heid duidelijk te kennen. Ook merkte men op de hh. v. Oordt en de Bordes, leden van de rcgerings-commissie voor de Weencr-lenloonslellingwier bezoek zeker met de vertegenwoordiging van het onderwijs op die tentoon-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1