LESDSCHE COURANT. i 87*2. V. 204. w-**"-■ DONDERDAG 29 AUGUSTUS. blnnenlanüscue bërigten. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.60f e,et het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'i janrs, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Daitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door ÜAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Eamburo, LubeikFrankfort a. il.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Gcnève en Lausanne LEIDEN, 28 Augustus. Morgen wordt op Zomerzorg de tentoonstelling geopend van veeteelt, zuivelbereiding, bloemen, vruchten enz., die aldaar van wege de afdeeling Leiden en omstreken van de llollandsche maatschappij van landbouw van 29 Augustus lot 1 September wordt gehouden. Het vee en het pluimgedierte zullen alleen op Vrijdag 30 Aug. ten toon gesteld zijn. Voor zoo verre wij reeds heden ccn blik op die tentoonstelling mogtcn slaan, vermeenen wij te kunnen verzekeren dat zij een bezoek ten volle waardig zal zijn niet zoo zeer wegens de menigte der inzendingenhetgeen trouwens op eene afdee- lings-lentoonstclling en met het oog op de groote tentoonstelling der maat schappij, eerstdaags te 's Hage te houden, niet was te verwachten, maar vooral wegens de zorg, die aan de schikking van het geheel wordt besteed, waarbij van alles met oordcel en smaak wordt partij getrokken. De zaal van Zomerzorg, prijkende met een prachtvolle» bloemendos, in verhand met den altijd keurig aangelegden, maar nu nog met menig plantgewas versier den tuinvormt een geheel, waarvan de indruk verrassend is. Mag men uit dit oogpunt de tentoonstelling wèl geslaagd noemen, te bejammeren is liet dat de inzendingen van zuivelbereiding zoo in het oog loopend gering zijn; men had die uit Leiden en omstreken met grond ruimer mogen verwachten. Onze landbouwers schijnen eene dergelijke tentoonstelling voor zich van weinig belang te achten, hetgeen toch werkelijk het geval niet is. Van vee ziet menvolgens de gedane opgavenmeer talrijke inzendingen te gemoct. De firma Valk en C\, van Lochem, handhaaft ook bij deze tentoonstelling haren gevestigde roemdoor de expositie eéner verzameling landbouw gereedschappendie. wat uitgebreidheid en verscheidenheid betreft, weinig te weiischcn overlaat. De commissie,met dc regeling belast, moge in een druk bezoek de waar dering zien van de vele moeiten en zorgen, die zij voor het welgelnkken der zaak veil heeft. Men schrijft ons uit NieuwvecuMaandag avond ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar onweder en al spoedig vernam men dat de blik sem in het naburige Zevenhoven was ingeslagen op de hofstede van J. Nieuw- kerkwaar in een oogenbiik een volgeladen graanberg in volle vlam stond. Dc in allerijl te hulp geroepen brandspuiten van Nieuw veen hebben zoo krachtig gewerkt, dat alle belendende woningen, schuren en zelfs de onmid dellijk aan den brandenden graanberg palende boerenwoning gespaard zijn ge bleven, waartoe ook niet weinig de windstilte heeft hijgedragen. Behalve eene vrij aanzienlijke hoeveelheid graan en hooi, die verbrand is, zijn er geene verdere onheilen te betreuren geweest. Tol hulponderwijzer aan de openbare school te Hoorn is benoemd dc heer C. .1 Ia Rivière Jr.thans werkzaam te Woubrugge. Het Staatsblad n". 114 bevat den tekst van de op den 16'1'" Jannarij 1872 ie Rome gesloten overeenkomst tot nadere wijziging van de interna tionale telegraaf-overeenkomst van 17 Mei 1865. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt dat de commissie», belast met het examineren van hen, die eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker of als apotheker wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op Dingsdag 3 September e. k. en volgende dagen te Amsterdam. Ingevolge missives van den minister van binnenl. zakenzijn de ge meentebesturen door de provinciale besturen uitgenoodigd tot inzending van verschillende opgaven betrekkelijk het lager onderwijs over 1871 alsmede van een tabellarisch overzigt van de bewaar- en kleinkinderscholen enz., mede over 1871. Door den minister van koloniën zijn benoemd tot militair-student, be stemd om bij het garuizoenshospilaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor de dienst in Ned. Indie, de hh. D. G. Boerma te Deventer, G. J. Resler te Breda, G. A. Sclimedcs te Amsterdam, J. C. Stoliz te Leiden en E. II. Bimmerman te 's Gravenhage. Het stoomschip Prins Hendrik is den 25"'" dezer, 'sochtends te 'l ure, van Batavia naar Nederland vertrokken, met volle lading, en 25 vol wassenen en 24 lsle klasse-, 4 volwassenen en 1 kind 2,le klasse-passagiers, henevens 85 soldaten. Dezer dagen hebben eenige werklieden, die bezig waren met graven in den weg tusschen Waddinxveen en Boskoop, in den grond aldaar gevon den een oiiderweisch gouden horologie en een mes, welke voorwerpen bjj elkander lagen. Het horologie, dat volgens zeggen van deskundigen wel 300 jaar oud kon zijn, is door hen voor oud goud verkocht, voor 75. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Rotterdam is, ter vervulling der bestaande vacature, op nieuw liet volgende zestal van predikan ten gevormd: dd. Hocdemaker, te Veenendaal; van Son, te Nijmegen; Non- hebcl, te Middelburg; Groncmeijer, te Apeldoorn; van Toorenenbergente Groningen; Talma, te llarlingen. j De burgemeester van Amsterdam heeft hij publicatie den ingezetenen herinnerd art. 94 der algemeene policie-vcrordeniiig, waarbij het is verbo- I den serenades te geven of oplogtcn te houden zonder vergunning van den burgemeester. Heden morgen was de stoomboot van Gorinchem naar Amsterdam even huiten de laatste stad gekomen toen de ketel sprong en daardoor de boot uiteen sloeg. De kapitein, de stuurman en de bootsman werden zwaar ge- j kwetst; de passagiers zijn gered. j Bij het onweder op eergisteren is onder Monnikendam eene paehl- hoeve door den bliksem getroffen en afgebrand. Nabij Heelsnm werd mede eene huizing getroffen en vernield. Naar men uit Renkum meldt is de bliksem in die streek op verschillende plaatsen ingeslagen; het woonhnis van een armen daglooner is afgebrand, waaibjj de binnengehaalde oogst verloren ging. Te Achtenberg, onder Rhenen, zijn eergisteren drie koornbergen, met hooi en graan gevuld, een prooi der vlammen geworden. Zondag li. is liet in de legerplaats te Milligen bjjzonder druk geweest. Van 9 ure des morgens af stroomden de bezoekers onafgebroken het kamp binnen. Na afloop der godsdienstoefeningen (die der protestanten werd ge leid door d'. A. Rutgers van der Loeff, sprekende over Rigteren VII. 20; Met het zwaard des Hceren en Gideon) had er eene groote parade plaats ter eere der verjaring van Z. K. H. prins Alexander. Deze parade, vooral het défilé, leverde een indrukwekkend militair schouwspel op. Bezoekers en militairen vulden daarna de gebouwen der marketentsters; menigeen kon geen stoel of bank magtig worden. Muziek en zang was er in overvloed, en des namiddags ten 6 ure verrigtte een troep koorddansers zijne toeren. Des avonds heeft de onderofficiers-zangvereeniging van het 2' reg. infanterie verschillende zangstukken ten gehoore gebragt in de regiments-cantine der officieren. Maandag hebben de oefeningen van de linieschool een aanvang geno men, als voorbereiding voor de groote gecombineerde manoeuvres. Uit Doesborgh meldt men aan de IV. K. C.Vrijdag den 23,le" dezer rukte het hataillon, alhier in garnizoen naar de Spankersche heide, om o. a. eene proet te nemen met liet verduurzaamd Australisch vleeschals voedingsmiddel voor den soldaat te velde Het hataillon is ruim 400 man sterk. En de inhoud van een blik, gemiddeld ruim 2,9 kilogr. wegende, werd bestemd voor 18 man. Toen de rijst en de groenten goed gaar ge kookt warenwerd het vleesch er aan toegevoegden liet men het geheel nog eenige minuten doorkoken. Men verkreeg de volgende resultaten: Bij het openen der blikken bleek al het vleesch de eigenaardige zuivere vleesch- luclit te bezitten; de soep werd algemeen zeer krachtig, en, evenals de bouillizeer smakelijk gevonden; algemeen werd zij verkozen boven de ge wone soep der soldaten-menage. Dat het weismaken van het vleesch niet moet worden toegeschreven aan den door de oefeningen meer geprikkelden eetlust, bleek hieruit, dat de kameraden, die in de kazerne achtergebleven en daar op gelijke wijze gevoed warenmede zeer hunne tevredenheid betuigden. In dc legerplaats bij Milligen zijn door liet ministerie van oorlog 520 erwt en worsten verstrekt, waarmede voedingsproeven zullen worden geno men. De eerste proef geschiedt met een hataillon infanterie der le brigade, dat daarmede zal worden gevoed en alsdan geen vleesch ontvangt. Dc tweede proef geschiedt met een hataillon infanterie der 2' brigade. Uit Rhenoy meldt men dat dezer dagen een gegoed landbouwer bij liet wegruimen van eenen trap in zjjne woning vond eerst één zilveren muntstuk, daarna een schop vol; men laadde het geld in eenen pet, men

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1