WOENSDAG 28 AUGUSTUS l)e Courant verschijnt dagelijks. Zonen feestdagen uitgezonderd. De prijs der Coftrani is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. /3.5Ü, n,ei het Perslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels J.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keiden, Stuttgart, W'eenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Geneve ea Lausanne 3TADS-BERICHTEN. F ATESTB1ABE N. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet 1c welen, dat de ingevulde palentbiadenover het dienstjaar 1872 en 1873, voor de wijken 5, 6, 7, 8 en 9, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raadltuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, inct uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides, 24 Augustus 1872. v. n. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 29 Augustus 1872, 's namiddags te drie uren. Onderwerpen 1". Verzoek van A. van Driel en Mr. P. 11. Engels, ter bekoming in gebruik van een strook grond, gelegen aan den Vestwal. (153). 2". Verzoek van T. L. Musers, ter bekouiing van een stuk grond op de ge dempte Marendorps-achtergraciit. (154). 3». Verzoek van de weduwe Wolverslet, om een portaal en hekje te plaatsen voor hare woning langs hel Utrechtsche jaagpad, onder Aarlanderveen. (155). 4'. Verzoek van J. van der Waals Jf.om eene stoep te leggen voor zijn huis op liet Kort Rapenburg. (l5<i). 5». Voordracht tot vergrooting van de bewaarscholen in de Scheistraat en de Groeuesleeg. (157 en 144). Voordracht tot aankoop van drie huisjes op de gedempte Mareudorps achtergracht. (158). 1\ Rekenimren over 1871 van: n. ile Plaatselijke Schoolcommissie b. liet R. K. Wees- en Oudeliedenhuis c. liet 11. K. Armbestuur; 'i. liet Ncdcrl. Israëliclisch Armbestuur. (159 tot en met 162). L! I .N N L.N LA A DSC IS L IJL KIGTI5N. LEIDEN, 27 Augustus. Bij kon. besluit van 16 Aug. jl. is nader geregeld liet port der ge drukte stukken en monsters van koopwarendie tussclien Nederland en Dnitscliland worden gewisseld. Het port der gedrukte stukken en monsters van koopwaren zal naar den maatstaf van 50 grammen worden berekend en liet hier te lande in te vorderen enkele port alzoo vijf cents per 50 gram men of gedeelte van 50 grammen bedragen. Door de maatschappij tot bevordering der bouwkunst zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven: buitengewone en eerste prijsvraag; een beursge bouw: tweede prijsvraag: een eereboog, te plaatsen bij gelegenheid ecner nationale feestviering, vóór of in eene straat, ter breedte van 15 meters; derde prijsvraag: een badkamer in een deftig woonhuis. Z. K. 11. prins Hendrik heeft voor den volgenden schietwedstrijd van den Ned. weèrbaarLeidsbond weder een prachtige zilveren vaas, als prijs, beschikbaar gesteld. Men verneemt dat de heer J. C. Eger, leeraar in de wiskunde, de cosmographie en het boekhouden aan de hoogere burgerschool te Sneek, be noemd is tot docent te Doetinchem aan de inrigting van den heer van Dijk, op een tractement van 2000 's jaars en ƒ400 voor woning. Men vernceemt dat aan de stemming voor hoofdbestuurders der Neder- landsche verecriiging tot bevordering der koepokinenting hebben deelgenomen Amersfoort. Amsterdam, Arnhem, 's GravenhageGroningen, Haarlem, 's llcrlogenboschRotterdam. De uitslag is dat tot hoofdbestuurders benoemd iij" de bh.: dr. L. Ali Cohen, te Groningen; d*. J. Vroesom de Haan, te Rotterdam; dr. C. C. van Hees, te Amsterdam; G. Mees R.Azn.bankier te Rotterdam; mr. J. L. de llrtiyn. Kops, lid der tweede kamer, te 's Graven- Rage; mr. A. van Naamen van Eemneslid der tweede kamer, te Zwolle; A. baron Schimmeipcnninck van der Oije, ontvanger der domeinen te Am- Rent; 11. van Luenen. pastoor te Amsterdam, en G. Bosch, te's Hertogcnboscli. Te Amsterdam was tegen Zondag 11. weder eene -vergadering aange kondigd van de «Gemengde vereeniging van het internationale werklieden verbond". Die vergadering had plaats in de herberg Dalrust aan de Hooge- *Rtis. Ret plan was om zich van daar naar hel huis van den burgemeester II te begeven en antwoord te vragen op het adres, dat, gelijk men weet, hem vroeger door het intermediair van een policie-agent was aangeboden. De Amst. Cour. deelt betreffende deze demonstralie het volgende mede: De vergadering was tegen half een belegd. Omstreeks half drie waren de deliheraliëit afgeloopen en trokken de leden naar het huis van den burge meester, die zich op de stoep begaf, toen de schare zich daarvoor ver zamelde. Een der aanwezigen nam liet woord en begon een hoogdravende rede. De burgemeester stuitte dien stroom van woorden met de opmer king: dat hij dien spreker niet kende, wel daarentegen zekeren van der Hout, met wien hij Vrijdag over het bedoelde adres op het raadhuis een onderhoud had gehad, en wien hij daarom ook nu het woord gaf. De bur gemeester deed tevens opmerkendat men tot dezen optogt geen vergun ning gevraagd en dus ook niet gekregen had; dat hij het echter ditmaal bij deze opmerking zou latenmaar morgen een officiële waarschuwing doen en dan ook geen verdere optoglen zonder vergunning toelaten zou; dat hjj nu wel wilde liooren wat men hegeerde, maar dal hij van Maandag tot Zalurdag op het stadhuis was om grieven aan te liooreu cn te overwegen en ieder te woord te staan, doch dat hij op Zondag even graag vrij was als de arbeidsman; dat hjj zich overigens verwonderde over liet bezoek, want dat hij reeds aan van der Hout gezegd had op liet bedoelde adres niet te hebben kunnen antwoorden, omdat hel niet alleen ongezcgcld was, en dus daarom reeds niet in aanmerking kon genomen worden, maar ook omdat het geen datum had, ja zelfsongetcekeiid was! Aan wien had dus liet antwoord gerigt moeten worden?! Van der Hout (Isaac Salomon, lid van den bondgenootschappelijken raad der Internationale voor Nederland) erkende een en ander en zeide dat hij ook in dien geest aan de vergade ring gerapporteerd hadmaar overstemd was geworden. Vandaar dat nu de optogt toch doorgegaan was. Uit de rede van van der Hout bleek ver der, dat een der grieven van adressanten deze was, dat de woningen, thans door Schutte gebouwd, geen arbeiderswoningen waren. De burgemeester antwoordde, dat dit aan Schutte ook niet bij raadsbesluit voorgeschreven en deze aldus vrij was; dat er alleen bepaald was woningen ter diepte van 9 el te bouwen en dit ook alzoo geschied was; dat Schutte, gelijk ieder, woningen bouwen konde voor wie hij wilde, als er bij den verkoop van grond dienaangaande geen bepaalde voorwaarde gemaakt was. Van der Hout vroeg daarop, of, wanneer er weder grond om te bouwen werd ver kocht, de burgemeester dan zijne bemiddeling wilde verleenen, dat er goed- koope arbeiderswoningen zouden gebouwd worden. De burgemeester zeide, dal men dit liever aan lien die arbeiderswoningen bouwen, moest verzoe ken, en overigens aan den gemeenteraad het maken van zoodanige voor waarde hij den verkoop van gronden zou moeten vragen. In verhand met het adres kwam verder nog de inkomsten-belasting ter sprake en het leg gen van een uitvoerregt op levensmiddelen; de burgemeester antwoordde daarop, dal dit onderwerpen waren waarin noch de burgemeester noch de gemeenteraad van Amsterdom iets te zeggen had, maar dat dit de wet gevende magt, de volksvertegenwoordigers in den Haag, aanging. Een ander spreker vroeg de tusschenkomst van den burgemeester om het alge meen stemregt te verkrijgen. De burgemeester wees kort en bondig dit van de hand. Hiermede nam de demonstratie een einde en trok dc menigte af. Ter verga lering van de Ned. vereeniging tot dadelijke hulp aan onder wijzers en tot verbetering hunner jaarwedden, Zalurdag II. te Utrecht ge houden, waren ongeveer 30 belangstellenden opgekomen, waaronder slechts 3 afgevaardigden van afdeelingen. Het voorstel van het hoofdbestuur om zich te .wenden tol de hoogc regering om een wets-voorstel in te dienen, waarbij liet minimum der jaarwedde voor een hoofdonderwijzer worde be paald op ƒ700 met vrije woning en voor een hulponderwijzer op 300 vond algemeen bijval cn werd aangenomen, liet mede aan de orde gestelde punt om de bezoldigingen der hoofdonderwijzers verder te regelen naar het getal leerlingen op de school aanwezig, werd bijna algemeen afgekeurd. Bij de stemming (waaraan slechts 3 leden konden deelnemen) werd het aangenomen. Uil de legerplaats bij Milligen wordt gemeld dat drie bataillons van het 3e en één van liet 4e reg. infanterie zijn aangewezen, om gedurende den kamptijdbij alle cvoltitiën, de bataillonschool uit te voeren volgens liet vastgestelde reglement van 1860 (in 1869 vervallen verklaard), terwjji de overige acht bataillons liet reglement van 1860 moeten volgen, om te

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1