uiteengezet, omdat zij alle hare verdere beschouwingen daarvan afhankelijk stelde, en zij het voor de zaak van belang achtte dat hare medegecommit- teerden duidelijk zouden vatten uit welk standpunt, en op grond waarvan, de kerkeraad de ovcrdragt van het weeshuis in deze verlangde, terwijl uit den briel uwer commissie van i7 Mei 1872 hare mede-gecommitteerden daarenboven hebben kunnen zien dat zulks werkelijk was het gevoelen van den kerkeraad, omdat daarin als een besluit dezer vergadering staat vermeld "dat de kerkeraad vermeent dat sedert de invoering der wet regelende het //armbestuur, eenc instelling als hel weeshuis behoort te zijn eene instelling /-eener kerkelijke gemeente bestemd voor de armen eener bepaalde gods dienstige gezindte en van wege de kerkelijke gemeente geregeld en van /'harentwege bestuurd, omdat volgens art. '20 van die wet die armenzorg «moet worden overgelaten aan de kerkelijke cn bijzondere instellingen van //weldadigheid." De Gemeenteraads-commissie intusschenna in hare missive van 20 Sep tember 1871 bereids volmondig hel oneigenaardige van den tegenwoordigen toestand te hebben erkend, beantwoordt voorschreven betoog uwer com missie in haar schrijven van tOKchr. 1872 met de verklaring, "dal zoodanig betoog in deze reeds dadelijk veilig kan worden ter zijde gesteld, als behel zende eenvoudig de vermelding van hel gemeenschappelijk uitgangspunt," en zegt, wat betreft de gronden waarop dat betoog steunt, alleen, "dat zij niet gaarne zou instemmen met al de argumenten aangevoerd, ten betooge van de eigeuaardigheid dat het weeshuis bij den kerkeraad'zou behooren," zooals zij zich thans uitdrukt. Uwe commissie stelde haar beloog van de oneigenaardigheid van den tegenwoordigen toestand, waarop de gemcente- raads-commissie aanvankelijk had gewezen, op den voorgrond, omdal waar de vraag door den kerkeraad gedaan steunt op een wettelijk voorschrift zij dit van een overwegend belang achtte, vermits de gemeenteraad, door de wet zelve gehouden en verpligt in deze een wettelijk voorschrift na te ko men, wel daarbij in aanmerking nemen mag het belang der burgerlijke gemeente, maar niet aan de nakoming daarvan kan en mag verbinden een geldelijk voordeel, dat hij voor deze daarbij zoo gaarne zon zien behaald. Heeft uwe commissie ter beantwoording der tweede vraag nagegaan welk belang de burgerlijke gemeente hebben zou bij de ovcrdragt van het wees huis, zij heeft gemeend dat dit gelegen was daarin, dat daardoor zou op houden bet als oneigenaardig door de gemeenteraads-commissie zelve in hare eerste missive bereids erkende, namelijk "dat een weeshuis, slechts voor "één kerkgenootschap bestaande, uit de algemeene kas wordt onderhouden", terwijl uwe commissie ook bovendien dal belang meent te zien daarin, dat de gemeenteraadzij het al in den vorm van subsidievoortdurend verpligt is zijne burgerlijke instelling feitelijk te blijven onderhouden, zoodat. bleef het weeshuis als burgerlijke instelling voortbestaan, ook in vervolg van jaren het onderhoud daarvan steeds ten laste der gemeentekas zou moeten blijven, en zulks zonder dat daarbij in aanmerking zou kunnen komen het bepaalde bij hel bekende raadsbesluit van 1866, vaststellende het bedrag der alloopende subsidiëu. omdat dit laatste alleen in zoover slechts van toe passing zou kunnen blijven als blijken zou dat het regentschap door omstan digheden werd in staat gesteld zijne aanvraag om subsidie slechts tot het alzoo verminderd bedrag te beperkenterwijl geen waarborg in dat besluit is te vindendal dit bedrag door den drang der omstandigheden later niet zou moeten worden verhoogd of wel ook na 1888 niet voortdurend subsidie aan het weeshuis zou moeten worden verstrekt, welke vermeerdering of wel voortduring van subsidie te eer is te verwachten als de gemeenteraad hel weeshuis onder zijne burgerlijke instellingen verlanst te blijven behou den omdat in dat geval bijdragen van de zijde van de kerk eerder moeten verminderen dan toenemenen van bijdragen van particulieren niets is te verwachten, "daar (zooals de raads-commissie zelve bovenaan op de laatste bladzijde van haar verslag zeer te regt zegt) "de ervaring overal leert, dat "particulieren tot geene vrijwillige bijdragen bereid zijn, wanneer zij weten //dat de gemeentekas het ontbrekende aanvult." Ziet uwe commissie in gezegd raadsbesluit van 1866 een bewijs dat de gemeenteraad zelve toen reeds den tusschen de burgerlijke overheid cn het weeshuis bestaanden band van lieverlede wcnschle los tc maken, zij had zich gevleid dat hare medegecommitteerden een en andermaal gewezen op het werkelijk belang voor de burgerlijke gemeente om het weeshuis te doen worden eeue kerkelijke instelling, dat belang althans eenigermale zouden hebben erkend en toegegeven. Uwe commissie is echter lot haar leedwezen hier niet in kunnen slagen, en heeft bij de bespreking daarvan moeten oudervindendat hare mede- gecommitteerden bepaaldelijk op het oog hadden een voordeel, en wel een bepaald geldelijk roordeeldat men verlangde te bedingen op eene wijze als ware er bier sprake van een koop en verkoop, maar niet. gelijk uwe commissie stelt, van de ovcrdragt van een gesticht in het belang van de burgerlijke en kerkelijke gemeente beiden, en dat wel op grond van be staande wettelijke voorschriften, die in deze alles atdoen. (l/ordt vervolgd.) 's GRAVENHAGE, 26 Augustus. Z. M. heeft aan W. F. A. Winckel, student tc Utrecht, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling uit het water aldaar op 27 Julij jl.toegekend de bronzen medaille ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. 11. graaf van Rechteren Lim- pnrg, wonende op het kasteel Rechteren bij Zwolle, tot het dragen der ver sierselen van Regts-riddcr der Johanniter-ordc en van de medaille voor niet- strijdenden ter herinnering aan den oorlog van 1870-1871, hem door den Duitschen keizer, koning van Pruissen, geschonken, en aan J. M. C. E. Ie Riitte, med. doctor te 's Gravenhagetot het dragen van het herinnerings- kruis voor vrijwillige verpleging van gewonde krijgslieden gedurende den oorlog van 18701871 en vau de versierselen van ridder der orde van den Zahringer Leeuw, 1"' ki., hem door den groothertogdom van Baden ge schonken. Tot adjunct-commies bij het dep. van koloniën is benoemd de heer m'. II. J. Dijckmeester, advocaat bij den Imogen raad der Nederlanden. Tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan dehooge- school te Groningen is benoemd de heer dr. II. .1. van Ankuut, leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotterdam. De heer ,1. M. Klaesscn is ontslagen als burgemeester der gemeente Vlodrop. Tot regtcr-plaalsvervanger in de arrond.-reglbank te Arnhem is benoemd de beer m". A. J. Kronenberg, advocaat aldaar. Tot ontvanger der directe belastfngen te Sncek is benoemd de heer jlu. G. T. A. Calkoen, thans controleur der directe belastingen, in- cn uit gaande regten en accijnsen te Zalt-Rommel. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein E. \V. VVichers, van het 5f re» infanterie, op pensioen tc stellen, cn te benoemen: tot kapitein 3e kb. bij het wapen der infanterie en wel bij het 5e reg., den len luit. 1). J. H. [j den Beer Poortugael, van het reg. grenadiers en jagers. De luit. ter zee 2' kl. A. van Hengel wordt geplaatst op het wacht schip te Amsterdam, ter vervanging van den luit ter zee 2e kl. J. I'. llovy, wiens plaatsing op dat schip, wegens ziekte, is ingetrokken. De 21e verjaardag van Z. K. 11. prins Alexander werd gisteren op ge bruikelijke wijze in deze residentie herdacht. Van alle openbare gebouwen en vele particuliere woningen wapperde de vaderlandsche driekleur, terwijl het carillon zich bij afwisseling deed hooren. Des namiddags ten 1 uur werd door het garnizoen eene groote parade op het Alexandersveld gehou den onder kommando van den kolonel le Maitre van het regiment gren. en jagers; de troepen werden geïnspecteerd door den kolonel des Tombes van het lc reg. huzaren. Uitgelokt door het schoone weder, waren duizenden toeschouwers om en in de nabijheid van het veld te zaam gekomen. Bij de regering is een verzoek ingekomen van de heeren A. E. Maas, te Scheveningenen mr. J. II. W. Kool, te Amsterdam, om concessie tot den aanleg en de exploitatie eener zeehaven te Scheveningen. Zoo men weet zal den 30ilcn en 31"le° Augustus a. s. het 25-jarig be- j staan van het kon. instutuut van ingenieurs feestelijk worden gevierd. De feest-commissie bestaat uil de hh. ,1. F. Boogaard, K. Enthoven Lz., J. G. W. Fijnje, J. .1, van Kerkwijk, J. A. Kool. J. II. Kromhout, J. 11. J. J. Mazel, I'. .1. Monthaan cn J. S. Noordendorp. Vrijdag om 1 ure zal de ont vangst der leden plaats hebben le Haarlem, vanwaar zij vertrekken om een bezoek te brengen aan de onderscheidene werken der kanaal-maatschappj (sluizen nabij Velzen en havenhoofden). Een collation zal worden gebruikt te Velzercind ten half zes ure. Over Zandpoort en Haarlem zullen de leden zich ten 9 ure 26 min. naar 's Hage begeven. Zaturdag den 315tcn Augustus ten 11 ure opening der vergadering van het instituut in het locaal van den Zoiil. Bat. tuin alhier. Gisteren middag had in den Kon. Zoöl. Bot tuin een postduiven-concours plaats. Een talrijk publiek was in den tuin aanwezighet aantal vreem delingen alleen beliep 350. Ten half twee ure werden de korven geopend en de duiven opgelaten, die pijlsnel opstegen en in een oogenblik uit liet gezigt verdwenen. Het eerst werden opgelaten twee duiven van den lieer Stutterheim te Roozendaal in Noordbrabant, welke heer verzocht dat zijne duiven, zonder mede te dingen, aan het concours moglen deelnemen Blijkens ontvangen telegram waren zij ten 3 uur 7 min. aldaar aangekomen, zoodat zij een afstand van 12 uur in 1 uur 37 min. hadden afgelegd. Van de Haarlemsche postduiven, die ten 1 u. 35 m. werden opgelaten, was er, volgens ontvangen berigt, één ten 2 u. 20 m. te Haarlem aangekomen, welke dus het traject van 6 uur in 45 minuten aflegde en den eersten prijs, een verguld zilveren geëncadreerde medaille, behaalde. Van de aankomst der- ovprige duiven was er gister avond nog geen berigt ontvangen. Het fraaije weder had gisteren een zeer talrijk publiek naar het zee strand gelokt. De eetzalen in de verschillende hólels te Scheveningen waren overbezet, alleen aan de table d'höte van hel badhuis waren ongeveer 450 gasten gezeten. Op Donderdag, 29 dezer, zal er wederom een groot vuurwerk wor den afgestoken op het terras van het gemeente-badhuis te Scheveningen. BUITKNLANDSCUE ÜËiilGTEN. BELGIË. Tc Antwerpen is Woensdag een lage misdaad gepleegd op den onder- aalmoezenier van de cellulaire gevangenis aldaar, zekeren van Aarsen. Toen deze ten 6 ure des namiddags uit de kerk kwam, werd hij door een kerel staande gehoudendie hem vroeg of hij een ponjaard wilde koopendien hij hem liet zien. Toen genoemde priester, verschrikt over die vraag en denkende dat hij met een zinneloozc tc doen had, het hem weigerde, riep de moordenaar uil: Welnu, dan geef ik hem u voor niet" en bragt hem te gelijkertijd een diepe wonde in de linkerborst toe. Gelukkig is de dolk op een der ribben afgestuit, anders was de dood er onmiddellijk op gevolgd. Na veel bloedverlies was de toestand van den gewonde niet hopeloos. De moordenaar is zekere Kums, 42 jaren oud en geboortig uit Antwerpen, die van zijn vroegste jeugd af als een eerste deugniet tc boek stond, reeds zeer jong het ouderlijk huis verliet en soldaat werd. Nog pas sedert weinige dagen had hij de gevangenis le Rijssel verlaten, waar hij wegens diefstal sedert 1870 was opgesloten. Hij kende den priester van Aarsen niet, doelt hij had zich voorgenomen den eersten geestelijke, dien hij ontmoette, aan te vallen; hij heeft verklaard alle geestelijken van jongs af haat te hebben toegedragen, daar hij hun de armoede weet, waarin hij alijd verkeerd had. Dezer dagen zijn zeven militairen van eene in een der Antwerpscbe forten liggende straf-compagnie ontvlugt, maar spoedig achterhaald. Drie lieten zich gewillig arresterendoch met de overige had dit meer moeite in. Een dezer laatsten, zekere Colard, trachtte den commandant van het de vlugtelingen nazettende detachement, sergeant de Wilde, met een zijner klompen de hersenpan te verbrijzelen. De sergeant werd daarover zoo ver bitterd. dat hij zijn sabel trok en een houw naar den muiteling deed. De sabel kloofde den schedel van den ongelukkige, die weinige oogenblikken later den geest gaf. Si af E SA IV £3. LONDEN25 Augustus. Volgens den Japan Ilerald is de benoeming van Japansche gezanten bij de hoven te Parijs en te Londen geschied, met het oog op het besluit van den Mikado om, na van zijne reis door zijn rijk te zijn teruggekeerd, aan Europa een bezoek te brengen. De firma Gledstanes and C'.handelaars op Oost-Indië, heeft hare be talingen gestaakt, met een deficit, dat ongeveer 2,000.000 bedraagt. Ce-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2