LEIDSUHE «I 187*2. DINGSDAG 27 AUGUSTUS N". 202. STADS - BE lllC H TENT 1 Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting, 1872. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag ajzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advortenticn voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiin te HamburgLubeck, Frankfort a. M,Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 37 (blad 43) der Handelingen van den Gemeenteraad. BUIIGE MEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29,,tD Juni 1851, Staatsblad N°. 85); Doen te welen, dal liet lc Suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting over 1872 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 9"° September aanstaande, ter Secrelarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 26 Augustus 1872. v. d. RRANÜELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. lil .Nl\KNLA.\ DSCIi\i BEIitGTKN. LEIDEN, 26 Augustus. De geboortedag van Z. K. H. prins Alexander werd gisteren op de gebrui kelijke wijze herdacht. Wij vernemen dat onze stadgenoot de heer de Gaay Fortman, laatst predikant te Batavia, dezer dagen dogr het Bataviaascli genootschap van kunsten cn wetenschappen tot corresponderend lid is benoemd. De lieer i!r. J. Brill, conrector te Kampen, is benoemd tot directeur van het gymnasium te Bloemfontein, in den Oranje-Vrijstaat, welke betrek king door hem in het begin van het volgend jaar zal worden aanvaard. In de laatste, Zaturdag 11. gehouden, zitting van het congres der Ned. Jiiiislcn-vereenigingwerd de vraag behandeld«Welk gevangenisstelsel is voor ons land het meest aanbevelenswaardig?" De vergadering heeft na «ene uitvoerige discussie, met 40 legen 6 stemmen, beslist dat, behoudens bepaalde uitzonderingen, de gevangenisstraf gedurende drie jaren geheel in afzond ring kan worden ondergaan. De vraag of de afzondering, ook zon der toestemming van den veroordeelde, nog voor langeren tijd kan worden toegepast, werd ontkennend beantwoord. Slechts elf leden verklaarden er zicli voor. Met 28 tegen 21 stemmen werd de vraag, ol voor gevangenis straffen van eenigzins langen duur in beginsel het Iersche progressive stel sel moest worden goedgekeurd, ontkennend beantwoord. Met 41 legen 5 stemmen werd toestemmend beantwoord de vraag, of bij gevangenisstraffen van langen duur het maximum van eenzame opsluiting behoort te worden opgevolgd door geclassificeerde gemeenschappelijke opsluiting. Eindelijk ver klaarden zieli elf leden tegen de vraag: behoort goed gedrag den gevangene aanspraak te geven op voorwaardelijke verkorting van den straftijd? De volgende algcmeene vergadering der vereeniging zal te Utrecht wor den gehouden. Te Amsterdam is Donderdag II. de algcmeene vergadering van afge vaardigden der jongelingsverecnigingen uit alle landen geopend met eene openbare leest rede in de Zuiderkerk door ds. C. S. Adama van Schcltema. Daarna werden de afgevaardigden in het lokaal Vliedzorg in de Plantage welkom geheeten. Aldaar waren vertegenwoordigd 17 Engelsche verceni- gingende Westphaalsche en Oosl-Pruissische jongelingsvereenigingde ver eeniging van jonge kooplieden uit Bremen cn Elberfeldhel Fransche jonge lingsverbondde vereeniging uit Montauban en Genève, uit New-York en Bostonhet Belgisch jongelingsverbond en ongeveer 60 Nederlandsche ver- «emgingen. Ook waren nog tegenwoordig prof. Scliaff uit New-York en prof. 1. van Oosterzee uit Utrecht. Onder IJsselslein is Zaturdag nacht ccne 28-jarige dienstbode van een Bind van het mannelijk geslacht bevallen, dat door haar door verslikking ls om het leven gebragt. In den vroegen morgen is zij opgestaan om het 1'jBje in eene kast te verbergen. Bij de geregtelijke schouwing is gebleken dat het kind heeft geleefd. De misdaad is door de schuldige reeds beleden. Te Ooltgensplaal is Vrijdag II. eene bouwmanswoning een prooi der dammen geworden. Woensdag aanst. zal voor liet prov. geregtshof in Noordholland teregt. staan E. B, T. Dikkens, oud 40 jaren, laatst conducteur bij de expeditie van van Gend en Loos, geb. te Naarden, wonende te Amsterdam. Ten laste van den beschuldigde wordt vermelddat hij in den avond van Maandag 20 Mei 1872 op den Rijnspoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam ineen bagagewagen van den trein, welke ten 8.30 van Amsterdam vertrokwaarin hij zich bevondals geleider der in die wagen vervoerd wordende vracht goederen der expeditie van van Gend en Loos, een der pakken van de brieven posterjjwelke mede in denzelfden wagen vervoerd werdengeopend, het zich daarin bevindende pakket met brieven, bestemd voor het postkan toor Moerdijk—Antwerpen, opengescheurd en daaruit arglistig weggenomen heeft hel afzonderlijk ;verzegeld pakketjebevattende eenige aangeteekende brieven, welke hij zich, evenals de waarde die liet bevatte, ten nadeele van de verschillende eigenaars bed degelijk toegeëigend heeft. Men meldt uit Almelo, van den 24,ltn: Na den zeer woeligen avond van Donderdag II., toen er bij enkele fabrikanten alsmede op het stadhuis bjjna al de glazen werden ingeworpen, is de rust schijnbaar hersteld, doch zijn de werkzaamheden nog niet weder hervat. Gisteren avond was de schutterij in het Beursgebouw geconcentreerd en het detachement huzaren sterk 40 man. in het Ambt Almelo, doch zij hebben geen dienst behoeven te doen. Gisteren namiddag is hier ook de heer commissaris des konings dezer provincie gearriveerd, die een onderzoek naar het ontstaan der wan ordelijkheden heeft ingesteld, doch heden morgen reeds weder is vertrokken, terwijl gisteren avond alhier nog is aangekomen de procureur-generaal uit Zwolle. De schutterij heeft zich bij deze gelegenheid flink gedragenen ge toond dat ze, wanneer zij goed wordt aangevoerd zooals hier, veel kan uit voeren. Want niettegenstaande hare magt luttel was, tegenover ruim 1000 werkstakers, wist zij toch, ofschoon bijna allen door steenworpen werden gewond en een hunner daarbij vermoedelijk zelfs zijn oog zal verliezen, niet alleen stand te houdenmaar ook het volk uiteen te drijven cn de rust te herstellen. Gelijk men weet heeft de kerkeraad der Ned. herv. gemeente zich tot den gemeenteraad gewend in zake de superintendeutie over het H. G. of arme wees- en kinderhuis, namelijk om in overleg ie treden of en zoo ja hoe* er mogelijkheid zou bestaan die instelling, tot dusverre als eene burgerlijke bekend, te doen worden eene instelling der Ned. herv. gemeente. Eene commissie van den gemeenteraad en eene commissie van den kerkeraad tra den naar aanleiding daarvanover die overdragt in overleg. Door de com missie uit den gemeenteraad werd op 18 Junij II. aan den raad uitvoerig rapport uilgebragt over den loop der gevoerde onderhandelingen en mede- decling gedaan van de conclusie waartoe zij in deze was gekomen. Van dat rapport hebben wij vroeger mcdedceling gedaan. Thans is ook door gecom mitteerden van den kerkeraad, de hh. J. Drost, II. 1'. van Kaathoven en VV. Werst, aan dat ligchaam rapport uitgebragt betreffende het gehouden overleg in deze zaak. Van dat rapport zijn exemplaren, lot een beperkt getal, verkrijgbaar gesteld hij den boekhandelaar C. Kooyker alhier. Ook van bovenbedoeld rapport zullen wij hier achtereenvolgens den inhoud mededeelen. «Zal uwe commissie", aldus luidt het rapport, «wat de feiten betreft u kortheidshalve verwijzen naar de ontvangen en verzonden stukken zelve, omdat uwe vergadering door inzage dezer voldoende kennis zal kunnen nemen van alles wat als feitelijk geen toelichting behoeft, zij wensclit hierbij u alleen in hoofdzaak een overzigt te geven barer hemoeijingen onder opgave van redenen waarom zij heeft gemeend hare taak zóó, en niet anders, te moeten opvatten en voortzetten, terwijl zij op grond van een en ander aan uwe vergadering ten slotte een voorstel zal doen tot dat.- gene, wat, naar hare meening, in het belang der zaak verder zal belmoren te geschieden. Al aanstonds na de voorloopige zamenspreking met gecommitteerden uit den gemeenteraad op 3 Julij 18?1 gehouden, heeft inve commissie zich ter overweging gesteld twee hoofdvragen, omdat van de beantwoording dezer afhankelijk moest zijn liet onthaal dat haar van de zijde barer medegecom- mitteerden stond te wachten, en die heide hoofdvragen waren; i°. ls de gevraagde overdragt denkbaar met de bestaande wettelijke voorschriften en 2". Welk belang zou de burgerlijke gemeente van Leiden bij die over dragt kunnen hebben Is uwe commissie, wat de eerste vraag betreft, al aanstonds gekomen lol de overtuiging dal niet slechts zoodanige overdragt denkbaar is met de bestaande wettelijke voorschriften, maar zelfs dat zoodanige overdragt, inge volge artikel 20 der armenwet, als door de wet zelve verlangd, in deze behoorde te volgen, en dat eene bevestiging van den tegenwoordigen toe stand in strijd zou zijn met gezegd voorschrift, zij heeft dit in hare eerste missive van 1 Jan. 1872 onder opgave van gronden dan eok breedvoerig

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1