LEI ILSE IIE COURANT. 1872. N\ 200. ZATURRAG 24 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. Al., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirieh, St. Gallen, Geneve en Lausanne aajESEsnsBHansaa BINNENL.VNDSCHE BERFGTEN. LEIDEN. 23 Augustus. Ruim 400 personen maakten gisteren avond gebruik van de gelegen heid door den directeur van den akademietuin aangebodenom bij eene schitterende verlichting van waslicht de bloeijendc Victoria rcgia te bezig- ligen Ook 11. M. de koningin kwam omstreeks acht ure uit de residentie om dit zeldzame schouwspel te genieten. Prof. W F. R. Suringar geleidde II. 51. in de Victoria-kas, waar de minzame vorstin hare ingenomenheid betuigde met de uitnemende wijzewaarop de bloei dezer zeldzame plant was geslaagd, en het schitterende effect, dat zij, hij kunstlicht gezienop den aanschouwer maakte. Werkelijk vertoonde zich gisteren avond de bloem in haar schoonste tijdperk, terwijl de schitterende omgeving van de zeld zaamste tropische gewassen, grillig beschenen door het sierlijk aangebragle kunstlicht, een eigenaardigenmaar niet te min liefelijken indruk maakte. Ook merkten wij verschillende gewassen op, waarvan de vruchten aan ieder bij ervaring bekend zijndoch die zeker bij het grootste deel der bezoekers nimmer in hunnen bloei en ontwikkeling waren gezien. Trok de Victoria aller aandacht, niet minder de door ons bedoelde kofïlj- en theeplantcn, het suikerriet, de cacao, de rjjsthalmcn enz., enz. Aardig was het op te mer ken, hoe oplettend deze gewassen door menige huismoeder werden bezien en hoe menig oudje het der moeite ruim waard kemrde om daarvoor haar bril eens op te zetten. Heden morgen, ten ongeveer 10 ure, is uit liet water aan het Rapen burg alhier opgehaald het lijk van zekeren J. S., wonende te Hazerswoude. Uet lijk is onder toezigt der policie naar liet Caecilia-gasthms overgebragt. Te Arnhem is gisteren de derde algemecne vergadering der Nederl. juristen-vereenigiug geopend, met een inleidend woord van den voorzitter mr. 51. J. Pijnappel. Aan de orde waren voor dien dag de twee volgende onderwerpen: 1°. De wenschelijkheid van enkelen of dubbelen regtsbijstand in het burgerlijk proces; 2". de vraag, of aan de arrond.-regtbank dan wel aan den kantonregter de voluntaire regtsmagt moet1 worden opgedragen. Na eene uitvoerige beraadslaging werd de eerste vraag: "Belmoren de bevoegdheden, die thans aan den advocaat en den procureur afzonderlijk toekomen, in éc'n persoon te worden vereenigd?" met 56 tegen 13stemmen toestemmend beantwoord. De tweede vraag: "Zal dan voor die betrekking (ia één persoon vereenigd) eene aanstelling vereischt worden werd met zitten en opstaan niet overgroote meerderheid in ontkennenden zin be slist. Over het tweede vraagpunt, dien dag aan de orde gesteld, vroeg niemand het woord. Met overgroote meerderheid besliste de vergadering: 1®. dat het wcnschelijk is het verkenen der regterlijke magtigingendie ouders, voogden, curators, bewindvoerders of gehuwde vrouwen volgens de wet in vele gevallen behoevenaan den kanlonrcgter op te dragen2°. dat het niet wenschclijk is hem op het verzoek om zoodanige magtiging te doen beschikken met bijzitters, die geen regtsgeleerden behoeven te zijn; zoodat de vraag vervalt, of de benoeming dier bijzitters door den koning behoort te geschieden. De ZieCour. meldt als gerucht dat eenige der uit Duitschland ver dreven Jezuïlcn zich in het klooster van het naburige Zenderen zullen ves tigen, dat in den laatsten tijd zeer vergroot wordt en waaraan men geen kosten gespaard heeft. Onder voorbehoud deelt men aan het HbK mede, dat Rotterdam, na zoovele jaren zonder garnizoen te zijn geweest, daarvoor weder aanvrage •dj de regering gedaan zou hebbenmet aanbodom de officieren eventueel schadeloos te stellen voor het kostbare van hun verblijf aldaar, alsmede dat, wegens de opheffing van de gevangenis te Woerden, het tegenwoor dige garnizoen aldaar voor dat te Rotterdam zou in aanmerking komen. Door den gemeenteraad van Rotterdam zijn benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool voor jongens dr. W. I.. van fieltenleeraar aan de hoogere burgerschool te Tiel; en tot tijdelijk leeraar in de Engelsche taal bij diezelfde inrigting de heer P. A. 51ontijn, leeraar bij de zeevaartkundige school te Rotterdam. Door den raad is bij vernieuwing de uitgave van het verslag zijner handelingen opgedragen aan de hh. Nijgh en van Ditmar, thans tegen ƒ2500 's jaars Vroeger werd daarvoor aan die firma ƒ1000 belaald; hij eene openbare aanbesteding had zich niemand voor die uitgave aangemeld. Eit Winterswijk schrijft men dal de kwade droes zich andermaal in die gemeente heeft vertoond en thans in den stal van den landbouwer G. Nijenhuis, in de buurschap Kotten. De rijks-districlsveearts heeft de afma king der paarden bevolen. De aangetaste dieren werden geschat op ƒ800, van welke som de helft, overeenkomstig de wet, aan den eigenaar, als schadevergoeding, is uitgekeerd. Nabjj Meppel vonden Dingsdag morgen omstreeks 3 ure eenige arbei ders, aan den straatweg naar de YVjjk, een jongeling in zijn bloed badende, in nagenoeg bcwusteloozen toestand. Bij het onmiddellijk ingesteld onder zoek door den stadsgeneesheer dr. ten Raa bleek, dat er vrees voor het levensbehoud van dien jongeling bestond, daar hij door bloedverlies aanmer kelijk uitgeput was. In het been was een steek toegebragl, waardoor een ader is getroffen terwijl ook de borst door trappen had geleden. De ver wonde is als boerenknecht te Ruinerwold woonachtig. Inlichtingen omtrent zijne aanvallers wist hij niet te geven. Nadat hij naar het ziekenhuis werd vervoerd, vond de policie een scherp dolkmes en een geladen éénloops pistool bij hem. Dat het steken van vliegen of wespen voor paarden dikwijls slechte gevolgen kan hebbendaarvan meldt men uit 's Bosch het volgende voor beeld: Op de hoogte der llalsche barrière werd het paard van den heer R. v. d. V.dat met den heer jhr. A. V. en den koetsier in eene tilbury over dien weg reeddoor deze insecten aangevallenwaardoor het aan het slaan geraakte, zoodat het zich erg verwondde, een poot brak en men het fraaije ros heelt moeten doodschieten. De tilbury is mede grootendeels verbrijzeld, terwijl de koetsier, uit het rijtuig geworpen, zich insgelijks ernstig bezeerde. 'sGRAVENHAGE, 23 Augustus. Door den Nederl. consul-generaal te Singapore is de heer S. J. Maier aangesteld tot zijnen vice-consul aldaar. Adv.-generaal mr. Polis nam in de lieden gehouden zitting van den hoogen raad zijne conclusie in de zaak van A. den (Inter, requirant van cassatie tegen een arrest van het hof in Zuidholland, waarbij deze tot een jaar eenzame opsluiting is veroordeeld wegens het opzettelijk bederven van onbereide stoffen, gepleegd door een werkman van eene fabriek. De conclusie strekt tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op aan staanden Dingsdag. Naar men van gocderliand verneemt had de heer Brcdius, lid van de tweede kamer der staten-gcneraalreeds sedert eenigen tijd aan eene ernstige ongesteldheid lijdende, zicli uit dien hoofde naar Carlsbad begeven, alwaar hij zich thans nog bevindt. Volgens de laatst ontvangen berigten nam hij meer en meer in beterschap toe en hoopte lijj eerlang geheel her steld terug te komen. Door burg. en welh. is heden ten raadhuize aanbesteed: het graven van de kanalen en het maken van de daarmede in verhand staande werken ten behoeve der duinwaterleiding. Hiervoor waren zes billctlen ingekomen. Minste inschrijver was de heer F. H. van Matsen alhier, voor 233.326. De hoogste inschrijving beliep ƒ352,000. Uit het kanaal is door twee jongens opgehaald een kinderlijkje van het mannelijk geslacht, dat reeds in zeer ver gevorderden staat van ont binding verkeerde. BülTENL.VNDSCllE BEFFIG I EN. EN6ELAN». LONDEN. 22 Augustus. De Times geeft de volgende schels van den toestand te Belfast. De stad is in twee opgewonden factiën verdeeldnog heviger op strijd belust dan de vijanden in een gewonen oorlogen alleen van elkander af te hou den door eene aanzienlijke magl van cavalerie, infanterie en policieagenlen. De fabriekarbeiders en pakhuisknechts kunnen zich niet naar hunne werk plaatsen begevende scheepstimmerlieden mogen niet en corps naar de wer ven gaan en durven niet alleen gaan; niemand is zijn leven zeker en de booze geest van plunderen en vernielen is in liet gepeupel gevaren. En, men moet dit in het oog houden, het is geen Engelsch vcrkiezingsgevechf,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1