LMOSCflE COURANT. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1872. BI NINE IN LA N DSGIIE BEBÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Daitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubecleFrankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, ZurichSt. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 36 blad 41 en 42) der Han delingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 22 Augustus. Naar wij vernemen zal H. M. de koningin [heden avond omstreeks half acht ure herwaarts komen, ten einde de Victoria-kas in den akadcmictuin, die alsdan zal verlicht zijn, te bezigtigen. De oudste predikant bij de Waalsche gemeente alhier, de heer van Goens, heeft zich, naar men met leedwezen verneemt, ter wille van zijne gezondheid genoopt gezien tot den kerkeraad het verzoek te rigten, dat hem vergund worde voor eenige maanden, en wel tot het eerstkomende voor jaar, zijn dienstwerk te staken. De kerkeraad heeft gemeend dat verzoek te moeten inwilligen. Naar wij uit een zeer goede bron vernemen, heeft de Leidsche scherp- schutters-vereeniging op de laatst gehoudene schietwedstrijd op de Wies- selsche heide hare eer weder goed gehandhaafd. Ofschoon niet teruggekeerd met den corps-prijs, bestaande in 20 Remmington-gewerenwas echter het verschil maar e'én punt, aangezien de Gorinchemsche vereeniging dien prijs behaalde met 209 puntenterwijl de Leidsche vereeniging 208 punten mogt verkrijgen. In aanmerking genomen dat er 48 vereenigingen vertegenwoor digd waren, was deze kleine vereeniging n°. 5 die de meeste punten als vaandel-schutters behaalde. Te betreuren echter is het dat deze vereeniging niet meer medewerking van werkende leden geniet, daar men de hoop mag koesteren, dat als zjj den ingeslagen weg blijft volgen, zij weldra bij geen enkele vereeniging behoeft achter te staan. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat gedurende het jaar 1871 in 's rijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd de navolgende muntspeciën, als: voor rekening van het rijk: 1,000,000 tien-centsstukken; voor rekening van particulieren: 6,875,035 2% guldens, te zamen uitma kende eene nominale waarde van ƒ17,287,587.50. Naar men verneemt heeft de regering dezer dagen concessie verleend aan den heer Eraser, voor eene stoomvaartverbinding van Ned. Indië met Australië, eene zaak waarvoor sedert jaren op de koloniale bcgrooting een post voor memorie was uitgetrokken. De overeenkomst moet bereids getee- kend zijn, terwijl het te verleenen subsidie op de Ned. Ind. begrooting voor 1873 zal worden gebragt. De miliciens der ligting van 1868, behoorende lot hel le en 3e reg. vesting-artilleriedie deel moeien nemen aan de 2e serie der oefeningen in de legerplaats te Zeist, zijn heden bij hunne corpsen onder de wapenen gekomen, om daarbij gedurende 30 dagen in activiteit te verblijven. Naar men aan het IV. v. d. D. meldt zal welligt voor 1 Mei het vol gende jaar de Rijnspoorweg tot Scheveningen verlengd worden. De policic te Haarlem heeft eene belangrijke aanhouding gedaan, door een bcruchten-paardendief te arresteren, die in het laatst der vorige maand bij Vlaardingen en in het begin dezer maand te Nijmegen paarden uit de weide heeft gestolen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot kommandant der brand weer aldaar, op eene bezoldiging van ƒ3000. benoemd de heer P. W. Steenkamp, le luit. der artillerie bij de torpedo-compagnie te Rrielle. De raad heeft zich ook vereenigd met het voorstel van burg. en weth.om alsnog te besluiten tot het oprigten der rijks-akademie van beeldende kun sten op het terrein tegenover de Hollandsche gasfabriek. -- Eergisteren heeft de heer Jules Simonminister van het openbaar on derwijs in Frankrijk, de werken der kanaalmaatschappij le Velsen bezocht. Hij was vergezeld van den consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam, en een vijftal heeren. De Noordzeesluizen, die zoo goed als voltooid zijn, prijkten zoowel met de Fransche als met de Hollandsche en Engelsche vlag gen. Na geruimen tijd aan de sluizen en havenwerken vertoefd te hebben, vertrok de heer Simon naar de Zaanstreek. Te Zwolle werden in het voorjaar door mevrouw douairière Backer aan allendie zich daartoe bij haar aanmelddenkosteloos verschillende soorten van bloemzaden uitgereikt. Van dat heusche aanbod werd door de volksklasse nog al veel gebruik gemaakt cn, zooals thans blijkt, niet zon der vrucht. Thans werd van de gekweekte bloemen een tentoonstelling ge houden in het lokaal der manége, daartoe welwillend door het gemeente bestuur afgestaan. Het was een verrassende aanblik, al die irissche en soms waarlijk prachtige bloemen te ziendie met leedere zorgvuldigheid misschien hier of daar op een dakkamertje, of voor het venster van een behoeftig gezin gekweekt waren. De fraaiste exemplaren werden bekroond. Waarschijnlijk zullen er aan eenige inzenders kleine gratificatiën vereerd worden. Het plan, door de redactie van Sempervirens dezer dagen aange geven komt op die wijze reeds tot uitvoering. Te Almelo hebben de wevers aan de fabriek van de firma C. Cardi- naal Cz. het werk gestaakt, omdat hunne patroons de loonsverhooging, die door hen was aangevraagd, hebben geweigerd. De rijks-veearts J. J. U. Smits, te Deventer, die onlangs eene mond- ziekte bij eene vrouw waarnam, overeenkomende met die van het rund en waaromtrent de arts vermoedde, dat de oorzaak gelegen zou zijn in het gebruik van melk, afkomstig van eene koe, aan mondzeer lijdende, waar schuwt het publiek, nu de tongblaar in hevige mate onder het rundvee op de Bolwerksweide aldaar hcerscht, tegen het gebruik van ongekookte melk tijdens het heerschen van het mond- en klaauwzeer bij het rundvee. Ver volgens beveelt hij de melkers en melksters ernstig aan, vóór het melken de handen naauwkeurig met olie of vet in te wrijven, vermits hem teroore is gekomen, dat die voor den mensch hoogst onaangename en zelfs gevaar lijke ziekte ook bij het melken kan worden overgebragt. Ook geeft hjj den veehouders den raadhun gezond vee een paar maal daags met een mengsel van een a twee lepels carbolzuur op een paar flesschen water, aan mond, neus en klaauwen te wasschen. Men meldt uit BorculoToen indertijd de vruchten door hagelslag ver nield werden, en door het gemeentebestuur alstoén bij den commissaris des konings der provincie verlof werd aangevraagd tot het houden eener col lecte, werd daarop afwijzend beschikt, op grond dat de boekweit en haver dit verlies zouden kunnen herstellen. Daar echter de gemeente Zelhcm ten tweede male door hagelslag geteisterd werd, en wel in Junij, zoodat ook deze laatste veldvruchten vernield werdenis ten gevolge daarvan door den commissaris des konings een schrijven aan deze gemeente gerigt, inhoudende dat voor de gemeente Zelhcm een algemeene collecte zal gehouden worden. Omtrent de vereeniging der Drentsche en Frieschc kanalen door het wegruimen van den zooveel besproken dam aan de witte wijk te Appelscha, vindt men het volgende in het prov. verslag van Drenthe over 1871 aangetee- kend: Zooals bekend is, werd tusschen gedep. staten van Friesland en de eigenaren der Comjtagnonsvaart, met het oog op eene eventuële verbinding der Friesche en Drentsche kanalen, onderhandeld omtrent eene overneming der Compagnonsvaart door de provincie Friesland. Die onderhandelingen hebben langen tijd geduurd, maar niettemin tot geene gunstige uitkomst geleid, zoodat ze in 1871 zijn gestaakt. De eigenaren van genoemde vaart hadden tevens hunne voorwaarden opgegevenwaarop zij hunne toestem ming tot eene vereeniging met de Drentsche hooldvaart zouden willen ver leenen. Die voorwaarden waren echter zoo zeer onaannemelijk, dat gedep. staten van Friesland hen reeds dadelijk .daarop wezenwaarop de compag nons niet tot verdediging of wijziging hunner voorwaarden zijn overgegaan, maar tot geheele intrekking, ook van hunne bereidverklaring tot het toe staan der verbinding. Uit dezen loop der zaak is met grond af te leiden, dat in Friesland, althans bij de eigenaren der Apjielschervaart, wier mede werking onontbeerlijk is, zoo weinig belang wordt gesteld in eene verbin ding, dat er vooralsnog geen uitzigt bestaat, om haar te verwezenlijken. Door den gemeenteraad van Goes is tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke geschiedenis aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de heer L. Posthumus, te 'sGravenhage. Volgens het Belgische blad Opinion heeft de Geuzenbond, in een te Antwerpen gehouden algemeene vergadering, besloten ter gedachtenis van Marnix van St. Aldegonde, op de begraafplaats te Souburg, een obelisk op te rigtenen die in het begin van September in te wijden. 's GRAVENHAGE22 Augustus. Door Z. M. is aan den generaal-majoor bij het leger in Ned. Indië D. L. de Brabant, thans op non-activiteit, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst, onder dankbetuiging voor de vele gewigtige en langdurige diensten door hem aan den lande bewezen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1