er geen enkele gegronde reden bestond tot liet opgeven der expeditie: en dat het aan niets dat aan de verregaande afgunst en kleingeestigheid dier mannen te wijten zal zijn, wanneer Livingstone, na al hetgeen Stanley 1 deed, nu toch nog van onontbeerlijke hulp niogt verstoken blijven. Naar men uit Sunderland meldt gaan de prijzen der steenkolen steeds liooger; voor gaskolen wordt 17 a 18 sh. per ton besteed, zijnde het dub bel van den prijs van voor 5 maanden. De vraag is toenemend; de produc tie niet toereikend. Men berekent dat de opbrengst dit jaar 10 millioen ton minder zal zijn dan in 1871 en zij had 6 millioen meer moeten bedragen. Het werkvolk arbeidt slechts drie dagen in de week en verdient meer dan vroeger in de geheele week. Die stand van zaken kan nog eenigen tijd aanhouden, maar er moet een crisis aanbreken. Reeds nu ondergaan vele ijzerfabrieken en ijzeren stoomboot-bouwers zware verliezendaar zij oude contracten hebben loopenen de materialen en hooge loonen thans een j groot bezwaar maken. F R A K R iJ K. Op voorstel van den minister van financiën zijn, waarschijnlijk| ter bc- looning van diensten, bij gelegenheid der leening bewezen, in de orde van liet legioen van eer benoemd: lot officier baron Alpli. de Rothschild, lid van den raad van bestuur der Fransche bank, en tot ridder: de heer Edm. Joubert, administrateur der bank van Parijs en der Nederlandenen de Parij- sclie wisselagent Guilhiermoz. Door het geheele land zijn thans de zittingen der algemeene ol depar- tements-raden geopend. De heer Raoul Duvallid van de regter zijde der nationale vergade ring, heeft te Moulineaux eene redevoering gehouden, waarin hij waar schuwde tegen de onbekwame liedenwelke hunne heerschzucht verwarden met de belangen des lands. Hij deed een heiligen aanval op de regering van den 4den September en vooral op den heer Gambetla. welke, naar hij beweerde, de toekomst bedreigen. Ilij deed daarom een beroep op allecon- servativen om zich tegen hen aan ie sluiten. Volgens de Figaro zal eene tijdelijke vergunning, om speel-etablisse- menten op te rigten, aan 3 of 4 badplaatsen gegeven worden. Er zal waarschijnlijk concessie worden gegeven aan den tegenwoordigen administra teur der speeltafel te Baden, wiens speciale tact voor het organiseren van zomer-residentiën van dien aard bekend is. De kapitein der mobile garde Cerfbeer, die uit Phalsburg was gede- serteerd en daarom ter dood was veroordeeld, is later begenadigd: zijn von nis werd veranderd in 10-jarige verbanning, na militaire degradatie. Deze 1 onteerende formaliteit heeft Maandag 11. te Parijs op het plein der militaire school, onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen, plaats gehad, zonder dat Cerfbeer zich deze schande zeer schijnt te hebben aangetrokken. Na den afloop der strafparade is de gedegradeerde door twee agenten der veilig- heidspoücic over de grenzen gebragt. De republikeinsche partij is niet de aan Cerfbeer bewezen goedertierenheid alles bebalve ingenomente minder nog omdat de hem opgelegde verbanning in geeneo deele als eene straf, noch zelfs als eene hardheid kan worden aangemerkt, daar zijne aanzienljjke be zittingen alle op het aan Duitschland afgestane grondgebied gelegen zijn, zoodat Cerlbcer door niets meer aan Frankrijk gehecht is. De ontevreden heid te dezer zake is nog toegenomen door de omstandigheid, dat men Cerfbeer vergund heeft, zich in een fiaere uit zijne gevangenis naar de strafplaats te begeven, en zich van daar, terstond na de degradatie, op de zelfde wijze te verwijderen: terwijl aan verscheidene soldalen van minderen rang, die gelijktijdig met hem werden gedegradeerddeze verzachting of verkorting der schande niet is vergund. Uit de brochure, door den generaal Uhrich over zijne verdediging van Straatsburg geschreven, blijkt duidelijk dat zoowel de kommandant der vesting als de bevelhebber van het bclegeringscorpsde generaal von Werder, op hoogst eervolle wijze hebben gehandeld. De schrijver toont ten duide lijkste aan, hoeveel hij deed met het weinige, dat hem ter beschikking stond. Alles was in een staat van verwarring en gebrekkigheid, die elke beschrijving te boven gaat. De verdedigingsmiddelen waren onvoldoende, en sommigen moesten nog geheel worden voorzien op het oogenblik dal de oorlog begon. Uhrich haalt dienaangaande een hoogst belangwekkenden brief aan van het hoofd der genie gedurende het beleg, Maritz, die thans te Verdun werkzaam is. Eene langere verdedigingzooals de commissie van enquèle die op gestrenge en onbillijke wijze eischte, zonder aan te geven, hoe zij mogelijk was, kon slechts geëindigd hebben met den totalen onder gang van Straatsburgde ruïne zijner inwoners. Den 27®l<,° September had de vijand meer dan 200,000 projectilen binnen de^stad geworpen, en een breede bres geschoten. Te 2 uren des namiddags meldde kolonel Sabatier, dat die bres beklimbaar was, en wel binnen twee uren tijds. Het boek van den generaal is in alle opzigten lezenswaard. In de vorige week is, ten gevolge van een zwaren mist, de van Mar seille naar Brazilië en de Platalanden bestemde stoomboot la Sa wie op eene rif in de groote doorvaart tusschen de Hyères-eilanden gestrand. Door spoedig aangebragte hulp is men er in geslaagd al ,de 450 aan boord zijnde passagiers te redden. DUITiCHLAND. De rijks-regering heeft de bondsstaten uitgenoodigdj tej verklarenof 2'J, bij eventuele afschaffing der zoutbelastingenvoor een equivalent de voorkeur geven aan eene verhooging der tabaksbelastingof aan de invoe ring van een tabaks-monopolie. Naar men zegt, zou de Pruissische regering zich voor laatstgenoemde willen verklaren. Verscheidene personen, die met ''e Dmanciëlc aangelegenheden van nabij bekend zijn, verklaren echter dat aan een monopolie te veel bezwaren verbonden zijn om de invoering er van te bevorderen. De regering te Gumbinnen heeft alle verkeer met zes districten van het gewest wegens het uitbarsten der veepest verboden. In hel Russische gouvernement Minsk is, naar men verneemt, de cholera op nieuw uit gebroken. Te Janowitz, eene kleine stad in Posen, hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad, kooplieden uit Neidenburg hadden zich met levens middelen en dranken naar de markt aldaar begeven, toen een troep Pool- sche soldaten op hun manden aanvielen en de dranken met geweld weg namen. De Pruissen. ten getale van 100, boden echter tegenweer, zoodat er een worsteling ontstond, waarbij de Poolsche soldaten van hun wapenen hebben gebruik gemaakt, en er bloed bij gestroomd heeft. Toen de Pruissen hulp kregen zijn de Polen teruggedreven, doch niet zonder eerst een aantal gewonden in handen hunner tegenstanders te hebben achtergelaten. PER TELEGRAAF. BELFAST, 20 Augustus. De wanordelijkheden zijn nog immer in vollen gang. Verscheiden huizen werden vernield. Plunderen schijnt het eenige doel van het gepeupel. Voortdurend komen nog versterkingen van militai ren aan. LONDEN. 21 Augustus. Zaturdag, Zondag en Maandag zijn te Excteren te Maidstone ongeregeldheden voorgevallen, ten gevolge van de invoering der nieuwe wet op het sluiten der tapperijen. De vensters der huizen van eenige bakkers en slagers werden verbrijzeld. Thans is de orde hersteld. LONDEN, 20 Augustus. Te Dublin hebben de bakkersknechts den arbeid geslaakt, en hierdoor is eene groote opschudding te weeg gebragt. Er is gebrek aan brood. LONDEN, 21 Augustus. De Morning Post meldt, dal het gerucht betref fende een inval in Abyssinië zeer overdreven is. Alleen zijn door de Egyp tische regering troepen op de grenzen geplaatst, ten einde te beletten dat de onderdanen van vorst Kassa he land afloopen en plunderen. BELFAST, 21 Aug., 'sochtends. In de stad is het wat rustiger. Patrouil les trekken door de straten. Veel troepen, waaronder cavalerie, zijn aangekomen. BERN, 20 Aug. De Fransche regering is bij den Zwitserschen bondsraad opgetreden als voorspraak in hel belang der Christelijke broeders, aan wier corporatie hel verblijf te Genève ontzegd is geworden. De bondsraad ant woordde hieropdat tot uitwijzing in den waren zin des woords niet is overgegaan. Curgsriijkf S^aïïÖ, Tan 13 tot en met 21 Augustas 1872. BEVALLEN: M. Boot, geb. van Weizen. D. G. Rietbergen, geb. Zwetsloot, J. Hamet, geb. van der Post, Z. - .1. Vilders, geb. Verhoeven, D. F. Eiker bout, geb. Pannekoek, D. F. E. van de Geer, geb. Vink, D. M. J. J. Bekkering, geb. den Hollander, D. J. H. Lems, geb. Stotyn, Z. J. Nieuwenhuizen, geb. Zaalberg. Z. A. E. Kriek, geb. Mazurel, E. M. van Leeuwen, geb. Beets. Z. C. J. Schenk, geb. Rietbergen, D. - M. M. Roelandse, geb. Meulendijk, Z. J. W. de Gunst, geb. Nollee, Z. J. Boom, geb. van Wageningen, Z. S. M. Lin- schooten.geb. de Ridder, Z. S. C. C. van Bemmel, geb. YVcndel. Z. J. C. Kra- neveld, geb. Hemerik, D. J. U. ÜllhofF. geb. Kannegieter, Z. J. Planjer, geb. van den Berg, D. C. J. van Velzen, geb. Stangerop, D. C. M. Charité, geb. van Eyk, D. P. Somerwil, geb. van Kan. I). H. Chaudron, geb. Kramp, Z. - T. M. Smits, geb. Osterloh, D. GEHUWD A. P. W. Sanders, jm. en A. L. G. van Wensen,jd. J. Selier.Jm. en E, Bcnning jd. S. A. de Leeuw, wedr. en J. Zwaabe, w ed", J. Overduin, jm. en E C. Selier, jd. J. C. Klikee. jm. en C. S. van Smerren. jd. II. L.Spoor- man. jin. en J. T. I'erquin.jd. OVERLEDEN: .1. C. lloefsmit. Z., 2 m. J. P,Charlet. Z.,5 m. S. de Vrind, 44 j .1. Bontje, geb. Lardó, 72 j. J Vogelezang, geb. Melet. 36 j. J. M. Gijzen, 1).. 3 m. - M Galjaart, wede. H. Gijsman, 66 j.S. S. C. Hakkaart, 1 ui. - II. van Gelderen, D., 4 m. - A. Sirag, Z 4 m. N. van Vliet, D., 4 m. K. Blansjaar, Z.. 3 m. N. Bink, 55 j. J. G. van Ilest, 45 j. J. M. van Zaa- nen. D., 4 m. J. Moonen, Z., 4 m. J. van der Horst, D 3 m. W. H. Bender, D., 5 m. J. J. Wandel, 71 j. E. Eggink, wede, C. K. Noll, 69 j.L. Groene- veld, Z., 6 m. J. M. Cerdyn, D..4 j. A. Oosterveen, 75 j. C. Lepelaar, D„ 14 j. J. Dubbelaar. D„ 2 j. C. R. van Ouwerkerk, D.,21 m. P. W. de Gunst, Z., 2 d. PROGRAMMA VAN tll ïIEKl ITVOEllINGEV. Musis Sacrum. - Op Donderdag 22 Augustus, des avonds te half acht, door het corps Muziekanten van de Leidsche dd. Schutterijonder directie van den Kapelmeester J. K. H. Müli.ek. I' Afd. I. Marsch, Rüthling; 2. Con cert-ouverture. Tit'l; 3 Loreley-walzer. J. K. H. Muller; 4. Potpourri: //Ro binson Crusoé", Offenbach. 2e Afd. 5. Ouverture: //die lustigen Weiber", Nicolaï; 6. Blau-Aeuglein-Polka, Kiihner; 7. Fantasie: //Nabuchodonosor", Verdi; 8. »La grande Duchesse", Quadrille, Offenbach. ADVERTENTIES. Getrouwd: J. C. KLIKEE en C. S. VAN SMIRREN, van Amsterdam, die hunnen harlelijken dank betuigen voor de talrijke bljjken van belang stelling, vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 21 Augustus 1872. GetrouwdH. L. SPOORMAN en J. T. PERQUIN, van Foorburg, welke bij deze, zoowel binnen als buiten deze stad, hunnen dank betuigen voor de menigvuldige belangstelling ondervonden. Leiden, 21 Augustus 1872. Voorspoedig bevallen van eene Dochter A. M. KERKVLIET, geliefde Echlgenoote van T. P. ALOFS. Leiden, 21 Augustus 1872. Haarlemmerstraat.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3