BUIï"kNL,\M)SCïïk liKIUg n meen weinig te wensehen over. Van «ie epidemische ziekten althans, die voor eenigen tijd (in het voorjaar) zoo menigvuldig voorkwamen en nog al vele oilers eischtenworden hier en daar slechts nog eenige (sporadische) gevallen waargenomen. Het weder van den laatsten tijd heeft ongetwijfeld in dezen gunstige gevolgen gehad. In het laatst der vorige week is onder het dorp Oldetrijne ecne oude boe- renhuizinge afgebrand, waarin, onder meer, ongeveer 16 koe-eten's hooi geborgen waren. Dit huis, bewoond door den arbeider S. de Vries en ge zin. van wiens inboedel slechts een bed, klok en kastje is gered kunnen i worden, behoorde, zoomede het hooi. in eigendom aan J. 11. Engelboer aldaar. Alleen deze eigendommen waren verzekerd, het huis voor 2700, het hooi voor 840. De oorzaak van den brand is niet bekend, doch wordt aan het broejen van het hooi toegeschreven. Hel programma van het tweede eeuwfeest van het ontzet van Gronin gen in 1672 is verschenen. De feesten zullen plaats hebben op 28 en 29 dezer maand. De aanvang wordt gemaakt door eene godsdienstoefening. Volksconcerten in de beurs, illtuninaiiën. vuurwerk, tentoonstelling van bloemen, groenten, vruchten enz., keuring van spanpaardenharddraverij, een luisterijke optogt, voorstellende handel en nijverheid, kunst en weten schap. zijn de voornaamste feestelijkheden. De feestgenoolen uit Holland worden den 28s,e", ten 1 uur, met muziek ingehaald. Bovendien hebben lerzelfde tijd plaats de reünie der oud-studenten en de vergadering van onderwijzers. 'sGRAVENHAGE21 Augustus. Bij kon. besluit van 13 Aug. jl. zijn pensioenen verleend ten laste van den staat aanG. C. B. Suringaremeritus hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de hoogeschool te Leiden, ten bedrage van ƒ2800 'sjaars, en W. Muurling, emeritus hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hooge school te Groningen, ten bedrage van 3225 'sjaars. Aan den heer C. van Mourik is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregter te Naaldwijk, en tot plaatsvervan gend kantonregter te Cortgene is benoemd de heer E. P. van Iloboken, ontvanger der registratie aldaar. Bij kon. besluit van 16 Augustus zijn opgeheven de navolgende ont vangkantoren, als: dat der directe belastingen gevestigd te Wedde, bevat tende de gemeenten Wedde en Vlagtvvcdde; dat der in- en uitgaande reglen en accijnsen teBonrlange, voor de gemeente Vlagtwedde; is benoemd lot ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande reglen cu accijnsen te Bourtange de lieer f* D. Coninck Westenberg, thans alleen der in- en uitgaande regten aldaar, en is de gemeente Wedde gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Oude Pekel-Aonder voortdurend beheer van den legenwoordigen titularis, den heer J. A. Geu- kama Bakker. De kapitein-luit. «er zee J. J. Boelen wordt, naar aanleiding van 'skonings besluit van 16 Aug. jl., eervol ontheven van hel bevel over.het sehroefstoomschip Citadel ran Antwerpen, terwijl dat bevel wordt opge dragen aan den kaptein-luit. ter zee J. W. Binkes. Voorts heeft Z. M. goedgevonden: 1°. den kapitein-luit. ter zee J. J. Boelen, op zijn verzoek, ter zake van ongeschiktheid voor de militaire dienst, ten gevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken op pensioen te stellen 2". te bevorderen: tot kapitein-luit. ter zee, den luit. ter zee le kl. K. C. Bunnik-, en tol luit ter zee lf kl., den luit. ter zee 2e kl. J. G. de Ruyter de Wildt. De adelborsten kl. L. G. Krol. B. J. G. Volck en C. N. A. de Groot StifFry. de beide eerstgenoemden dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord en laatstgenoemde aan boord van het schroef- stoomschip Citadel ran Antwerpen, worden op non-activiteit gesteld. Voorts worden geplaatst: aan boord van het wachtschip te Willemsoord, de be noemde adelborsten t* kl. K. W. H. Goetz, A. H. Hoekwater, H. Slot, W. .1. de Bruyne, G. J. Sluylerman, W. II. Hofstede en L. Kamphuis Suer- mondt; aan boord van het wachtschip te Ilellevoetsluis, de benoemde adel borsten le kl. J. P. van Hossum, F. B. sJacob, F. M. A. Mathon en J. C. Veenhuyzen; en aan boord van het schroefstoomboot Citadel van Antwer- pen. de benoemde adelborsten lc kl. B. H. Zimmer, C. F. W. K. llappé en C. M. Kooy. Volgens het D. v. 's Gr. zullen de gcneraal-majoor Schönslcdt en de kapitein van den generalen staf Kromhout zich naar Engeland begeven, om daar het kamp en de groote manoeuvres bij te wonen. Na afloop daarvan zal genoemde kapitein in Engeland achterblijvenom een bezoek te brengen aan de verschillende kustversterkingen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. ingeko men en ter lezing gelegd een adres van den kerkeraad der herv. gemeente, houdende verzoek dat de kermis zal worden hervormd of afgeschaft. In verband tot de vermeerdering der bevolking alhier, was door de huishoude lijke commissie eene verordening ontworpen als gevolg van de twee meer- j dere leden waaruit de raad voortaan moet bestaan, alzoo gezamenlijk 37 leden. Volgens die verordening zou de aftreding der leden van den raad, bevolen bij art. 27 der gemeentewet, in dier voege plaats hebben, dat eerst 12. daarna weder 12 en eindelijk 13 leden aftreden. Het eerste twaalftal treedt af in 1873. Die ontweTp-verordcning heden in beraadslaging zijnde gebragt. opperde een der leden de vraag, of de behandeling van dit punt niet wat praematuur was. Toegevende, dat in deze art. 28 dient te wor den opgevolgd, meende hij, dat men ook gebonden was aan art. 29, hou dende, dat het lot den iijd bepaalt waarop elk lid van den raad naar den rooster aftreedt. Hij meende dus dat men eerst moest laten loten de twee nieuw benoemde leden om te zien wie in 1873, 1875 of in 1877 zal aflre- den, om dan te bepalen wie in die drie jaren aftreedt. Daarop is hoofd zakelijk geantwoord dat de commissie juist was mtgenoodigd om deze ver ordening te ontwerpen naar aanleiding van een brief van gedep. staten; dat niemand behoeft te loten omdat de leden volgens art. 26 gedurende zes jaren zitting hebben; dat er alleen bij de invoering van de gemeentewet moest geloot worden om te bepalen wie aftreden zou: dat nu de twee nieuwe leden onder de laatste 13 zullen vallen en er alzoo gehandeld is ge heel in overeenstemming met de wet. Nadat dit antwoord nog nader was bestreden is de verordening met algemeene stemmen aangenomen. De aan de orde gestelde onderwerpen afgehandeld en de vergadering gesloten zijnde heeft de burgemeester zich gedrongen gevoeld nog even lot de leden hel woord te rigten en aan de vergadering ook namens zijne echtgenoote har telijk dank le zeggen voor het hun aangeboden kostbaar zilveren geschenk ter gelegenheid hunner 25-jarige echtverbindtenis. Door den burgemeester der residentie is. in aanmerking nemende.dat op Donderdag, 22 dezer, een groot vuurwerk op het terras van het badhuis zal worden afgestokenbepaalda. dat op dien avond na zonsondergang alle rijtuigen en omnibussen een der wegen berijdende, leidende naar Scheve- ningen of hel hadhuis, voorzien moeten zijn van een helder brandende lan taarn, en b. dat op dien avond tusschen 8% en 12 ure geen rijtuigen en omnibussen, zich naar Scheveningen of hel badhuis begevende, mogen be rijden den ouden Scheveningschen weg. Met leedwezen verneemt mendat den kapelmeester van het muziek corps der dd. schutterij alhier, den heer Becht, een ernstig ongeluk is over komen. Gisteren had hij aan schietoefeningen deel genomen. Een patroon had daarbij geweigerd. Te huis gekomen, wilde hij die patroon van een nieuw hulsel voorzien. Terwijl hij de patroon tot dat einde in zijne hand hield, barstte zij eensklaps los en ging de kogel digt langs het hoofd heen. De heer Becht bekwam daardoor eene ernstige wonde boven het oog. Zijn toestand veroorzaakt wel eenige ongerustheid. ENfiELANB. LONDEN, 20 Augustus In eene dezer dagen gehouden vergadering heeft de Schotsche kanier van landbouw eenstemmig de volgende besluiten genomen: 1°. De bestaande wetten op het grondbezit en vooral de bepaling, welke verklaart dat alle verbeteringen aan den grond en alle door den huurder gemaakte gebouwen het eigendom worden van den verhuurder, werken eene behoorlijke ontwik keling van den landbouw legen en benadeelen zoowel de belangen van den verhuurder als die van den huurder en het algemeen welzijn. De heden- daagsche landbouw eischt hare onverwijlde herziening. 2". Ter bevordering van eene doelmatige wijze van landbouw en ter waarborging der voortdurende vruchtbaarheid van den grond tot op het einde der pacht, behoort bij het eindigen van de pacht aan den huurder de waardedoor deskundigen te bepalenvergoed te worden zoowel der door hem gemaakte gebouwen o( kunstwerken als der meststoffen welke nog niet uitgewerkt hebben en de hpurwaarde van het goed verhoogen 3°. Aan de koningin zal worden ver zocht aan eene commissie te willen opdragen een onderzoek in te stellen naar de werking der tegenwoordige wetgeving op het grondbezit en aan de regering voorstellen tot hare wijziging en verbetering te doen. De wet tot voorkoming der vervalsching van eetwaren, dranken en geneesmiddelen is door de koningin goedgekeurd. Zij bepaalt in hoofdzaak het volgende: Ieder, die moedwillig- in eenig te koop geboden voedings- of geneesmiddel, anderé stoffen, hetzij schadelijke of onschadelijke, mengt of doet mengenzal voor de eerste maal gestraft worden met eene boete van niet hooger dan 50 en voor de tweede maal met eene gevangenis straf van niet meer dan zes maanden. Wie voedings- of geneesmiddelea verkoopt, die hij weel dat vervalscht zijn, is strafbaar met eene boete van hoogstens 20 voor de eerste maal; en bij eene tweede overtreding van gelijken aard zal de regier den naam, de woonplaats en het misdrijf van den schuldige op diens kosten kunnen openbaar maken, in een dagblad, ol gelijk hij anderzins oirbaar zal achten. Inspecteurs zullen ten allen tijde eenig artikel aan een onderzoek kunnen doen onderwerpen. En op ver schillende plaatsen zullen scheikundige experts worden aangestelddoor wie ieder kooper het chemisch gehalte van deze of gene waar zal kunnen laten verifieeren. Deze experts zullen op gezette lijden van hunne bevindingen verslag moeten indienen bij de plaatselijke overheid. De Times deelt het volgende mede aangaande de eerste aanleiding tot de ongeregeldheden te Belfast. Nadat op 12 Aug. (gedenkdag van het ont zet van Londonderry) de door de prolestantsche partij gehouden optogten en demonstratiën in orde en ongestoord waren afgeloopenhielden de katho lieken op 15 dezer, ter gelegenheid van Maria-Ilemelvaart, mede een optogt naar een in de nabijheid van Belfast gelegen dorp. waar de deelnemers aan den optogt eene openbare vergadering hieldenwelke spoedig een staat kundige beteekenis verkreeg, daar er besluiten werden genomen, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken dal Ierland zich zelve zoude regeren en de noodzakelijkheid werd betoogd, dat de regering de nog gevangen fenians zou ontslaan. In die vergadering en op den terugtogt naar Belfast hadden reeds tusschen de deelnemers onderling, zoomede tusschen hen en de omstanders vechtpartijen plaatswaaraan door de policie een einde werd gemaakt, door verscheidene der belhamels in verzekerde bewaring te nemen. De policie deed verder haar best om in Belfast zelf de orde te handhaven en ernstige botsingen te voorkomen tusschen de teruggekeerde katholieken en de protestanten, die in den avond mede optogten hielden, en schoon er eene groote spanning in de stad heerschte, was haar dit lot Vrijdag gelukt. Later evenwel hebben de ongeregeldheden een ernstiger ka rakter aangenomen. Thans nu het rapport is verschenen van de hh. Dawson en Hemi, aan voerders der expeditie, uitgezonden ter opsporing en ondersteuning van d', Livingstone, wordt over de handelwijze dier heeren een hoogst ongunstig oordeel geveld. De Times aarzelt niet zijne verontwaardiging in strenge bewoordingen te kennen te geven. Hel blijkt namelijk uit het rapport dat

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2