DONDERDAG 22 AUGUSTUS. BINNEN LA NDSCIIE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.5(1 neet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor li.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IïA ASENSTEIN VOGLERExpeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLub eek Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Brcslau, Keulen, Stuttgart, Weencn, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, G onève en Lausanne LEIDEN, 21 Augustus. De Victoria-Regia in den kruidtuin alhier zal morgen en overmorgen Donderdag en Vrijdag) ecnc open bloem hebben, en de Victoria-kas op die beide avonden van 8 -10 uur verlicht zijn. Toegang wordt gedurende deze week alleen verleend op het vertoon van toegangskaarten. Voor het bezoek op VrijdagwonA zijn deze nog op de vroeger vermelde wijze aan te vragen. 's Lands middelen over de zeven eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 45,463,525.37 zijnde f 2,666,467.87 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1871. De raming bedroeg 43,367,525.60. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 30 Jitlij tot heden zijn van hier reeds 22 schuiten naar de haringvisscherij vertrokken. Slechts 8 schui ten zullen nog eenigen lijd de kantvisseherij blijven uitoefenen, welke deze week binnen 3 dagen ƒ60 a 70 besomden, ten gevolge der zeer hoog bestede viscliprijzenvoor tarbot 4 a 6 per stuk; tong ƒ0.10 a 0.30 per stuk; binnenlek schol 5 per mand; scharren ƒ8 a ƒ9 per mand; keu ƒ2 25 ƒ2.50 per mand. De heer G. J. Vos Fz., predikant alhier, heeft voor het beroep naar de gemeente te, Klundert bedankt. Wy ontvingen dezer dagen de statuten van het Anti-Schoolwet-Ver bond, opgerigt 25 Julij 1872. Daarin komen o. a. de volgende bepalin gen voor: Art. 1. Het doel van het Anti-Schoolwet-Verbond is: liet verkrijgen van eene wijziging van artikel 194 der grondwet, waardoor het vrije onderwijs regel en het staats-onderwijs aanvulling kan worden. Art. 2. De leden verbinden zich tot zamenwerking voor het in art 1 uit gesproken doel. Zij onderteekenen de volgende verklaring: De ondergeleekendewonende leverklaart dat, lot ver krijging van eiken afdoenden waarborg van gewetensvrijheid in zake het onderwijs, onverwijlde wijziging van art. 194 der grondwet noodzakelijk is, waardoor het vrije onderwijs regel en het staatsonderwijs aanvulling kan worden; dat eene nieuwe wet op het lager onderwijs, op dit beginsel gebouwd, die het goede van de thans bestaande wet behoudt en hare ge breken wegneemt, de wet van 13 Augustus 1857, Staatsblad n°. 103, zal moeten vervangen, en dat hij met dc leden van het Anli-Schoolwet-Ver- bond, opgerigt 25 Juli 1872, tot bereiking van dit doel: herziening van art. 194 der grondwet, wenscht zamen te werken. Art. 3. De leden betalen eene jaarlijksche bijdrage van 50 cents. De eerste bjjdrage wordt betaald bij de aanvaarding van het lidmaatschap. Bij de intrede wordt een deel van het jaar voor het geheel gerekend. Art. 4. Tot leden worden ook vrouwen aangenomen. Art. 5. De ledendie in eene zelfde burgerlijke gemeente wonenvor men zich tot e'éne afdeeling. Zij kiezen een bestuur, bestaande minstens uit een voorzitter, een secretaris en een penningmeester. Art. 6. Er zal jaarlijks minstens ééne algemeene vergadering in Utrecht gehouden worden. De algemeene vergaderingen zijn toegankelijk voor alle leden, Art. 15. Middelen door het verbond aan te wenden zijn: a Hel bewer ken der publieke opinie; b. Het petitionnement bij de overheid; c. Het «efenen van invloed op de verkiezingen. Art. 16. Tot het petitionnement bij de overheid zal niet worden overge gaan dan bij besluit van eene algemeene vergadering, en in geen geval vóór het aantal leden van het verbond 10000 zal bedragen. Een voorstel daartoe zal niet worden behandeld, tenzij uitgaande van of overgenomen door het hoofdbestuur. Bij de plaats gehad hebbende fondsveiling van de firma de Erven Bohn te Haarlem, is het regt van uitgave der Camera Obscura, van Ilildebrand, voor de aanzienlijke som van 12000 overgegaan aan de Erven Bohu, en van Beets Gedichten aan den heer Kirberger voor ƒ5000. N.v.d.D De N. R. C. meldt betreffende de Rotterdamsche diergaarde: Vermel- denswaardig is de geboorte van tweelingen van een der Nijlghan-antilopen «u hoogst belangrijk is de geboorte van een pelikaan. fn gevangenschap werden nog nimmer pelikanen uitgebroed, en hetgeen betreffende het uit broeden en de wijze van het voederen der jonge pelikanen bekend was, is ontleend aan waarnemingen in de natuur zelve Hoezeer ook sedert lang als onwaarheid in de wetenschap bekend, is het sprookje, dat de pelikaan de jongen met zijn eigen bloed voedt, nog als volksgeloof algemeen ver spreid. Dit bijgeloof is waarschijnlijk ontslaan uit de gewoonte dezer vogels om met de roode punt van den bek in de borstvederen te woelen, vooral in die oogenblikken, dat zij de bewaarde of half verteerde visch uit keelzak of maag weer opwerpen, om daarmede de jongen te voeden. Wederlegging van het sprookje en de ware wijze van voeden is nu in de Rotterdamsche diergaarde juist waar te nemen. Zoowel het mannetje als het wijfje heb ben zich met de zorg van uitbroeden eu voeden bezig gehouden. Door den gemeenteraad van Brielle is tot hoofdonderwijzer aan de openbare burgerschool, met het lot legen den heer M. de Jong, die n». 2 op de voordragt stond, benoemd de heer G. van der Zanden, van Dordrecht, n0. 3 op de voordragt. De heer J. C. Boeser, le Leiden, die n". 1 was, had verzocht niet in aanmerking te komen. Te Asperen is Zondag namiddag een hevige brand uitgebarsten. Een 12-tal huizen, bewoond door 20 huisgezinnen, is in de asch gelegd. Hel zaadstroo, dat in de meeste huizen aanwezig wfs, heeft veel tot de uit breiding van den brand bijgedragen. Te Haarlem is Maandag avond brand ontstaan in een perceel aan de K'nderlniisvcst, waarin eene stoffeiiverwerij wordt uitgeoefend. Daar de be woners afwezig waren, werd de brand eerst ontdekt door het uitslaan der vlammen. De brandweer, die zeer spoedig bij de hand was, mogt er in weinig tijd in slagen, het gevaar te sluiten, zoodat de belendende gebou wen bewaard zijn gebleven. Het perceel zelf is, met uitzondering van het benedengedeelte, uitgebrand. Het gebouw, de meubelen en de voorhanden zijnde goederen zijn tegen brandschade verzekerd, voor een gezamenlijk be drag van ƒ2500. Er wordt ondersteld dat de brand ontstaan is door eene petroleumlamp. Te Kampen ontmoette Zaturdag avond 11. een persoon, zekere L., die sedert geruimen tijd in onmin leefde met zijne vrouw en hare familie, zijn schoonvader en twee zwagers in eene herberg en geraakte met hen fti twist. Spoedig liep de twist zoo hoogdat L. door de anderen met mess») aangevallen en zoodanig verwond werd, dat zijn toestand hopeloos is. De daders zijn terstond in hechtenis genomen. Door den gemeenteraad van Deventer is, uit de vroeger medegedeelde voordragt, tot Ieeraar in de Nederl. taal- en letterkunde aan de inrigtingen van hooger en middelbaar onderwijs benoemd de heer J. Kronenberg, aldaar. Te Meppel is Zondag 11. het zomer- of oogstfeest, uitgaande van dc vereeniging voor volksvermaak, onder den toevloed van een groote schare, met geestdrift gevierd. Optogtcn, volksspelen, prachtig vHurwerk, muziek van de rijdende artillerie uit Amersfoort, gevoegd bij het meest gewcnschle weder, alles werkte zamen tot eenen gpwenschtcn uitslag. Ongelukkig heeft bij het riugrijden een jongeling een slag van een paard gekregen, waarvan men het ergste vreest. Nabij Ommen werd dezer dagen in de rivier de Vecht, door een vis- selier, een oud beslagen rad gevonden; indien men de vreemde constructie, zoowel van het houtwerk als van den ijzeren hoepel en de spijkers ziet, dan moet men aannemen, dat dit rad- afkomstig kan zijn van den Spaanschen tijd; de hoepel heeft een omvang van 16 voet en is slechts 2 duim breed, zonder twijfel is het van een kanon. Volgens anderen is het afkomstig van de 12e eeuw, toen Ommen een vesting was. - Men schrijft uit Leeuwarden: De voorgenomen aanleg van een tweeden verschwater-vijver, ter bekoming van meer goed drinkwater voor de inge zetenen dezer gemeente, vooral uit een hygiënisch oogpunt aan te bevelen, is weder eene schrede gevorderd. De commissie van rapporteurs uit de sectiën van den raad stelt thans in haar uitgebragt verslag dén raad voor te besluiten om burgemeester en wethouders te magtigen (de goedkeu ring van gedeputeerde staten evenwel voorbehouden), onder de gestelde voorwaarden, voor den bedoelden aanleg een aan den stads singel gelegen perceel weiland aan te koopen voor ƒ17200. liet. in 1868 genomen raads besluit betreffende den aanmaak van regenwater-bakken bij de groote kerk alhier komt dan daardoor te vervallen. De gezondheidstoestand in deze provincie laat tegenwoordig over het alge-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1