ZOMERZORG. ZO Dl ER-CONCERTEN, COMMANDITAIR KAPITAAL ƒ300.000. De kapitein jhr. W. A. Beelaerts van Blokland, van het 5' reg. inf., is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Gisteren middag zijn de officieren en manschappen van het corps kon, 's Gravenhaagsche scherpschutters, die met zooveel eer aan den wedstrijd in het kamp op de Wiesselsche heide hebben deelgenomenper Rijnspoor in deze residentie teruggekeerd. Verschillende geweren, waarmede onderschei dene prijzen waren behaaldwaren met groen en lauwertakken versierd. I UI r K t\ L A MS C11K B E111GI E N E1V«ELAND. LONDEN, 1G Augustus. De buitengewone gezant van Japan, Terashitna Munenori, is door lord Granville aan de koningin voorgesteld. De gezant was vergezeld van sir Harry Parkes (den Britschen vertegenwoordiger in Japan), van Luztiki Kinso (secretaris van het Japansche gezantschap), en van den tolk Aston. Terashima Munenori is de eerste gezant van Japan aan het Engelsche hof; tot nu toe had de te Pat ijs verblijf houdende Japansche zaakgelastigde alle belangen behartigd, welke Engeland betroffen. De nieuwe gezant was tot dusver onderminister voor buitenlandsche zaken te Yeddo, en slaat bekend als een uitstekend diplomaat, [lij spreekt vloeijend Engelsch. De prins en prinses van Wales zijn naar Kopenhagen vertrokken. Bjj gelegenheid van de opening der havenwerken te Weymouih, die door den prins van Wales werd bijgewoondzijn bij het paraderen op een der oorlogsschepen twee matrozen door den hevigen wind uit de ra op het dek geworpen. Zij zijn aan de gevolgen overleden. Men dringt aan op het afschaffen van dergelijke onnutte en gevaarvolle vertooningen. De ex-keizer Napoleon heeft te Brighton de zitting van de Britsche maatschappij van wetenschappen bijgewoond, en bij gelegenheid dat den beer Stanley door den voorzitter eene hulde werd gebragt, was hij een der warmste toejnichers. De Amerikaansche dagbladen maken melding van een vrcesselijken brand, die den 30s,eo Julij tc New-York gewoed heeft. De brand ontstond in een met petroleum geladen liglerschip, dat gereed lag om die brandstof naar een voor Hamburg bestemd vaartuig te vervoeren. De vlammen sloe gen over op 30000 vaten naphta en olie, welke in de magazijnen voorhan den waren en verleerden alles in het rond. Van de magazijnen, de fabriek,- de pakhuizen bleef niets over dan een hoop asch en men berekent, dat er een half mitlioen dollars waarde aan eigendommen en gebouwen vernield werd. Door den ligler werden nog drie andere ligters, zes kanaalbooten, drie brikken en een met olie geladen schoener in brand gestoken. De brik Celeste raakte in brandenden toestand van haar meertouwen los, werd drif tig en dreef regelregt naar een magazijn van nitro-glycerine; gelukkig werd zij nog tijdig door den stroom in een andere rigting weggevoerd, waarna zjj vastraakte, uit elkander viel en het water in den omtrek met bran dende olie bedekte. FRAXKRkJK. De minister van onderwijs en eeredienst, de beer Jules Simon, heeft een rapport doen zamenstellen ter verdediging van het door hem bij de nationale vergadering ingediende wets-onlwerp tot invoering der schoolplig- tigheid, waarbij als bijlagen alle adressen zullen worden gevoegd, waarin de schoolpligtigheid hetzij door de leden van verschillende vertegenwoordi gende vergaderingen hetzij door particulieren van de regering of van de nationale vergadering wordt gevraagd. Dit rapport moet dienen ter bestrij ding van het gevoelen der commissie van rapporteurs over dat wets-ont- werp, welke, onder den invloed van den bisschop Dupanloup, de invoering der schoolpligtigheid ontraden heeft. Naar men uit Trouville meldt hebben de laatste schietproeven aldaar aan de verwachting ten volle beantwoord. Men zou nu nog proeven nemen met het aldaar eerst onlangs ontvangen Zwitsersche kanon. Onder de personendie den heer Thiers te Trouville een bezoek heb ben gebragt, behoorde ook de heer Guizot, die van zijn buitenverblijf te Val-Richer derwaarts was gegaan. De Francais, een der weinige bladen, die de algemeene geestdrift der pers over den uitslag der milliarden-leeniug niet gedeeld hebben, verlangt dat de nationale vergadering eene commissie van enquête benoeme, om een onderzoek in te stellen naar de inschrijvingen en dat het Journal officiel openbaar make de lijst van inschrijvers voor e'én milliocn en meer. De aanvoerder van de rooversbende "Ia Taille," die onlangs voor het hof van assises van Aix heeft teregtgestaan, Fontana, wiens zaak van die zijner medebeschuldigden is afgescheiden, omdat hij de vermoeijenissen van het openbaar verhoor niet kon verduren, is in de gevangenis overleden. Hij heeft tot het laatste oogenblik toe geweigerd eenige bekentenis te doen en blijken gegeven van dezelfde veerkracht, die hij gedurende den geheelen loop van zijn geding heeft aan den dag gelegd. DIlITSClILANn. De bisschop van Maintz tracht, niettegenstaande het verbod der uitoefening van geestelijke functiên door Jezuïten, de voornaamste leden dezer orde tot de voortzetting hunner werkzaamheden in staat te stellen. In de conventiën van 1854 en 1856 is hem het zelfstandig regt tot benoe ming van geestelijken toegekenden op grond daarvan heeft hij nu aan die Jezuïien eene aanstelling gegeven als geestelijken bij de parochie van St. Christophorus. Naar men nit Miilhausen meldtis er in den laatsten tijd in den Elzas een andere geest in de "optie-beweging" gekomen, vooral bij de arbeidende klasse en bij de plattelands-bevolking, die zich hierin kenbaar maakt, dat alles eensklaps voor Frankrijk gaat opteren. Men hoort, sprekende met lieden, die dikwijls uren ver komen om de Fransche nationaliteit te opteren geene andere reden voor hunne handelwijze opgevendan dal men hun ge zegd beeft, dat zij, indien zij niet opteerden, Luthcrsch zouden moeten worden. Er wordt aanhoudend geklaagd over de slechte bewerking van het nieuwe goudgeld. Talrijk zijn de voorbeelden dat personendie dit nieuwe geld uitgeven, wegens den valschen klank, als verspreiders van valsche munt worden beschouwd en met de policie in aanraking worden gesteld. Zelfs is dit het geval geweest met hooge regeringsambtenaren. - Het llrrl. Tagblait meldt: Johannes van Dijckeen Mennoniet, die als soldaat tc Berlijn in dienst moest treden, weigerde, zijn geloofsbegin selen getrouw, den eed te doen en het zwaard te dragen. Reeds vier maal beeft hjj deswege militair arrest ondergaan,, den laatsten keer zelfs zeven da gen streng arresl, maar het verandert zijne zienswijze niet; ook zijne ka meraden en officieren hebben vergeefsche moeite gedaan hem over te balen zich aan de wetten des lands te onderwerpen. Integendeel aan zijn vader schreef hij dal zelfs vestingstraf hem niet zou afschrikken om te volharden, doch hij verzocht daarbij hem de oudsten zijner gemeente naar Berlijn te zen den tot zedclijken steun. De voorlichting van een Luthcrschen geestelijke weigerde hij, zoodal eenige Mennonieten zjju aangekomen, die trachten zul- I n den jongeling uit zijne moegelijke positie te verlossen. Uit St. Petersburg meldt men dal de opening van het statistieke con gres vastgesteld is op 22 Aug. Een groot deel der stad Dunaborg was door brand vernield. PEK TEL EG KA AF. LONDEN, 17 Aug. Daily IVetcs weêrspreekt het gerucht dat de bijeen komst der drie keizers ten doel heeft het regelen der Europesche aangele genheden. Te Belfast zijn de katholieken en de protestanten handgemeen (geweest; de strijd was hevig en de policie moest verscheidene malen de menigte mei geweld uiteendrijven. Zeer vele personen zijn in hechtenis genomen. NEVV-YORK, 16 Aug. President Grant heeft gratie geschonken aan eenigt veroordeelden van de Kuklux-clau. PltOGltAIlMA 1A\ MUZIEKI1ITVOERINGEX. Zomerzorg'. Dingsdag 20 Augustus, des avonds ten zes ure, direclit H. Völlmar. le Afd. I. "Le Repos Militaire", Grande Marche, Garrouste; 2. Ouverture van de opera "Martha". Flotow; 3. "Mabel-Walzer", Godfrey! 4. Air du «Stabat Mater", Rossini; 5. "Der Freischfilz", opera van Webe'r! Fantasie, Dunkier. 2* Afd. 6. Ouverture "Nachklange von Ossian", Nieh Gade; 7.-Groole scène uit de opera "Les Huguenots", Meijerbeer: 8. "Liebes- lied", Schumann; 9. "Faust", opera van Gouriod, groote Fantasie, Dunkiet; 10. "Zehn Madchen und kcin Mann". MarschSuppé. 4 I» V EliTKVT1 lift. Bevallen van een Zoon E. M. VAN LEEUWEN BEETS. Leiden, 16 Augustus 1872. Voorspoedig bevallen van een Zoon L. VAN HOEKEN VAN DES GUGTEN. Oegstgeest bij Leiden, 17 Augustus 1872. Eenige kennisgeving. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Leiden, dd. 16 Augustus II., is JACOBUS VUISTING, gewezen lid der firma PRINS EN C".vroeg» Kassiers, gevestigd en kantoor houdende te Leiden, wonende te Kijf wetering (gemeente Alkemade), verklaard te zjjn in Staat van fallllg. sement, aanvang genomen hebbende 15 Augustus 1872, en zijn benoeml tol Rechter-Commissaris de Wel-Ed. Achtb. Heer Mr. F. CANTER ALTA ei lol Curator A. J. DE GEUS, Advocaat te Leiden. HET LAATSTE DER ACHT ONDER DIRECTIE VAN DEN HEER H. VÖLLMAR. op DING8DAG 20 Augustus 18«2. Aanvang des avonds ten zes ure, door de uitgebreidheid van het Programma. Alleen kinderen van Eedcn hebben toegangdoch worden ntel toegelaten dan in gezelschap en onder toezicht hunner ouders. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dal eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een Onderwijzer der 2e klasse, in het bezit eener acte van bekwaamheid als Hoofdonderwij zer en van acten voor de Fransche taal en de wiskunde, aan de openbart school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2e klasse, voor jongens, aanvankelijk op eene jaarwedde van 600, die in betrekkelijk korten tjjl kan worden verhoogd en waarvan het maximum 900 bedraagt. Zij, die verlangen voor deze betrekking in aanmerking te komen, wor den uitgenoodigd hunne bewijsstukken van bekwaamheid en goed zedeliji gedrag, vóór of op 31 Augustus e. k., aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 17 Augustus 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Stand der Hoofd rekeningen le Haarlem en te Leiden op 31 Julij 1872. Dépóts voor een jaar204.900.—. Dépots voor een maand 402.400.—. Dépots op korten termijn312.868.98s. Rekening-courant-saldo's 142.918.76s. Hypothekaire schuldbekentenissen 40.750. Beleening-rekening 9.200. Prolongatie-rekening731.175.—. Disconto-rekening105.627.76. Voorschot in5 rekening-courant231.890.48. Hypotheek-rekening40.750.—.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2