LË1P8CIKE COUR V. tÖD. MAANDAG 19 AUGUSTUS. BliNNKNLA i\ I)SCHL BLBIG I LM 187*2. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieren/teel jaars ƒ3.franco p. ft, t 3.5(1 met het Terslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is ver krijt haar voor >2.5® 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Daitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Heenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genèoe en Lausanne STADS-BERICHTEIV. PATENTBLADE N. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde palentbladenover liet dienstjaar 1872 en 1873. voor de wijken 5 en 6, bij het Collegie van Zetters, in eene der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren. Eli wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leidex, 17 Augustus 1872. v. n. BRANDELER. LEIDEN, 17 Augustus. De Victoria-kas in den kruidtuin te Leiden zal tusschen Donderdag en Zondag (2225 Augustus)de twee dagen waarop de Ticloria regia als dan eene geopende bloem zal hebben, des avonds van 8- 10 ure worden verlicht. Op den dag waarop te voorzien isdat de bloem des avonds ge opend zal zijn, zal dit aan bet hek van den hortus te Leiden worden be kend gemaaktenten behoeve van de bezoekers van buitenaan de sta tions te 'sHage. Haarlem en Leiden. Er zal slechts een beperkt getal be zoekers op eiken avond kunnen worden toegelaten. Zijdie toegangkaarten wenschcn hetzij in of buiten Leiden woonachtig worden verzocht r/ch uiterlijk Dingsdag, den 20"" Augustus, hij den directeur, prof. VV. F. R. Suringar, per post aan te melden, door middel eerter briefkaart met vooruitbetaald antwoord; bet antwoord aan de achterzijde voorzien van hun eigen volledig adres, zullende het bewijs van toegang op de ommezijde geplaatst en alsdan per post worden geretourneerd. Voor eiken persoon zal eene afzonderlijke kaart worden vereischK Mogt het aantal aanvragen te groot zijn, dan zal een gedeelte, zonder keuze der personen, ter zijde ge legd en dezen later een bewijs van toegang, voor eene volgende maal, wor den toegezonden Zonder dergelijk toegangbewijs is de hortos gedurende die dagen alleen voor reizende vreemdelingen toegankelijk. Op de dezer dagen van wege de Twentsche landbouw-maatschappij te Hengelo gehouden tentoonstelling is aan de firma Valk en C". te Lochem de 75,le medaille als eerste prijs uitgereikt, voor hare schoone en uitgebreide verzameling werktuigen en gereedschappen voor land- en tuinbouw. Hare inzending was zoo groot dat zij hel geheelc beursgebouw en omtrek innam. Met zekerheid vernemen wij dat onze voormalige stadgenoot, de heer A. H. Valk Jz., voornemens is, bij gelegenheid van de tentoonstelling, die in liet laatst dezer maand van wege de aldeeling Leiden en omstreken der lloll. maatschappij van landbouw op Zonierzorg zal worden gehoudenook eene verzameling tuingereedschappen enz. te exposeren, en bereid zal zijn daar omtrent de noodige inlichtingen en verklaringen te geven. Het getal der in bet Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks 9G tot 112 volwassen personen en 30 tot 40 kinderen. Omtrent den uitslag van den schietwedstrijd in het kampop de Wies- selsche heide wordt verder gemeld: "Wedstrijd Kb Individuele prijzen: le prijs Delboy, scherpschutter, 's llage; 2* prjjs de Longtekon. scherpschutter van de Voluwe; 3e prijs 11. Harms, idem; 4C prijs Schippers, 'sHage; 5C prijs van Lemniel, idem. Wedstrijd B6 2. Revolver, officieren van het leger: le prjjs, Meyer, lc luit. 2e reg. huzaren; 2" prijs van den Es, 1° luit. gren. en jagers. Wedstrijd 116 2. Revolver, sehulterij-officieren1' prijs de Coert, Oude water; 2* prijs E. W. de Fielliettaz Goethart. Apeldoorn. Wedstrijd B6 3. Revolver, mariniers: le prijs serg. Mulder, 2e prijs serg. Albert. Wedstrijd B6 I. Op 600 passen voor alle mededingers; lc prijs C. Rutten, 'sGrayenhage, 2e prijs Delboy, idem; 3" prijs Miolet, weerbaarheid Delft: 4' prijs van Heijen, idem; 5' prijs Weggers, gren. en jagers; 6' prijs J. Pas Cate, marinier; 7C prijs A. Tjadenweerbaarheid Deventer; 8e prijs Eylders, marinier; 9e prijs H. Harms, kon. scherpschutter Veluwc. Wedstrijd B6 4. VVeerbaarheidsIcden200 passen; 1' prijs C. Rutten, werd vervangen door E. van deti Broek. Apeldoorn; 2' prijs BoschUtrecht; 3'prijs Overdijking kon. schepschutt. v. d. Veluwc; 4' prijs Gaillart, scherp- schutt. 'silage; 5e prijs Schippers, id. id.; 6" prijs van Asselt, id. Apeldoorn; 7' prijs van der Voorn. id. Utrecht; 8e prijs van der Griendt, id Botter dam Speciale prijzen voor scherpschutters van de Veluwe, voor de eerste maal overwinnaars: le prijs van den Broek, 2' prijs van Asselt, beide yan Apeldoorn, uitgeloold door m'. 1'. M. Tutcin Nolthcnius en mr. J. R. Kemper. Aan het te Utrecht gehouden examen van adspiranten naar de betrek king van surnumerair bjj de maatschappij tot exploilie van staatspoorwegen hebben 18 personen deelgenomen, waarvan er 9 als surnumerair zjjn benoemd. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht zijn, na afgelegd examen, als candidaten tot de h. dienst toegelaten de hh. S. A. ten Bokkel Hninink en Barbas, en door dat van Overijssel de hh. B. H. Belgra en P. J. Ter Plegt. Volgens den Standaard is het tijdstip van de onthulling der nvmf te Brielle afhankelijk van de plannen der Ulrechlsche commissie voor het asyl. De hooid-commissie heeft aan de Utrechtsche eommissie een termijn gesteld, waarin zij met een bepaald plan te voorschijn moet komen, ten einde liet monument, in verband met het asyl, te kunnen plaatsen. Wordt hieraan niet voldaan, dan zal het beeld, geheel onafhankelijk van de inrig- ting van het asyl, op het Maaslandsche plein geplaatst worden, op een nader le bepalen tijdstip. Den lsten Augustus jl. is te Nijmegen in beslag genomen een gulden stuk, met de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1851, welk stuk, volgens uitspraak van het muntcollegic, gegoten in ecnen vorm, ver vaardigd naar eer.cn echten gulden, valsch is. Te Rotterdam werd dezer dagen door de policie aangehouden eene 09-jarige vrouwdie in een wagen gezeten door het vertoonen barer lede maten het medelijden van het publiek trachtte op te wekken. Zij was ver gezeld van twee knechts en eene meiddie het publiek op de vrouw op merkzaam maakten en de liefdegaven bijna afpersten. Bij onderzoek is ge bleken dat de vrouw in hel bezit was van ƒ120 in geld. Eergisteren is de veerbootvan 1 Jsselmonde naar het Kralingschc Veer varende, omgeslagen, waarbij een 13-jarige knaap is verdronken. Eergisteren had de beproeving plaats van de spoorwegbrug over het Noordzee-kanaal, in tegenwoordigheid van de commissie, door den minister van binnenl zaken daartoe benoemd, den ingenieur van den llollandschen spoor weg, benevens vele deskundigen en belangstellenden. De brug heeft eene lengte van ruim 04 meiers, waarvan eene dubbele draaibrug, lang 51.50 meters, die twee openingen, elk van 21 meters, overspant. Zij is gefun deerd op ijzeren pijlers, in den bodem van het kanaal gezonken, die met beton en metselwerk zijn gevuld. De beproeving der brug had plaats door liet belasten met stilstaande en het herhaaldelijk overrijden van zes locomo tieven met toehehoorèn. benevens tien geladen zand wagens, tot een geza menlijk gewigt van 490,000 kilogrammen. De brug heeft deze zware proef- belasting volkomen wederstaanzoodat zij spoedig in dienst gesteld en dooi de treinen van Haarlem naar Helder zal bereden wordenterwijl dan het Noordzee-kanaai tot aan de sluizen kan worden doorgetrokken. -- Een knecht. It. de liaan, van de Rotterdamsche schroefstoomboot da Koophandel, is hij zijn eerste reis met die hoot bij Marken over boord ge slagen en verdronken, niettegenstaande dadelijk pogingen tol redding wer den aangewend. Hij laat eene blinde vrouw en drie jonge kinderen achter, terwijl zijne vrouw in hoogst zwangeren toestand verkeert. Van Urk schrijft men dat liet getal zeehonden in de nabijheid van dat eiland verbazend groot is. liet blijkt niet alleen daaruit dat zich nu en dan een zeehond vertoont in de haven van Blokzijl, maar nog meer uit het feit, dal zelfs de schooljongens in den nacht uilgaan om zeehonden te van gen. Zij begeven zich daartoe naar de zoogenaamde Staarteen drooge zandplaat, die zich 300 el ver in noordoostelijke rigting van het eiland uitstrekt en gewoonlijk tot verblijfplaats der zeehonden dient. Hoewel die togten niet altijd zonder gevaar voor de jeugdige zeehondenjagers zijn keeren zij echter zeiden van hunne nachtelijke uitstapjes terug, zonder een of twee dezer dieren gevangen te hebben. Clnderttissclien lijden onze vis- schers groote schade van die onwelkome gasten, vooral wanneer er pan haring gevangen wordt, daar de zeehonden dan niet alleen de netten ver scheuren, maar bovendien een groot gedeelte van de vangst verslinden. In het belang der visschers ware het dus zeer weiischelijk. dat de sterke ver menigvuldiging dezer schadelijke dieren op de een of andere wijze kon worden tegengegaan. Men meldt uit Leeuwarden: Naar aanleiding eener missive van den minister van binnenlandsche zaken, geleidende een afdruk van de aanteeke- ningen van liet verhandelde in de jongste bijeenkomst der inspecteurs van het lager onderwijs, is door gedeputeerde staten dezer provincie bij pro vinciaalblad blad aan de gemeentebesturen eene circulaire gerigt, waarbij ten slotte, ingevolge hel verzoek van den minister voornoemd, de gemeente besturen worden gewezen op liet bestaande gebrek aan hulponderwijzers, ook in deze provincie, en verder bun de verbetering van de jaarwedden van de hulp- en hoofdonderwijzers en de aanstelling van luilponderwijzeressen aan de lagere scholen met den meestcn ernst nader wordt aanbevolen. De prijs der boter aan de waag aldaar was: lc soort ƒ55. 2e soort 47. Aan den heer VV. D. Gratama, te Groningen, is vrijstelling van het admissie-examen aan de hoogeschool aldaar gegeven. Vroeger had hij den minister Thorbecke dat verzoek gedaan en was hem toen geantwoord, dat hij het moest herhalen, zoodra hij gereed was voor het candidaatsexamen. De lieer Gratama heeft het eindexamen aan de hoogere burgerschool afgelegd. 's GRAVENHAGE, 17 Augustus. De heer P. A. C. Hugenholtz is erkend en toegelaten als vjce-eongul van IHnemarken te Nieuwe Diep.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1