ST ADS-BE RICHT EN. FATEPJTB1ABEN. IIIiNNKM LAN DSCHK BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar» ƒ3.franco p.p. t 3.50 met het y er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar rxvrr /'2.&Ö 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschlanil, Oostenrijk eu Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IlAASENSTKlN &VOGLEK, Expeditie-Kantoor van Advertentiën ta Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Gene ve en Lausanne De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over liet dienstjaar 1872 en 1873, voor de wijken 1, 2, 3 en 4, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den Augustus eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patenlbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking, moeten wor den afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides, 7 Augustus 1872. STOFFELS, Weth. 1 B. LEIDEN. 14 Augustus. De laatst verschenen afleveringen der verzameling van consulaire en andere verslagen over het voorgaande jaar houden o. a. verslagen in van raden eu secrelarisseu van legatie, als: te Londen, over den invoer van vee in Grool-Brittannië; te Berlijn, over de bankquaestiede landbouwkundige scholen, de invoering der gouden munt enz. in Duitschlandte Parijs, over het beheer der justitie in Frankrijk; te Brussel, over de Belgische staats spoorwegen; en te Weenen, over den Oostenrijkschen Lloyd. De eerste afleveringen dier verzamelingen over 1872 bevatten o. a. een scheep- vaarlvcrslag van het consulaat-generaal te St. Petersburg en een verslag van den consul-generaal te Pestb. over de ecconomischc ontwikkeling van Hongarjje. Stc De minister van oorlog heelt aan de chefs der kamperende troepen de order gegeven, dat gedurende den kamptijd de officieren, die zulks ver langen, vrijgesteld zullen worden van de inhouding ten behoeve van het officiers-klcedingfonds en dat aan de onderofficieren en mindere militairen geene korting op de soldij mag worden opgelegd. Bij den schietwedstrijd in hel kamp op de Wiesselsche heide is hij den corpswcdslrjjd der schutterijen, waaraan 22 corpsen deelnamen, de eerste prijs behaald door de schutterij van Utrecht, mei 217 punten, de tweede prijs door de schutterij van Nijmegen, met 205 punten. Te Botterdam is gisteren de algemeene vergadering geopend van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De heer Joost van Yollenhoven daartoe door het hoofdbestuur uitgeuoodigd, opende haar met cenc rede, waarin hij, naar aanleiding van de besluiten der vorige algemeene vergade ring, in herinnering hragt hoe het was gekomen, dat ditmaal de tweede koopstad des rijks was gekozen tot de plaats waar de maatschappij hare algemeene vergadering zou houden. Hij beschouwde dat als eene eer voor Rotterdam, want het doel der maatschappij is de bevordering van de be schaving vooral van den minderen stand, waartoe ieder, wien het algemeen we'zjjn ter harte gaat, gaarne zal willen medewerken. Hij hoopte, dal de nieuwe stad, waarin men bijeenkwam, eu het nieuwe lokaal zouden leiden tot nieuwe gedachten, tot nieuwe inzigten, tot nieuwe beraadslagingen hij volkomen zamenwerking tot bevordering van het algemeen belang. Heeft zich de maatschappij de opheffing en beschaving ten doel gesteld van den minderen stand, wijsheid en vlijt behooren voor te zitten hij de keus der middelen, en bovenal dient er voor gezorgd te worden, dat de male van beschaving en verlichting, die men zelf bezit, steeds grooler zij dan die van ben, aan wie men de hand wil reiken; met andere woorden: men moet steeds zelf tot voorbeeld kunnen strekkenindividueel en gemeenschappelijk. Spreker wekte de afgevaardigden tol den arbeid op, met den wensch dat persoonlijke meeningen zooveel mogelijk bereid zou worden bevondenzich aan het algemeen belang ten offer te brengen. Door den algemeenen secreta ris werd daarna hel jaarverslag uitgebragt, welk verslag voor kennisgeving werd aangenomen. Na de gewone huishoudelijke werkzaamheden kwamonder voorzitting vau prof. van Tienhoveu (de lieer van Vollenhoven werd door ambtsbezig heden verhinderd), jn behandeling liet rapport der commissie voor de onder- wjjzersbezoldigingenwaarbij de volgende voorstellen aan de goedkeuring der vergadering worden onderworpen: 1°. Dank te betuigen aan allen, die met haar hebben medegewerkt om het onderzoek in te stellen en de zaak onder de algemeene aandacht te brengen2". Het hoofdbestuur uit te noo- digen een adres te zenden aan de hooge regering, om namens de maat schappij tol Nul van 't Algemeen te verzoeken: op de begrooling eene som beschikbaar te stellen om op de voorwaardenwelke door de regering wor den noodig geacht, te worden uitgekeerd aan gemeenten lot verhooging van omlerwijzcrsjaarwcdden. In den loop der daarover gevoerde beraadslagingen verklaarde de afd. Zeist weinig practise!) nut te verwachten van het voor stel der commissie en van den invloed der openbare meeningals het om geld te doen is. liet Friesclie stelsel geeft evenmin zulke schitterende resul taten: meer dan 1/3 van het onderwijzend personeel heefier nog klein tractement. Ook moet het onderwijs, dat eene gemeentezaak is, niet in handen van het rijk overgaan. Zjj stelde voor dat de wet zelve veranderd worde. De gevolgen daarvan vreest zij niet. De neutraliteit van het onder wijs zal er niet door worden prijs gegeven, llcl openbaar onderwjjs is geen plant zóó tecder dat zij te gronde' moet gaanhij elke poging tot ver betering. Het kweekelingstelscl moet uit de wet; zóó ook de ongelukkige bepaling, waarbij het aantal hulponderwijzers zoo laag wordt gesteld. De maatschappij behoort aan te dringen op wetsherziening, ook ten einde ver hooging van de minima der bezoldigingen te bereiken. Men mag hel slechte niet laten bestaan, uit vrees van het goede te zullen schaden. Het aan dringen bij de hooge regering op wetsherziening vond zoowel goed- als afkeuring. Zeist diende vervolgens een Schriffelijk voorstel in, waarvan de strekking was punt 2 aldus te lezen, dat het hoofdbestuur zich tot de hooge regering zal wenden met het verzoek, dat zij het initiatie! neme om de minima der onderwijzersbezoldigingen bij de wet te regelen op ƒ700 voor hoofd- en 350 voor hulponderwijzers. Dit voorstel werd het eerst in stemming gebragt, omdat het de wijdste strekking had. Het werd aange nomen met 413 tegen 291 stemmen. Punt 2 van het voorstel des commis sie kwam daardoor te vervallen. Men meldt uil Woubrugge: De communicatie- ol grindweg tot aan sluiting aan de harde wegen in- Zuidholland nadert zijne voltooijing; de kunstwerken of bruggen, daarin gelegen, zijn bereids zoo ver gevorderd, dat men daarover rijden kan; de ijzeren bovenbouw vau de brug over den Does, bij Iloogmade, is gesteld en ziet er keurig uit. Aan eene lang be staan hebbende behoefte zal door gezegden rijweg weldra voldaan zijn, ten gerieve van deze en van naburige gemeenten. Te 'sGravesande is Zondag middag, hoogstwaarschijnlijk ten gevolge van het onweder, eene schuur met stalling, van den tuinder A. Dekker, een prooi der vlammen geworden. De heer jhr. F. W. A. Beelaerts van Bloklandop den 7d""B dezer over leden. heeft bij olographisch-testament de volgende legaten vermaakt, allen vrij van snccessie-regt: aan de armbesturen van de verschillende gezindheden te Dordrecht ƒ6000, te verdeelen naar evenredigheid van het getal armen onder hun beheer; aan de vrouweu-vereeniging tot bevordering van den zedelijken en sloffelijken welstand der armen aldaar ƒ1000; aan het fonds tot ondersteuning van behoeftige herstelde verpleegden van het krankzinni gengesticht aldaar 1000aan het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden ƒ1000; aan de bewaarschool der Ned. herv. gemeente te Dordrecht ƒ1000; aan de protest, vereeniging Christelijk hulpbetoon aldaar ƒ1000; aan het Nederl. gasthuis voor behoef tige en minvermogende ooglijders te Utrecht ƒ1000; aan de maatschappij van weldadigheid ƒ1000; aan het fonds tot ondersteuning van ontslagen verpleegden van hel vcreenigd armen wees- en nieuw armhuis te Dordrecht ƒ1000; aan tic commissie tot uitdeeling van de Rumfordsche soep aldaar ƒ1000. Te Amsterdam ging Zondag 11. een viertal personen, ondanks den hevi- gen wind, een zeiltogtje maken achter de landswerf. De boot sloeg om en twee hunner, een ingenieur der werf en een matroos, hebben er liet leven bij ingeschoten. Zondag 11. is op de Zuiderzee, onder Durgerdam, door den storm cenc sloep, waarin vijf personen waren gezeten, vier mannen en eene vrouw, omgeslagen. Al de opvarenden hebben hun dood in de golven gevonden. De hulp, die men nog getracht heeft te vcrleenen, kwam te laat.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1