LMDSCHE COURANT. 1871 MAANDAG 12 AUGUSTUS. V*. 189 STADS-BERICHTEN. FATEITB1ABEN. BI N N EN L A N)SC1G BKGTEN PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE!*. ("ftp. j"j~ "TSjj De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.r>. t 3.50 met het Fer slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLETC, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant behoort een B1JPOEGSEL. Bij deze Courant ssordt verzonden IV". 35 blad 40) der Handelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873, voor de wijken 123 en 4bij het Collegie van Zettersin eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den 17dCD Augustus eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking, moeten wor den afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 Augustus 1872. STOFFELS, Weth. 1. B. LEIDEN, 10 Augustus. Het tijdschrift de Katholieke, Illustratiedat de belangstelling van het lezend publiek, welke het in zoo ruime mate ten deele valt, zich waardig toont, is zijn zesden jaargang ingetreden, die, naar den bestendigen voor uitgang van dat tijdschrift te oordeelen, nog in algemeene belangrijkheid zal winnen. Muntte het reeds uit door zijne kostbare gravuren en populairen tekst; voortaan zal de inhoud nog interessanter worden. De voornaamste gedenkteekenengezigtspunten enz. die ons vaderland bevat, bullen er in beschreven en door illustratiën voorgesteld worden. Sommige der gravuren zullen in kleurendruk verschijnen. De premieplaat, welke den inteekenaren wordt verstrekt, is een kunststuk van den talent vollen Doré, die den val der Engelen, door Vondel zoo heerlijk bezongen, tot onderwerp koos. Wij behoeven bier niets meer bij te voegen. De Katholieke Illustratie is een werk, waarop onze Katholieke landgenooten prijs mogen stellen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks 94 lot 110 volwassen personen en 30 tot 48 kinderen. De dezer dagen benoemde 2e luitenants bij het O. I. leger zijn bij de corpsen en diensten bij het leger hier te lande gedetacheerd geworden lol tijd en wijle zij hunne bestemming naar Java zullen volgen. Den 18de" Julij jl.des avonds ten 8 ure, is door W. Cocrenberg,par ticulier te Arnhem, in de bus van het postkantoor aldaar gestoken een brief, inhoudende 1 wissel, groot ƒ822.68, op L. Bienfait en Zoon, betaal baar den 8slt0 September e. k., 1/5 lot in de 278"« staatsloterij, n°. 11145, uitgeloot met ƒ70 en 1 dito in de 279sle staatsloterij, n". 15520, uitgeloot met ƒ20. Deze brief, gesloten in eene witte plak-enveloppe groot formaat, is niet aan zijn adres: «den heer L. Calisch, Amstel bij de Amstelstraat te Amsterdam," bezorgd. De officier van justitie te Arnhem verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. De Amst. C. meldt dat dezer dagen in Zwitserland is gehouden een congres van onderwijzers, met het doel eene algemeene verbroedering tot stand te brengen lussehen de onderscheidene onderwijzers-vereenigingen in geheel Europa. Uit de omliggende landen waren afgevaardigden tegenwoor dig. Uit Nederland was er- de voorzitter der Vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs jhr. J. F. van Humalda van Eysinga, van Leeuwar den. De bijeenkomsten waren zeer belangrijk, en kenmerkten zich door een uitmuntenden, broederlijken geest. Het Zwitsersche blad la Patrie geeft van de driedaagsche zittingen een uitvoerig verslag. Ofschoon ook eene uitnoodiging tot het hoofdbestuur van het Nedcrl. onderwijzers-genoot schap te Amslerdam was gerigt, om zich op het congres te doen vertegen- genwoordigenhad dit hoofdbestuur om bijzondere redenen aan die uitnoo- diging geen gevolg kunnen geven. Evenwel werden door het congres zeer welwillende gevoelens betuigd jegens Nederland in het algemeen en jegens het Nederlandsche onderwijzers-genootschap in het bijzonder. Met alge meene stemmen is besloten tot de oprigting van een algem. paedagogische vereeniging (Association pedagogique universelle). Om dit doel te bereiken draagt het congres aan het bestuur op, met gepasten spoed eene oproeping te zenden aan de paedagogische vereenigingen in de verschillende staten. In der tijd is gemeld, dat Z. M. de koning, behalve 20 remington-ge- weren met toebehoorenals vaandelprijs in den wedstrijd der weerbaarheids- vereenigingeneen drietal fraaije zilveren vazen heeft toegezegd, als prijzen voor verschillende onderdeelen van den derden nationalen wedstrijd van den Nedcrlandschen weerbaarheidsbond van 11 18 Aug. op de Wieselsche heide te houden. Door fraaije photographien daarop voorbereid, wachtte men in waarheid koninklijke geschenken, maar, nu ze dezer dagen bij hetcentraal- comite' ontvangen zijn, getuigt elk, die ze ziel, dat zij de verwachting nog zeer ver te boven gaan. Zoo kolossaal, als de vazen inderdaad zijn, had men ze niet durven te gemoet zien, en het werk doet de bekende fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten, en vooral zijn geestrijken ont werper alle eer aan. Allendie het kamp bezoeken zullen zich daarvan kunnen overtuigenen op nieuw kunnen waardeeren 's konings onverzwakte belangstelling in Nederlands vrijwillige weerbaarheid. (V. D.) Uit het verslag over 1869, betreffende het armwezen hier te lande, blijkt dat er 3950 besturen voor huiszittende armen zijn, waarvan 1233 burgerlijke en gemengde, 89 bijzondere en 2623 kerkelijke; door deze allen werden onafgebroken ondersteund 5438! hoofden van huisgezinnen en 40914 eenloopende personenvoorts in den loop van het jaar eens of meermalen 72776 hoofden van huisgezinnen en 32816 eenloopende personen. Het ge itede bedrag van den onderstand was: in geld ƒ2,933,495, in geldswaarde ƒ2,461,118, totaal ƒ5,394,613 (zijnde 114,377 minder dan in 1868). Te Amsterdam is dezer dagen eene vergadering gehouden van dans meesters. Er werd besloten tol oprigting van eene Nederlandsche dans- onderwijzers-vereeniging, die ten doel heeft verbetering en eenheid te bren gen in het dansen en die kunst tot eene betere hoogte te verheffen. De Standaard meldt dat uit Veenendaal een door 300 gemeenteleden onderteekend protest aan de synode is toegezbnden, houdende verklaring, dat zij de laatstelijk genomen besluiten der synode, als den grondslag der Christelijke kerk rakende en losmakende, weigeren te aanvaarden en, voor zoo veel hunne gemeente betreft, niet zullen erkennen. Zie verder het Bijvoegsel.) LONDEN, 9 Augustus. In het lagerhuis is medegedeeld dat Amerika nog niet heeft geantwoord op de memorie der Engelsche reeders betreffende de verantwoordelijkheid van Engelsche gezagvoerders in vreemde wateren. Voorts is van regeringswege aan het huis medegedeeld, dat thans met Frankrijk niet onderhandeld wordt over het handelslractaaten dat het onmogelijk is zich nu te verklaren over eischendie later gedaan mogten worden. In antwoord op de vraag van den heer Holt verklaart lord Enfield dat de heer Jervoise te Rome niet bekleedde een betrekking, welke met die van minister-resident in het buitenland overeenkomt. NEW-YORK, |9 Aug. Blijkens den uitslag der volkstelling is de bevolking der Vereenigde Staten thans 38% millioen. Getrouwd: F. J. H. DRIESSEN en M. C. SCHLÜTER, welke, namens wederzijdsche familie, hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van deelneming zoo hier als elders ondervonden. Gouda, 7 Augustus 1872. Heden overleed onze jongste lieveling, ruim 10 maanden oud, na eene ongesteldheid van slechts weinige uren. W. P. J. VAN DER CHIJS. Leiden, 9 Augustus 1872. A. S. VAN DER CHIJS.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1