Gebouw „tot Nut van 't Algemeen". HEX VERLAXGT, KINDERMEISJE gevraagd, Bijzondere Kennisgeving. PER TELEGRAAF. ADV ERT liNTÏ E Ai. 14000, Lyon van 12750, Alais van 11220 zielen. Bordeaux lieeft slechts eene prot. bevolking van 7540, Montauban van 6540, Montpellier van 6000. Nancy van 5600 zielen. Badinguct was de bekende scheldnaam van den derden Napoleon. Het is de naam van den metselaar, in wiens kleeding de toenmalige prins uit de vesting Ham ontsnapte. Is die naam, op anderen toegepast, eveneens een honende titel? Dit was eene quaeslie, die de regler onlangs uit te maken bad. Een oude jongejufvrouw had een hooggeplaatst ambtenaar in haat- woede Badinguet gescholden. Laatstgenoemde klaagde haar voor de bevoegde regtbank aan en deze veroordeelde de gedaagde tot eene schadevergoeding van 5000 ft'. ZWITSERLAND. In het Rolhthal bij Bern heeft een treurig voorval plaats gehad. Twee loeristen, de heeren Merz en von Allmcn, en hun gids BischofT zijn door eene lawine overvallen. Sedert eenige dagen waren zij vermist, zoodat een ontdekkingstogt van Lauterbrunnen uit werd voorbereid24 gidsen en een aantal dalbewoners trokken uit om te zoeken, en vonden werkelijk zoowel Merz als het lijk van von Allmen. Laatstgenoemde schijnt door de lawine met groote snelheid in eene diepte Ie ztjn geworpen; hem moet bovendien een steen hebben getroffen, want aan zijn voorhoofd was eene gapende wonde. Met Merz is bijna een wonder geschiedhij liep in hel midden der beide overigen, door een touw aan hen verbonden; de sneeuwval trof hen te gelijk, het touw brak en ook hij gevoelde dat hij werd medegesleept in pijlsnelle vaart. Toch werd hij niet bedolven, maar hij bevond zich na eenige oogenblikken alleen op het onmetelijke sneeuwveld. Drie dagen lang heeft hij daar rondgezworven, zonder voedsel, zonder schoeisel en met ge scheurde kleederen, terwijl elke stap op den hem geheel onbekenden weg zijn leven kon kosten. Men vond hem uitgeput en met gezwollen voeten, doch overigens zonder letsel; hij wordt verpleegd bij den pastoor van Lau terbrunnen, en zijn denkvermogen keert langzamerhand terug. De gids is nog niet gevondenhij ligt vermoedelijk in de hoogste sneeuwmassa op de Roththal-gletscher, en het is niet mogelijk hem daar te bereiken. SPANJE. Volgens de Epoca kan thans ook de opstand in Calalonië als geëindigd beschouwd wordenen hebben de drie voornaamste aanvoerders der opstan delingen, namelijk Estartus, Vila de Prat en Poses de San Martin, de wa penen nedergelegd. De gewezen kapitein-generaal van Cuba. de graaf Baimaseda, is volgens de bladen te Santander aangekomen en heeft zich zonder eenig oponthoud reglslreeks naar Madrid begeven, alwaar hij terstond eene langdurige con ferentie met den minister van oorlog over den slaat van zaken op Cuba beeft gehouden. De Correspondencia berigt dat den 31s,c» Juljj op het spoorwegstation te Torlosa twee personen geval zijn. die niet minder dan 12000 exemplaren van het jongste manliest van Don Carlos bij zich hadden. <- •- DU IT SC II LA Ni». De Parijsche Union deelt eene van den Pauselijken nuntius te Parijs bij haar ontvangen nota, betreffende de verhouding tusschcn de katholieken in Duilschland en de regering, mede. De heer von Bismarck, wordt daarin gezegd, wil, om zijn stelsel van vervolging te regtvaardigen, doen gelooven dat de groote katholieke partij in Duitschland tegen de Duitsche eenheid zamenspant. Hij laat in zijne officicuse bladen het opperhoofd der kerk voorstellen als den begunstiger van het voorgewende plan om de kleine staten te herstellen, welke in den storm van 1866 te gronde zijn gegaan. Er bestaat geen twijfel aan, dat de Paus, zoo hij een oordeel over de Ber- lijnsche politiek, voor zoo veel de kleine Duitsche souvereiniteiten betreft, te vellen had, geene woorden van goedkeuring zou uitspreken, vermits de j zedelijkheid en het regt te zeer gekwetst zijn geworden; maar er is door den H. Stoel geen enkel woord geuit over de gebeurtenissenwelke aan de overzijde van den Rijn zijn voorgevallenPins IX heeft de Berlijnsche rege ring alleen gelaakt bij gelegenheid der hatelijke handelingenwaarvan de katholieken in Duitschland de slagtoffere waren. Hij is de goede herder en kon niet zwijgen tegenover degenen die zijne kudde aanvielen. Wat de groote katholieke partij in Duilschland betreft, deze heeft geene warme in genomenheid kunnen betoonen met de Duitsche eenheid, welke haar tot nog toe niets dan vernedering en beleedigingen berokkend heeft; maar het is onwaar dat zij eene separatistische houding aangenomen heeft en het herstel der door het geweld omvergeworpen souvereiniteiten beoogt. Zij be paalt zich tot de verdediging van hare op onwaardige wijze geschonden regten en vrijheden. De Corresp. de Genèoe was dus niet wel onderrigt toen zij de Duitsche katholieken als eene groote separatistische partij deed voorkomen. Zij leverde daardoor aan vorst Rismarck argumenten en speelde in zijne kaart. Om het te doen voorkomen alsof het regt aan zijne zijde was heeft hij goedgevonden te beweren dat de Corresp. de Genève zich alleen door de ondersteuning van den beroemden kardinaal-staatssecretaris slaande kon houdenen dat zij in den regel het orgaan van diens staat kunde was. De kardinaal Antouclli, wij zijn gemagtigd dit te verklaren, is aan de Corresp. steeds geheel vreemd gebleven. De Pauselijke regering heeft geen officieel blad meer, waarin verkeerde opgaven wederlegd kunnen wor den; de teregtwijzing is voor de katholieke dagbladen telkens een pligt wanneer zij de gelegenheid daartoe vinden. De heer von Bismarck kan uit enkele feilen dergenen die hij vervolgt voordeel trekkenmaar hij zal zich niet regtvaardigen. De onhandigheid van eenen dagbladschrijver is geene voldoende reden om milliocnen in hun geloof te kwetsen. Het Munchener Easioralblatt behelst een protest van den aartsbisschop van Munchen tegen de ambtshandelingen van msgr. Loos in het aartsbisdom Mnnchen. liet protest zegt o. a.: //Hetzij men den aartsbisschop van Utrecht, wil beschouwen als Jansenist, hetzij als oud-katholiek, in elk geval was de regering verpligt geweest hem dg uitoefening van bisschoppelijke hande lingen te beletten en de bisschoppen in bun constitutioneel en kerkelijk regt te beschermen." Nabij Neurenberg is in eene ijzergieterij de stoomketel gesprongen, waarbij 14 personen gedood of gew ond werden. De IVat. Zeit. heft luide klaglen aan over den weinigen kunstsmaak, die doorstraalt in ieder nieuw monument, dat te Berlijn wordt opgerigt. Sedert eenige dagen, zegt het blad, springt een waterstraal uit de leeuwen koppen, aan de wanden van het voetstuk aangebragt, waarop het stand beeld van Schiller staat. De stralen, die in een boog in de bekkens vallen, zijn zoo dun, dat het oog ze volstrekt niet kan waarnemen, indien men, op een geringen afstand van het monument geplaatst, het geheel overziet. Daarbij komt nog een andere fout. De bekkens, welke het water opvan gen, zijn veel te hoog geplaatst, zoodat niemand zich kan overtuigen van het doel, waartoe zij moeten strekken. De ontwerper van het monument heeft daardoor zoodanige architectonische fout begaan, dat het ware effect van het geheel wordt gemist. De Zweedsche schrijfster Wilhelmine Stalberg is overleden. Zij was vooral in haar vaderland zeer bekend door de vele novellen, romans, ver talingen, enz., van haar band in het licht verschenen. Geboren in de hoofd stad heeft zij aldaar lot voor korten tijd gewoondtoen zij naar Marie- fred is vertrokken, alwaar zij dezer dagen in den ouderdom van 69 jaren is overleden. OOITENRIJfi. Naar men uit Weencn meldt, hebben de Ooslenrijksche bisschoppen, uit aanmerking van de bestaande omstandigheden en ten einde aan de rege ring geene aanleiding tot het nemen van exceptionele maatregelen te geven besloten voorloopig geene oprigling van nieuwe gestichten der Jezuïten-orde toe te laten. LONDEN. 8 Augustus. In het lagerhuis heeft de heer Enfield, in ant woord op eene vraag van den heer Jlacfie. verklaard, dat de regering geenerlei bevestiging heeft ontvangen van hel gerucht, als zou Egypte Abyssinië bedreigen of daar een inval hebben gedaan. Er zijn aan Enge- lands vertegenwoordigers te Alexandrië per telegraaf inlichtingen gevraagd. Op eene interpellatie van den heer Seely antwoordde dezelfde minister, dat het op 11 November 1867 door Engeland gesloten tractaat betrellende de visscherijen nooit is toegepast, maar dat Fransche en Nederlandsche visschers iu de Britsche havens komen om visch te verkoopen. LONDEN, 8 Aug. De heer Childers heeft de betrekking van kanselier voor Lancaster met ziliing in hel kabinet aangenomen. In het lagerhuis is de wet betreffende den verkoop van sterke dranken bij derde lezing aangenomen. BERLIJN, 8 Aug. De geheim-legatieraad Abeken is in den afgeloopen nacht overleden in den ouderdom van 63 jaren. Bevallen van een Dochter J. C. BOS VLAANDEREN. Lf.idex, 8 Augustus 1872. Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw FABIUS KNOCKERS VAN OOSTERZEE betuigen, mede namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen opregten dank voor de vele bewijzen van deelneming bij hun huwelijk ondervonden. Leidex. 9 Augustus 1872. Getroffen door de vele bewijzen van deelneming, bij ons smartelijk verlies, betuigen wij onzen hartelijken dank. I. VAN LEEUWEN. 9 Augustus 1872. M. F. VAN LEEUWEN, Proctor. Gevoelig voor de bewijzen van deelneming, bij het overlijden van mjjn dierbaren Broeder PETRUS BENEDICTUS, betuig ik, ook namens mijne ouders, mijn hartelijken dank. 's Gravenhace 7 Augustus 1872. J. L. VAN EYNDHOVEN. JAARLIJHSCHE AEKGARKKING van Aandeelhouders, op Maandag 12 Augustus 1872, des namiddags te drie uren, in het Gebouw op de Ruïne, tot het doen van rekening en verantwoording en uit loting van Aandcelen. tegen November, eene flinke WERKMEID. Adres Mevrouw VAN KAATHOVEN POMPE, Rapenburg, N». 27. niet beneden de 15 jaar, voor halve dagen. Zich te vervoegen bij Mevronw JAEGER, Lange Mare, 39. De lleer Dr. LA'MERT, van 37 Bedford Square Londen. Schrijver van de „Zelfbewaring", een praklisch Handboek over de teel- en geslachts organen, heeft de eer zijne patiënten en degenen die hem consulleren willen, mede te deelen. dat hij van den 7d,n tot den IG11*" Augustus, in het Hotel du Grand Laboureur, Place de Meir. te sJntwerpenpersooniyk te spreken zijn zal.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3