iI»S€ COD 1871 ZATÜROAG 10 AUGUSTUS. X'. 188. ST ADS-BERICHTE IV. FATEMTBLABEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jatirs ƒ3.franco p. p. 13.50 wiet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar Vöor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentifiu is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Adverttntiën voor Dnitechland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a, H.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weerten, Praag, Bazel, Zurich, St. Gaiten, Geneve en Lausanne De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet Te weten, dat de ingevulde patentbladenover het dienstjaar 1872 en 1873, voor de wijken 1. 2, 3 en 4, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den Augustus eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking, moeten wor den afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Rurgemeester voornoemd, Leiden, 7 Augustus 1872. STOFFELS, Weth. 1. R. LEIDEN, 9 Augustus. Het Xllae Nederlandsch taal- en letterkundig congres zal gehouden worden te Middelburg, op Dingsdag, Woensdag en Donderdag 3, 4 en 5 September 1872. De van elders komende congresleden zullen, voor zoover zij niet reeds met andere gelegenheden zullen aangekomen zijn, Maandag den September, des avonds te half acht uren, worden afgehaald aan het stationsgebouw van den spoorwegom zich van daar !n stoet naar het schuttershof«De edele handboog" te begeven. Onmiddellijk na hunne aan komst zal de plegtige ontvangst, door den burgemeester van Middelburg, Cere-voorzitteraldaar plaats hebben. De zittingen van het congres en de afdeelingen worden gehouden in de vertrekken van de concertzaal op de Groenmarkt en in het gebouw van het provinciaal bestuur in de abdij. De openingszitting: heelt plaats in de concertzaal. Het congres wordt gesplitst in drie afdeelingen. De afdeelingen houden hare zittingen des morgens van half tien tot half één ure. Des namiddags te twee uren worden de alge- tneene vergaderingen van het congres geopend. Men verzoekt het V. D. in het belang van hendie naar den derden nationalen schietwedstrijd zullen gaan, mede te deelen, dat de directie van den Ned. Rijnspoorweg de deelnemers aan den schietwedstrijddit jaar van 12 tot en met 17 Aug. te houden op de Wiessclsche heide nabij Apeldoorn, over den Rijnspoorweg naar en van Arnhem en Utrecht wil doen vervoe ren tegen betaling der vracht voor militairen. Op al de stations van de R. S. M. zullen van 0 lot en met 20 Aug. e. k. aan leden der schutterij in uniform en aan leden van w eerbaarheids-vereenigingen of scherpschutters, zoowel als aan gewone militairen worden afgegeven militairen-billetlen naar Arnhem en Utrecht, terwijl ook de stations Arnhem en Utrecht voor terug keer militaircn-billetten kunnen uitgeven van 0 tot en met 20 Augustus. De Officieren van eenig militair-, schutters- ol weerbaarheids corps kunnen tegen beialing der halve vracht le of 2e klasse worden vervoerd. De personen, die van dit voorregt willen gebruik maken, moeten vertoonen een diploma als bewijs van deelneming aan den wedstrijd, hetwelk zoowel bij heen- als terugreis met het stations-stempel moet worden afgestempeld, ten einde te voorkomen dat daarvan niet ten tweeden male wordt gebruik gemaakt. Ofschoon de St. C. liet nieuwe door den koning goedgekeurde rijks- tclegraaf-reglement heeft medegedeeld, is het publiek nog weinig vertrouwd met de nieuwe bepalingen. De heer J. W. Ilagers, ljjn-inspecleur en direc teur van het rijkstelegraaf kantoor te Rotterdam, deelt in de iV. C. bet volgende drietal punten mede: 1°. De afzender moet, wil hij zijn berigt longs een bepaalden weg verzendendit op de minuut aanduiden. Van deze aanwijzing mag niet worden afgeweken, tenzij storingen in de telegrafische gemeenschap daartoe dwingen. De woorden ter aanduiding van deze rigling worden dan wel medegeseind, maar niet medegeteld. 2°. In het verkeer binnen Nederland zijn dringende beriglen toegelatendie vóór andere bijzon dere telegrammen worden overgebragt. De afzender moet daarloe tusschen het adres en den inhoud van het telegram het woord /'dringend" stellen. De prijs van een enkelvoudig dringend telegram binnen Nederland is een gulden. Deze nieuwe bepaling voorziet in een werkelijke behoefte, zonder dat zij ooit aanleiding zal kunnen geven om eene storing in het gewone verkeer te behoeven te vreezeu. 3°. Voor andere dan geregistreerde berig- ten worden gecne quilantièn afgegeven. Geregistreerde berigten zijn rege- ringsberigten, berigten waarop liet antwoord is vooruitbetaald, berigten voor welke de afzenders, hetzij collationering, of kennisgeving van ontvang hebben verlangd, en verder alle telegrammen voor plaatsen buiten Europa bestemd. Te Gouda is Dingsdag 11. door de policie aangehouden zekere Hermanns Hissink, knecht bij een draaimolen, welke uit den zak van een anderen knecht van dien molen ƒ5.50 had ontvreemd. Genoemde Hissink, welke naar Rotterdam is overgebragt, is meermalen in handen der justitie geweest en was nog niet lang geleden uit het huis van correctie te Hoorn ontslagen, waar hij drie jaren gevangenisstrafwegens zakkenrollerijhad ondergaan. Onder Velzen had Dingsdag nacht een treurig ongeluk plaats. Een oppassend man, oud 27 jaren, met name P. Kok, sedert een paar maanden in dienst op een der moddermolensten behoeve der werken van het kanaal van Holland op zijn Smals!zou steenkolen gaan halen en is vermoedelijk over het een of ander gestruikeld en daardoor in het water geraakt. Niet tegenstaande de aangewende pogingen door het personeel der modder- machinc, om den om hulp roependen drenkeling te redden, is hij verdron ken. Hij laat eene weduwe met twee kinderen na, welk getal eerstdaags waarschijnlijk nog met een derde zal vermeerderd worden. Uit Gorinchem klaagt men dat in den omtrek dier stad de muizen in ontzaggelijke wijze toenemen in gras- en graanvelden. Sommige akkers, met haver bezaaid, werden totaal weggeknaagd; men vreest, dat de mui zen ook de suikerwortels zullen aandoen, zooals op enkele akkers reeds heeft plaats gehad. Naar men uit Utrecht meldt zijn de Fransche paardenköopei'S, die op de jl. Maandag aldaar gehouden paardenmarkt tegen hooge prijzen de beste paarden opkochten en een 80-tal daarvan naar Frankrijk zonden, nu bij de landlieden op het platte land bezig, om de aldaar nog aanwezige jonge paarden op te koopenniet zelden ontvangen de verkóopers daarvoor 800 per stuk. Van Deventer zijn Woensdag avond eenige huzaren naar Almelo ver trokken teil einde te Nijverdalalwaar eenige ongeregeldheden onder de fabriekarbeiders zouden zijn ontstaande orde te herstellen. Eén aantal werk lieden van de stoomweverij van de hli. Saiomonsoii heeft liet werk gestaakt. Te Coevorden is de verlossing dier stad in 1072 eergisteren op feeste lijke wijze gevierd. Ten 10 ure werd het feest geopend door een gods dienstoefening bij alle gezindten, waarbij de feestrede in de herv. kerk werd uitgesproken door den lieer A. L. Lesturgcon, van Zweelo. De zang- vereenigiiig "Espérance", zamengesteld uit een 50tal dames en liceren, gaf spreker cn hoorders eene genoegelijke afleiding. Het slot der rede bragt in eenige dichtregelen het afscheid aan Coevorden als vesting. Na afloop der godsdienstoefening begaf men zich ongeveer ten 2, ure naar de smaakvolle cn ruime feesttent. 11e harddraverij is ten 12 ure aangevangen cn lokte eene ontelbare menigte volks. Na afloop der harddraverij had een gecostu- mcerde oplogt plaats. Den volgenden dag zou het feest voortgezet worden. Een groot aantal vreemdelingen was in de stad aanwezig. Uit Groningen meldt men dat bij burg. en weth. dier gemeente het plan bestaat om aan den gemeenteraad het voorstel le doen tol liet stich ten van een nieuw ziekenhuis aldaar, bestemd zoowel voor de academische kliniek, als voor de zieken uit de stad en de provincie. Men heeft de toe zegging van den minister, dat hij op de rijksbegrooling ceil post voor deze slichting zal uittrekken in liet belang der academische opleiding. Te Sittard heeft eene belangrijke aanhaling van spiritus plaats gehad. Door de rijksambtenaren is namelijk in beslag genomen eene hoeveelheid van 36 liters spiritus, die, tusschen gehakt hout geborgen, uit de zagerij van den lieer L. vervoerd werd. Door tien controleur der belastingen, bij gestaan door den heer Arnoldls, burgemeester, is alsiocn onderzoek gedaan in de houtzagerij van genoemden lieer, en nog eene hoeveelheid van onge veer 70 liters spiritus ad 89 pCt. gevonden, dié, met de reeds aangehou dene, op het kantoor van den rijks-ontvanger werd gedeponeerd. 'sGRAVENHAGE, 9 Augustus. De luit. ter zee le kl. R. II. Jarman. van het wachtschip ie Hellevoet' sluis, wordt op non-activiteit gesteld.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1