W E G E L O O F E Bijzondere Kennisgeving. LONDEN, 5 Augustus. De Times meldt dal niel alleen tie Czaar, maar ook tie grootvorst-troonopvolger van Rusland ie Berlijn zal aankomen. BERLIJN, 5 Augustus. De Kreuzzeitung meldt dat eergisteren en gis teren vergaderingen van kerkreglsgeleerdcnonder presidium van den minis ter van eeredienst, hier gehouden zijn. GENEVE, 5 Augustus. Men gelooft dat liet Alabama-sclieidsgeregl tegen liet einde dezer maand met zijnen arbeid gereed zal komen. De 26e jaarvergadering der Nederlandsche Botanische Vereeniging werd den 5 Juli 11. op het paviljoen te Blaricum gehouden en door den voorzit ter prof. C. A. J. A. Oudemans te 12 ure geopend. Nadat de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering waren goedgekeurd, werd door den secretaris kennis gegeven, dat de in die ver gadering benoemde gewone, honoraire en correspondeerende leden hunne benoemingen hadden aangenomen; dat op den llf0 December 1871 overleden is het correspondeerend lid R. Lenormand, te Vire; dat door Z. E. den minister van B. Z. liet plaatsen van het Herbarium der Vereeniging in een der lokalen van 's Rijks-llerbariuuionder zekere bepalingen, is toegestaan; dat van de leeraren in de plantenkunde aan de Hoogere Burgerscholen, die uitgenoodigd waren om door inzameling van planten in den omtrek hunner woonplaats, tot het doel der Vereeniging te willen medewerken, zich een tiental hiertoe bereid verklaard had. en dat hij eene lijst heeft samengesteld van planten, die ten vorigen jare, na afloop der jaarvergade ring, door prof. Suringar en hem in de omstreken van Alkmaar zijn waargenomen De voorzitter bericht, dat van den heer J. A. van Bemmelen voor de bibliotheek ten geschenke is ontvangen eene proeve van bewerking, door directeuren van Teyler's stichting te Haarlem hem opgedragen, van: Specimen repertorii Litcraturae Botanicae pcriodicae, anni 1870; en dat de Vereeni ging, door eene milde bijdrage hiertoe in staat gesteld, eigenares is gewor den van het indigeen Herbarium van prof. 11. C. van Hall. Bij deze gele genheid werden de indigene Herbaria van onze oude floristen ter sprake ge bracht, die thans hier en daar verspreid of in andere wetenschappelijke in richtingen bewaard worden, en 't weuschelijke betoogd, dat deze, 'l zij door schenking of door aankoop, in handen der Vereeniging mochten overgaan, vooral thans, nu aan 't Herbarium der Vereeniging eene blijvende plaats is aangewezen. Eenige leden verbinden zich naar sommige Herbaria inlichtin gen in te winnen. Bit het verslag van den voorzitter en conservator Ilerbarii bleekdal be halve onderscheidene boeken voor de bibliotheek, planten-bczendingen waren ingekomen van de heeren d'. van der Sande La Coste, prof. Oudemans, Abeleven, prof. H. C. van Hall, Everts en Gillemans, de laatste drie door geen titel aan de Vereeniging verbonden. Door de eerste warenals in Limburg gevondeningekomenTeitcrum Botrys L Nepeta Cataria L. p. citriodora Dmnoul, Gentiana Germanica Daphne Mczereum L., Lathyrus NissoHa L.Lathyrus Aphaca L.. Tri folium striatum L.Cen tauren scabiosa L.' Cirsium acaule AU. var. caulescens, Galeopsis Ladanum L.Platanthera Chloranlha Cnss., Eriophorum latifolium Hoppe, Carex flava L. en Polypodiuui Robertianum Hoffm., en verder nog twee zeer belangrijke licheneu insgelijks in Limburg door hem ontdekt, Endnpyrenium Michelii Muss en Solorina saccota L. In Noord-Braband werden door den heer v. d. S. Lac. nog een zestigtal phanerogamen gevon den en voor het Herbarium ingezonden, waarvan vermelding verdienen Silene gallica L.. Juni us capitatus LVeig, Arena strigosa Schrab.en bovendien nog Pilulnria globnhfera L. Behalve de in de vorige vergadering reeds vermelde, werden door den secretaris Abeleven nog ingezonden Plan- tago arenaria 11'. 4" K.Amarantus retroflexus L. en Salsola Kali insgelijks in de vestingwerken bij Nijmegen door hem in 1871 gevonden. Uit het verslag van den voorzitter bleek verder, dat door den hoogleeraar van Hall eenige planten waren ingezonden die nog bij zijn indigeen Herba rium behoorden; terwijl door hemzelven aan de Vereeniging waren aangebo den de 14c en I5e All. van het door hem uitgegeven Herbarium. Uit de volgens art. 5 der statuten voorgestelde candidaten voor het lid maatschap der Vereeniging werden met alacmeene stemmen gekozen; de heeren rar. H. J. Alberda te LeeuwardenJ. 11 Kok Ankersmit te Apeldoorn, dr. M. de Boer. hoogleeraar te Groningen. jonkhr. Everts te 'sGravenhaae en J. F. van Hengel, med. doet. te Hilversum, terwijl volgens art. 1) dei- statuten het correspondeerend lidmaatschap zal worden opgedragen aan de heeren d'. Fr. Buchenau, hoogleeraar te Bremen, F. G. Herrenkohl. oud apotheker te Gleve en d'. August Kanilz te Weeuen, thans tijdelijk te Leiden. Nadat nog ter tafel was gebracht een afschrift van de Flora van 't Gooi land, door d\ G. J. Knijf in 162! in latijnsche verzen gebracht, waarvan 't origineel in de Londensche bibliotheek berust, en door den heer not. Perk te Hilversum met de meeste bereidwilligheid voor deze vergadering ter inzage was gegeven, als mede van de Flora van 't Gooiland door dr. T. J. van Hengel samengesteld, werd de vergadering tot 't avonduur gesloten om de leden in de gelegenheid te stellen de flora van Blaricum en lluisscu te onderzoeken. hl de avondvergadering deelde prol Suringar mede, dat hij van den heer mr L. H. Uuse een collectie planten ontvangen had, uit het Herbarium van wijlen dr. Ts. Sprée, die betrekking hebben op het addiiamentum ad Floram Batavam cryptogamicamopgenomen in 't Verslag der 17« Algem. Vergadering (Ncderl. Kruidk. Archief, 5e dl.. 4' stuk. pag. 306 vv.). Deze verzameling, die zich kenmerkte door de keurige wijze waarop de exemplaren geprae- pareerd waren, werd door de leden met belangstelling bezichtigd. De heer A. J. de Bruyn hield eene bijdrage over indigene Pumices, waar uit bleek, dat als nieuwe voor onze Flora kunnen vermeld worden: Rumex Steinii Bessereene hybride vorm van R. conglomeratus en R. obtusifolius door hem voorloopig R. leptanthus genoemd; verder vertoonde hij nog Molmea coerulea Mnch. var. tnajus Anders.Glyceria fluitans M. K. var. triticacea, Trifolium filiforme L.forma umbelloïdes en Carex curta. Good. De heer G. Post brengt ter talel eenige om Tiel niet zeer algemeen voor komende planten, waaronder b. v. Parietaria diffusa /U.K., Primula offi cinalis Jacq., Salvia praterus L., Mentha sylrestris L. en Delphinium Consolida L. Hij wordt verzocht de Flora van Tiel voor 't Herbarium der Vereeniging te willen completeren. De heer Suringar deelt mede dal al de te Katwijk groeiende Fucus vesi- culosus schijnt te behooren tot den eenhuizigen vorm, door Thuret afzon derlijk beschreven onder den naam van F. platycarpusen beveelt een onderzoek hiernaar ook op andere van onze kustplaatsen aan. De heer van der Sande Lacoste besprak weder eenige door hem in Limburg en ook in Noord-Brabant ontdekte musci en hepaticae, waaronder als be- 1 a li gr ijk voor onze flora kunnen genoemd worden: Mnium rostratum Schrad. Campylopus brevipilis B. S.de zeldzame Bryum lacustre Bland., Lepto- trichum tortile llampe, de zeer zeldzame Bryum torquescens B. S.Bryum fallax Milde, Br. tallens Tw., Plagiothecium Roesei B. S.Uypnum elegans IIook (wellicht als Plagiothecium Schimpen' Jur. en Milde), Fegatellu conica, in 't vorige jaar te Eele bij Deldeu ontdekt, alsmede de voor onze flora nieuwe Leptotrichum vginans Sulliv. en Uypnum hygrophylum Jur. De heer T. T. Hinxt legde eene lijst over van door hem in Friesland out- dekte en in de Flora Frisica nog niet opgenomen planten De spreker wordt verzocht de bedoelde planten voor 't Herbarium te willen inzenden. Hij vermelde verder dat door hem bij Bentheim in menigte gevonden is Anthoxanthum Puelii Lec. el Laus.deze mededeelingin verband met haar voorkomen te Almelo en Delden, is niet van belang ontbloot en wordt den heer H. ver zocht ook hiervan exemplaren te willen inzenden. De Secretaris Abeleven vermeldt als nieuwe voor de Flora van Nijmegen Uypnum Scheberi fVilld.II. crista castrensis L.II. murale Nech. U. delicalulum Bw. et Sch.Dicranum palustre B. S.Hebera nutans Heder, Barbula latifolia B. et S., B. papilloma ff'ies, Sphagnum molle Sulliv., Sph. rigidum Schpr., Sph. fimbria turn Ui Is.Sph. acutifolium Ehrs, Riccia fluitans L. en R. crysiallina L. Als op een tweede groei plaats van Nijmegen gevonden, vermelde hij Monutropa Hypopitys L. P hirsula en gaf inzage van een nog niet gedetermineerde Trifolium, in de vestingwerken bij 't fort Sterrenschans aldaar gevonden. Hij vermelde ver der dat door prol. 11. C. van Hall voor 't Herbarium zijn ingezonden vrucht dragende exemplaren van Cladonia cornuta Fr., te Groesbeek, en Uieracium murorum s. rotundatum Koch, te Ubbergen, en Amelianchier Canadensis, in de Meerwijk door hem ingezameld. De heer Oudemans vermeldde als nieuwe indigenae Scorzonera hispida L. var. g'lastifolia LVallr. en var. asphodeloides IVallr, door den heer Kok Ankersmit bij Hoenderloo, Rosa rubiginnsa L. var. echinocarpa Crep.. door den heer v. Eedcn bij Overveen, Epipactis atrorubens Hoffm. in de duinen tusschen Roekanje en Oost-Voorne bij den Briel door hem zeiven. Erysimum oriëntale R. Br. door den heer 11. J. Kok Ankersmil te Apel doorn op bouwland gevonden. Verder hield hij eene zeer belangrijke bij drage over een zestigtal nieuwe indigene fungi, waarvan hij mikroskopische teekeningen ter tafel brengt; vertoonde aan de leden een teekening van een citroendie slechts drie zaden bevatte en voor de helft sinaas appel was Polyporus lucidus Fr., door den heer Kok Ankersmit in't Beekbergerwoud gevonden; eene mouslrositeit bij eene roos door d8. Zeeman gevonden en een stuk O. 1. weekhout, dat in alle richtingen door het mycelium eener Sphaeria regelmatig doorgroeid was en door de inboorlingen als sierhout verwerkt werd. Nadat besloten was dat de jaarvergaderingen in 't vervolg op den 3€0 Vrijdag in de maand Juli zullen gehouden worden en de volgende, in plaats van te Leiden, op het hotel Berg en Dal bij Nijmegen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Th. de Secretaris, 11. A. J. ABELEVEN. ADVERTENTIES. VIJFTIG-JARIGE ECHT Y Elt UKMGIAG van G. A. IÏUE BEK, Hoofdonderwijzer te Veur, en A. M. E O Iv K E S. 7 Augustus 1872. Hunne kinderen. Bevallen van eene Boeliter 11. M. JAP1KSE VAN DER HORN. Leiden, 6 Augustus 1872. Eenige kennisgeving. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over lijden van mijne moeder, betuig ik mijnen oprechten dank. Leiden, 7 Augustus 1872. J. H. L. GLUYSTEEN. De Secretaris der Aldeeling Leiden en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw verzoekt bij deze alsnog opgave te ontvangen van hetgeen men verlangt in te zenden op de Tentoonstelling op Zomerzorg nabij Le dendaar de dag der aangifte blijft opengesteld lot en met 1? Augustus IHÏÏ. De Secretaris voornoemd, G. VAN GEER. De Ondergeteekende berigt met deze dat hij zich alhier gevestigd heeft als Commissionair in Effecten. M. YAW WELKEN Jr. Leiden, 6 Augustus 1872. Het Kantoor zal voorloopig worden gehouden ten huize van zijn vader, den Heer M. VAN WEEREN, Levendaal, 195. j een klein geel 9IOWDJE, luisterende naar den naam van Jenny. Diegene die hieromtrent eenige inlichting kan geven of hem terugbrengt zal royaal beloond worden. Adres aan het Bureau dezer Courant. De Heer Dr. LA'fflERT, van 37 Bedford Square Londen, Schrijver van de „Zelfbewaring", een praktisch Handhoek over de teel- en geslachts organen, heeft de eer zijne patiënten en degenen die hem consulteren willen, mede te deelen. dat hij van den 7JeD tot den 15dfn Augustus, in het Hótel du Grand LabourcurPlace de Meir, te Antwerpenpersoonlijk te spreken zijn zal.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3