MilDSCHE COURANT. 187*2. WOENSDAG 7 AUGUSTUS. N#. 185. Z?e Courant verschijnt dagelijks, Zon- e» Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3,franco p.p. t 3.50 met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEB, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LuberkFrankfort a. hl.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden N". 34 blad 39) der Handelingen tan den Gemeenteraad. BINNEN LA NI >SC IIE BE R IGT EN LEIDEN, 6 Augustus. Het Staatsblad n». 83 bevat liet kon. besluit van 30 Jtilij jl.hou dende opheffing, met ingang van middernacht ttisschen den 15dcn en 16dt0 Augustus, der rijkstollen op de groole wegen in de provincie Noordbrabant. In eene missive van den minister van binnen), zaken aan de genees kundige inspecteurs, wordt de aandacht dier ambtenaren gevestigd op den invoer van Amcrikaansch spek in ons vaderland en bet vinden daarin in Duitschland van trichinen. Het verbod van invoer geldt niet voor gezouten vleesch of spek reglstreeks uit landen buiten Europa afkomstig. De inspec teurs worden verzochtdoor microscopisch onderzoekzich te vergewissen omtrent het al of niet aanwezig zijn van trichinen in bedoeld spekzoo dat in hunnen kring wordt verkocht. Aan de eind-examens voor de hoogere burgerscholen in Zuidholland hebben 42 candidaten deelgenomenwaarvan 8 zijn afgewezen. Behalve de zeven leerlingen der hoogere burgerschool te Leiden, zijn toegelaten: van de hoogere burgerschool te 's Gravenhage: J. S. Koolemans Beynen, II. J. van den Broek, P. Delfos, Ch. Evers, II. Hendriks, W. J. van Hoogstraten, K. Croiset van der Kop. W. F. L. Pont, C. Suermondt en F. C. A. Femer-, van de hoogere burgerschool te Delft: J. W. II. M. van idsinga, A. J. II. Sar, J. H. P. E. van der Veen en i. E. Vermeulen; van de hoogere burger school te RotterdamD. A. BijdendijkW. J. Van der HeldJ. C. van Heu- kclum, C. H. van Santen Kolflf en J. H. W. Surie; van de hoogere burger school te Dordrecht: G. M. R. Asmus, F. B. Bandnin, J. T. Hers, G. Reus, P. C. Uittenbogaard en A. Voorvoorn; van de hoogere burgerschool te Schiedam: J. J. M. de Groot; van de polytechnische school: J. W. 0. 11. Dueninck. Bij gelegenheid van het jubileum der Munchencr hoogeschool is prof. Bollinger in zijne feestrede in eene beschouwing getreden over het karakter en de rigling der vroegere scholen. Daarbij over de universiteit van Leiden sprekende, liet hij zich aldus uit: "Een treffend bewijs van heigeen vrijheid op intellectueel gëbied vermag vindt men in de geschiedenis van de hoogc- scholen te Leuven en Leiden. De universiteit te Leiden was ontstaan te midden van het oorlogsgewoel. Prins Willem van Oranje en de stalen had den de stad, uit erkentelijkheid voor hare heldhaftige en volhardende ver dediging tegen de Spanjaarden, met een hoogeschool beloond. Reeds in de eerste jaren mogt zij op eene reeks uitstekende hoogleeraren bogen. Hugo de Groot werd er gevormd-, de groote Justus Scaliger, wettigt de geniaalste en geleerdste man van zijn tijd, gaf er zijne lessen. Daar werkten Boer- haave, Ruhnkenius, Schultens, en behalve deze, kon Leiden, ondanks zijne bekrompen hulpmiddelen, nog eene breede rij gevierde namen noemen. Een tp van verval heeft het niet gekend; het was en bleef de voornaamste steun en drager van de Hollandsche wetenschap en letterkunde, zoomede wn den nationalen geest, die dat kleine land, ofschoon slechts tijdelijktot een der magtigsle staten verhief. Het ééne Leiden weegt zwaarder in de geschiedenis van den mcnschelijken geest dan geheel Polen of Hongarije. De algemeene vergadering der maatschappij tot nut der Israëlitcn in Nederland zal dit jaar gehouden worden op Zondag 25 Augustus aanst.in het locaal Hertog van Wellington op de Botersloot te Rotterdam. De heer A. van Steenis, op 31 Jnlij te Erichem overleden, heeft bij testamentaire beschikking eene som van 1000, vrij van successicregten aan het algemeen armenfonds aldaar gelegateerd. Het N, v. d. D. meldt: De drukkers van ons blad deelen ons mede, dat door hen Zalurdag avond een knecht is ontslagen, omdat hij zijne ka meraden tot werkstaking trachtte over te halen. Maandag morgen kwamen de gezamenlijke gezellen voor de drukkerij en verklaarden alleen dan aan het werk te zullen gaan, indien de patroons den weggestnurden knecht weder in dienst namen. Natuurlijk volgde hierop een weigering, en, op «nkele uitzonderingen na, gingen toen de knechts weder huiswaarts. Geluk kig is het onzen drukkers desniettegenstaande gelukt ons in de gelegenheid le stellen dit berigt onder de oogen der lezers van 't Nieuws te brengen. Bij de aanstaande opkomst der miliciens van de ligtingen 1868 en 1869 zal het fort te Vuren gedurende 4 weken worden betrokken door eene com pagnie van het depot van het 6e rcg. inf. te Gorinchem. Door den gemeenteraad van Hoorn is beslotenden gedenksteen we gens de daad van Lambert Meliszoon, vroeger geplaatst op de Noorder poort, die thans geamoveerd is, op nieuw te plaatsen aan het eerste huis der stad aan dien kant. De eigenaar van hel huis heeft zijne toestemming daartoe verleend. De gemeenteraad van Oudewater heeft besloten, op verzoek der daar gevestigde Thorheckc-commissicin de raadszaal het borstbeeld van den overleden minister te plaatsen. Uit Harderwijk meldt men aan het Obl.: Onlangs werden door een regent van het gereformeerd weeshuis aan den muziekonderwijzer B. de Vries alhier afgestaan eenige bladen muziek. Bij onderzoek echter bleek, dat die bladen bevatten liet Evangelie van Johannes, op muziek gebragt, dagleekenende uit den lijd der Broeders des Gemeenen Levens. Deze bladen of zoogenaamd maagdenperkament zijn goed geconserveerdde woorden zoo net en gelijkmatig geschreven, dat zij drukwerk evenaren. Ongeveer 1568, toen ook in Harderwijk eene omkeering in de godsdienstige gezindte plaats vond, werd alles wat maar naar Roomsch riekte vernietigd. In dit lot deelde ook het grootste gedeelte van bovenstaand Evangelie en werd gebruikt voor strooken om pakken, die nog in het weeshuis aanwezig zijn. Het zou misschien voor een verzame'aar van oudheden van belang zijn, deze strooken aan de vergetelheid te onttrekken. 'sGRAVENHAGE, 6 Augustus. Tot directeur der registratie en domeinen voor de provinciën Friesland en Groningen, standplaats Leeuwarden, is benoemd de heer II. H.Schotanus a Steringa Lemke, thans inspecteur dier middelen van de tweede klasse. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Oost-Indië te benoementot officier van gezondheid 2e kl,de studenten voor genoemde dienst (artsen) J. D. 11. Vane en J. D. van Hengel. De luit. ter zee 2C kl. W. J. S. de Kanter, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning heeft vergunning verleend aan den kapitein-directeur van het corps der stafmuziek, den heer Dunklcr, dat deze met zijn corps te Brussel zich zal mogen doen hooren. De daartoe strekkende kon. mag- tiging is uit Zwitserland ontvangen. Zaturdag a. s. geeft Dnnklers kapel een concert in den Vauxhall, waarna tegen Zondag een matine'e musicale voor haar is georganiseerd in liet Park. De opbrengst dier uitvoering zal strekken ten voordeele der Nederlandsche vereeniging van weldadigheid, in België's hoofdstad gevestigd. -— Met belangstelling verneemt men den gunstigen gang der inschrijvingen voor het stichten van een gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's Graven hage. eene inrigting, waaraan hier de grootste behoefte bestaat. De com missie heeft goedgevonden alle mogelijke openbaarheid aan hare statuten cn bouwplannen te verlcenen, door deze namelijk ter inzage te leggen hij een harer leden, op de Riviervischmarkt n". 3, waar tevens dagelijks gelegen heid is voor belangstellenden om alle vcreischte toelichtingen te ontvangen. BUI TEN LAN DSCIIE BE U IGT EN ENGELAND, LONDEN5 Augustus. Tot goedmaking der kosten van den. plegtigen dankstond in de St. Pauls-kerkna het herstel van den prins van Wales, was een som van 4000 toegestaan. Deze som is daartoe niet voldoende: en op nieuw is 2600 aangevraagd. FBANER1J K. In de Zaturdag li. gehouden zitting der nationale vergadering, de laat ste zitting vóór het reces, heeft de lieer de Saint Pierre eenige woorden van hulde gebragt aan de houding der directeuren en ambtenaren van de Fransche bank gedurende het bestuur der Commune, waarmede de minister van financiën met warmte instemde. De minister verklaarde dat hij den door den spreker geuiten wenschdat aan de geëmployeerden bij de bank

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1