PER TELEGRAAF^ vertrouwen, hetwelk de bezittende klassen stellen in den republikeinschen regeringsvorm, en de duidelijk merkbare overtuiging dat republiek en orde woorden zijn van dezelfde beteekenis. De krijgsraad te Versailles heeft Raoul liigault bij verstek ter dood veroordeeld. Deze is tijdens de inneming van Parijs door de troepen gefu silleerd, zoodat het vrij zeker is, dat hij niet meer in leven is, maar men heeft zijn overlijden niet wettig kunnen constateren, omdat zijn lijk niet is teruggevonden. Daarom heeft de krijgsraad aangenomendat de beschuldigde Itigault nog leeft, en hem bij verstek ter dood veroordeeld. De werkstakingen in de noordelijke departementen zijn geëindigd. De troepen, die naar de bedreigde punten waren gezonden, zullen nog eenige dagen te Denain, Aniche en te Douai blijven; maar de andere groeven zijn reeds door hen verlaten. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Suez-kanaalmaal- schappij is met eene overgroote meerderheid besloten tot handhaving van het nieuwe tarief jvan doorvaarlregteuhetwelk met den eersten dier maand in werking getreden was. De president der maatschappij, de heel de Lesseps, deelde aan die vergadering mede, dat op het oogenblik schepen van de grootste afmetingen van het kanaal konden gebruik maken zonder dat er eenige verdere werken vereischt werdenalsmede dat de ingevoerde wjjzigiug van het tariel de inkomsten der maatschappij met 50 pCt. ver meerderde. B IT I T H I, A W Op den Ist Augustus is op het station van den spoorweg naar Ham burg bij een transport Russisch vee de veepest officieel geconstateerd. Het transport bestond uit 08 ossen, die te Kronstadt ingeladen waren. De eige naar had op zee vernomen dat de invoer van Russisch vee sedert eenige dagen in Engeland verboden was; dien ten gevolge werden de beesten te Lubeck ontscheept en van daar per spoorweg reglstrecks naar herwaarts vervoerd. Daar er onder de ossen eenigen waren van hel "grijze ras" waarvan de invoer te lande verboden is, werd er terstond een onderzoek door den policie-veearts bevolen. Deze ontdekte de ziekte hij eenen der ossen; om zeker te gaan werd tevens de directeur onzer veeartsenijschool, de geheimraad Geriach, geraadpleegd, welke bij grondig onderzoek bevond dat bij nog verscheiden dieren de beginselen der ziekte aanwezig waren. De os, die het ergst aangetast was, werd terstond gedood, en bij de lijk opening werd alle twijfel omtrent de aanwezigheid der veepest weggeno men. Overeenkomstig de bestaande verordeningen werd het slation ter stond voor alle vee afgesloten en bevel gegeven 0111 de geheele kudde af te maken. Een Berlijnsch blad deelt mede van goed onderrigte zijde te hebben vernomen, dat bij de regering het plan bestaat, om het regt van vestiging in de hoofdstad te beperken. De bevolking van Berlijn is gedurende de jongst veiloopen jaren buitengewoon snel toegenomen; zij is tevens in be- trekkelijken zin, veel meer dan met eenige andere stad het geval is, ver meerderd met eene menigte, die het zedelijk gehalte tot op eene vroeger ongekende laagte heeft doen dalen. Ook zijn de voorbeelden menigvuldig dat aan personen, die armlastig waren, de noodige fondsen werden verstrekt' om naar de hoofdstad te reizen met de bepaalde toezegging, dat gedurende twee jaren de huishuur voor hen zou worden betaald, hetgeen ook wer kelijk heeft plaats gehad. Op die wijze werden zij in staat gesteld hun domicilie te verplaatsen en waren de bedoelde personen armlastig geworden te Berlijn. De Köln. Zeil. schrijft het volgende: Wanneer tegenwoordig een Ber- lijner zijn leven moede is. wat bij de hooge huishuren niemand hem kwa lijk kan nemen, grijpt hij niet naar vergif of dolk, maar hij gaat naar den Thiergarlen om zich daar te »verstinken". Door deze en dergelijke geestig heden zoeken zich de bewoners van Berlijn er over te troostendqt de Thiergarlen. eens hun trots en toevlugt in den zomer, thans om de kwade dampen eer vermeden dan gezocht wordt. Een reeks prachtige huizen en villa's staan er om heen, de fraaiste straten loopen er op uit, maar de be dorven lucht veroorzaakt aanstekelijke ziektendie vooral voor de kinderen gevaarlijk zijn. De keizer heeft 30000 th. gegeven om dien toestand te ver beteren de stad Berlijn evenveel. Maar dit is lang niet voldoende. Het kwaad is ontstaan, door dat men op het denkbeeld kwam den prachtigcn Thiergarlen met zijn stilstaande vijvers van stroomend water te voorzien en dat stroomend water ntoest uil de Havel en de Spree komen, die niet slroomen, maar hoogstens kruipen. Het is niet waar, wat Ruckert zegt, dat de Spree als een zwaan te Berlijn aankomt, maar wat hij verder zegt, dat zij de stad als een zwijn verlaatis maar al te waar. Al het vuil enz. Vordt er in geworpen en bij de nadering der cholera waarschuwt de policie de schippers, om er niet te blijven liggen. En met dat water heeft men den Thiergarlen willen verfrisschcn. Berlijnsche bladen verzekeren aanhou dend, dat er in Berlijn naar verhouding tweemaal meer menschen sterven dan in Londen of Parijs. Dit berust echter slechts op de cijfers van eene maand, maar het is niet te ontkennen, dat er in Berlijn verleden jaar 32000 menschen gestorven en slechts 29000 geboren zijn. -- Uit Kopenhagen meldt men dat de kroonprinses van Denemarken, prinses Louise van Zweden, op den 3en Augustus van een prins is bevallen. KU§LA1VD. Naar men uit Petersburg meldt bestaat bij de regering het plan het leger te vergrooten en wel met 10 division of 40 regimenten, ter slerkte van 120,000 man. In gelijke evenredigheid zou ook de artillerie versterkt worden. In dit jaar zou eene oproeping der met onbepaald verlof ontsla gene dienstpligtigen van alle wapenen plaats hebbenten einde te kunnen beoordeelen of de inrigtingen voor het mobiel maken des legers aan het doel beantwoorden. O O 9 T-IIV I E. BATAVIA, 22 Junij. Uit Padang meldt men dat op Zondag 2 Junij, des voormiddags, aldaar drie verticale schokken van aardbeving zijn waargenomeneene golvende beweging, die ongeveer 8—9 seconden duurde, volgde eenige oogenblikkeu later. De schokken waren bijzonder sterk en volgden onmiddellijk, of hoogstens met eene tusschenpoos van 1 -2 seconden, op elkander; een dof, doch zwaar dreunend, uil het N. t). komend onderaardsch geluid ging de beweging vooraf. Des Maandags, omstreeks middernacht, werden insgelijks eenige schokken gevoeld. Het dreunend geluid werd door de stilte van den nacht duidelijk en lang gehoord, doch de beweging was niet zoo hevig als die van Zondag, en duurde slechts 3 a 4 seconden. Uit Sumanap meldt men dat aldaar zeeroof aan de orde van den dag is. Sedert het stoomschip Ardjoeno zijn zoogenaainden kruislogt heeft ge daan, zijn er weder twee handelspraauwen, die van Socrabaija kwamen, afgeloopenen de opvarenden van hunne kleedcren berooid en ook van een gedeelte der lading. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de commies bij het haven-depart. te Socrabaija M C. B. van der Beek; op verzoek, eer vol, de gewezen klerk op het resid.-kantoor te Magelang (Kadoe) L. Fisser. Benoemd: tot algem. pakhuism. te Samarang, de ambtenaar op non-activi teit Th. R. J. M. Huysers, laatstelijk adsist.-resident van Saparoea en Haroe- koe (Moluksehe eilanden); tot hoofdonderwijzer aan de openb. tweede lagere school te Soerabaijade hoofdonderwijzer aan de openb. tweede lagere school te Djokdjokai'ta H. C. A. Cornelius; tot commies bij het haven-depart. te Soerabaija G. J. Putman Cramer, onlangs van verlof uit Nederland terugge keerd; tot 3den commies bij de algem. rekenkamer W. W. van Weelderen, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Bij de in- en uitvoerregten tot commies-ontvanger, tevens fungerend havenm. te Palembang, de be noemde commies-visilateur bij de controle en recherche te Batavia C. F. Neuendorf!'; tot commies-visilateur bij de controle en recherche te Batavia de commies-visitatcur bij de controle en recherche te Soerabaija G. F. Janitz tot commies-visilateur bij de controle en recherche te Socrabaija, de com mies-ontvanger, levens fungerend havenmeester te Japara J. N. van den Worm tot commies-ontvanger, tevens fungerend havenmeester te Japara, de be noemde commies-ontvanger, tevens fungerend havenmeester te Pekalongan H. A. Brans. Ingetrokkenop verzoekde benoeming van den commies ontvanger, tevens havenmeester te Pekalongan, N. J. Verwijk, tot commies- ontvanger, tevens fungerend havenmeester te Palembang. Departement tan marine. Belast: met de waarneming der betrekking van machinist bij het ijzeren droogdok op Onrust C. F. Stephanus, Europ. vuurstokei' bij het marine etablissement aldaar; met de waarneming der be trekking van onderbaassmid en ketelmaker bij het marine-etablissement op Ourust J. Bos, eervol ontslagen vuurstoker le kl. van de Kon. Ned. marine. Vergunning verleend: om te repalrieerenwegens langdurig verblijf in deze gewesten, aan den luit. ter zee lc kl. jhr. C. C. van der Wijck; aan den odicier van administr. 2e kl. 11. K. J. van den Bussche, en aan den officier van administr. 3e kl. J. Gallas; wegens familie-aangelegenheden, voor eigen t rekening, aan den luit. ter zee 2e kl. L. Voute. LONDEN, 3 Augustus. In een brief van lord Granville aan lord Slandley wordt de echtheid der onlangs openbaar gemaakte brieven van dr. Living stone bevestigd. LONDEN, 4 Augustus. Op den spoorweg bij Clifton, vier mijlen van Manchester, is gisteren eene botsing van twee treinen voorgevallen; men zegt dat acht menschen gedood eu zeer velen gekwest zijn. PARIJS, 5 Augustus. De heer de Kératry, prelect te Marseille, heeft zijn ontslag genomen; hij had verlangd de onmiddellijke ontbinding van den gemeenteraad van het departement Bouches-du-Rhöne, doch lot dezen maat regel kan alleen de nationale vergadering besluiten. ROME4 Augustus. De gemeenteraadsverkiezingen zijn begonnen. Van alle partijen is de deelneming groot. De slembureaux bestaan uit 24 liberalen en 1 clerikaal. De orde is voortreffelijk. NEW-YORK, 2 Aug De regering heeft bij de verkiezingen in Noord- Carolina de nederlaag geleden. NEW-YORK, 3 Aug. De democraten juichen over de in Virginië behaalde overwinning; vele republikeinsche dagbladen houden evenwel staande, dat de definitieve uitslag der stemming gunstig zal zijn voor het republikein sche gouvernement. ëurgcrlijke .feïastö. ONDERTROUWD: J. B. van Teunenbroek, jm. 30 j. en A. Smits, jd. 21 j. A. P. W. Sanders, jm. 27 j. en A. L. G. van Wensen, jd. 21 j. J. van Houten, jm. 25 j. en G. van der Nat, jd. 29 j. B. Erades, jm. 42 j. en A. Hcmerik, jd. 31 j. J. C. van Biemen, jm. 30 j. en A. M. Onvlee, jd. 23 j. A. van Oosten, jm. 32 j. en C. A. Scheffer, jd. 32 j. - P. J. van den Hoek, jm. 19 j. en W. Bink.jd. 18 j. D. van Wijk, jm. 25 j. en S. M. Deele, jd. 20 j. ADVERTtiJNTIEN. Op den lldcn Juni is te Palembang bevallen van eene Dochter SOPHIE HOOS - PATTIJN. Eenige kennisgeving. Heden overleed onze beminde Moeder en Behuwd-MoederVrouwe ANTONIA CORNELIA BESIER, Weduwe van M'. GU1LLAUME JEAN JAQUES NAIRAC. Uit aller naam Leiden, 2 Augustus 1872. NAIRAC. Visites worden niet afgewacht. Heden overleedna een smartelijk lijden onze geliefde Moeder en Behuwd- moedcr Mejufvrouw de Wed. J. A. POLETTA, geb. NOORDELOOS. Uit aller naam J. J. HASSELBACH. M. S. HASSELBACH, Gordon.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3