een Griek-eh boek meer iu handen neeml? Ilij teekenl op een college, zooals men dat noemt, en krijgt zijn teslimoniumzonder eenig bewijs van kunde of vorderingen te hebben gegeven. Reeds voorlang hebben de pro fessoren aan onze akademiën het ingezien, dat de eischen der wet van 1815, althans wat medici aangaat, niet met den tegenwoordigen sland van zaken zijn overeen te brengen. Te Boskoop zijn door de aldaar bestaande aardbeziën-compagnie ver zonden ongeveer 400,000 pollen aardbeziën en 1600 mandjes bessen, die te zamen hebben opgebragl ruim 21000. De pluk der aardbeziën was. ofschoon van korten duur, overvloedig en de prijs er van zeer bevredigend. Zaturdag morgen, ongeveer ten 3 ure, heeft er in de omstreken van Haarlem een duel plaats gehad tusschen den heer P., gepensioneerd Indisch officier, en den heer H., slndent te Delft. Eerstgenoemde werd aan de hand gekwetst. De policie heeft haar best gedaan om de zaak te voorkomen, waarin zij echter, vermoedelijk omtrent de juiste plaats der zamenkomst misleid, niet geslaagd schijnt te zijn. Dezer dagen heeft de kamer van koophandel en fabrieken te Helder een aantal ingezetenen, leden van den gemeenteraad, cargadoors, scheeps agenten en anderen, uitgenoodigd lot bezigtiging van een plan tot uitbrei ding der daar beslaande havens, ontworpen door den heer G. Schollen, gemeente-bouwmeester. De plannen zijn grootsch, ze omvatten o. a. het verlengen der buitenhavens over eene lengte van 10,000 meter, waardoor een lig- en losplaats van 600 meter verkregen wordt; het leggen van een spoorweg langs dat gedeelte, het maken van een bassin en terrein enz. Waarschijnlijk komt het geheel op 2% millioen te staan. Men hoopt dat de regering de noodigc hulp zal scheuken om deze plannen te verwe zenlijken. Men schrijft uit Haaksbergen: Zondag jl. begal zich een landbouwer uit hel nabij gelegen Buurse 's morgens reeds vroeg met eenige maaijers naar zijn korenland om rogge te maaijen. Er zou bij die gelegenheid ook een goed glaasje gedronken worden en een der maaijers had tot dat einde een goeden voor raad Prilissische jenever in de nabijheid verborgenwaarmede hij ook nog meer landbouwers in die buurschap dacht te gerieven. Men werd onaange naam verrast, want, terwijl men bezig was hel noodige voor dien morgen uit te meten, waren ook eenige rijksambtenaren aanwezig, die de partij spiritus in beslag namen. Te Koevorden zal op 7 en 8 Aug. gedachtenis worden gevierd van de iuneming dier stad in 1672, onder de leiding van den onderwijzer Mein- dert Minnis van der Thijnen. Aan dit feest neemt de geheele omtrek van Koevorden met de meeste belangstelling en ingenomenheid deel, en in de stad zelve worden groote toebereidselen gemaakt voor eene waardige vie ring van deze gedenkdag. Men meldt uit Leeuwarden: het eind-examen der hoogere burgerscholen in Friesland, alhier gehouden, is Zaturdag avond afgeloopep. 14 lee.rlingen, waarvan 6 van de hoogere burgerschool te Leeuwarden en 8 van die te Sneek, namen aan het examen deel. De uitslag daarvan was, dat al de leerlingen van de middelbare leerinrigting alhier zijn geslaagd, van die te Sneek 6, zoodat 2 zijn afgewezen. Uit Ileerenveen meldt men: Het postpakket, dat steeds per voetbode van hier naar Joure wordt gezonden, is vóór eenige dagen, door onbekende oorzaak, in brand geraakt en erg beschadigd. Volgens zeggen, was ervoor ongeveer ƒ12000 geldswaarde in, die gedeeltelijk is verbrand. 's GRAVENHAGE, 5 Augustus. Tot ontvanger der directe belastingen te Akkerwoude is benoemd de heer H. .1. W. Oosting, thans in die betrekking te Akkrum. -- Z. M. heeft goedgevonden: bij het personeel van de geneeskundige dienst der Iandmagt in Ned. Indië te benoemen tot officier van gezondheid 2e kl. den heer II. D. J. Langelaanarts, geb. te Heemstede; den officier van ge zondheid 2e kl. J. ,1. lloogeboomvan het personeel der geneeskundige dienst van het leger in Ned. Indië. thans met verlof tot herstel van gezondheid, voor den tijd van twee jaren te detacheren bij het leger hier te lande; te benoemen lol 2e luit. bij het leger iu Oost-Indië: bij het wapen der infan terie G F. Soeters. B. Schaap en W. Munniks de Jongh; bij het reg. Oost- i| Indische cavalerie J. A. W. Oxenaarbij het wapen der artillerie .1. II. van Blommestein, M. B. Rost van Tonningen en F. W. 11. Tijderaan: bij het wapen der genie H. J. Bijlevcld en 11. A. G. von Dehtzseh, allen kadetten herkomstig van de kon. militaire akademie. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verlecnen. Dezer dagen is in het hotel Taulez alhier aangekomen Z. D. 11. de groothertog van Oldenburg onder den naam van graaf d'Oberslein. Prins Peter van Oldenburg, te Scheveningen verblijf houdende, bragt zijn door- luchtigcn neef gisteren in diens hótel een bezoek, waarna heiden bij II. M. de koningin op het Huis ten Bosch het middagmaal gebruikten. Lord Napier en diens zoon. beiden uit Engeland, zijn gisteren alhier aangekomen en hebben, daartoe uitgenoodigd door II. M. de koningin, hun intrek op het Huis ten Bosch genomen. Het koninklijk instituut van ingenieurs viert 30 en 31 Aug. e. k. hel feest van zijn 25-jarig beslaan. De eerste dag der viering zal gewijd worden aan een bezoek der stad Haarlem en omstrekenalwaar o. a. een bezoek zal worden gebragt aan de onderscheidene werken van de kanaalmaatschappij (sluizen nabij Velzen en havenhoofden). Den volgenden dag, 31 Aug., zal er vergadering worden gehouden in het lokaal van den Zoologischen Bota- nischen tuin alhier. Des middags ten 2 ure matinee musicale te geven door de muziek van het regiment grenadiers en jagers in de societeit-lent in het Bosch, terwijl de dag besloten wordt met een diner aan het Badhuis te Sche veningen. en met muziek van de kleine kapel van het reg. gren. en jagers. BUITENLANDSCIIE BEBIGTEiN. BËLGIE De konirg heeft bij gelegenheid van de geboorte eener kon. prinses kwijt schelding van straf verleend aan verschillende personen, die voor 31 Julij veroordeeld waren tot minder dan een maand gevangenisstraf, alsook aan hen. die tot de betaling eener boete veroordeeld waren, die de som van 100 francs niet te boven gaat. Verder kwijtschelding der overige straf aan hen, die voor genoemden datum tot niet meer dan twee maanden gevange nisstraf veroordeeld warenalsmede ook aan de soldaten die hun straftijd in burgerlijke gevangenis ondergingen en aan nog eenige anderen. Toen het schip la Gazelle, komende van Akyab, zich den 14 April in de golf van Bengalen bevond, bemerkte de kapitein in de verte een soort van sloep uit een boomstam gesneden en waarin zich twee personen bevonden, die naar hij vermeende noodteekens gaven. Hij liet onmiddelijk een sloep uitzetten om hen in te nemen en zoo kwamen zij aan boord van het schip. Het waren twee hindoes, die naar het scheen verdwaald waren, ofschoon men niets met zekerheid van hen kon te weten komen, daar nie mand hunne taal verstond. De kapitein wilde hen aan het eerste nabijzijnd eiland aan wal zetten, doch zij weigerden volstandig, zoodat hij ze bij zich hield en er mede in Belgie landde. Aldaar zijn zij onder bescherming ge steld van den Engelschen consul te Antwerpen, die hen in een logement in de rue des Pommes gebragt heeft, terwijl zij bewaakt worden door een agent van politie in burgerkleeding Een talrijke menigte verdringt zich voortdurend om genoemd logement om hen te zien, waarmede zij'zich zeer vereerd schijnen te gevoelen. Zij eten niets dan rijstdoch versmaden geenszins een borrel jenever. Zij zullen naar London en van daar verder naar hun land worden gezonden. KW fti K 5, X U. I LONDEN, 4 Augustus. In een dezer dagen door de kamer van koophandel van Birmingham uitgebragt verslag wordt het leedwezen der kamer er over uitgedrukt dat de thans ten einde loopende zitting van het parlement zoo onvruchtbaar gebleven was voor de handelswetgeving; de herziening van het faillietregt en de wettelijke regeling van het gebruik van fabriekmerken waren, naar haar oordeel, hoogst noodige zaken. De opzegging van het handelstractaat met Frankrijk betreurende, waarvan zij eene verhooging van alle inkomende reglen in dat land als eerste gevolg verwachttebragt de kamer hare hulde aan de standvastige houding der regering en aan haar besluit om geenerlei I represailles te nemen, overtuigd als de katner zich toonde dat, wanneer de financiële nood in Frankrijk verminderd was, de natie, welke tien jaren lang den heilzamen invloed van het vrijhandelsstelsel ondervonden had, wel tot den goeden weg van vrijheid van verkeer en openstelling der grenzen zou tcrugkeeren. De handel van Birmingham, werd verder gezegd, was in I de laatste zes maanden zoo zeer uitgebreiddat er eene groote onevenredig heid tusschen vraag en aanbod ontstaan was: de kamer betwijfelde echter ol de tegenwoordige toestand wel gezond genoemd kon worden. Schoon omtrent den langeren of korteren duur van dien abnormalen toestand niets met eenige zekerheid kon gezegd wordenstond het toch bij haar vast. dat er vroeg ol laat eene reactie volgen zou, om welke reden zij bij de be stuurders van groote fabrieken en handelsondernemingen met ernst aandrong op voorzigtigheid en beleid. Sir Henry C. Rawlinson heeft aan de Timesonder dagteekening van 31 Julij een brief geschreven, waarin hij mededeelt, dat de tegen Maan dag 11. aangekondigde zitting der kou. geographische maatschappij, waarin mededeeling van brieven van dr. Livingstone zou gedaan wordenniet ge houden is, omdat geene brieven van den beroemden reiziger, aan de maat schappij gerigt, ontvangen zijn. Het departement van buitenlandsche zaken had eenige brieven van den doctor ontvangenen aan sir Henry ter lezing gezonden, maar zij behelsden niet veel anders dan «vrij ernstige aanklag- len" legen staatsdienaren, ter zake van de voor dr. Livingstone bestemde levensbehoellen, die hem niet hadden bereikt. Men verzekert dat het dagboek van dr. Livingstone, door bemiddeling van Stanley thans aan de dochter van den reiziger toegezonden, niet zal' mogen in het licht gegeven worden, tenzij berigl werd ontvangen van Livingstone's dood. v F K A N>' K ïfi Ui. Gelijk reeds gemeld is heeft de nationale vergadering, na eene korte discussie, het door de commissie van rapporteurs gewijzigde voorstel aange nomen lot bepaling van den tijd en den duur van haar recès. Bii het eerste artikel wordt bepaald dat het recès op den 4J,D Augustus beginnen en den jjdfn November eindigen zal; bij het tweede dat eene commissie van 25 leden met het bureau der vergadering gedurende het recès zitting blijft houden; bij het derde dat het bureau der vergadering niet hernieuwd wordt voor den lld'n November. Door den heer de Belcastel werd een vierde arti kel voorgesteld en door de vergadering aangenomenaldus luidende: »flp den eersten Zondag volgende op den dag van het hervatten der werkzaam heden zullen in alle kerken en bedehuizen publieke gebeden worden gehou den ten einde Gods zegen m te roepen op de beraadslagingen der nationale vergadering." De verschillende fractiën der vergadering hebben, voor de benoeming van de permanente commissie, zich onderling omtrent de keuze der leden verstaan. Van de 25 leden zijn er 15 gekozen uit de reglerzijde en hét regter centrum, en de tien overige uit de verschillende fractiën der linker zijde. De commissie heeft besloten alle veertien dagen eene bijeenkomst Ie houdentenzij buitengewone omstandigheden eene afwijking vaii dien regel noodzakelijk maken. Het Journ. Off. meldt, dat de korting op de inschrijvingen voorde nieuwe ieening nog niet positief is vastgesteld. Zooveel is echter zeker, dal de toewijzing niet minder dan 7% en niet meer dan 8 pGt. zal be dragen. De Siècle ziet in den uitslag der leening de bekrachtiging der repu bliek door een plebisciet van kapitalistende uitdrukking van het grool' Nu leger van word gene beoor doel Ui drie

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2