LEIDSCHE OER AWT. *872. DINGSDAG 6 AUGUSTUS V. 184. BINNENLANDSCfIE BERÏGTEN. frl H 00 Dc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. Da prijs der Courant is per vierendeel ja ars ƒ3.franco p.p. 3.50 mei Aei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. i/ei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.30 'sjaars, buiten de expeditie-kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, ImbeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Bres/au, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 5 Augustus. Leverde onze hoogere burgerschool gunstige resultaten op met betrek king tot het examen A voor Indische ambtenarenniet minder bevredigend is de uitkomst van het eind-examendat door zeven leerlingen der Leidsche hoogere burgerschool is afgciegd, daar toch aan allen het verlangde diploma kon worden uitgereikt. Hunne namen zijn: G. W. Eekhout, G. van Driel, H. Treub, F. U. A. Driessen, J. Rutgers van der Loeff, W. van Wijk en W. F. IE van Amerosn. -- Gedurende de maand .Tulij 1872 zijn in de Leidsche volkskeuken afgeleverd 4131 porliën. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft bij cir culaire van 29 Julij jl. aan de gemeentebesturen doen toekomen een staat, waarin voor iedere gemeente is aangewezen het cijfer der bevolking op 31 December 1869, afgeleid uit de uitkomsten der volkstelling op 30Nov./l Dec. 1869. Dit cijfer verzoekt hij hen tot grondslag te doen strekken voor de berekening der bevolking hunner gemeente voor de volgende jaren. Gedeputeerde stalen der provincie Zuidhoiland hebben bij circulaire van 31 Julij bepaald, dat voorlaau de laatste Maandag van elke maand, des voormiddags ten 11 ure. zal zijn bestemd tot hel onderzoeken van nalatigen ter inschrijving en achterblijvers der nationale militie, bedoeld bij art. 161 en 172 der militiewet, zoomede tot liet onderzoeken van plaatsvervangers en van nommerverwisselaars, die gesteld worden op grond van art. 61, 69, 70 en 71 dier wet, cn in het algemeen tot. bet behandelen van alle andere zaken, waarbij een persoonlijk onderzoek, ten overstaan Tan gedep. staten, te pas komt. Wanneer echter een algemeene christelijke feestdag invalt op den laalsten Maandag der maand, zal tot voorschreven einde worden geva ceerd op den voorlaatsleu Maandag dier maand, mede ten 11 ure. Ook tusschenlijdschc keuringen, voor zooverre die noodig zijn, zullen voortaan plaats hebben op Maandag. Men verneemd dat Z. K. 11. de grootvorst Alexis van Ruslandderde zoon van Z. M. den keizer aller Russen, eene reis zal ondernemen naar Nederlandsch-lndië, waar hij reeds binnen kort wordt verwacht. De 22" algemeene vergadering van de broederschap van candidaat-nota- rissen zal worden gehouden te Zwolle op Maandag, 12 Aug. a. s. Voor den duur van den nationalen schietwedstrijd, van den 9d™ tot den 19den dezer, zal een rijkstelegraafkantoor met beperkte dagdienst ge opend zijn in het kamp op de Wiesselsche heide. -■ Een gerucht wil, meldt het U. D.. dat bij het ministerie van oorlog liet voornemen bcstaal, om bij ieder regiment van ons leger 2 luitenants aan de bestaande formatie toe te voegen en dezen te bestemmen voor spe ciale diensten. In verband daarmede zoude aan de onderofficieren, die vol doend examen voor den rang van 2den luitenant hebben afgelegd, maar die, wegens gebrek aan plaatsen, niet konden benoemd worden, alsnog zonder nader examen de rang van 2den luitenant verleend worden. Blijkens het verslag in de Kerk. C. werden bij de synode der Ned. lierv. kerk langdurige en belangrijke beschouwingen uitgelokt, toen de zaak der nieuwe Psalmberijming, inzonderheid van hare zangwijzen, in behande ling werd genomen. Het oordeel der leden was nog al verschillend. Zal men eene bloemlezing uit de beslaande Psalmen doen vervaardigen voor huisselijk en kerkelijk gebruik? Zal men in den nieuwen bundel ook stuk ken uit de Profeten opnemen? Na ernstige discussie, nam de vergadering het besluit, om nevens de bestaande Psalmberijming tol vrij gebruik te doen vervaardigen? een bundel van geheel vrij bewerkte Psalmen met, zooveel noodig, nieuwe melodieën. Het reglement op het examen, reeds vroeger ter hand genomen, maar niet afgedaan, werd op nieuw aan de orde gesteld en voorloopig aangenomen. Een voorstel, om uit de bestaande reglementen weg te nemen, wat met de bestaande leervrijheid in de Nederlandseh-herv. kerk schijnt in strijd te zijn, wekte eene warme gedachtenwisseling. Dc gevoelens stonden tegen elkander over. Vele artikelen uit verschillende reglementen werden, naar aanleiding van dit voorstelbesproken en daarover hesluiten genomenmet ën zonder voorgestelde wijzigingen. Art. 38 van het reglement op het Godsdienstonderwijs, reeds ten vorigen jare voorloopig gewjjzigd, gaf aanleiding tot belangrijke beschouwingen over de betrekking van ouderlingen bij het werk der aanneming van lidmaten. Na belangrijke gedachtenwisseling werd het artikel gewijzigd aangenomen. Omtrent het algemeen synodaal reglement op de kerkeraden werd beslo ten, in art. 14 betreffende de avondmaalsviering de woorden: «viermaaldes jaars" weg te nemen. Omtrent de vragen, bij de voorbereiding van het avondmaal in gebruik, werd besloten de bepaling der vragen uit art. 14 van het reglement op de kerkeraden weg te nemen en over te brengen naar art. 22 van datzelde reglement. Dij de Ncd. herv. gemeente te Well en Ammerzoden is tot predikant beroepen d8. Leffef, predikant te Eist; bij die Kralingen ds. Knap, pred. te Ooslerbierumbij die te Klundert d8. G. J. Vos Fz., pred. te Katwijk aan Zee; bij die te Meeuwen d8. W. J. Gezelschap, pred. te Delfshaven; bjj die te llattem d\ J. van Herwerden, pred. te Lisse; bij die te Schoonhoven d8. G. Ringnalda. pred. te Doornspijkbij die te Nieuwe Tonge d8. J. G. Ormel, pred. te Loon op Zand; bij die te Zonteiande d8. G. Doedes, pred. te Biezelinge; hij die te Dreischor d8. II. L. Krom, pred. te Simonshaven cn Riert; bij die te Goudswaard d8. W. A. van der Linden, pred. te Ilooge Zwaluwe. Door den bisschop van Haarlem is de Zeereerw. heer II. A. C. Eisen eervol ontslagen als pastoor der parochie van S. Jan Rapt. te Haarlemmer meer en in diens plaats benoemd de Weleerw. heer 11. I. Sloots, kapelaan te Gouda; tot kapelaan te Gouda is benoemd de Weleerw. heer A. Rutten, kapelaan te Roelofarendsveen; tot kapelaan te Roelofarendsveen de Weleerw. heer C. 11. Stolk, adsistent te Ouddorp. In het Gor. ICeekbl. geeft de rector der Latjjnsche school te Gorin- chcm ophelderingen omtrent het vroeger medegedeelde, betreffende een jon geling die in éên jaar tijds zich zoozeer op de studie der oude talen had toegelegddat hij met den eersten graad van de school was gepromoveerd. Hij zegt o. a. het volgende: De leerling, dien men bedoelt, is als adelborst afgewezen, doch in 1868. In het volgende jaar, 1869, heeft hij hetzelfde examen afgelegd, kwam er door, doch werd niet geplaatst. Hieruit blijkt, dat hij in zijne vroege jeugd zich in verscheiden takken der exacte weten schap heeft geoefend. Dat zijne vorderingen niet geheel en al te verwerpen waren, kan verder daaruit blijken, dat hij in 1870 in de derde klasse der hoogere burgerschool te Leiden werd aangenomen. Rij het overgangs examen is hij in alle vakken geslaagd, en heeft toen van 187071 in dc vierde klasse de lessen in de wis-, natuur-, planten- en dierkunde aan gemelde school bijgewoond. Zijne vorderingen in die vakken waren zeer voldoende. Dit alles kan door diplomata en getuigschriften worden gestaafd; en dit niet alleen, maar men ziet, dat hij juist die opleiding heelt genoten, welke deskundigen voor den aanstaanden medicus wenschelijk achten. In Augustus van 71 meldde hij zich alhier aan. Het spreekt van zelf, dat iemand, die de derde klasse van eene hoogere burgerschool heeft gepasseerd, zonder bedenking op eene Latijnsche school mag worden aan genomen. Maar, roept men, hij had zich toen nog in het geheel niet op de oude talen toegelegd! Plegtig betuig ik. dat dit geheel en al bezijden de waarheid is. Een jaar iang had hij ook privaat onderwijs in Latijn en Grieksch genoten. Evenwel in den beginne dacht ik, dat ik zeker wel een paar jaar zou noodig hebben, om hem te brengen, waar hij wezen moest; doch spoedig bleek het, dat het onverantwoordelijk zou zijn geweest, wan neer ik hem langer dan een jaar gehouden had. Nog vóór de kerstvacantie van 1871 had hij twee boeken van Caesar vertaald. Door een toeval heeft hij zijn werk hier achtergelaten. Ik wil het nog aan ieder, die over de zaak oordeclen kan, laten zien. Daarop heeft hij het boekje van Cicero »de amicitia" doorgewerkt, en zeer goed begrepen. Eindelijk heb ik hem een paar boeken van Gelsus «de medicina" laten vertalen. Is dat nu voor een aanstaanden medicus niet voldoende? Wat het Grieksch aangaat, hij zijne komst kon hij declineren en conjugeren; bij zijn vertrek was hg in staat mythologische verhalen uit Apollodorus te vertalen. Bij mijn onderwijs greep ik iedere gelegenheid aan, om vooral die woorden te verklaren, welke bent naderhand te pas konden komen. Ook heb ik de zekerheid hem in staat te hebben gesteld, om een of ander lexicon, waarin medische kunstwoorden worden opgehelderd, met vrucht en gemak te gebruiken, Is ook dit voor een aanstaanden medicus niet voldoende? Weet niet de gehecle wereld, dat geen student in de medicijnen, als hij maar eens aan de akademie is,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1