De justitie vervolgde de beide heeren voor opzettelijke poging tot verwon ding. De advocaat van de Woestyne, de lieer Carré, beweerde evenwel, dat de regtbank niet bevoegd was, om van deze zaak kennis te nemen op grond dat dc| Woestyne had verklaard, dat het zijn plan was den heer Ranc zoo te treffen, dat er de dood op volgde; en dat zijne handelingen op het terrein die verklaring bevestigen; zoodat de Woestyne een strafbare daad gepleegd heeft, die niet lot de misdrijven, maar wel lot de misdaden gerekend moest wordenwaarvan het hof der assises alleen bevoegd is ken nis te nemen. De president der regtbank waarschuwde den pleiter, dat zoo hij zijn conclusiën staande hield, een bevel tot inhechtenisneming, tegen de Woestyne uitgevaardigd, er het gevolg van wezen zou. Doch de heer Carré bleef bij zijn gedragslijn volharden. Gelukkig zeide het O. M., dat de verklaring, namens de Woestyne gedaan, niet kon opgaan, vermits uit het proces-verbaal bleek, dat de deelnemers aan het duel enkel zouden vechten tot een hunner buiten staat ware voort te gaan. Poging lot man slag was dus niet duidelijk gebleken. De regtbank vonnisde in dien geest, o. a. overwegende, dat de heeren blijkbaar slechts plan hadden elkaar één enkele verwonding toe te brengen, en zich derhalve competent verklarende, veroordeelde zij mitsdien beide beschuldigden tot 15 dagen en elk getuigen tot zes dagen gevangenisstraf. De te Parijs aanwezige Amerikanen hebben den heer Stanley, den on verschrokken correspondent van den New-York Heralddie zich door het opsporen van den heer Livingstone zoo verdienstelijk heeft gemaakt, een luisterrijk feestmaal aangeboden. h W ITÜERLA1VD. Aan den bondsraad is door het departement voor politieke aangelegen heden medegedeeld, welke maatregelen het genomen had tegen het voor nemen der roomsche curie om een alzonderlijk bisdom Genève op te rigten. Die maatregelen werden door den bondsraad goedgekeurd. De regering van Zurich heeft afwijzend beschikt op het voorstel van den akademischen senaat tot beperking der toelating van vrouwelijke stu denten bij de universiteit aldaar. Zij verklaart daartoe geene bevoegdheid te hebben. DUITSCHLA1WD. Te Leipzig zal op 12 Augustus de 45e algemeene vergadering worden gehouden der Vereeniging van Duitsche natuuronderzoekers en genees kundigen. Bij gelegenheid van hel jubilé der hoogeschool te Munchen is de rec tor magnificus dr. Döllinger door den koning begiftigd met het grootkruis van de orde der Kroonverschillende hoogleeraren ontvingen de Michels- orde, en aan den prorector Gresebricht werd de titel van geheimraad verleend. (Bij de feestviering werd de Leidsche hoogeschool vertegenwoordigd door de hoogleeraren Bierens de Haan en Selcnka; de Utrechtsche hoogeschool door den hoogleeraar Opzoomer; het athenaeum te Amsterdam door den hoogleeraar Matthes.) llit Gumbinnen, nabij de Russische grenzen, wordt geschreven: De vrees voor het naderen der cholera is zoo algemeen, dat er wel op gewe zen mag worden, .dat hel met de zaak op dit oogenblik nog zoo erg niet gesteld is. In bijna alle jaren, waarin wij door cholera-epidemiën bezocht werden, was de ziekte in dezen lijd des jaars reeds in ons land of in onze onmiddellijke nabijheid. Dit jaar echter heeft zich de cholera, met uitzon dering van het op zich zelf staande en gelukkig afgeloopen geval te Instcr- burg, hier te lande of aan onze grenzen nog niet vertoond. Dit geldt ten minste met zekerheid van onze provincie; alle punten, die hier van belang zouden kunnen zijn, zijn lot dusver geheel vrij gebleven. monopolie wordt verklaard. In de memorie van toelichting wordt geklaagd dat de in Frankrijk ingevoerde luciferbelasting zoo veel minder levert dan men bij de invoering meeiite te verwachten, en wordt deze teleurstelling vooral toegeschreven aan de moeijelijkheid van controle en de aanwezigheid van geheime luciferfabrieken. Alleen een staats-monopolie kan daaraan een einde maken en aan de schatkist de ontvangst verzekeren welke haar toe komt. In de tweede plaats wijst de regering op het gevaarlijke der luci fers, sedert wier gebruik de branden vertienvoudigd zijn, en zij beroept zich derhalve tot verdediging van den voorgestelden maatregel zoowel op overwegingen van publiek nut als op financiële motiven, terwijl zij ten slotte doet uitkomen dat het voorgestelde monopolie de verbruikers waarborgt tegen eene prijsverhooging van het artikel met meer dan de opgelegde belasting. Volgens le Bien Public zal met den aanvang der volgende week het grootste gedeelte der ambtenaren van de dep. van justitie en van oorlog van Ver sailles naar Parijs overgeplaatst worden. Te Versailles zal Zaturdag morgen in de kapel van het paleis eene plegtige dankdienst worden gevierd wegens het welslagen der leening. De republikeinsche partij tracht met alle kracht den schitterenden uit slag der leening tot haar voordcel aan te wenden. De Temps zegtHet succes der leening heeft tot een belagchelijkcn penncstrijd aanleiding gege ven. Sommigen bewerendat de schitterende uilkomsten enkel aan de republiek toe te schrijven zijn. Anderen zien in het resultaat een bewijs van het groote crediet, dat Frankrijk, afgescheiden van den regeringsvorm, overal vindt. Over en weer worden die stellingen volgehouden, de een wil den ander niet toegeven. De waarheid ligt noch geheel in de eene, noch in de andere stelling. De kapitalisten hebben Frankrijk hun geld niet ge leend uit liefde voor zijn tegenwoordigen staatsvorm, en, van den anderen kant, mag men gerust zeggen dat onze republiek noch aan de Franschen noch aan de overige natiën van Europa dien schrik heeft ingeboezemd welke de monarchalen, reeds op het hooren uitspreken van haar naam, schijnen te gevoelen. De waarheid is dat Franschen en vreemdelingen ons hun geld hebben toevertrouwdomdat wij eene vlijtige natie en omdat wij eerlijk zijn, en voorts omdat die eigenschappen nooit zoo schitterend aan het licht gekomen zijn als thans. Frankrijk is bezig aan de wereld het bewijs te leverendat het onder een republiek kan levenzonder daarom zijne traditioneele begrippen van nationale eer te verzaken, en zonder de voorwaarden van orde en veiligheid te miskennen, die de grondslagen van het bestaan der volken uitmaken. In dien zin kan men, zonder snoeverij of partijgeest, gerustelijk zeggen, dat de eer der uitkomsten van eene lee ning, die zonder voorbeeld is in de geschiedenis, op rekening van hel repu blikeinsche gouvernement moet gesteld worden. Het Journ. des Déb.den uitslag der leening besprekende, zegt: Wij weten zeer goed wat van de 40 milliarden, die men ons brengt, moet wor den afgetrokkenwelk aandeel de winzucht in deze operatie hééft gehad. Wij, van onze zijde, hebben de geriefelijkheden zeer afgekeurd, die men noodig geacht heeft aan de buitenlandsche inschrijvers te moeten verschaf fen; maar hoewel wij gaarne gezien zouden hebben, dat men al het moge lijke gedaan had om Active elementen te werenmoeten wij noglans erken nen, dat de uitkomst der operatie voorbeeldeloos en beslissend is, en dat vooral de buitenlandsche deelneming de algemeene verwachting heeft over troffen. Hel blad zegt verder, zich geene illusiën te maken, en niet in den waan te verkeeren, dat de renteniers in Engeland, Nederland en Belgie door edelmoedigheid voor de Franschen zouden zijn gedreven. Zij zijn door premiën en door het uilzigt op eene spoedige rijzing der nieuwe schuld verlokt. Dit neemt evenwel niet weg, dat Frankrijk den buitenlandschen inschrijvers welmeenend dank verschuldigd isdank voor het volle en uit gestrekte vertrouwenhetwelk zij het wel hebben willen betoonendank inzonderheid, wat de Duitsche speculanten betreft, voor de hulde, die zij aan het crediet, de wijsheid en de toekomst der door hen beoorloogde natie hebben willen brengen. De gemeenteraad van Parijs heeft gelden beschikbaar gesteld voor het bouwen van twee nieuwe Protestantsche kerken. Aan een der regtbanken van Parijs heeft dezer dagen een zonderling incident plaats gevonden. De heeren Iwan de Woestyne en Rancbenevens vier anderen, werden geregtelijk vervolgd, wegens deelneming aan een twee gevecht in het bosch van Vincennes. De heer Ranc is lid van den Parij- schen gemeenteraad, de heer Iwan de Woestyne hoofdredacteur van den Eclair. Het duel werd veroorzaakt door een artikel van den Eclair, be titeld: »Un coup d'état manqué," waarin de radicale minderheid van den 1 gemeenteraad der hoofdstad beticht werd, een complot te hebben gesmeed om de bestaande orde van zaken omver te werpen. In de République Frangaise verklaarde de heer Ranc de mededeelingen van den Eclair voor logenachtig. Dit blad handhaafde nogtans zijne beweringen, waarop eene hernieuwde logenstraffing volgde. De heer de Woestyne wist toen geen beter argument te vinden, dan dat van het zwaard. Hij zond den heer Ranc twee getuigendie van zijn kant eveneens twee getuigen stelde. De ontmoeting had even buiten Parijs plaats. De heer de Woestyne werd lot twee malen toe gewond, en toen verklaarde men, dat de eer voldaan was. PROGRAMMA V.W JII/.IEKIITVOEIIIVGEN. Musis Sacrum. Op Zondag 4 Augustus, des namiddags te half twee, door het corps Muziekanten van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester J. K. H. Muller. le Afd. 1. «Soldaten-Lieder", Marsch, Piefke; 2. Ouverture: "Les Diamants de la Couronne", Auber; 3. Geraldinen-Walzer, Godfrey; 4. "La Carita", Koor, Rossini. 2e Afd. 5. Ouveriure: "Zampa", Herold; 6. Myrthenfest-Polka, Heinsdorf; 7. Fan tasie: "La Vie Parisienue", Offenbach; 8. "Flick und Flock", Galop, Hertel. Zomerzorg. Dingsdag 6 Augustus, des avonds ten half zeven ure, directie H. Völlmar. le Afd. 1. "Marche Triomphale", Raif; 2. Ouverture van de opera "Le Prétendant", Kiicken; 3. Scène, enlremèlée de "Chants Nationaux Dalmatiens", Suppé; 4. Impromptu sur "La Mazurka de L'Etoile du Nord", Dunkier; 5. Fantasie uit de opera van Boieldieu: "La Dame Blanche", Buyssens. 2C Afd. 6. Ouverture "d'Egmont", Beethoven; 7. "Ro mance" (Solo voor Clarinette), Beethoven; 8. "Air d'Eglise" (1667), Slra- della; 9. Fantasie over motiven- uit de opera van Verdi: "Jérusalem", Dunkier; 10. Marsch op het Lied "O God! verlaat mijn Neerland niet", Götz. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRAB3E.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6