BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 5 Augustus d&72, J°. d83. BUITElNLANDSCHE BERIGTEN. De predikbeurten in het kamp te Millingen zullen naar men thans met zekerheid verneemt voor de militairen der protestantsche godsdienst worden vervuld, als: (Zondag 18 Augustus) door dr. van Koetsveld, predikant te 's Gravenhage(Zondag 25 Augustus) door dr. Rutgers van der Loelf, predi kant te Leiden; (Zondag 1 September) door d». Deeleman, predikant te Rot terdam; en (Zondag 8 September) doords. Oort, predikant te 's Gravenhage; zullende de godsdienst der roomsch-katholieke militairen in het kamp op bovengemelde Zondagen worden vervuld door den heer Maas, pastoor te Putten. Te Amsterdam is overleden de heer J. A. Smits, apostolisch protono- tarius, hoofdredacteur van de Tijd, en te 's Hertogenbosch de heer mr. C. J. van Heusden, president van het prov. geregtsliof van Noordbrabant. Voor het prov. geregtsliof van Noordholland zal op 6 Aug. aanst. te- regt staan H. J. A. Bos, oud 28 jaren, metselaar, van Amsterdam, terzake van moedwilligen doodslag, na reeds te voren tot een gevangenisstraf van langer dan een jaar te zijn veroordeeld geweest. Uit de acte van beschul- ging blijkt, dat hij. in beschonken toestand, op 31 Maart jl.in eene tap perij is binnengedrongen, en den kastelein, die hem daaruit verwijderd had, moedwillig met een mes een steek in het regter dijbeen toegebragt heeft, ten gevolge waarvan deze veel bloed verloren heeft, dienzelfden dag in het gasthuis ter verpleging opgenomen en in den nacht van 6 of 7 April daaraanvolgende aan de bekomen wonde is overleden. De beschuldigde zegt, wegens den staat van dronkenschap waarin hij verkeerde, niets van de zaak te weten. Eergisteren heeft de zendingsvereeniging der Moravische gemeente te Zeist haar gewoon jaarfeest gehouden. Het verslag en de brieven van het hoofdbestuur te Berthelsdorf, van de zendelingen Bechler en Clemens, uit Zuid-Afrika en Suriname, werden voorgelezen. De toestand der zending was over het algemeen gunstig, en men mogt zich over ruime giften in het afgeloopen jaar verblijden. In Labrador bestaat de zending nu reeds 100 jaren. In Suriname zagen de zendelingen niet zonder eenige bezorgheid den tijd te gemoet, dat de regering hare hand geheel en al van de vrijgemaakte negers zou terugtrekken. In Australië namen bij de inlandsche bevolking op de zendiugsstations de geboorten niet af maar toe. liet woord werd in deze bijeenkomst gevoerd door de hh. Witteveen, van Ermelo, Weisz, van i Haarlem, Cohen Stuart, van Rotterdam, ten Kate, van Amsterdam, Chan- tepie de la Saussaye, van Rotterdam, en Doedes. van Ochten. Voor eenigen tijd verdween de knecht van dr. R. te Hardenbcrg. Men veronderstelde dat die persoon verdronken zou zijn. Thans na eene afwe zigheid van twaalf dagen is hij terug gevonden en wel in de schuuraldaar verborgen in het stroo, waar hij altijd, gedurende de brandende zomerhitte der laatste dagen, vertoefd heelt. Volgens zijne eigene verklaring heeft hij zich aanvankelijk willen verdrinken, doch op het beslissende oogenblik ont zonk hem de moed en is hij teruggekeerd en in het stroo gekropen. Des nachts verliet hij zijne schuilplaats om in den aangrenzenden tuin bessen en frambozen te plukken, zijn eenig voedsel gedurende al dien tijd. De ge neesheer moet verklaaid hebben, dat hij het geen 24 uur in dien toestand meer had kunnen uithoudeu. Te Putten is Dingsdag 11. de woning van J. Geurts afgebrand; zijne vrouw is in de vlam omgekomen. Niettegenstaande waarschuwingen ging zij de brandende woning binnen om nog een bed te redden. De brand is waarschijnlijk ontslaan door eene kat, die bij het vuur had gezeten. Te Milligen is Maandag 11. eene boerderij met stallingen en schuur, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, afgebrand. 3 kalveren, 12 varkens, de geheele roggeoogst en 50000 kilogram hooi werden mede een prooi der vlammen. Te Almelo is een man in de vorige week door de hevige hitte plotse ling krankzinnig geworden, aan de gevolgen waarvan hij den volgenden dag is overleden. De aanvoer van aardappelen aan de markt aldaar is tegenwoordig zeer groot, waardoor de prijzen dan ook dalende zijn. zoodat ze laatstleden Dingsdag tegen 60 cent het schepel werden verkocht. Zelfs zag men tusschen een paar verkoopers een wedstrijd wie ze het goedkoopste dorst te verkoopen, het welk zoo ver liep dat ze ten laatste voor 25 cent het schepel werden aan geboden. De policie kwam echter tusschen beiden daar liet anders waar- schjjnljjk op een kloppartij zou zijn uitgeloopen. 's GRAVENHAGE, 3 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. H. Schmasengewe zen consul van Baden te Rotterdam, tot het aannemen van het ridderkruis lc kl. der orde van den Zahringer Leeuwhem door den groothertog van Baden geschonken; aan den heer J. N. Anslijn, vice-consul der Nederlanden te Alexandriatot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van Medjidieh, hem door den Sultan van Turkije geschonken; en aan den met verlof in Europa aanwezigen officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Ned. Indië G. J. Wienecke, tot het aannemen van het ridderkruis le afd. der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, hem door den Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Door Z. M.' is benoemd tot burgemeester der gemeente Maasniel de heer Th. H. Wackers, en tot burgemeester der gemeente Voorst de heer jhr. mr. J. van der Feltz. Tot schoolopziener in het negende schooldistrict van Zuidholland is benoemd de heer mr. A. H. van Tienhoven, te Gorinchem. Door Z. M. zijn benoemd tot leeraren bij de rijks- hoogere burger scholen: te 's Hertogenbosehde heer F. A. W. Schaefer; te Helmond, de heer E. L. Schaefer; te Zwolle, de heer K. van Tuinen Hz.; te Groningen, de heer A. D. Hagedoorn en de heer dr. M. Hesseling; te Sappemeer, de heer G. Noording; te Warfïum, de heer P. Ritsema Bos; te Middelburg, de heer P. H. van Moerkerken. De officier van gezondheid le kl. W. Ruysch, wegens ziekte uit O. I. in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft, krachtens art. 5 van het kon. besluit van 5 October 1841, den heer dr. J. N. Ramaer, geneesheer te 's Gravenhagebenoemd tot inspecteur der gestichten voor krankzinnigen. De heer A. J. M. Ledeboer, commies 2de klasse aan het postkantoor te Rotterdam, is belast met de directie van het postkantoor in het kamp te Milligen. Z. K. H. de prins van Oranje is gisteren avond van zijne inspectie reis in de residentie teruggekeerd. De Ned. werklieden-vereeniging hield gisteren avond wederom eene algemeene vergadering, waarin de voorzitter, de heer mr. H. Beth, eenige voor de vereeniging belangrijke mededeelingen deed. De inschrijvingen in de geldleening waren in den beginne zeer matig en beliepen nog geen ƒ20000, maar nadat eene tweede circulaire was rondgezonden, waren de inschrijvingen zoodanig toegenomen, dat thans gevolg zou kunnen worden gegeven aan het plan tot het bouwen van woningen. De heer Potter had 40 aandeelen in die leening genomen. De vereeniging was in het bezit ge komen van grond in de Sumatra-straat, waarop 38 woningen zouden kunnen worden gebouwd. Eene prijsvraag daarvoor was uitgeschrevenmaar daarop was slechts ée'n antwoord ingekomen, waarvan door beoordeelaars wel de verdiensten werden erkendmaar waarvan de toepassing niet kon worden aanbevolen; de begrooting toch ging de krachten der vereeniging te boven. Den inzender van het antwoord, het lid Hanselaar, was eene premie toege kend, onder dankbetuiging voor hetgeen hij verrigt had. Eene tweede inge komen teekening van een arehitect buiten de staddie mede veel verdiensten hadkon ook niet baten, daar daarbij op beneden- en bovenwoningen werd gerekend, terwijl het doel is afzonderlijke woningen te bekomen. Een ge combineerde vergadering van het bestuur met de commissie van toezigt had ten gevolge, dat binnen weinige dagen het bestuur in het bezit gesteld werd van eene teekening, waarvan de voorzitter verwachtte, dat het oordeel der vergadering eenparig zou zijn met het oordeel van het bestuur. Den ver vaardiger, den heer Hooft, meesterknecht van den heer van Lith, werd daarvoor de innigste dank toegebragt. De teekeningen werden ter inzage van de leden aangeboden, waaruit bleek, dat elke woning zal bevatten: een voorkamer, eene achterkamer groot 18 meter, een snuivertje en pri vaat en daarachter een klein bleekveldterwijl boven een afgeschoten kamer zal zijn, waar de werkman nog iets zal kunnen verrigten, verder een zolder en een doelmatig daargestelde kelder; de vier woningendie met hunne ach tergevels tegen elkander komenzullen over eene pomp kunnen beschikken. Het oordeel van bevoegden was eenparig, zij konden het plan gerust aan bevelen. De heer Hooft kon de stellige verzekering geven dat elke woning steUig niet meer dan ƒ950 zou kosten, waarvoor hij bereid is ze zelf aan te nemen. Ten aanzien van de huishuur zeide de voorzitter, dat elke wo ning voor ƒ1.20 a ƒ1.25 per week zou kunnen worden afgestaan. Als commissie van toezigt op de bouwerij werden benoemd: de penningmeester de Wit, de teekenaar Hooft en het lid der vereeniging de Zwet. Te Scheveningen is het berigt ontvangen dat de matroos Arie Bal, echtgenoot en vader van vier kinderen, nabij de Schotsche kust is over boord geslagen en verdronken. BELGIË. Te Turnhout hebben dezer dagen ongeregeldheden plaats gehad. On geveer 500 wevers, die het werk gestaakt hadden, trokken met hunne vrouwen door de stad, om hen die nog werkten over te halen zich bij hen aan te sluiten. Des avonds werd hunne houding dreigender, zoodat de burgemeester hen sommeerde uiteen te gaan. Aan die sommatie werd niet voldaan. De gendarmes maakten zich dus gereed om de wevers met geweld uit elkander te jagen. Maar tenaauwernood zagen de arbeidstakers daartoe aanstalten maken, of de gendarmen werden begroet met een regen van sleenen, waardoor velen gewond werden. Eenige wevers werden aangehou den. Ten 9 ure telegrafeerde men naar Antwerpen om versterking, waarop 14 gendarmes en 150 soldaten naar Turnhout kwamen, en er in slaagden de arbeidstakers in bedwang te houden. ENGELAND. LONDEN, 2 Augustus. De geheime raad heeft, blijkens eene annkondiging in de London Gazette, het besluit genomen dat alle uit Duitschland en Sleeswijk-Ilolstein in Engeland ingevoerde runderen, geiten en schapen, binnen tien dagen na de ontscheping, in de haven van aankomst moeten geslagt worden. De correspondent van de Times te Genève verzekert dat alle geruchten omtrent beslissingen, welke door het scheidsgeregt zouden genomen zijn, uit de lucht zijn gegrepen, daar het geheim aangaande de handelingen van dat ligchaam streng wordt volgehouden. Hij deelt alleen mede, dat bij de leden van het scheidsgeregt de verwachting bestaat dat de werkzaamheden behoudens onvoorziene gebeurtenissen omstreeks half September afgedaan zullen zijn. De heer Augustus Smith, eigenaar van de Scilly-eilandenis te Ply- moulh overleden. Deze eilanden-groep bestaat uil 140 eilandjes en rotsen, wier gezamenlijke oppervlakte op 2256 hectaren wordt geschat. Volgens berigten uit Zuid-Amerika is de vrees voor een oorlog tus schen Brazilië en de Argcntijnsche republiek veel verminderd. De oorlog tusschen Salvador en Honduras is geëindigd. FKANKRÏJH. Reeds is gemeld dat de regering bij de nationale vergadering eene wets- voordragt heeft ingediend, waarbij de vervaardiging van lucifers tot staats

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5