dronken. Hij had zii.li in weerwil van gedane waarschuwing op eene ge vaarlijke plaats begeven. Door den gemeenteraad van Sneek is besloten nog een tweede wol markt ie houden, daar de ervaring geleerd heelt dat écne niet voldoende is. Die markten zijn nu bepaald op den eersten en derden Woensdag der maand Junij. Te Raamsdonk is Zondag nacht de bliksem in eene huizing geslagen, die daardoor in brand werd gezel. Twee huizen met schuren zijn geheel vernield; ongeveer honderd duizend kilo's hooi. eene partij granen, bouw- mansgereedsehappen en bijna <lc geheele inboedels zijn mede een prooi der vlammen geworden. Ook Ie Hade sloeg de bliksem in bij een schoenmaker. Het huis werd een prooi der vlammen. Te Oosterhout sloeg de bliksem in den torenzonder er brand te veroorzaken en in twee huizenwaarvan een is afgebrand en het andere door spoedige blussching behouden bleef. Dc Heerenpcel, een veen, nabij Boxmeer, staat sedert eenige dagen over eene uitgestrektheid van 3(1 a 40 hectaren in brand. Dc brand is schijnbaar nietig. Men kan het bijna niet merken: alleen de bovenste mul gloeit; de turf, die er op stond en aan verschillende eigenaren toebehoorde, is grootendeels verbrand; aan blnsschen valt niet te denken, men heeft dit wel beproefd, doch er is geen water en door er grond op te gooijen, zag men in, dal de brand verergerde. Overigens beslaat cr geen dadelijk ge vaar; men heeft door greppels den brand zooveel mogelijk afgebakend. De grond is goed vochtig, zoodat de brand niet diep kan doordringen. Berigten uit Paramaribo van 2 Jtilij melden dat officiële mededeeling is gedaan dat de heer 11. Stewart, oudste lid van de firma Gladstone Wyl- lie en C" te Calcutta, is aangewezen als Nederlandse!) agent aldaar voor de zaken betreffende de emigratie van vrije arbeiders uit Brilsch-Indië naar Suriname, en dat de Engelsche regering daaraan hare goedkeuring heeft gehecht. De kolomalc staten hebben zieh in hunne afdeelingen bezig gehouden met liet onderzoek van de koloniale begrooling voor 1873. 0. a. is daarbij ge wezen op de groote wijziging en vereenvoudiging, die de werkkring der districtscommissarissen den l,l,° .lulij van dat jaar zal ondergaan, waarom men de posten deswege slechts voor een half jaar wenschlc nitgelrokken te zien. De aandacht werd gevestigd op het gebrekkige van de uitoefening der notariële praktijk in de builendistriclen. Nopens de middelen werden verschillende inlichtingen gevraagd, o. a. over de opmerking, dat de bosch negers. ten gevolge van den iiigevoerden accijns op hel binnenlandsch gedis tilleerd. op last van hun opperhoofd niet meer ol althans zeer zelden met hout afkomen en weinig of geen spiritus meer inkoopen om naar hunne woonplaats mede te nemen, 's GRAVENIIAGE. 31 Julij. De Staatscourant bevat thans de benoeming van jhr. mr. J. L. .1. II. A. Heldcwicr tot minister-resident bij liet Tniksche hof en van den heer mr. W. F. H. von Weekherlin, lot raad van legatie tijdelijk werkzaam bij liet gezantschap aan liet hof van Italië. Voorts zijn de lib. jhr. mr. D. A. W, van Tets, M. Rochusscn en jhr. mr. K. W. P. F. Gericke van Hervvijnen, thans attache's bij het Ned. corps diplomatique, benoemd tot secretarissen van legatieen is de heer J. W. van den Broek benoemd tot kanselier bij het gezantschap in Japan. Tot notaris te Üoltgcnspiaat is benoemd de heer mr. A. J. C. van Weel, advocaat en eand.-notaris aldaar, en tot nolaris te Maasbommel de heer C. M. J. Weyn, cand.-notaris. thans burgemeester te Dreumel. De luit. ter zee 2r Id. L. Voute, dc officier van administratie 2' kl. H. K. J. van den Bussclic en die der 3e kl. J. Gallas, uit O. I. teruggekeerd, alsmede de luit. ter 2' kl. D. C. Krier en de officier van administratie 3e kl. J. L. Kroeze, respect i veil jU dienende aan boord van iiet stoomschip de F alk en monitor Krokodil, worden op non-activiteit gesteld. De beide laatstge noemden worden vervangen door den luit. ter zee 2e kl. 11. F. Konwenberg en den officier van administratie 3' kl. M C. Hazenberg. Aan boord van het wachtschip te Willemsoord wordt geplaatst de officier van administratie 3» kl. W. D. .1. Bezemer. De uitslag van de gisterenwegens de vermeerdering der bevolking alhier gehouden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad was, dat zijn ingekomen 1186 stembillellcn. Daarvan werden 16 van onwaarde verklaard; het aanial geldige bedroeg alzoo 1176. Hiervan erlangden de liii. A. P. Godon. 471; mr. C. van Bell, raadsheer in het hof van Zuidhol land, 469; nr. J. J. van Geuns, schoolopziener. 429. en J A. Keurenacr, 405; tnssehen welke vier heeren eene herstemming moei plaats hebben. De candidaat van dc r. k. kiesvereeniging »Regt voor Allen", de heer G. H. A. N. Rietstap, bekwam 267 stemmen; de overigen waren op verschillende personen uitgebragt. Dij de boekhandelaars van Goiverdingc en Gerretsen alhier ligt Ier tceke- ning een adres van den minister van justitie, waarbjj verzocht wordt liet houden van het congres der Internationale op Nedcrlandschen bodem te verbieden. BUITEN LAN USUI IK BEIUUTEiN. FKASKKtJH. Betreffende de leening worden de volgende bijzonderheden medegedeeld, fn Eizas-Lolharingen was ingeschreven: te Metz voor ruim 2, te Colmar voor ruim I. en door de bank van Élzas-Lol haringen Ie Straatsburg, na- j mens 4692 verschillende personen, voor 3% miliioen. Van de biiilenlandsche steden wordt eene inschrijving vermeld van liet bankiershuis Bleichröder te Berlijn voor een kapitaal van 487 mi lioen, terwijl te Kopenhagen voor 4, j te Frankfort voor 21 en te Brussel voor bijna 2 miliioen rente ingesclire- j ven werd. Te Parjjs is een aanzienlijk cijfer verkregen door een groot I aantal kleine insclirijvingen. De verschillende bureaux, waar de inschrijving was opensegU'Wwaren reeds van den avond van den 27st,n dezer af be legerd door personen uil de burger- en arbeidende klassen, welke op de straat het uur van liet openen der kantoren afwachtten. Zondag morgen teil 7 ure werden de bureaux geopend. Voor het eerste nummer van volg orde is aan sommige mairiën 100 fr. betaald, bij eene soort van veiling, waarbij met 20 fr. tegelijk werd opgeboden. Het groote succes der leening wordt door de republikeinen geëxploiteerd als zijnde de bevestiging der republiek en liet bewijs van het groote ver trouwen dat in haar gesteld wordt. Door den lieer Eymard-Duvernay is liet volgende wets-ontwerp bij de nationale vergadering ingediend Art. 1. De nationale vergadering, zich gedragende naar de door haar goedgekeurde verklaringen, welke door den lieer Thiers te Bordeaux zijn af gelegd; en voorts in overweging nemende dat er eene ernstige politieke noodzakelijkheid aanwezig is om 's lands regering op vaste grondslagen te vestigen, verklaart dal cr zoo spoedig mogelijk aigemeene verkiezingen zul len plaats hebben voor dc zameiistelling eencr constituerende vergadering. Art. 2. Dc nationale vergadering zal zich, bij het hervatten barer zit tingen, allereerst en uitsluitend bezig houden met het budget voor 1873, even als met de wel lot organisatie van het leger; zij zal even eens zoo spoedig mogelijk hel onderzoek ten einde brengen, hetwelk zij door hare verschillende cnquèle-commissiën ondernomen heeft. Daarna zal zij de kie zers oproepen tegen dc maand Febrtiarij 1873, of vroeger. Art. 3. Tot op liet tijdstip, waarop dc nieuwe Constituerende vergadering zal bijeen komen, zal, in geval van vacature ol ontstentenis van het uit voerend gezag, liet presidentschap der republiek regtens worden waargeno men door den president der nationale vergadering, welke onmiddellijk als zoodanig zal worden vervangen." Omtrent de werkstaking der mijnwerkers in het noorden, verneemt men dat in de mijnen van Anzin de arbeid in liet geheel niet gestaakt, dat in die van Üoucliy het werk hervat is, en dat te Aniclie de arbeid waar schijnlijk eerstdaags hervat zal worden. In Pas-de-Calais zijn nog slechts twee mijnen in grève: die te Marie en die te Caroin. Te Hénin-Liétard en te Billv-Montigny zijn geene nadere ongeregeldheden voorgevallen. Over het geheel genomen is derhalve de toestand niet ongunstig. ZWITSERLAND. Op goede gronden verneemt men dat bij eene pauselijke bul het kan- Ion Gcnèvc van liet bisdom Lausanne afgescheiden en tot een afzonderlijk bisdom is verheven met den lieer Mermillod aan hel hoofd. Volgens vroegere overeenkomsten moest liet kanton Gcnéve «ten eeuwigen dage" aan het bis dom Lausanne toegewijd blijven. De oprigiing van een nieuw bisdom Genève onder liet bestuur van den tot werkclijken bisschop verheven bisschop van Hebron in partibus infidelium, op zich zelve voor Zwitserland een belang rijk feit, is nog te gewigtiger, daar al dc bisschoppen van Savoye alsmede die van Freiburg aan den nieuwen bisschop van Genève ondergeschikt zui len zijn. Zoo zal dan Genève, de stad van Calvyn, thans een hoofdzetel van het ultramontaansche katholicismus worden. Zoo als de zaken thans staan, schrijft men uit Bern, zal van den kant van den bond tegen deze nieuwe demonstratie van Rome niet veel gedaan kunnen worden. DVITICHLAND. Voor deexpeditie der commissie tot onderzoek der Duitsclie zeeën is het advysvaarluig l'ommerania beschikbaar gesteld. Die commissie heeft aan boord van dat vaartuig hare reis van Kiel uit den 2!i»t,n Julij aanvaard. Zij gaat eerst door den Grooten Belt, liet Kattegat, het Skagerrak, langs de Deensche of Zweedsche kust, volgt de Noorweegsclie kust tot omstreeks Bergen, stevent dan naar de Shetlands-eilanden en verder zuidwaarts langs de Schotsche en Engelsche kust, bezoekt de Üoggersbankdoorkruist dc Noordzee tot aan Dover, zet vervolgens koers naar de Nederlandsche kust om de visscherijen aldaar te bezoekenen blijft dan ecnigen tijd voor de kust van Hanover en Sleeswijk-Holstein. Vervolgens worden de vischplaatsen aan de kust van Jutland bezocht, waarna de expeditie door het Kattegat en den Belt naar Kiel terugkeert. Zij staat onder de leiding van den hoog- lecraar Meijer uit Kiel; een zevental geleerden uil die stad. Bostock, Hanover en Berlijn neemt deel aan de reis, welke twee maanden zal duren. Te Berlijn zijn Zaterdag avond de ongeregeldheden, die men bedwon gen achtteop nieuw uitgebroken. Een menigte volks verzamelde zicli weder in de Bloemstraat. maar werd door de policie uiteengedreven. De menigte hereenigde zich in de Frankforterstraat en bezette het Andreas- pltin, maar ook van daar werd zij verdreven. De menigte beproefde toen bij den ingang van het Cnstrincr-piein eene barricade op te werpen. Het gelukte echter aan de policie, te gelijkertijd tegen de voor- en achterzijde der versperring op te rukken en de oproermakers te verdrijven. Deze trok ken nil na3r de Bloemstraat terug De policie zette hen achterna, en vond daar de daken bezet met mannen, vrouwen en kinderen, die onmiddellijk zoodanig met stcenen begonnen te werpen, dat het hoogst gevaarlijk werd verder voort te dringen. De policie stormde eenige huizen binnen, vanwaar de meeste steenen werden geworpenwaarna het spoedig gelukte verschei dene belhamels in handen te krijgen. Inmiddels had een complot van ongt- veer 1000 personen in eene andere straat liet huis van een der poli» beambten bestormd en een aanvang gemaakt met liet af te breken. Onmid dellijk snelde eene afdeeling te paard daarheen en verijdelde de verdere uitvoering. Doch nu stroomde het volk, schreeuwende en tierende, andere wegen uit. sloeg overal de vensterruiten aan stukken en maakte zulk e« rumoer, dat er militaire hulp moest worden ingeroepen. Daar de dragon ders in dc Alexander-kazerne gereed stondenwaren deze op het eerstf sein in aantogt en sloegen met de sabels zoodanig op de menigte in.il>1 het volk aan alle kanten uileensnelde en de rust weldra hersteld was. I|( schade, door de ongeregeldheden veroorzaakt, is aanzienlijk en komt voor rekening der slad. Het gerucht loopt dat de groothertog van Hessen in het huwelijk

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2