m: i it stiii: c OUBANT. DONDERDAG 1 AUGUSTUS. ST ADS-BERIGIIT EN. 187*2. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expcditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertcnticn voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, IstbeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Ëreslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 30"«"> dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het patenlrecht, over het diensljaar 1872 en 1873, houdende aanslagen voor de wijken 7, 8 en 9, alsook restantenterwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leidei», 31 Juli 1872. STOFFELS, WethM. B. BINNENGAMKSCIIE MENIGTEN. LEIDEN, 31 Julij. De negende bloem van de Victoria regia zal zich denkelijk morgen (Don derdag) in den namiddag openen, en dan ook Vrijdag 'smorgens vroeg en tegen den avond open zijn. Gisteren namiddag werd op de Uiterste gracht een vijfjarig kind ver mist. Daar enkele personen het aan den waterkant hadden zien spelen, rees al spoedig hel vermoeden dat het in het water zou zijn gevallen, en na eenig onderzoek werd daarvan dan ook de trenrige ervaring opgedaan. Het kind werd levenloos opgehaald. Het Staatsblad n°. 82 bevat het kon. besluit van 23 Julij jl.tol na dere aanwijzing van de geneesmiddelenbedoeld in het vierde lid van art. 9 der wet van 1 Junij 1865, alsmede eene beschikking van den minister van biunenl. zakenwaarbij deze, eene commissie van deskundigen gehoord hebbende, heeft goedgevonden in te trekken de beschikking van zijnen ambtsvoorganger van 10 November 1865, en alsnu: 1°. vast te stellen de daarbij gevoegde lijsten van vergiften A en 1!met bepaling dat de genees middelen op lijst B vermeld, mits zij een duidelijk kenmerk dragen, desver- kiezende buiten de gesloten vergiftkasten mogen bewaard worden; 2" te bepalen dat de geneesmiddelen aangewezen op de daarbij gevoegde lijst C noch afzonderlijknoch vermengd met elkander of met andere zelfstan digheden mogen worden verkocht in geringer hoeveelheden dan op die lijst bij elk dier middelen is vermeld. Het sub n". 2 bepaalde is niet toe passelijk op apothekers en geneeskundigen, die lot het leveren van genees middelen bevoegd zijn; 3". te bepalen dat dit besluit in werking zal treden met ingang van 1 Augustus 1872. Aan het slot van de memorie van toelichting op de lijsten der genees middelen en vergiften bovenbedoeldzegt de door den minister geraad pleegde commissie van deskundigen; Bij de commissie is de gcwiglige vraag opgerezen; of niet door eene wijziging van Uwer Excellenlie's beschikking ten aanzien van deze lijst, voortaan beter zou kunnen worden gewaakt tegen het schromelijk misbruik van het verkoopen van zamengeslelde en z. g. geheime geneesmiddelen door onbevoegden Terwijl toch de bedoe ling der wel van 1 Junij 1865 en die van art. 30 in het bijzonder is, dat «geneesmiddelen" niet dan door «bevoegden" zullen worden afgeleverd, kan het aangewezen misbruik wel niet anders dan als ontduiking van de wet worden beschouwd. Indien ook de mengsels van de in deze lijst genoemde geneesmiddelenmet elkander of met andere zelfstandighedenmoglen kun nen worden begrepen in de van Uwe Excellentie door ons verlangde nadere ddiding dezer wet, zou dat misbruik voor een groot deel kunnen worden gekeerd, vermits de meesten der te koop gestelde geheime of volksgenees middelen zelfstandigheden bevattendie op deze lijst staan uitgedrukt. Wij onderwerpen daarom, met bescheidenheid, aan uw oordeel ons voorstel, om, in het hoofd van deze lijst, onder 2"., aansluitende aan de woorden «de volgende geneesmiddelen", toe te voegen: «noch met elkander, noch met andere zelfstandigheden vermengd." De commissie voor de tentoonstelling van Goudsche oudheden te Gouda beeft bekend gemaaktdat de dag der bijzondere bezigliging tegen entrée van 50 cents de persoon, met toelichtende verklaring van commissarissen, bepaald is op Maandag 5 Augustus a s.des namiddags van 1 tol 4 uur; dat op dien dag de tentoonstelling tegen de gewone enlrdc slechts van 10 lot 12 uur des voormiddags zal geopend zjjn; dal geene voorwerpen ter inzending aangeboden, meer worden aangenomen; dat van het te laat inge- zondene een afzonderlijk blad voor den wegwijzer zal worden gedrukt en daarbij voor denzelfden prijs worden verkrijgbaar gesteld, en dat later zal aangekondigd worden de dag, waarop den leden van de Ambachtsstands- vereeniging en anderen vrijen, en den werkenden stand tegen verminderden prijs toegang zal worden verschaft. De algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal dit jaar te Botterdam, in het departementsgebouw in den Oppert, den 14',f" Augustus, onder voorzitterschap van den lieer Joost van Vollenhoven, gehouden worden. Onder de te behandelen zaken komt een voorstel voor, om uit de fondsen der maatschappij ƒ10000 te bestemmen als subsidie aan het Nederlandscli looneelverhond, ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van oprigting eener tooneelschool; een voorstel van Leiden en'Rotterdam om te bepalen dat van de 12 leden van het hoofdbestuur 4 leden uit departemen ten buiten Amsterdam zullen gekozen worden; een voorstel van Leiden, om liet volgende jaar de algemeene vergadering te ontvangen. Tevens stelt Leiden eene wijziging der wet voor omtrent de plaats der bijeenkomst van de algemeene vergadering. Het belangrijke verslag omtrent de onderwijzers- bezoldigingen zal mede een punt van discussie uitmaken. Bovendien zijn door het hoofdbestuur eenige punten, het onderwijs en deweezenverplcging betreffende, Ier bespreking opgegeven. De commissie van examen voor apothekers-leerling, zitting houdende te Meppelheeft als zoodanig toegelaten: H. II. F. van Maasbergenvan Zwolle; J. F. Selhorst, van Steenwijk; J. Keizer, van Leeuwarden, en C. Neeters, van Utrecht. Van de 40 tot hiertoe geëxamiueerden zijn 34 geslaagd. Men schrijft uit Utrecht aan de Standaard-. Door de commissie, be noemd in de voorloopige vergadering tot oprigting van een anti-schoolwet verbond, is op den bepaalden lijd, 25 Julij, eene vergadering tot vaststel ling der statuten van het verbond uitgeschreven. In deze vergadering waren wederom belangstellende vrienden der vrijheid van onderwijs opgekomen. Met zorgvuldigheid werd op nieuw de, in de artikelen opgenomen, basis van het verbond besproken en met eene kleine wijziging in den vorm vast gesteld. Daarop werden de overige artikelen der statuten besproken en aap- genomen. Ten slotte werden de statuten in hun geheel aangenomen. De oprigting van liet anti-schoolwet-vcrbond is alzoo een feil. Voorloopig tot op de eerste algemeene vergadering, in October 1872 te bonden, zullen de zaken geleid worden door eene commissie, bestaande uit de hh. prof. mr. B. J. L. baron de Geer van Jutfaas, J. Verhocve Il.Czn., R. Husen cn J. Wolbers. Het definitief bestuur, uit zeven leden bestaande, zal doof de ver gadering in October gekozen worden. Aan den schietwedstrijd in het kamp tc Wiesel, nabij Apeldoorn, zul len, naar men verneemt, deelnemen 49 vereenigiugenof 14 hoofd-officie- ren. 188 officieren eu 1050 onderofficieren eu manschappen. Niets wordt gespaard om liet den schutlers cn bezoekers van het kamp aangenaam te maken. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning der Belgen lot officier der Leopolds-orde benoemd den hoogleeraar E. H. vou Baumhauer, secretaris der iloliandsche maatschappij van wetenschappen. Naar men uit Maassluis meldt is het vermiste koffertje met de effecten enz., afkomstig van den ter zake van krankzinnigheid verpleegdwordendeu predikant 1'. J. B. Laan, in handen van de justitie. Donderdag 11. had een reiziger, die van Haarlem naar den Helder ging, een koopman te Üirkslioornde roekeloosheid om op de hoogte van Zijde wind, waar de trein zijne volle vaart heeft, uit den wagen te springen, om een uur gaans loopen te voorkomen. Hij is er met eene hoofdwond afgekomen, maar heeft de plegtige verzekering gegeven, zulk een sprong nooit meer te zullen beproeven. -- Zondag nacht is de toren der lierv. kerk te Wageningen door den bliksem getroffen, welke, na eerst den afleider gevolgd te hebben, door den toren in de kerk is gevallen, zonder evenwel andere schade te hebben toegebragt dan de vernieling van eene. zich in die kerk bevindende wijzer plaat, benevens enkele andere beschadigingen. Men vermoedt, dal door een gebrek in den afleider de goede geleiding is verbroken geworden en de blik sem liern daardoor uiet is gevolgd. Te Deventer is een jongmensch van 20 jaren de veel belovende zooa van den logementhouder Horsiink aldaar, bjj het baden in den IJsael ver-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1