LEIOSCHE m ('01 KA.\T, 187*2. V. 17 U. WOENSDAG 31 JULIJ. ST ADS-BERICHT E!V. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.56 jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck Frankfort a, M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, W'eenen, Praag, Bazel, ZürichSt. Gallen, Gcnève en Lausanne PATS: n T?L ADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873 voor de wijken 1, 2, 3 en 4, bij hét Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijndagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf lol twee uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides, 30 Juli 1872. STOFFELS. WethU. B. M.WALAMÏSCUK IJKKIGTEM. LEIDEN, 30 Julij. In de volgende maand, de juiste dag is nog niet bepaald, zal er op de zwem- en bad-inrigting Rijnzigt een algemeene zwemwedstrijd worden gehouden. De zorgen, die de verdienstelijke directeur, de heer Kramer, ten allen tijde veil heeft om deze inrigting aan haar doel te doen beantwoor den. de degelijke wijze, waarop aan zijne inrigting onderwijs in de zwem kunst wordt gegeven, waardoor zij onder hare leden een tal van uitstekende zwemmers lelt, waarborgen den goeden nitslag van dit plan. De aankoop van prijzen echter en de vele kosten aan de uitvoering van een dergelijk plan verbonden heeft eenige heeren leden doen besluiten zich tot eene commissie te vormen om zoo veel mogelijk dit streven van den directeur te ondersteunen. Deze commissie zal daarom op verschillende sociëteiten en op Rijnzigt zelve inleekenlijsten doen nederleggenopdat ieder, die in dezen wedstrijd belang mogt stellen en daartoe mogt willen mede werken, er ook in de gelegenheid toe zoude zijn. Wij juichen het plan toe en vertrouwen ook dat het door Leidens ingezetenen krachtig zal worden gesteund. De milicien-verlofgangers in deze provincie, die op den J3d™ en 22"™ Aug. e. k. onder de wapenen moeten komen, behooren, voorzooverre zij zich niet regtstreeks naar hunne corpsen begevente 's Gravenliage te wor den verzameld op Dingsdag den 13,l,n Aug. a. s. in de Koekamp; des voor- ttiddags ten 9 ure de miliciens van het 3® reg. infanterie, bestemd voor Vlissingen en Middelburg, en die van het 6e reg. infanterie, bestemd voor Bergen-op-Zoomdes voormiddags ten 10 ure de miliciens van het 4® reg. infanterie, bestemd voor Gouda en Leiden; des voormiddrgs ten 11% ure al de overige miliciens der infanterie, en op Donderdag 22 Aug. a. s. ten 11% ut'e voormiddags, aan het gebouw van het prov. bestuur, al de mili ciens Van de Vesting-artillerie. Van wege den minister van koloniën is ter kennis van belanghebben den gebragt. dat voor de dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned. Indiê zijn benoodigd zes adspirant-ingenieurs. Deskundigen, Nederlanders van geboorte of door naturalisatie, in liet bezit van een diploma van civiel ingenieur, verkregen aan eene van 's rijks in stellingen, die genegen zijn zich als zoodanig bij den waterstaai en de bur gerlijke openbare werken in Ned. Indie te verbinden, kunnen zich, tot en met ultimo Augustus aanst., tot het deel nemen aan een vergelijkend on derzoek, bij gezegeld request tot het dep. van koloniën wenden. De minister van marine heeft bekend gemaakt dat, ten gevolge van het lieerschen van de gele koorts te Baliia, de toepassing van quarantaine maatregelen is bevolen ten aanzien van de schepen, welke sedert 16 Junijjl. van daar naar Nederland vertrokken zijn. liet hoofd-comité voor een huldeblijk, ter nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke heeft eene circulaire verspreid, waarin het mededeeiing doet van de besluiten, die in de vergadering van 17 Julij genomen zijn. Nu door eene algemeene vergadering is beslist, waarin het huldeblijk ter nagedach tenis van mr. J. R. Thorbecke bestaan zal, zegt het comité, is de tijd ge komen, om door het inzamelen van gelden de uitvoering van de genomen besluiten mogelijk te maken. Dat werk wordt dus aan de bijzondere be hartiging en welwillende medewerking der sub-commissiën aanbevolen. Daar het hoofd-comité moeijelijk eenige uitvoering zal kunnen geven aan de ge nomen besluiten, vóór het weet over welke middelen het zal kunnen be schikken, zou het gaarne binnen een niet te lang tijdsverloop eenige opgave ontvangen van de bijdragendie reeds ingezameld zijn of waarvoor getec- kend is. Op uitnoodiging van het hoold-comité heeft de heer II. M. de Vries, agent van de Ned. bank te 'sGravenhage, zich welwillend bereid verklaard de functiën van thesaurier te aanvaarden. De heeren mr. J. Reynvaan, ontvanger van de registratie te Zalt-Bom- mel, en mr. L. J. H. Philips, advocaat en ieeraar aan de rijks hoogere bur gerschool aldaar, hebben het voornemen opgevat in de maand September e. k., eenen cursus te openen tot opleiding van jongelieden, die zich aan het registratievak weuschen te wijden. De eerste zal zich belasten met het onderwijs in de fiscale wetten en met de practicale opleiding, terwijl de tweede het onderwijs in burgerl. handels- en procesregt op zich neemt. De synode der Ned. herv. kerk heeft zich dezer dagen met eene belang rijke zaak bezig gehouden. De synode van het vorige jaar had aan de synodale commissie opgédragen de herziening van hel reglement op het examen ter toelating lot de Evangeliebediening. Een ontwerp daarvan, met eene memorie van toelichting, kwam ter tafel. De vergadering was van meening, dat, vóór de behandeling der enkele artikelen van dit reglement, eerst de vraag moest behandeld worden: zal er een algemeene examen-com missie zijn? omdat het antwoord op deze vraag diep ingrijpt in de beschou wing van vele artikelen. Er volgde eene lange en warme beraadslaging, welke eindigde met het besluit: er zal gecne algemeene examen-commissie zijn. Naar men uit 's Hage aan het V. U. meldt zal de plaats, adjudant Keyzer voor den raad van eer verschijnen, niet omdat hjj zich van een aan hem niet toebehoorenden brief heeft meester gemaakt, maar omdat hij in zijne openbare verdediging den majoor Tergau beschuldigd heeft, hem tot die daad aangezet te hebben. De plaats gehad hebbende werkstaking der ketelmakers op de fabriek van de bh. Christie, Nolet en de Kuyper te Schoonderloo is reeds geëindigd. De werklieden, met uitzondering van hen die den boekhouder hebben mis handeld en tegen wie door de bevoegde magt proces-verbaal is opgemaakt, hebben de werkzaamheden op de gewone voorwaarden hervat. Te Arnhem zijn dezer dagen in een der voornaamste hotels al de kellners tegeljjk heen gegaan, kort vóór het uur waarop de table d'hóte aanving, waaraan een 70-tal personen zoude deelnemen. De eigenaar heelt toen door het vrou welijk personeel en eenige terstond opgespoorde hulpbedienden hunne plaats doen innemen. Nahjj Dordrecht is een 18-jarige schippersknecht, by het instappen in de roeiboot om eene lijn uit te brengen, over boord geslagen en gezonken. Zijn lijk is niet gevonden. Te lleerjansdam is eergisteren nacht de bliksem in den kerktoren geslagen en heeft zich een weg gebaand tot in de kerk. Hier beschadigde hij eenigermate het orgel, trof daarna het klankbord van den predikstoel, deed de slukken door de kerk stuiven en verliet, zonder brand te veroor zaken het gebouw aan eene andere zijde. Men meldt uit Velzen: Het was Zalurdag 13 maanden en 27 dagen dagen geledendat aan de fundering van de Noordzeesluizen onder deze ge meente de hand gelegd werd, en levens de dag', dat dit indrukwekkend kunstwerk door de directie der Amsterdamsclie kanaalmaatschappij ten over staan van het rijkstoezigt en gedelegeerden van den waterstaat opgenomen moest worden. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft het niet alleen aan de gestelde eischen voldaan, maar deze in belangrijke mate overtroffen, en heelt niet het minst dc uitvoering van de hier te lande in de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigenonder directie van den heer van der Made te Amsterdam, vervaardigde ijzeren sluisdeuren, van welke de buitenste 13 meiers hoog zijn, ieders bewondering gewekt. Na afloop der inspectie vonden zich de aanwezigen in de koele ruimte lusschen een paar vloed- en een paar ebdeuren, op den bodem der groote schutsluis 7.75 meters ouder A. P., door de zorg van den agent der aannemers voor deze afdeeling van het werk een eenvoudig en welkom collatiou bereidwaaraan zonder ophef verscheiden dronken werden uilgebragt in verband tot de groote ondernemingop wier haan thans weder een zoo belangrijke slap voorwaarts gedaan was. (/V. B.C.) Te Hoogkarspel zijn Zaturdag' middag vijf huizen in de asch gelegd. De brand wordt aan het broeijen van hooi toegeschreven. Omtrent den brand in het ar!il!erie-kamp onder Zeist meldt het V. f)r. Gisteren oehlend ten 11% ure ontdekte een der aldaar gedetacheerd* man-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1