UMDSCHE COURANT. N#. 178. t871 DINGSDAG 30 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. j3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschiandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van AdvertentiëB te Hamburg, LubeckFrankfort a. H.Eerlijn, Leipzig, Dresden, Bres/au, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Geneve en Lausanne BltNNKNLANDSCIIE BLIUGTKN. LEIDEN. 29 Julij. Onze hoogeschool werd gisteren wederom door een zwaar verlies getroffen. De hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde dr. F. Kaiser is, na eene langdurige ongesteldheid, overleden, llijmogt. inden waren zin des woordseen der sieraden der hoogeschool genoemd worden. Met zijn optredeneerst als observator en lectorlaterin 1840als hoogleeraar, werd voor de sterrekunde in ons vaderland een nieuw tijdperk van ontwik keling geboren, en wat die wetenschap aan zijne ijverige studie en onder zoekingen te danken heeft, willen wij ons niet vermeten hier te ontwikkelen. Genoeg zij het hier te vermelden dal hij aan de bevordering dier wetenschap onafgebroken zijn gehegle leven heeft gewijd, dat hij in den beginne met uiterst gebrekkige hulpmiddelen groote resultaten wist te verkrijgen, en dat door hem Nederland, wat betreft de sterrekundige wetenschap, met eere eene plaats onder de Europesche natiën mogt innemen. Door landgenoot en vreemdeling werden dau ook zijne verdiensten op hoogen prijs gesteld. Hier van getuigde het initiatief van bijzondere personen uitgegaan om te trachten hem in het bezit te stellen eener slerrewacht, die zijner waardig mogt geacht worden en ook de hooge vereering, hem in internationale wetenschap pelijke bijeenkomsten en commissiën meer dan eens te beurt gevallen waarin men als om strijd aan zijne kennis en scherpzinnigheid hulde bragt. Menig werk van zijne hand heeft mede het onwrikbaar getuigenis afgelegd van zijne kunde en werkzaamheid, zooals dat betreffende de komeet van Halley, zijne populaire Beschrijving van den Sterrenhemel, zijn Sterrekundig Jaarboek en nu laatstelijk de Jaarboeken van de Slerrewacht. Zijn naam zal onuilwischbaar verbonden blijven aan de beoefening der sterrekunde in ons vaderland. Aan de heden te Voorschoten gehouden paardenmarkt viel een druk bezoek ten deel. Ongeveer 7C0 paarden waren aan dc lijn. De handel was zeer geanimeerd. Vele aankoopen werden gedaan voor Duilsche en Engel- sche, inzonderheid echter voor Fransche rekening. Voor jonge paarden werd besteed ƒ500 a 000 en meer. Reeds des avonds te voren werden belangrijke koopen gesloten. Met I October aanst. is er gelegenheid lot plaatsing van 12 leerlingen aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belanghebben den van 20 tot 35 jaren oudmoeten van haar verlangen om geplaatst te worden voor 10 September kennis geven aan den voorzitter van den ge neeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebbenvoor Zuidholland aan dr. L. J. Egelingte 's Gravenhagc. -- Bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen kunnen weder eenige surnumerairs geplaatst worden. Hel vergelijkend examen zal Woens dag 14 Augustus aan hel Centraalbureau afgenomen worden. Tot den 10° dier maand kan men zich bij den secretaris der maatschappij te Utrecht aanmelden. Bij gelegenheid van den aanstaanden gedenkdag van het 25-jarig be- bestaan van het asyl Steenbeek, zijn door verschillende belangstellenden zes aandeelen, ieder van 500, in de gcldlcening van 15000, ten geschenke aangeboden. 4 Door de commissie van examen voor leerling-apotheker, zitting hou dende te Meppel, zijn als zoodanig toegelaten: R. van den Veen, van lvorn- werd; F. M. Rasker, van Groningen; 11. A. Verkade, van Appingadam; S. Schilstra, van RoordahuizumC. E. Stark, vanRhenen; S. J. Sybrandi, van Workum; 11. Swart Lz.van Nieuwpoort; A. van der Moer, van Deventer; W. Jaarsma, van Sneck"; A. H. llempenius, van Raalte. Naar men verneemt, zal, voor gemeenschappelijke rekening van Neder land en België, over de Maas te Maeseyck een vaste brug worden gebouwd, Bij de Ned. herv. gemeente te Middclharnis is tot predikant beroepen d'. Romijn, pred. te Hengelo; bij die te Well c. a. d'. Leflef, pred. te Eist bij Amerongeo; bij die te Rijnsburg d". Blaauw pred. te Ter Aar; bij die te Goriuchem d'. Boer, pred: te Ouderkerk a/d IJssel; bij die te Bleskens- graaf c.a. d4. Kraijenbelt, pred. te Ede; bij die te Hippolitusboef d'. Bakker, pred. te Ouwerkerk, in Duiveland; by die te St. Maartensdijk d\ Noomen, pred. te Bruinisse; bij die te Makkum en Kornwerd d8. Ivrull, pred. te Edens c.a.; bij die te Hoogevecn d8. Vermeer, pred. te Zwolle. De tentoonstelling voor nijverheid en landbouw, die dezer dagen te Hoogezandprov. Groningen, gehouden wordt, beantwoordt ten volle aan dc verwachting. Er is eene prachtige en uitgebreide verzameling van voor werpen bijeengebragtzoo volledig als men die in de laatste jaren slechts zelden zag. De firma Valk en Comp.van Lochem heeft ruim twee duizend voorwerpen ten toon gesteld. Haar werden twee eere-prijzen en twee eerste prijzen toegekend, voor eene verzameling gereedschappen dienstig voor houtteelt, voor eene verzameling kleine werktuigen en eene uitgebreide ver zameling gereedschappen voor ooft- en tuinbouw. Over het algemeen wordt deze inzending zeer geroemd. Aan dc tentoonstelling valt een druk bezoek te beurt; langs den staatsspoorweg wordt eene groote schaar van vreemde lingen naar Hoogezand gevoerd. Het bestuur heeft zich uitmuntend van zijne taak gekweten; de inrigling van het geheel is voortreffelijk en laat niets te wenschen over. - Gouda heeft Vrijdag 11. op feestelijke wijze het GOOjarig bestaan der stad gevierd. Van ieder huis toch bijna, hetzij men op de hoofdgrachten, hetzij men in geringere buurten kwam, woei de vaderlandsche driekleur; van ieder schip of schuit, in Gouwe of IJssel gelegen, wapperde de Neder- landsche vlag, kortom de geheele stad, waar men ook kwam, had een vrolijk, vreugdevol uiterlijk. Om 11 ure stelde zich een zeer goed geor ganiseerde optogt in beweging van den Katlensingel langs den Gouwe naar de Groote Markt. Aldaar voerde de schutterij haar jubilémarsch uit, voor deze gelegenheid door den kapelmeester vervaardigd, en werd de eerewijn aan den gemeenteraad, met haren voorzitter op het bordes van het raadhuis vergaderd, aangeboden, nadat eerst de president der feestcommissie, de heer Scheltema, het woord had gevoerd. Hij heette burgemeester en raad op dezen blijden dag welkom, wees er op hoe Gouda thans na een GOOjarig bestaan in een vrijzinnigen geest werd bestuurd en de spreuk: door vrijheid tot blijdheid, tot de hare kon maken. Na een driewerf herhaafd hoera, bood spreker den raad den eerewijn aan en tevens als geschenk een afzon derlijk glas op zilveren voel, met deze inscriptie: «Hulde van de burgerij aan het gemeentebestuur van Gouda bij gelegenheid van het GOOjarig be staan der stad, 26 Julij 1872." Aan de keerzijde prijkte het Goudsche wapen. Daarna betuigde de burgemeester de opgekomenen dank voor de eer aan het gemeentebestuur bewezen. Met dankbaren zin herdacht de burgerij de zegen gedurende zes eeuwen deze goede stad geschonken. Velerlei wa ren hare lotwisselingen. Vóór 600 jaren ontving Gouda muren, die, dank zij de vermeerderde beschaving en ontwikkeling, onnoodig waren geworden.» Onder de regering van gravin Jacoba en van het Bourgondische huis tot groolen bloei gekomenoefende zij in de roemrijke dagen der republiek als zesde stemhebbende stad van Holland een grooten invloed uit. Later in ver val geraakt, herleefde zij thans door den wakkeren en energieken geest barer bewoners tot nieuwen bloei. Met luide juichkreten werd deze toe spraak beantwoord, waarna den raadsleden door de jonge dames een bouqHet werd overhandigd. Daarop hieven de kinderen der scholen een lied aan. begeleid door het orkest der schutterij, dat zeer werd toegejuicht. Om half één spoedde een groot gedeelte van de feestvierende menigte zich naar de Groote Kerk, waar door de heeren Brons Middel. Jacobs en Deckers een concert werd gegeven. Om 2 uur was de Kattensingel hel terrein voor de feestviering. Een wedstrijd in het snelroeijcn had daarheen een ontelbare schare doen vloeijen. Aan beide oevers was de Singel geheel bezet met menschen, die nieuwsgierig naar den afloop zon en hitte trotseerden. Ver volgens gingen de feestvierenden naar de Groote Markt, waar volksspelen gehouden werden. Maslklimmen, steekspel, kortom al wat by een volks spel gewoonlijk gezien wordt. Des avonds had een gondelvaart plaats. Deze logt werd geopend door een stoombootdie geheel geïllumineerd een allerschoonst effect maakte. Voor op de boot bevond zich de liedertafel «Apollo" en achter aan de muziek der schutterij. Deze boot was bestemd voor de leden der feestcommissie, die daar dan ook waren vereenigd om gezamenlijk de feestvierende stad door te varen. Achter deze boot voegden zich verscheidene gondels en bootjes, van allerlei grootte. Ten 10 ure be gon de bevallige groep van geïllumineerde vaartuigen haar logt door de «ad. terwijl om bturlen de scbutterij-muziek en «Apollo" zich deden hoo- ren. Gedurende den vaart werd van de boot der commissie vuurwerk af-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1