den tolk voor de Chinesehe taal G. Schlegel; aan den l,,eo commies bij het dep. van binnenl. bestuur jhr. J. F. Hora Siccama; aan den algem. pakhuis meester te Samarang A. N. H. de Vogel, en aan den 3den commies op het residentie-kantoor te Riouw M. Ivnufman. Ontslagen: uit 'slands dienst, de geschorste venduschrijver bij het vendukantoor te Soerabaija D. J. Klaar mond; op verzoek, eervol, de le commies bij het collegie van boedelmees- teren te Batavia E. Young; de 2e buitengevv. subst.-griffier bij den landraad te Ponorogo (Madioen) J. W. R. Borgerlioff van den Bergh; de gewezen opzigter bij de koffij-cultuur in de resid. Banjoemas J. H. Cloesmeijer; de opzigter 3e kl. bij den waterstaat D. van der Linden. Benoemd: tot. presi dent van het collegie van boedelmeesteren te Batavia C. A. Varkevisser; tot referendaris bij het dep. der burgerl. openb. werken B. Th. de Bruynlot lstcn commies bij het collegie van boedelmeesteren te Batavia L. Verboon. Gesteld: in comm. lot bevordering in de gouv. landen van Java (dc resid. Banjoemas uitgezonderd): van de noodigc verbeteringen in de rijst-cultuur, de ambtenaar op non-activiteit A. W. P. Verkerk Pistorius. 'Goedgekeurd: dat door den resident van Madura is belastmet de waarneming der be trekking van gouv.-Iandmeter in de resid. Madura J. B. F. L. Molenbroek; dat door den landraad te Berbek (Rediri) zijn benoemd: tot buitengew. subst.-griffiers bij die regtbank mr. J. II. Verbeek en F. J. Th. dc Haart; dat door den gouverneur van Celebes en onderhoorigheden is belast; met de waarneming der functiën van gouv.-landmeter en rooimeester te Makasser J. H. II. d'Arnaud Gerkens. Door den directeur van financien zijn bij de in- en uitvoerreglen benoemd: lol commies-ontvanger, tevens fungerend havenmeester, te Bantam J. A. van Oort; te Indramaijoe J. F. J. van Son; j lot onder-commies 2e kl. bij de controle en recherche te Soerabaija W. Th. van Dam; te Panianoekan (Krawang) J. R. Velden; te Samarang J. Cobet; I te Padang J. W. Pieters; tot recherche-beambte voor de dienst le Soensang I (Palembang) G. C. Nauta. Ontslagen: eervol, de pakhuism. te Probolingo J. I van Duiken; op verzoek, eervol, de gewezen opzigter bij den zoutaanmaak te Paradessie (Rembang) J. J. Bals; de gewezen postcommies, chef van bel postkantoor te Pontianak (Wester-afd. van Borneo) J. M. Stellen en dc ge wezen klerk op het assist.-resid.-bureau te Tocloeng-agoeng (Kediri) E. L. F. Kluyver. Benoemd: tot 2dcn stadsgeneesheer te Samarang L. K. Wcnne- kendonktot pakhuism. bij de koffij- en zout-doorvoerpakhuizen te Djoko- tro (Madioen) M. Reep; tot pakhuism. te Probolingo F. A. Arbogahn; bij de in- en uitvoerregtcntot commies, levens boekhouder, bij den ontvanger te Samarang M. J. Swaab; tot administrateur en boekhouder van het entrepot te Soerabaija J. H. Hermanlol 2dcn commies bij den ontvanger te Soera baija L. W. van Buel. Ontslagen: op verzoek, eervol, de klerk op het resid.-bureau te Soerakarta H. Carpentier; uit's lands dienstde gewezen poslcommiezenchefs der postkantoren te Poerwakarta en rontianak, II. R. Klerks en W. M. G. Lamoth; de buitengew. subst.-griffier bij den landraad te Cheribon E. Sieburgh. Benoemd: tot resident van Madura G. M. W. van der Kaa; tot 3dcn subst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia mr. J. H. Tersteeg; lot subst.-griffier bij den raad van justitie te Soerabaija mr. J. VV. II. de Moulin; lot griffier bij den landraad te Demak, resid. Samarang, jhr. mr. J. W. A. von Schmidt auf Allenstadt; tot griffier bij den landraad te Modjokerto,. resid. Soerabaija. mr. D. Mounier; lot 3den commies op het resid.-kantoor te Riouw C. L. Sablon; tot élève-tolk, tevens translatcur voor de Soendaschc taal, raden Karta Winata. Goedgekeurd: dat door den land raad te Madioen is benoemdtot buitengew. subst.-griffier bij die regtbank i m. J. F. Philzinger; dat door den directeur van binnenl. bestuur gedurende de maand Mei 1872 bij de landel. inkomsten en cultures zijn geplaatst: in Cheribon K. W. Mac Donald; in Tagal, M. C. H. G. Coenen; in Pekalongan F. S. H. L. baron d'Aulnis de Bourouill; in Japara F. C. A. Wijnaendts; in i Soerabaija W. Donkersloot en D. 11. Fraenkel; in Madioen B. Scholten Gzn., en in Kediri K. A. Schneider. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den Ist"1 luit. der inf. J. de Krijger en aan den 2den luit. der inf. E. H. J. Beekhuis. Ontslagen: eervol, de kaptt. der inf. J. H. Epke en L. M. II. J. Barkev; de le luit. der inf. op non-activiteit C. M. J. Kroemcr. Bevor derd: bij het wapen der inf.: tot luit.-kolonel, de majoor W. G. A. L. van Bennekom; tot majoor, de kapt. J. G. A. Crooss; tot kapt., de le Iuitt. K. i M. A. Boller, A. A. van der Bilt la Motthe en F. W. P. G. van Werkhoven; I tot ls,c" luit., de 2e luitt. J. F. D. Bruinsma, H. A. N. Catenius, A. E. Al- brecht en J. W. Werleman; bij de milit. geneesk. dienst: tot officier van j gezondh. le kl., de officier van gezondh. 2e kl. J. II. van Woelderen; lot officier van gezondh. 2e kl.de officier van gezondh. 3e kl. H. M. Numans. I Bevorderd: bij de milit. adminislr.tot lsten luit.-kwartierm.de 2e luit.- kwartierm. F. J. II. van Houtum. Door den kommandant van het leger en chef van het dep. van oorlog in Ned.-Indië zijn geplaatst: infanterie: bij liet 14° bat., de kapt. C. C. Prager; bij het 16e bat., de lc luit. F. A. Hek- meijer. Gesteld: op verzoek, op non-activiteit, voor den tijd van zes maan den, de le luit. der inf. P. van Kakum. Departement van marine. Onlheven: eervol, van de waarneming der be trekking van onderbaassmid en kelelmakcr bij het marine-etablissement op Onrust B. Poehge. Gedetacheerd: bij het dep. van marine in Ned.-lndië, de 1 kapt.-luit. ter zee J. H. P. E. Kniphorst. republiek bij den H. Stoel blijven. De heer de Bourgoing heeft het zijns ondanks beproefd, maar het niet kunnen uithouden. Hij is met verlof vertrokken en wil niet terugkeeren. Zal men eenen opvolger voor hem vinden? En zoo ja, zal deze het uithouden, en hoe lang? Dat is de reden der ontevredenheid van het Vaticaan. Voorts wil men weten dat de nun tius zal trachten, den kardinaals-hoed le verkrijgen voor den aartsbisschop van Parijs, iets waarop de heer Thiers, even als de voormalige keizer, zeer gesteld is. Het is niet onmogelijk dat Thiers genegen is eenige con- cessiën te doenten einde zijn verlangen te verkrijgen. DIIITSCHLAHiD. De keizer heeft op voordragt van hel ministerie van oorlog bij kabi netsorder de vrijlating bevolen van alle Fransche krijgsgevangenen, met e'e'ne enkele uitzondering, die wegens bijzondere overtredingen of misdrij ven nog in Duitschland gevangen werden gehouden. Volgens berigt uit Werden zijn reeds 23 Fransche gevangenen uit de strafgevangenis aldaar ontslagen en door eenen opzigter naar het spoorwegstation gebragt om de terugreis naar het vaderland te aanvaarden. Verscheidene van hen waren tol 5 en 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld: dezen mogen zich geluk wen- schen dat zij niet bloot misdadigers, maar ook krijgsgevangenen waren. De uitzondering, hierboven bedoeld, betreft zekeren Dutoir, die zich aan insubordinatie heeft schuldig gemaakt. Aan de manschappen van het garnizoen te Freiburg, in Briesgau, is een bevel gegeven, hetwelk veel opzien wekt. Aan elke compagnie is mede gedeeld dat het in den laatsten tijd is voorgekomendat soldaten zich ten gevolge van de botsing tusschen staat en kerk tot ongehoorzaamheid verlei den lieten. Zij zijn daarom gelast iedereen, die hen van hunnen pligt en hunne trouw jegens den keizer afvallig maken wil, onmiddellijk in hech tenis te nemen en daarbij noch op stand noch op rang te letten. De timmermansbazen en gezellen te Berlijn hebben op den 23eojl. eene vergadering gehouden, die door 200 patroons en een 1000-tal gezellen is bijge woond. De eischen, die de werkbazen werden voorgelegd, waren in drie punten omschreven. 1°. de gezellen verlangen eene loonsverhooging van 25 pCt,, reeds in het vorige jaar gevraagd; 2° eene nieuwe verhooging van 16| pCt., en daarboven; 3°. dat men stipt zal vasthouden aan den verkor ten werktijd per dag. Naar de commissie van werkstaking meende te mogen onderstellen, zeide de president, zouden de patroons die vorderingen inwilligen. Mogt dit onverhoopt niet geschiedendan zou terstond een aan vang worden gemaakt met de partiële werkstakingen. Indien de patroons denzelfden weg inslaanvroeger bewandeld door de metselaarsbazendat zij namelijk al hunne werklieden ontslaandan was de kas der commissie voor de werkstaking derwijze voorzien, dat een zoodanige maatregel de commissie niet van haar plan zou doen afwijken; de kas was in staat aan zoo iets het hoofd te bieden. Aan de discussiën werd slechts-door een" viertal der aanwezige patroons deelgenomen; zij gaven te kennen, dat zij in het algemeen gunstig gestemd waren voor de zaak. Ten slotte werd besloten dat binnen eenige dagen eene vergadering zal worden gehouden door de patroons, tot bijwoning waarvan alleen de leden van de commissie voor de werkstaking zijn uitgenoodigd. Over het algemeen werd op deze vergadering op de hevigste wijze uitgevaren tegen al hetgeen "machinerie" mag worden genoemdtegen de vereenigingen van kapitalistenmaatschap pijen vormende, die natuurlijk tot niets anders dan tot den ondergang van den handwerksman zouden strekken. Bij Wesel zal over den Rijn een vaste brug worden gelegd van 6200 voet lang. De eigenlijke brug zal 4 openingen hebben elk met eene span ning van 313 voet. OOST-INDIK. BATAVIA, 19 Junij. Door bet bestuur der posterijen wordt eene proef genomen met het vervoeren van een klein aantal reizigers door middel van afzonderlijk daar voor ingcrigte brievenwagens. Aanvankelijk loopen deze alleen tusschen Batavia en Buitenzorg; doch indien de proef aan het oogmerk beantwoordt, zal dit nieuwe vervoermiddel voor passagiers over geheel Java uitgebreid worden. Volgens het IV. Bat. Ubl. is de heer S. van Dissel, referendaris bij het dep. van binnenlandsch bestuur, naar Benkoelen in commissie vertrokken. Zijn wij wel onderrigt, zegt dat blad, dan slaat zijne reis in verband met het regelen der grenzen met het oog op de ontworpen verheffing van Ben- koelen tot eene residentie en eene uitbreiding van dat gewest in de rigting van Palembang. Naar men verneemt heeft de regering twee le commiezen op wachtgeld aangewezen om den achterstand op het residentie-kantoor te Ivedirie bij le werken. Volgens een van den resident van Riouw ontvangen telegramwas het stoomschip den Briel te Riouw aangekomen, ten einde levensmiddelen te halen voor dc in het Delische aanwezige expeditionaire troepen. Aldaar waren de vijandelijkheden gestaakt. De beide oproerige datoe's waren voort- vlugtig, doch hadden reeds schriftelijk aan den Sultan vergiffenis verzocht. Intusschen werd de bevestiging van de rust van hunne persoonlijke verschij ning voor den vorst afhankelijk geacht. Te Soerabaija is door dc policie een soort van dievcnkweckschool ont dekt. Een Javaansch jongentje, dat een tafelkleed had gestolen werd door ecu bediende van den bestolene ongemerkt gevolgd, terwijl der policie de woning werd aangeduid, waar hij met dat kleed was binnengegaan. Bij huiszoeking vond de policie bij den bewoner een Europeaan van gemengd bloed, verschillende hier en daar ontvreemde voorwerpen, en bleek het, dat de man er vier jonge Javaantjes op nahield, die voor hem gingen stelen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan Het schrijven van "een getrouw schouwburg-bezoeker" kon niet geplaatst wordendaar de inzender zich niet heeft bekend gemaakt. PROGRAMMA NAN MUZIEKUITVOERINGEN. s' Zomerzorg. Dingsdag 30 Jiilij, des avonds ten halfzeven ure, direc- tie II. Völlmar. Jc Afd. I. "Wedren-Marsch", Dunkier; 2. Ouverture "Leichte M Cavallerie", Suppé; 3 Souvenir uit de opéra "Anne de Boulen" van Donizetti, Léon Chic; 4. "Kunstler-Leben", WalzerStrauss; 5. Fantaisie uit dc opéra "Le Domino Noir", Auber. 2e Afd. 6. Ouverture »Im Ilochland", N. W. Gade; 7. Cavatine de «Lucie", (Solo voor Es Clarinette) Donizetti; 8. "Adagio": van 5e Symphonie, Beethoven; 9. "Uil jour d'été cn Norvège", fantaisie sur d» différents motifs, Buyssens, a. Pastorale, Orage, Chant des oiseaux, i bij Choral, c. Chant de Bravoure, d. Tarantella de Bolder, e. Pompa di Vesta ,e de Willmers; 10. "Le Postillon d'Amour", Polka, Strauss. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6