BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 29 Julij J&72, If°. ó77 BÜITENLANDSCHE BER1GTEN. Zekere van Ileinsbergen, werkzaam bij een veehouder te Scherpenzeel is dezer dagen op het hooilandten gevolge der groote hittebezweken. Üe man laat eene vrouw en vier kinderen na. Een zijner broeders werd eenige jaren geleden door een zonnesteek doodelijk getroffen. Ook te Dordrecht is gisteren een werkman in een houtmagazijn ten gevolge der hitte be zweken. De scheepvaart te Harlingen was in 1871 levendiger dan ten vorigen jare; het getal zeeschepen, dat deze haven bezocht, was grooter. De ver betering van de havenwaaraan met kracht wordt gewerktstelt men zich voor, zal eerlang dat getal nog aanmerkelijk doen stijgen. De ingeklaarde schepen, ten getale van 670, hadden eene gezamenlijke inhoudsgrootte van 164,585 ton; de 668 uitgeklaarde schepen waren te zamen 164,833 tonnen groot. Van de ingeklaarde schepen voeren 306 onder Nederlandsche, 246 onder Engelsche, 82 onder Noordsehe, 29 onder Noordduitsche en 7 onder Deensche vlag; van de uitgeklaarde schepen 304 onder Nederlandsche, 249 onder Engelsche, 78 onder Noordsehe, 28 onder Noordduitsche en 9 onder Deensche vlag. Te Alem ontstond Donderdag namiddag een brand, die de schrome- lijkste gevolgen had. De brand ontstond in eene arbeiderswoning van de wed. A. Steenbakkers, in de kom der gemeente. Door den zuidelijken wind en sterke droogte der laatste dagen deelde zich het vuur onmiddellijk mede aan de belendende en tegenoverstaande woningen en boerderijen, waardoor alles in minder dan uur in vlam stond. 8 huizen met achterhuizen, 1 bergminstens 15 mijten hooi, benevens nog andere oogstvruchten werden een prooi van het vernielend element. De pastorie der r. k. ge meente is in brand geraakt, maar door buitengewone krachtsinspanning behouden geblevenzoomede de prot. kerkwaarvan alleen de toren ver brand en nog eenige andere brandschade veroorzaakt is. De bewoners der omliggende dorpen Driel en Rossum hebben ijverigen bijstand verleend. Jam mer, zegt de TV. Tietsche C., dat een minder gedeelte der bevolking van eerstgenoemde plaats zich schuldig maakte aan vernieling niet alleen, maar ook aan baldadigheden en dronkenschap tot ergernis der ongelukkige in woners. De oorzaak van den brand is onbekend. Het pand, waarin deze ontstond, is onverzekerd. Al de overige afgebrande perceelen zijn verzekerd bij de Ned. maatschappij van brandverzekering voor het koningrijk der Ne derlanden te 's Bosch voor ƒ16700, een inboedel bij de Tielsche maatschappij voor ƒ2000. benevens nog eene kleine verzekering bij de maatschappij te Oud-Carspel. Te Vlissingen zagen Woensdag-avond drie jongens, aan de duinende kleederen van een man liggen. Zij deelden dit mede aan twee jongelieden, die ook aan deze door zwemmers niet zeer bezochte plaats kwamen, en weldra ontdekte men een drenkeling in het afloopende water. Na aankomst der politie, die onmiddellijk geroepen was, bleek de drenkeling te zijn de heer v. d. S., teekenaar aan het in aanbouw zijnde havenstation der staats spoorwegen. Daar die heer aan duizelingen leed, zoo veronderstelt men, dat hem onder het zwemmen eene duizeling heeft bevangen, en hij alzoo is verdronken. 's GRAVENHAGE, 27 Julij. Aan den heer J. J. Bouhuys is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies der posterijen le kl. I. K. 11 prins Frederik wordt heden avond ten 8 ure van zijne reis naar üuitschland op het Huis de Paauw terugverwacht. Burg. en wetli. hebben aan de leden van den raad medegedeeld, dat de aanbiedingen voor de levering der ijzeren buizen ten behoeve der duin waterleiding, bij de openbare aanbesteding ontvangen, de begrooting aan merkelijk te boven gingen. In overleg met den ingenieurden heer Waldorp, hebben burg. en weth. daarom gemeend geen dier aanbiedingen te mogen aannemen. Daarna zijn hun ondershands eenige aanbiedingen geworden waaronder eene, wier aanneming in de gegeven omstandigheden bij de steeds klimmende prijzen van het ijzer allezins raadzaam voorkomt. Burg. en weth. hebben alzoo nu 's raads magtiging verzocht om, behoudens goedkeuring van de gedeputeerde staten, de bedoelde levering van ijzeren buizen ondershands aan te besteden. Dat voorstel zal Maandag aanst. worden behandeld. Tot bestrijding der kosten van aanleg der duinwaterleiding zal, naar de raming van den ingenieur, dit jaar eene som van omstreeks 250.000 noodig zijn. Tot dit bedrag behoort dus eene leening te worden gesloten, die later, naar gelang der behoefte, door één of meer andere kan worden gevolgd. Burg. en weth. hebben nu den raad voorgesteld te besluiten lot het aangaan dezer leening tegen eene rente van 5 pCt. Dezen ochtend is een 50-tal kinderen van de scholen te Scheveningen, die zich het minst aan schoolverzuim hadden schuldig gemaakt, onder ge leide van onderwijzers en onderwijzeressen en eene commissie uit het school verbond, per Holl. spoor naar Rotterdam vertrokken, óm aldaar den dag door te brengen en o. a. de Diergaarde te bezoeken. Als eene bijzonder heid kan daarbij worden medegedeeld, dat zich onder hen één leerling be vindt, die gedurende 2 jaren, zelfs geen uur de school heeft verzuimd. ElfClELAlVD. LONDEN26 Julij. Op het gebruikelijke feestmaal, door; den lord-mayor van Londen den leden van het kabinet aangeboden, heeft de heer Gladstone, behalve over de betrekkingen met de Vereenigde Staten, ook gesproken over de oppo sitie die in den laatsten tijd tegen het hoogerhuis gevoerd was. Men deed volgens hem niet wel met het huis een overtollig rad te noemen in het raderwerk van 's lands regering. Het huis moest niet worden beschouwd als een middel om het lagerhuis tegen te houden op den gevaarlijken weg van al te ingrijpende hervormingen. Dergelijk middel was in het geheel niet noodig, maar, wanneer hjj in het oog hield dat verreweg de meeste leden van het hoogerhuis begonnen waren met zitting in het huis der ge meenten te hebben, dan meende hij dat men, zoo men een aan het rader werk ontleend beeld wilde gebruiken, het hoogerhuis niet beter vergelijken kon dan bij het groote drijfwiel, dat aan de machinerie eene gelijkmatige beweging geeft en verschillende verstoringen der werking voorkomt. De laatste vier jaren, zoo verklaarde hij, hadden genoeg bewezen dat het hoo gerhuis in het geheel geen hinderpaal wilde zijn op den weg van hervor ming, verbetering en vooruitgang. Bij het ministerie van buitenlandsche zaken zijn de eigenhandige brie ven van dr. Livingstone ontvangen, welke de beroemde reiziger aan den heer Stanley had ter hand gesteld. De brieven van Livingstone zijn in No vember 1871 geschreven en zullen in eene tegen Maandag bijeengeroepen buitengewone vergadering van het aardrijkskundig genootschap worden ter tafel gebragt. Dingsdag-avond heeft over de hoofdstad een verschrikkelijk onweder gewoed. De bliksem is op vele plaatsen ingeslagen; in het kaaspakhuis van den heer Morgan sloeg hij door het dak tot in den kelder, waardoor het gebouw m brand geraakte. In de wijk Blachwall zijn eenige huizen een prooi der vlammen geworden. Het marmeren kruis van den toren der Brixton-kerk werd mede getroffenen is met eenig metselwerk gedeeltelijk op de straat, en gedeeltelijk op de kerk gevallen. Men herinnert zich sedert 1 Augustus 1846 een zoo geducht onweder niet. FRANKRIJK. De nationale vergadering heeft art. 5 der wet betreffende de leger- organisatie, bepalende dat elke stemuilbrenging van een gewapend corps bij de verkiezingen is verboden, aangenomen. De amendementen strekkende om in zekere omstandigheden corpsen des legers aan de verkiezingen te doen deelnemen, werden verworpen. De vergadering heeft de tarielwet in haar geheel aangenomen met 311 tegen 265 stemmen. De kamer van koophandel te Bordeaux heeft een protest tegen de be lasting op de grond- en vezelstoffen aan den minister voor landbouw en handel ingezonden. Hij noemt daarin die belasting de noodlottigsle en be treurenswaardigste van alle regten of belastingen. Dezer dagen is door de policie een onderzoek gedaan in het gebouw van de rue Montmartre, waarin vroeger de bureaux van den Peuple Fran cais, in der tijd het orgaan des keizers, gevestigd waren. De policie heeft er tal van geschriften en brieven in beslag genomen, terwijl een persoon, die er op dat oogenblik kwam om die geschriften af te halen, in verze kerde bewaring werd genomen. De in beslag genomen papieren waren ge deeltelijk bestemd ter verspreiding onder het leger. Woensdag II. werden in den vroegen ochtendstond, in de vlakte van Satory, de vier hoofdschnldigen ter zake der moorden in de rue Haxo te Parijs, tijdens de heerschappij der Commune, ter dood gebragt. Het waren Saint-Omer, Dalivoust, Frangois en Aubry. Frangois was de eenige, die op de strafplaats riep: /'Leve de Commune!" Ook bood hij tegenstand, toen men hem wilde blinddoeken en aan den paal vastbinden. Saint-Omer riep: "Leve Frankrijk! Weg met de Commune!" Saint-Omer had gedurende zijne gevangenschap zich onderscheiden door zachtmoedigheid jegens zijne bewakers. De krijgsraad te Versailles heeft ter dood veroordeeld dr. Louis Ménard, wegens deelneming aan het in brand steken der mairie van Bercy, en den communist Vaillant, gedelegeerde voor het onderwijs, wegens medepligtig- heid aan den moord der gijzelaars. Laatstgenoemde werd bij verstek ge- vonnisd. De gemeenteraad van Parijs heeft het plan eener leening, groot 18 millioen, goedgekeurd, voor het oprigten van 32 nieuwe scholen. Volgens eene gedane opname zijn er te Parijs 102,500 kinderen, die geen onderwijs ontvangen. Dingsdag heeft een kort, maar zwaar onweder over Parijs gewoed. De bliksem heeft verschillende punten getroffen. Op de place du Chateau-d'Eau is in eene kamer op de zesde verdieping eene 65-jarige vrouw zoodanig getroffen dat zij in stervenden toestand naar het gasthuis is vervoerd. Nabij Rouaan is in een bosch een man gedood, die een schuilplaats onder een boom had gezocht. De correctionele regtbank te Rijssel heeft uitspraak gedaan in de zaak der aangegane leveranciën tijdens den oorlog. De heeren Baron, vanLathen, Geisenheimer en Mur-Meunier zijn vrijgesproken. Fontaine is tot vijf jaren en Guffroy tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens misbruik van vertrouwen en bedrog. Beide laatstgenoemden zullen bovendien gezamenlijk 540,000 fr. moeten geven tot vergoeding van schade en interessen. De ingezetenen van Petite-Pierre hebben van hunne zijde een eerbewijs geschonken aan den verdediger dier vesting, den sergeant-majoor Boeltz. Uit vrijwillige bijdragen is hem een eere-sabel aangeboden. De markiezin de Comimont de Bellefontaine, die nog eere-dame is geweest bij de koningin Marie-Antoinette, is dezer dagen op het kasteel van Cornimont overleden, in den ouderdom van 102 jaren. ITALIË. Uit Rome meldt men dat aldaar wordt verwacht mgr. Chigi, nuntius te Parijs, om te trachten de ontevredenheid van den Paus over deFransche regering weg te nemen. De heer de Rémusat wil den heer Fournier te Rome behouden; ch niet alleen dat, hij wil ook diens positie en de attri buten welke hem als gezant der Fransche republiek bij het Italiaansche hof verleend zijn, in geen opzigt wijzigen. Maar indien de heer Fournier alleen op die voorwaarde wil blijven, kan er geen gezant der Fransche

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5