handelaren ondervonden bij invoer in Frankrijk van goederen van Neder- landschen oorsprong bij dien invoer over le leggen, bestaan in de stukken vermeld in art. 18 van liet Franscb-Belgisch bandelstractaat, aangehaald in art. 2 van het Fransch-Nederlandsch tractaat van 12 Augustus 1865 Stbl n 109). Voor de examens van leerling-apothekers, die te Meppel worden af genomen, hebben zich 34 mannelijke en 13 vrouwelijke candidaten aange meld. heeds zijn toegelaten de dames M. C. de Vries, van Meppel, en W. Canter Visscher, van Bolsward, en de liceren M. W. van Buuren, van Mep pel, en J. Dekker Gzn.van Maarssen. Blijkens liet verslag uilgebragt in de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Ned. weerbaarheidsbond, telt die bond 67 leden, liet cijfer dt'r werkende leden bij de vereeuigingen is over het algemeen afne mende, met gunstige uitzondering voor enkele jeugdige vereenigingen. De rekening slnil met een kas-saldo van /1CC.37 en een schuldenlast van onge veer /COOö aan het scherpsclmllersfonds, onder gehoudenheid van dit over schot terug te betalen uit eventuele baten van de nationale schietwedstrij den. De schuld vloeit voort uit kosten voor den reeds voorbereidendoch niet gehouden nat. schietwedstrijd in 1870. De volgende vergadering zal te Rotterdam worden gehouden. Nopens de 21e algemeene vergadering der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, 13 en 14 Aug a. s. te Zwolle te houden, kan het volgende worden berigl: Maandag 12 Augustus, ontvangst van het hoofdbestuur aan het station des avonds ten 7% ure, van daar rijtoer naar de AgnietcnbergDingsdag 13 Augustus ten 11 uur vergadering in de Harmonie, ten 3 ure bezoek aan de constructiewinkel van het noordernet der staatsspoorwegen, 5 uur gemeenschappelijk diner in hel hotel Keizerskroon (Hoven), na afloop van het diner de zomerfeesten van de vereeniging genaamd de IJsclub; Woensdag 14 Augustus ten 11 ure ver gadering in de Harmonie, ten 2 ure rijtoer ten einde de omstreken van Zwolle te bezigligenten 5 u e officieel diner in hel hotel de 7 Provinciën. Het V. D. deelt nader mede dat de raad van onderzoek den leo luit. R. v. met algemeene stemmen heeft schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde leilen, maar met 5 tegen 2 stemmen de vraag, of hij daarom uil de dienst moest worden verwijderd, ontkennend heeft beantwoord. Het stoomschip Conrad, is heden nacht ten 2 ure Dnngeness gepasseerd. Te Gouda had Maandag avond .een jongen het ongeluk op de haven in het water te vallen. Dr. F. H. G. van Itersonnog in uniform van officier der schutterij, daar de exercitie der schutterij juist afgeloopen was, bevond zich in de nabijheid, sprong op het hooren van dit ongeval in het water met het gelukkig gevolg, dat de jongen gered was. Het pt'ov. geregtshof in Noordholland heeft den heer J J. Weteling, magnetiseur, schuldig verklaard aan het onbevoegd uitoefenen der genees kunst door het verleenen van geneeskundigen raad als bedrijf, en hem ver oordeeld tot eene geldboete van 100. Uil Apeldoorn meldt men dat Maandag avond brand is ontstaan, in een dennenboschtoebehoorende aan den lieer de Ileus. Door vereenigde hulp slaagde men er spoedig in de vlammen le beperken. Ware dit niet hel geval geweest, dan ware het park van Z. M. onmiddellijk bedreigd ge worden. Een weggeworpen brandende lucifer wordt als oorzaak genoemd. Bij gelegenheid van het dezer dagen gehouden examen van het Nas- sauwsch-Veluwsch gymnasium te Harderwijk heeft de rector dr. van Bleeck van llijsewijk een historisch overzigt gegeven van die inrigting en daarbij in herinnering gebragt dat in 1372 de eerste grondslagen van het gebouw waren gelegd. In 1503 werd de inrigting door brand vernield, waarbij 350 leerlingen omkwamen. De opperwachtmeester dienstdoend kwartiermeester bij de compagnie marechaussee van Noordbrabant en Zeeland te 's Bosch is gedeserteerdmet achterlating van een groot deficit iu zijne kas, en van zijne vrouw met zes jeugdige kinderen. Eenige menschcnvrienden hebben zich het lot der ongelukkige broodelooze vrouw aangetrokken. 'sGRAVENHAGE. 24 Julij. Tot burgemeester der gemeente Diever is benoemd de heer J. Pot- tinga Sz.en als burgemeester der gemeente Noordwijk is herbenoemd de heer G. L. G. W. Pické. Door Z. M. is de benoeming van den heer J. E. J. Jordaan, ontvanger der registratie te Terborg, tot ontvanger dier middelen te Eindhoven, op zijn verzoek ingetrokken, en is hij alzoo in zijne vroegere betrekking be? vesligd. Voorts zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Eindhoven de heer G. van Iterson, thans le Groenlo; te Eindhoven, de heer 11. Budde. thans te Raalte. Aan de heer P. J. A. de Fremery is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Brielle. -De heer Th. F. G. Leclercq, thans ontvanger der directe belastingen te St. Odiiienberg, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te lleylhuizen. Z. M. heeft goedgevonden bij bet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen: tot officier van gezondheid 3e kl. den student voor de genoemde dienst (arts) R. II. F. Sikkes. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Üp aanzoek van verscheiden belangstellenden heeft een veertiental heeren alhier, aan wier hoofd is geplaatst jhr. W. T. Gevers Deynool, lid J van de tweede kamer, alle vereerders van den Nederlandschen staatsman, mr. J. R. Thorbecke, in 'sGravcnhage en omstreken woonachtig opgeroepen tot eene bijeenkomst in het gebouw Diligenlia alhier, op aanstaanden Zatur dag, ten einde eene Haagsehe sub-commissie te benoemen, om met elders aanwezige plaatselijke commissienonder de leiding van het beslaande hoofdbestuur, zamen te werken lot het daarslellen van een huldeblijk ter nagedachtenis van den grooten staatsman. Gisteren namiddag viel een sjouwerman, die in het Willemspark op een bank was gezeten, plotseling dood op den grond neder. Hel schijut dat de hitte de oorzaak van zijn dood is geweest. De man laat, naar men zegt, een weduwe met zes kinderen achter. BUITENLANDSCUË UKMGTEN. e ur et e e A N LONDEN23 Julij. De prinses van Wales heeft Zaturdag 11. te Wimbledon de prijzen uit gereikt aan de overwinnaars bij den aldaar gehouden scherpschutters-wed strijd. Het weder was op dien dag zoo warm, dat de Birmannische gezan ten, voor wie bij de plegtigdheid eereplaatsen op de groote tribune waren opengehouden, na deze gedurende ecu uur te hebben ingenomen, hunne toe- vlugt tol hunne rijtuigen genomen hebben en weggereden zijn, verklarende dat het 20 malen warmer was dan bij hen te lande. Berigten uit New-York gewagen weder van nieuwe gewelddadigheden, welke de Indianen in Texas legen de blanke bevolking gepleegd hebben. Die berigten hebben aldaar niet verrast, want reeds sedert eenigen tijd wist men dat zich bij de Indianen over het algemeen weder eene groote gisting openbaarde. De oorlogen met de Indianen, zegt een der New-Yorksche bladen, hebben ons reeds meer kosten en schade veroorzaakt dan al de oorlogen met Engelanddien voor onze onafhankelijkheid daaronder begre pen. Men rekent, dat elke in den strijd gedoode Indiaan aan de republiek 100 van hare krijgslieden en een millioen aan geld kost. daargelaten de aangerigte verwoestingen cn de verderfelijke stoornis, welke de voortgang der beschaving cn de ontginning des lands daardoor ondergaan. Zonder overdreven sympathie voor de Indianen mag men beweren dat de jegens hen gepleegde trouweloosheid in de meeste gevallen de aanleidende oorzaak van die oorlogen is. De met hen geslotene overeenkomsten, de hun gedane beloften werden niet gestand gedaanhetzij omdat het congres goed vond ze niet te bekrachtigenhetzij ten gevolge van de bedriegelijke praktijken der met de uitvoering belaste agenten. FRAAKRtJ K. De Parijsche correspondent van de Times koestert eene goede verwach ting van de leening. liet is waarschijnlijk, schrijft hij aan dat blad, dat de inschrijvingen van Frankrijk alleen het dubbel van het benoodigde cijfer zullen bedragendaar niet alleen door henwelke hun geld wenschen te beleggen, maar ook door hen, wien het te doen is om winst te maken, zal worden ingeschreven. Maar er beslaat even veel reden om aan te nemendat elders nog eens voor het geheele bedrag der leening ingeschre ven zal worden, zoodat de leening drievoudig zal volleckcnd zijn en slechts een derde van het ingeschrevene bedrag zal worden toegekend. De Frausche bank, schrijft hij verder, zal eene gewigtige rol te spelen hebben in de ge schiedenis der aanstaande leening. Door een groot aantal bankbilletten van 5 fr. in omloop te brengen zal zij voor verstoring van den dagelijkschen gang van zaken waken en eene herhaling voorkomen van den tijdelijken geldnood, welken Frankrijk in het jaar 1871 ondervond. Door verder in de tegenwoordige exceptionele omstandigheden een deel van hare fondsen ter beschikking van de regering te stellen, zal zij Frankrijk in staat stellen de meest kolossale oorlogsschatting af te betalen, welke een hoog hartig veroveraar ooit heeft durven eischen, of welke eene fiere doch over wonnen natie zich ooit heeft laten welgevallen met het vaste besluit om haar op den vastgestelden termijn te betalen. Onder de voorstanders van de belasting op de grondstoffen in de na tionale vergadering behoort ook de prins von Joinville. De hertog van Au- male heeft tegengestemd. De hh. Gambelta. Esquiros, Laurier hebben insge lijks, gelijk over het algemeen de linkerzijde, tegen gestemd. De heeren Jules Favre, Gent, Ordinaire, Millaud en eenige andere leden der partij hebben zich in deze quacslie van hunne geestverwanten afgescheiden. De eerste voorstelling van Sardou's "Rabagas" te Marseille is even rumoerig afgeloopen als de opvoeringen van dat stuk te Lyon en Bordeaux. Gedurende de beide eerste bedrijven was het kabaal zóó groot, dat men hoegenaamd niets van het gesprokene op het tooneel verstaan kon. De steeds aanwezige millPaire magt deed de galerijenalsmede het parterre ontruimen, en de drie laatste bedrijven werden enkel voor de loges afge speeld. Niet te min werd er telkens gesisd, gefloten en getrappeld. Ook op straat, waar de massa's gepeupel ontzaglijk waren, kon enkel de tegen woordigheid van een voldoend getal troepen de orde bewaren. ZWITSERLAND. Te Bern heeft onlangs eene gebeurtenis plaats gehad, die algemeen de verontwaardiging opwekt. Van de herten cn reeeu, die in den zooge- naamden llirschgraben worden onderhouden, heeft men er onderscheidene vergiftigd. Te vergeefs zijn pogingen aangewendom de bedrijvers dier schandelijke daad op te sporen. Naar men beweert, zal de Wlaliaansche maatschappij tot uitvoering van openbare werken", worden belast met het boren van den St.-Gotthard. Dat deze maatschappij als aannemer optreedtdoet de gegronde hoop ont staan dat het belangrijke werk zonder sloornis en welligt vóór den be paalden tijd lot stand zal zijn gebragt. De maatschappij beschikt niet alleen over groote kapitalen, maar heeft bij de doorboring van den Mont-Genis het bewijs geleverd, dat zij ten volle daartoe in staat is. Volgens mededeelingen uit Bazel is aldaar een nieuwe wet afgekon digd, regelende de wijze waarop het huwelijk voortaan moet worden vol trokken. Te rekenen van 1°. September e. k. zal het burgerlijk huwelijk verpligtend zijn. BITITSCHEAJNI». De W eser-Zeit. geeft de volgende beschrijving van een nieuw werk tuig ter vernieling en dat, naar het luidt, aan alle vereischten voldoet. A

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2