LE1D8CHE COURANT. 1871 DONDERDAG 25 JULIJ. N°. 174. ST ADS-BERICHTEN. LNNKNI.AMkSCIIK «KIUGTKN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden Brestau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Leonardos Ezechias Nieüwenhuizenwarmoezier, wonende binnen deze gemeente, daarbij verzoekende om in een door hem gehuurden kelder onder het huis aan den Stillen Rijn, n°. 2, een stookfor- nuis te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad li». 19); Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informaliën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 29s,eo Juli aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwareu tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich legen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 24 Juli 1872. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTEBHoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 23s"0 dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, over het dienstjaar 1872 en 1873, houdende aanslagen voor wijk G, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 Juli 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 24 Julij. Heden had in Katwijk's duin het gewone jaarlijksclie prijsschieten plaats van de Leidsche scherpschutters-vereeniging. Reeds vroeg in den mor gen traden de deelnemers aan op hel Galgewater om gezamenlijk per stoom boot naar het schietlerrein te vertrekken, dat voor deze gelegenheid feeste lijk was versierd, terwijl de muziek van hel 4e reg. infanterie het schut tersfeest opluisterde. De beschermheer der vereenigingZ. lv. II. prins Frederikhadzooals wij reeds vroeger meldden, van zijne belangstelling in dezen wedstrijd doen bljjken door eene belangrijke gift voor den aankoop van prijzen. De uilslag van den kampstrijd was als volgt: Op 200 pas: lc prijs, een fauteuil, behaald door G. L. W. Hazenberg, met 49 punten; 2e prijs, eene pendule, behaald door W. P. van der Chijs, met 48 punten; 3e prijs, eeu zilveren couvert, behaald door G. ten Saude, met 46 punten; 4e prijs, een porte-mauteau, behaald door J. A. van der Made, met 45 punten; 5e prijs, een paar gebronsde beelden, behaald door W. P. Mulie', met 44 punten; 6e prijs, een reistasch, behaald door J. G. Timmermansmet 44 punten7" prijstwee platenbehaald door J. A. Bakker, met 41 punten. De zes eerstgenoemde prijzen waren aangekocht uit de bijdrage van Z. K. II. prins Frederik, en de laatste prijs was ge schonken door G. W. L. Hazenberg. Op 100 pas: 1» prijs, eene schrijfcassette, behaald door A. Middelkoop, inet 43 punten2C prijseen reistaschbehaald door Hoosmet 42 punten. Ook deze prijzen waren aangekocht uit de bijdrage van Z. K. H. prins Frederik. Op 300 pas: le prijs, eene portc-cigarc, aangeboden door J. G. Timmer mans, behaald door J. A. van der Made, met 38 punten; 2» prijs, een sigaren-koker, aangeboden door J. A. van der Made. behaald door W. P. Mnlié, met 33 punten; 3" prijs, een meerschuimen sigarenpijp, aangeboden door W. P. Mulié, behaald door G. ten Sande, met 30 punten. Een prijs, bestaande uit eene porte-monnaie, aangeboden door G. ten Sande, werd toegekend aan J. A. van der Made, als zijnde de schutter die op 200 en op 300 pas te zamen de meeste punten behaalde. De kampstrijd liep in de beste orde en tot groot genoegen der deelne mers af. De prijs-uitdeeling zal heden avond plaats hebben ten huize van den heer G. L. W. Hazenberg. Heden morgen is in de lleerensteeg een kind, dat in een onbewaakt oogenblik, uitgelokt door de toonen van een orgel, uit het raam eener bovenverdieping zagop de straat gevallen. Ofschoon men in het eerst voor de gevolgen beducht was, bevindt het kind zich thans vrij wel. Naar men verneemt, meldt het D. r. 's Gr., is het plan van den aan leg van een spoorweg tusschen Leiden en Woerden in meer dan een opzigt afwijkend van dat, hetwelk vroeger ontworpen is door de Ilollandsche spoorwegmaatschappij en ook voor een deel werd overgenomen door de hh. Knijff en Kaplijn voor de lijn Leiden—Utreclil; want het station zal komen aan de andere zijde van de stad Leiden, namelijk in de nabijheid der Ivoe- poortsbrug ol der gedempte Koepoortsgracht. Tot predikant bij de Waalsche gemeente te Delft is beroepen de heer 11. A. Gagnebin, hulpprediker bij de Waalsche gemeente te Leiden. De minister van binnen), zaken heeft eene aanschrijving doen toeko men aan de onderscheiden kamers van koophandel en fabrieken, om infor matie naar verkoopers en aanvoerplaats van Amcrikaansch spek, ten einde daarna zoodanige maatregelen te nemen, als nuttig en noodig geacht kun nen worden, om het schadelijke voor de gezondheid door gebruikers af le weren, in zooverre geconstateerd kan worden, dal zich in voornoemd spek triehinen bevinden. De Staatscourant bevat de door den minister van binnenlandsche za ken aan Z. M. den koning aangeboden algemeene numerieke staten, aan duidende de sterkte van den eersten ban der schutterijen op 1 January dezes jaars. Daarin is de eerste ban weder, gelijk vroeger, gesplitst in twee categoriën. De eerste categorie beval de leden van den eersten ban, die thans nog ongehuwdgehuwd of weduwnaars zonder kind of kinderen zjjn. De tweede categorie, de leden van den eersten ban, die na hunne inlijving gehuwd en sedert in liet bezit van kind of kinderen zijn gekomen. Blij kens dezen staat was de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, met inbegrip der reserve, op 1 Januarij jl.die der eerste categorie 22715 man. die der tweede categorie 15859 man, te zamen 38574 man. Van dit getal manschappen hebben 8134, derhalve nagenoeg 1/5 van het geheel, vroeger, hetzij als onderofficier of korporaal, hetzij als gewoon soldaat of milicien bij het leger gediend. Genoemd blad deelt ook een uittreksel mede uit het verslag der commissie van 1 Aug. 1871 tot ultimo Julij 1872 belast met het afnemen der genees kundige examens volgens art. 5 der wet van 1 Junij 1865, omtrent de werkzaamheden verrigt in hare tweede of \oorjaarszitling, te Amsterdam gehouden. Van de 30 candidatendie zich voor het examen hadden aange meld. hebben zich twee vóór den aanvang en twee in den loop van hun examen teruggetrokken; 9 zijn afgewezen; aan 17 die voldoend examen afgelegd hebben is eene acte van bevoegdheid uitgereikt. Acte van bevoegd heid werd uitgereikt aan: A. A. Middendorp, med. doctor; W. van der lleyden, id.; E. J. M. Nolet, id.; I,. P. J. Berends, med. doctorandus; W. L. Lehmann, id.; A. Sleeswijk, id.; C. A. Pekelharing, id.; A. van Licber- genid.; L. Schols, med. chir. et art. obst. doctor van Luik: J. D. van Hengel, cand.-arts; R. 11. F. Sikkes, id.; J. D. II. Vane, id.; J. L. E. J. Luhrs. id.; J. J. Borst, officier van gezondh. 2" kl.; J. J. Hoogeboom, id.; A. E. Zijlstra, plattelands-heelmeester; E. J. Idenburg, plattelands en stede lijk heel- en vroedmeester. De commissie zegt in haar verslag het te betreuren dat de med. doctorandi zoo spoedig na het afleggen van hun doctoraal examen zich voor het ge neeskundig staatsexamen in zijnen vollen omvang aanmelden. Terwijl vroe ger in den regel een half of een geheel jaar na de promotie in de medicij nen aan de studie der heel- en verloskunde werd gewijd, alvorens de candidaat zich voor de promotie in deze vakken aanmeldde, wordt het thans meer en meer gebruikelijk, dat de doctorandus zich korten tijd na het afleggen van zijn doctoraal examen voor het geneeskundig staatsexamen en dus ook voor het heel- en verloskundig examen aanmeldt. Het ongunstig resultaat bij het heel- en verloskundig examen van enkele candidaten, die in liet geneeskundig examen goed slaagden, moge daarvan ten bewijze strekken en tevens tot aanprijzing van den maatregel van splitsing van het examen. De Staatscourant deelt ook het verslag mede omlrent de aanwinsten van het kon. penningkabinet gedurende het jaar T 871 Naar aanleiding der moeijelijkheden somwjleu door Nederlandsche II'

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1