In liet lagerhuis is door de regering het gerucht bevestigd dat een ge val van runderpest was ontdekt in eene uit Kroonstad! afkomstige lading. De minister deelde mede, welke maatregelen genomen waren ter voorko ming van het zich verbreiden der ziekte, en zeide, dal de invoer nil ltus- land onverwijld verboden zou worden. De Times velt geen gunstig oordcel over de beraadslagingen en beslui ten der dezer dagen met betrekking tot de Jezuïlen gebonden meeting. Men kan, zegt dal blad, bet Engelsche volk niet ongevoelig noch ongods dienstig noemen, en toch zal bet aan de katholieken moeijelijk vallen hunne sympathie voor de Jezuïlen, die uil Duitschland verdreven werden en in Italië met hetzelfde lot worden bedreigd, bier te lande ingang te doen vin den. Er heeft zich hier eene bepaalde opinie aangaande de Jezuïlen ge vormd waarover de redenaars in de bedoelde vergadering zich vergenoeg den dc schouders op te halen, maar waartegen zij geen woord ter bestrijding inbragten. Onder de Jezuïlen verstaan wij hier eene corporatiewelke een der redenaars ie regl als een »krijgsleger" kenschetste, onder eenen oppersten generaal, verpligt tot onvoorwaardelijke gehoorzaamheid, met eene verantwoordelijkheid die wij niet kennen, werkzaam in hel diepste geheim, zonder zich aan eenige wet, behalve aan hare eigene, Ie sloren. Haar doel is, een algemeenen oorlog voor de belangen van Rome gaande te. houden. Zij zijn vereenzelvigd inet de meeste absolutistische aanmatigingen van den Pauselijken Stoel, tot op liet laatste concilie, hetwelk als hun werk beschouwd moet worden. Even zoo zijn zij vereenzelvigd met al liet ongeluk, hetwelk de kerk getroffen heeft: overal waar zij zich bevinden ziet men de sporen hunner aanwezigheid in de stoornis van den openbaren vrede. Men behoeft niet te onderstellen dat vou fiismarek in het minst voor hen bevreesd is, en nog minder dat hij aan inblazingen van Munche- ner hoogleeraren gehoor gegeven zon hebben. Al wal men mag onderstel len is dal hij een groot euvel weuscht uit den weg te ruimen, het euvel eener gewetenlooze zamenzwcring, die de maatschappij wil ontbinden om hare eigene onbereikbare oogmerken te bevorderen. Indien de gehouden mee ting een bewijs geleverd heeft, dan i? het dat. dal het onmogelijk is eenen Drit Ie vinden, die optreedt om te verklaren dat de Jezuïlen de ware vertegenwoordigers zijn van bet katholieke kerkgenootschap en van zijn geloof. Te Nottingham is een internationaal congres van werklieden gehouden! In het nitgebragte rapport werd als doel der op te riglen vereeniging opge geven de emancipatie der werklieden. De vergadering vcreenigde zich met een voorstel tot oprigting der «partij van den arbeid" op de grondslagen der internationale en met een politiek doel. FKAWKRiJH. Uit het verslag der zittingen van den Parijschen gemeenteraad blijkt, dat bij de onderhandelingen met den president der republiek over de terug gaaf aan de stad Parijs van de 210 millioendie zij bij hel sluiten-van den- wapenstilstand aan Duitschland heelt betaald, de beer Thiers beeft voorge steld 140 millioen van die som voor rekening van den staat te brengen. Het overige, meende hij, moet Parijs betalen, daar men kan aaunemeni, dal de Duilschers het als hoofdstad des rijks eene bijzondere schatting heb ben willen opleggen. Op de lijst van candidalen voor het lidmaatschap van den raad van staten, door de linkerzijde opgemaakt, komen slechts 8 personen voor van de lijst door de commissie van de nationale vergadering ontworpen. De groote wapenschouwing, waarvan reeds vroeger gesproken is, zal waarschijnlijk op Donderdag 25 Mei ol op den volgenden Zondag plaats hebben. Een der clei'icale bladen, la Fraie France, beweert dat de republiek liet graf is van Frankrijk, waarbij de bh. Thiers en Gambelta.ais lijkbe zorgers fungeren. Het blad gaat zelfs zoo ver dat hel aan de regering de middelen wil onthouden om het bestuur voort te zetten, door te weigeren de belastingen te betalen. De minister van oorlog heeft uit Algiers het berigt ontvangen dat de vice-admiraal de Gneydon, gouverneur-generaal, door een zeer ernstigen aanval van beroerte is getroffen, liet bestuur der kolonie was voorloopig opgedragen aan generaal de la Groix. De zaak van den maarschalk Dazaine trekt niet alleen in Frankrijk, maar ook in het buitenland de aandacht. De redactie van de Aew-York lleralcl heeft met een Parijschen journalist eene overeenkomst getroffen, volgens welke zij dagelijks door een telegram van 500 woorden op dc hoogte der debatten in de bedoelde zaak zal worden gehouden. Elk tele gram zal aan dat blad 1875 fr. kosten, waaronder het salaris van den af zender, 115 fr. per telegram, begrepen is. Zalurdag morgen is de posttrein van Mulhouse naar Parijs gederail leerd op den viaduct van Dannemarrie (Elzas)tusschen Altkirch en Belfort. De locomotief en de tender stortten van den weg. De stoker en machinist werden onmiddellijk gedood; twee personenwagens werden omvergeworpen. Het aantal slagtoffers is nog onbekend. Volgens een der Parijsche bladen zal eerlang in de hoofdstad een zon derling geding worden gevoerd naar aanleiding eener weddenschap. In het nommer van 23 Julij 1870 van Ie petit Mnniteur bood de heer Tho mas, president der kamer van notarissen, aan om 200.000 fr. te verwedden tegen 400.000, dat de Fransehen vóór of op 15 Augustus te Berlijn zonden zijn. Zekere beer Mouillac, koopman te Parijs, nam de weddenschap aan, en gaf hiervan per brief, in le petit Moniteur opgenomen, behoorlijk ken nis. De verliezende weigert nu dc 200.000 fr. te betalen, en de winner vervolgt hem daarom voor den regler. Deze zal hebben uit Ie maken of soortgelijke weddenschappen door de wet worden toegelaten. S i» A K J SS. De op het leven van den koning beproefden aanslag heeft eenen grooten omkeer in de stemming der bevolking jegens hem le weeg bragt. Terwijl voor weinige dagen de koning, wanneer hij zich op straat vertoonde, niet gegroet noch toegejuicht werd, en men niet zelden in zijne tegenwoordig heid republikeirisehe kreten aanhief, begeeft het volk zich in optogt naar het paleis om den koning en de koningin, wanneer zij zich op hel balcon vertoonen, toe te juichen. Eene oproeping is aan de bevolking van Madrid gedaan om zich in eene groote meeting te verstaan lot eenig openlijk blijk van afschuw over den aanslag, waardoor de eer der Spaansche natie ge schonden was. Omtrent den aanslag, op den koning gepleegd, verneemt men de vol gende bijzonderheden: De gouverneur van Madrid kreeg te 10 ure 'savonds berigt, dat er een aanslag op het leven des konings zou plaats hebben. On middellijk nam bij zijne maatregelen. De polieie plaatste agenten in burger- kleeding op den weg. dien de koning, van het concert naar bel paleis lerugkeerende, zou volgen. Een zekere kroeg werd zorgvuldig bewaakt. Weldra zag men er 15 a 18 personen uitkomen, die zich in groepjes van 3 a 4 man verdeelden, terwijl één hunner op den boek eener straat, op de Puerta del-Sol uitkomende, dienst deed als schildwacht. De vermomde policie-agenten volgden die lieden op den voel en hielden ben in het oog. Zoodra een pistoolschot gelost was, joeg de koetsier van 'skonings rijtuig de paarden in galop. De gouverneur van Madrid en de heer de Castcllano sprongen uit het rijtuig, waarin zij den koning gevolgd waren, om de policie-agenten te helpeu, die zich op de misdadigers hadden geworpen en letterlijk met hen vochten, om hen meester le worden De twee snoodaards, die op de vlugt gingen, werden vervolgd door het volk en door policie- agenten, maar zij werden niet achterhaald. De houder van de kroeg, die de moordenaars bezocht hadden, werd met groote moeite in verzekerde bewaring genomen. Aan de provinciale overheden is mededeeling gedaan dat de koning bij zijne reis door de noordelijke provinciën nergens met officiële plegligheden wenscht ontvangen te worden. Volgens bcrigten uil Cuba, over New-York ontvangen, hebben de op standelingen onder Diaz en Gomez een Spaansch transport aangevallen en aan de begeleidende troepen een zwaar verlies toegebragt. U HITS V 11 E A Uit Breslau meldt men dat de heer von Forckenbeck bij de aanneming zijner benoeming tot eersten burgemeester van Breslau beeft verklaard, zijn mandaat als lid van het Pruissische buis van afgevaardigden, waarvan hij voorzitter is, te zullen nederleggen. Men zou een zoodanig besluit zeer betreuren. lit Hamburg is de kanonneerboot Adler naar zee vertrokken, om de baringjagers uit Einden te beschermen. Naar men uit Aken mcldl hebben de werklieden in 17 machinefabrie ken het werk gestaakt en hebben drie lakenfabrikanten de werkzaamheden moeten laten stilstaanomdat er geen werklieden tot hel repareren der jmachinerièn te krijgen wareu. De commissie, door Hamburg afgevaardigd, om den generaal von Wcr- der, te Karlsruhe, het eereschild aan te bieden, dat de burgerij dier stad hem heeft toegedacht voor zijn heldhaftig gedrag en schitterende overwin ning op het leger van Bourbaki behaald, is op 19dezer te Berlijn aangekomen. Den volgenden dag is het prachtige geschenk hem in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden ter hand gesteld. Het zilveren schild is ver vaardigd naar een model van den beeldhouwer Calandrelli, waartoe bet ontwerp was geleverd door den architect Staekhardl. Het stelt in half verheven beeldwerk de gedenkwaardige driedaagscbe gevechten voor, door von Werder legen de Fransche overmagt, onder Bourbaki. gestreden, welke zijn geëindigd in de nederlaag des vijands, waardoor Zuid-Duitschland voor een overval werd behoed. Teekening en uitvoering worden zeer geroemd. Dezer dagen heeft men in de kolenmijn te Lngau de overblijfselen ge- j vonden van ongeveer 60 werklieden, die op den l'Mn Julij 1807 hun dood gevonden hebben bij hel instorten der mijn. Slechts zeer enkele volkomen geraamten werden ontdekt: overigens waren het doodshoofden en beenderen. Sommige kleedingsttikkcnvo ral schoenen en andere voorwerpen, waren nog in goeden toestand; iu enkele lampen werd nog olie gevonden: De leestelijke herdenking aan het 400-jarig bestaan der universiteit le Munchen zal met buitengewonen luister worden gevierd. Ten einde bet feest met de vereischte plegtigheid te vieren, heeft de senaat niet slechts de eigenlijk gezegde Duitsehc universiteiten tol bijwoning daarvan opgeroepen, maar insgelijks de NederlandscheDeensche en Zweedsche hoogescholen benevens die van Oxford en Cambridge. Dagelijks ontvangt men daarop de gunstige antwoorden; dc feestvierende stad zal op 31 dezer de tijdelijke zetel zijn van Europa's beroemdste geleerden. OOSTEN 5Ï S-.3 li. Aan de dagbladen is de volgende officieuse mededeeling gedaan: Graaf Andrassy en de beiderzijdschc regeringen ontveinzen zich voorzeker niet de noodzakelijkheid dal aan het Jezuitismus perken gesteld worden, vooral wanneer Oostenrijk-Hongarije, ten gevolge van dc uitdrijving dier orde uit Duitschlandmet eene nieuwe overstrooming door hare leden bedreigd niogt worden; maar daaruit volgt nog niet dat. de graaf Andrassy er op bedacht zou zijn, nu reeds het. voorbeeld van den Duitschen rijkskanselier slaafs na te volgen. TT-Ï SI I E. BATAVIA, 8 Junij. In den namiddag van 23 Mei j 1.ongeveer ten twee uur, hebben in het Tengersche gebergte, nabij het gehucht Kedjaren van de dessa Gerbo (district Poerworedjo) Pasoeroean, twee aardstortingen plaats gehad, ter breedte van 420 en 50 roeden. Een 900 jonge kofïijboomcn werden onder de neerstortende aarde bedolven. -- In den morgen van 11 Mei jl. deed zich te Bandar gedurende 40 seconden een vrij hevige aardbeving gevoelen, die zich iu de rigting van het Westen naar het Oosten voortplantte.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2