C I) 8 A I IS 187*2, WOENSDAG 24 JE LIJ. N\ 173. BINNENLaNDSCIIE BERfGTEN. BUITENLANDSCIIE BENIG'! EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. ƒ3.50; mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'i jaars, buiten de expeditie/tosten. Ajzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.—. iedere regel meer 25 ccnls. Ailvertenticn voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advortentiëu to Hamburg, Luheck Frankfort a. M.Berlijn, ljdpzigDresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Gerieve en Lausanne LEIDEN, 23 Jtilij. Door de hh. Nijgh en van Dilmar, uitgevers le Rotterdam, is in het licht gezonden hel eerste nommer met prospectus van een Weekblad tot nut en ontwikkeling van het huisgezin, onder den titel van «de Huisvrouw" waarvan de redactie is opgedragen aan mevr. llcnriettc van SOfschoon aan tijdschriften en weekbladen geen gebrek is, mecnen de uitgevers, dat toch het nuttigste element in onze maatschappij, de huisvrouw, nog minder dan stiefmoederlijk is bedeeld. Daartoe wcnschen zij de Huisvrouwzon der onnoodig geleerde vertoogen, tot raadsvrouw te maken voor elk be schaafd huisgezin, inzonderheid voor de huismoeder, op wie zulke veelzijdige en zware verpligtingen rusten. Zij hopen iedereen wat van hare gading te geven; de moeder zal menige» wenk voor liet gewigligste hoofdstuk baars levens, de opvoeding barer kinderen vinden. De vrouw des huizes zal be langrijke, voor haar onmisbare wetenswaardigheden en beschouwingen over gezondheidsleer en levensmiddeleneen aantal goede raadgevingen en be proefde recepten van den meest uileenloopenden aard vinden, ruimschoots inct (raaije gravures opgehelderd. Daardoor zal men een Weekblad van vecl- zijdigen inhoud en strekking hekomen, dat niet alleen 'swekelijks een onderhoudende en nuttige lectuur verschaft, maar tevens een schat van bc- uoodigdheden van blijvende waarde bevat. Elk nummer zal ingeleid worden met een kort, lezenswaardig stuk over huishoudelijke hygiëne, die nog te zeer verwaarloosd wordt; de bewerking van deze rubriek heeft dr. Sassc te Leiden wel op zich willen nemen. Door de commissie voor hel afnemen van de examens van leerling- apotheker is acte van bekwaamheid verleend aan A. C. Roem, geb. te Alk maar, en 11. C. N. Recker, geb. te Vlissingen. Door burg. en welh. van Amsterdam zijn l>jj den gemeenteraad aldaar ingediend de voordragten lot benoeming van het onderwijzend personeel aan de hoogere burgerschool voor meisjes. Zij zijn de volgende: Voor de Nederl. taal- en letterkunde: mej. G. G. M. Beker, te Leeuwar den: li. C C. Kramers, te Dordrecht; de heer C. Honigh, le Amsterdam. Voor de Fransche taal- en letterkunde: mcj. V. R. L. van Kappen, te Dordrecht; de heer A L. M. de Prez, te Amsterdam: de heer 51. G. L. van Loglicm, te Leiden. Voor de Iloogduilsche taal- en letterkunde: mej. 51. G. A. Bornscheuer te Amsterdam; L. 5Iuller, te Rotterdam; T. II. A. Doorenboschte Amsterdam. Voor de geschiedenis en aardrijkskunde: mej. A. 51. Allebé, te Amsterdam; A. A. Lange, te Dordrecht; de heer L. B. van der Kolk, le Veendam. Voor het teekenen: de hh. 11 Valkenburg, leeraar te Amsterdam; L. Koophandel, idem; J. van der Keilen, idem. Voor de wiskunde en het boekhouden: de lib. J. A. Bientjes, le Arnhem; A. Benthem, te Leiden; G. J. van de Stouwe. te Dordrecht. Voor de kennis der natuur- de hh. Adriaansz, te Amsterdam; J. F. 51. Caudri, te Utrecht; H. Japikse, te Leiden. Als eene bijzonderheid wordt aan liet IV. v. d. D. uit Haarlemmer meer gemeld dat bij den landbouwer A. A. Overtoom van een half bunder land 28 mud koolzaad is gedorsclu. Ook de qnaliteit was uitmuntend. Te Deifshaven hebben gisteren de ketelmakers in de iabriek der heeren Christie, Nolet de Kuyper, ten getale van 87 man, het werk gestaakt. Eenigen hunner hebben zich vervolgens schuldig gemaakt aan ongeregeldheden en den boekhouder mishandelddie gelukkig nog in tijds door een baas-bankwerker is ontzet. De werklieden in de overige afdeelingen der fabriek hebben aan de werkstaking geen deel genomen. Te Rotlerdam sprong gisteren avond een zakkendrager aan het Haring vliet in het water, ten einde een bad te nemen. Hij werd eenigen tijd later dood opgehaald. Te Middelburg is mede een 14-jarige knaap bij het baden verdronken. Te Utrecht zijn in de vorige week door de keurmeesters van vee en vleesch dagelijks groote partijen vleesch afgekeurd, afkomstig van zieke of gestorven runderen en varkens, dat ter keuring was aangeboden, alsmede van vleeschdat heimelijk de gemeente werd ingevoerd. Op Vrijdag 11. is op de Arnhemsche stoomboot, onder een hevig on- wc'der, nabij Vreeswijk, eene koe door den bliksem doodgeslagen. -- De Prov. Noordbr. en 'sHertogenb. Cour. deelt mede, dat de raad van onderzoek met 5 tegen 2 stemmen den eersten luitenant R. v. N. heeft vrijgesproken. Onder Zaamslag is Zaturdag 11. brand ontslaan, waardoor vier arbei derswoningen en een schuurtje werden iu de asch gelegd. De bewoners hebben meest alles verloren; daar de brand op het midden van den dag uitbarstte, terwijl ieder met den veldarbeid bezig was, kon geen hulp wor den verleend. Ilet in brand geraken van een stapel zaadstruiken deed ook dadelijk de huizen vlam vatten. De heer C. II. van Rhemen. te Drummen, deelt omtrent de bekende waterplant, de Elodea Canadensis, het volgende aan de Amh. C. mede: Toen voor 3 jaren die plant zich in de vijvers van mijn landgoed vertoonde en de ontwikkeling op schrikbarende wijze toenam, was mjjne teleurstelling groot. Een drietal arbeiders was het grootste gedeelte van den zomer werkzaam om de vijvers zooveel doenlijk te zuiveren. Later, door deskun digen voorgelicht, heb ik de massa Elodea Canadensis op eenen grooten hoop laten verzamelen; de plant ging tot verrotting over en kromp zoozeer ineen, dat het volume cenige maanden later geen vijfde der bijeengebragte hoeveelheid bedroeg. Eene zwarte, zeer glibberige stof, die zich gevormd hadliet ik over weiland strooijen en geen enkele der verschillende natuur lijke ol kunstmeststofleii levert, althans bij mijzulke gunstige uitkomsten op. Op het bouwland wordt de Elodea in groote hoeveelheid, nat, gebragt er, terstond ondergeploegdde verbouw der verschillende veldvruchten is dan uitnemend. Uit een betrekkelijk niet grooten vijver, waardoor eene beek loopt, trok ik zeker eene mestwaarde van 2 a 300 gulden. Mij is het alzoo geblekendat de Elodea Canadensis de meeste meststoffen in waarde overtreft. Hierin ligt eenige vergoeding voor het verdriet, dat eene ont sierde, voor vissclien ol varen geheel onbruikbare waterpartijbjj mjjne woning, mij veroorzaakt. 's GRAVENHAGE, 23 Julij. Naar men verneemt heeft hel Z. 51. den koning groothertog behaagd te benoemen tot grootoflicier 'der orde van de Eikenkroon den lieer vau Damme. gouverneur der provincie Luxemburg, en tot olFicier dier orde den majoor Ch. Buydens, van liet Belgische leger. Door den consul-generaal le Wismar is de heer C. F. H. A. Crull aldaar tot zijnen vice-consul aangesteld. Op non-aclivileit worden gesteld de volgende zeeofficieren en adelbor sten: de luit. ter zee le kl. J. 51. G. A. P. Wirix, de luitt. ter zee 2C kl. H. A. de Smit van den Broeke, H, van der 5Jeer en W. E. Hazenberg, en de adelborsten le kl. D. Stolp, 51. F. F. J. de Nerée lot Babberich, J. II. Slrootman, W. 11. Dittlol Tjassens, en G. C. Otten. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Door stemgeregtigde deelhebbers in de Nederl. handelmaatschappij, kiescollegie 's Gravenhage, zijn de hh. mr. J. D. W. Pape en 51. G. van Heel herkozen als commissaris en commissaris-plaatsvervanger bij die maat schappij. De gcneraal-majoor W. S. van der Hart Beek, inspecteur-generaal van fortificatiën, mogt gisteren gedachtenis vieren van 50-jarige dienstvervulling. Z. 51. de koning bevorderde hem bjj die gelegenheid van ridder der orde van den Nederl. Leeuw tot kommandeur dier orde. Door het corps genie- officieren werd den jubilaris een prachtig in fluweel gebonden album aan geboden, bevattende al hunne portretten. Voorts werd hem des namiddags, op het groot badhuis te Sclieveningendoor de officieren een feestmaaltijd aangeboden. 51en verneemt dat liet muziekcorps der dd. schutterij alhier zich voorlaan geregeld Vrijdagavond in den Zoölogischen tuin zal doen hooren; terwijl des 51aandagsavonds de kapel onder de leiding van den lieer Diuikler daar zal blijven spelen. Nu aanstaanden Vrijdag zal laatstgenoemd corps er zich doen hoorenna zijne kunstreis naar onderscheiden andere sleden. ENGELAND. LONDEN22 Julij. In de beide huizen van het parlement is een voorstel door de regering ingediend tot hel verleenen van een pensioen van 1000 aan de weduwe van den laatsten onderkoning in Britsch-Indië, lady Mayo.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1